Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντικείμενο ηδονής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 11 Μαρτίου 2007.

Tags:
  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Originally Posted by Mikra_Psemata
    ...Το να νιώθει κάποιος αντικειμενο ηδονης δεν ειναι καθολου υποτιμητικό..

    Η φαντασίωση πολλών , αλλά κατά την πραγματοποίηση της , η εμφάνιση της δυσφορίας . Είτε από την μεριά του πομπού , είτε από του δέκτη . Γιατί , κατά την άποψη σας ;
     
  2. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Υποκειμενικά πιστεύω πως αυτή φίλε Ηλία είναι η λέξη κλειδί για το σημερινό BDSM. Αντικείμενο ηδονής και για τον έναν και για τον άλλο…..
    Σε όλα τα σημεία του αντιπροσωπεύει όλους μας πιστεύω…

    Και όχι με σημασία αντικειμένου άψυχου… με σημασία αντικειμένου με ψυχή που το ζητάει.
    Όπου για τον έναν είναι ο καθοδηγητής και για τον άλλο ο καθοδηγούμενος….

    Ωραία λέξη….

    Με εκτίμηση

    hermis
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    ..μηπως αυτο δεν ειμαστε τελικα?-ασχετα απο το ρολο μας-
    εμενα πραγματικα δεν με χαλαει να ειμαι ΚΑΙ αντικειμενο αντλησης ηδονης..αλλα οχι μονο αυτο..γιατι τοτε δεν θα ειμαι τίποτα αλλο παρα αντικειμενο...ο λογος? θα εχω αποτυχει στις προσπαθειες μου να υποταξω το υποκειμενο..
     
  4. skia

    skia Contributor

    Από τη μέρια του υποτακτικού μέρους, μπορώ να μιλήσω.Στις φαντασιώσεις μας, μπορούμε να εξιδανικεύσουμε πράγματα και καταστάσεις. Δεν έχουν θέση πραγματικά συναισθήματα εκεί. Ένα υποτακτικό άτομο αντλεί ευχαρίστηση με το να νιώθει ένα απλά αντικείμενο προς χρήσιν από τον ιδιοκτήτη του και μπορεί να υποστεί τα πάντα αλλά στην πραγματικότητα νομίζω ότι αφήνει και μία μικρή δυσφορία σε αυτό η έλλειψη φανερού ενδιαφέροντος απο το κυρίαρχο μέρος. Όσο και να ευχαριστιέται και να γεμίζει το υπό μέλος από τη χρήση, δε παύει να είναι άνθρωπος και να έχει ανάγκη από ένα χάδι ή από ένα γλυκό βλέμμα πότε πότε.
     
  5. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Δυσφορία αναφέρεις.....ίσως αν δεν κρατιούνται οι ισορροπίες? Εαν κάτι παραγίνεται πιθανόν να οδηγήσει σε τέτοιου είδους συναισθήματα.....παν μέτρον ....
     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Μεγάλα παιδιά είμαστε, στον χωρο του bdsm ειμαστε, για να φτασουμε εδω περασαμε απο καποια μονοπάτια, δεν νομίζω ότι σε ένα 3αδικό συμπλέγμα και οι 3 θα πρεπει να είναι ερωτευμενοι μεταξυ τους, δεν είναι καν εφικτο αυτό.
    Οποτε.. ή δεν κάνουμε συμπλεγματα, ή κάνουμε και μοιραζομαστε ιδιαιτερες στιγμές με άτομα που έχουμε επιλέξει και νιώθουμε όμορφα μαζί τους και αυτά μαζί μας. so simple..
    το να είσαι αντικειμενο ηδονής, δεν σημαίνει ότι ακυρώνεται η προσωπικότητα σου, απλως.. κατα την διαρκεια δεν θα κάνεις χμμ φιλοσοφικές συζητήσεις.. εκτός κ εισαι σε πολύ προχωρημενο σαδιστικό σεσιον   ..

    skia:
    δε παύει να είναι άνθρωπος και να έχει ανάγκη από ένα χάδι ή από ένα γλυκό βλέμμα πότε πότε.

    Για να το συνδέσω κ με ένα άλλο νήμα.. τα "κοριτσια" που ως επι το πλειστον ο ρόλος τους είναι του αντικειμένου.. χαίρουν απεριόριστου σεβασμού όπως θα πρόσεξες τουλάχιστον απο τους εδώ αρρενες και όχι μόνο. Μη μπερδευουμε τα πραγματικά υλικά αντικείμενα με τα ανθρώπινα αντικείμενα.. υπάρχουν κ γλυκα βλεματα κ γλυκά χάδια τις στιγμές που χρειάζεται.
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Τωρα εμενα γιατι μου κάνει σαν να σας ψήνω για να μου κάτσετε σε σύμπλεγμα? 
     
    Last edited: 12 Μαρτίου 2007
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάτι είχες στο μυαλό σου , για αυτό ίσως άνεμε μου  

    Δεν μιλάω ειδικά για το τριαδικό σύμπλεγμα . Ας το πάρουμε από την αρχή …

    Υπάρχουν άτομα που θέλουν να χρησιμοποιηθούν ως αντικείμενα ηδονής ;
    Όχι μακροπρόθεσμα απαραίτητα .

    Υπάρχουν άτομα που το φαντασιώνονται και θέλουν να εκπαιδευτούν προς αυτή την κατεύθυνση ;

    Θα υπάρξουν πολλοί που θα πουν ναι και στις δύο ερωτήσεις , αλλά πόσοι στην πραγματικότητα θα το εννοούν ; Κάνω λάθος ;

    Θα επανέρθω .
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Όταν εννοείς αντικείμενο ηδονής , τι ακριβώς εννοείς Ηλία ?
    Ο Αφέντης μου να με δίνει η να με μοιράζετε με διάφορο κόσμο ?
    άντρες , γυναίκες ζώα κλπ από όλα τα στατους η κάτι άλλο ?

    Πως το εννοείς ακριβώς ,
    γιατί έτσι όπως το θέτεις ο καθε ενας μπορει να το καταλαβει διαφορετικα ,
    και επισης και σε τι πλαίσιο σχέσης μιλάς ?
     
    Last edited: 12 Μαρτίου 2007
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η εμφάνιση αυτής της "δυσφορίας" αποδεικνύει (κατ' εμέ) τα εξής στοιχεία:
    α) Δεν έχει αναπτυχθεί ο δεσμός μεταξύ αυτού που θα χρησιμοποιήσει και αυτού που θα χρησιμοποιηθεί σε ισχύ τέτοια, ώστε να γίνει η φαντασίωση πραματικότητα. Συνήθως αυτό φαίνεται με την υπό να αντιδρά στην προσπάθεια να λειτουργήσει ως αντικείμενο ή τον Κυρίαρχο να αδυνατεί να ελέγξει και να χειριστεί την κατάσταση.
    β) Αδυναμία να ανταπεξέλθει κάποιος στον ρόλο που έχει φαντασιωθεί τον εαυτό του. Λόγοι πολλοί:
    i) ενοχικότητα
    ii) ηθικοί ανασταλτικοί μηχανισμοί
    iii) μη ταύτιση του ιδεατού με το πραγματικο (κακή ενδοσκοπική ανάλυση των φαντασιώσεων του σε αντιπαραβολή με τις επιθυμίες του)
    iv) εσφαλμένη κρίση, είτε όσον αφορά την δεδομένη στιγμή, είτε ως πάγια κατάσταση. Κάτι σαν αυτό που ανέφερε η pleasing[Str]
    υπο το πρίσμα της κακής εκτίμησης των δυνατοτήτων του ατόμου, τόσο προσωπικά για αυτόν που χρησιμοποιεί ή αυτόν που θα αποτελέσει το αντικείμενο, όσο και σε βάθος χρόνου η παγίωση και επανάλληψη μιας τακτικής/ πρακτικής ενδεχομένως ασύμβατης με την κατ' ουσίαν επιθυμία των μετεχόντων.
    Προσωπική εκτίμηση:
    "Carefull what you wish, you may regret it
    Carefull what you wish, you might just get it"
    (μετάφραση: Πρόσεχε τι εύχεσαι, μπορεί να το μετανιώσεις. Πρόσεχε τι εύχεσαι, μπορεί να σου δωθεί).
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Επειδή κατα την διάρκεια η προσωπικότητα ακυρώνετε και αυτο δεν είναι εύκολα αποδεκτό απο άτομο που δεν έχει ξεπεράσει σε καποιο βαθμό τον εγωισμό του.
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Έχεις δίκιο ανάσα μου , δεν ήμουν αρκετά σαφής για το πλαίσιο πάνω στο οποίο μιλάω , όχι όμως τυχαία .

    Από ένα απλό παιχνίδι μεταξύ δύο ανθρώπων δίχως κάτι παραπάνω έως μια σχέση M/s ή D/s . Σίγουρα υπάρχουν λόγοι διαφοροποίησης αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές , αλλά από την άλλη αν θέλουμε πάλι να είμαστε ρεαλιστές μιλάμε για ένα αντικείμενο ηδονής που σε οποιαδήποτε θέση και αν βρισκόταν του πρέπει το ίδιο το ζητούμενο . Ή μήπως κάνω λάθος ;