Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αξιοπρέπεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Νοεμβρίου 2005.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Ποια είναι η σχέση της με το bdsm ?
    Υπάρχει στην/στον υποτακτική/ό ?
    Αν όχι , έτσι πρέπει να είναι ?
    Αν ναι, με τι μορφές, και μέχρι ποιου σημείου φτάνει ?

    Y.G

    Αξιοπρέπεια , όπως την αντιλαμβάνεται κανείς και ανάλογα με τα βιώματα του , αν και η λέξη και η σημασία της είναι συγκεκριμένη φυσικά.
     
  2. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    Καταρχην γιατι η αξιοπρεπεια να αφορα μονο τον υποτακτικο μιας bdsm σχεσης?
    Νομιζω πως ειναι κατι που χρειαζετε, αν δεν επιβαλλετε, να εχει και ο Κυριαρχος αυτης της σχεσης ως προς τον ανθρωπο που ειναι υποτακτικος του.

    Ποια η σχεση της λεξης αξιοπρεπειας με το bdsm

    Δεν νομιζω πως ενας ανθρωπος υποτακτικης ψυχολογιας παυει να εχει αξιοπρεπεια αυτο θεωρω πως αμεσα τον κανει αντικειμενο προς χρηση και δεν νομιζω πως θα χρειαζετε να ζητα καποιον Κυριαρχο μια και ο συγκεκριμενος ανθρωπος στα χερια οποιουδηποτε θα ειχε την απολυτη ελλειψη της αξιοπρεπειας του.
    Το οτι ενας υποτακτικος εχει ορια εγκεφαλικης και σωματικης πιεσης, καταστασης ισως τον κανει να θεωρει πως περα απο αυτο χανετε η αξιοπρεπεια του.... Μια σκεψη ειπα μην την αναλυσετε εξ ολοκληρου  

    Αυτο ισως αμεσα σου απαντα στο αν υπαρχει στον υποτακτικο. Νομιζω πως ναι υπαρχει και υπαρχει τοσο εντονα που να μην αφηνει το μυαλο του σε οποιονδηποτε αλλα σε εκεινον που θα καταφερει να το κυριευσει

    Και φτανοντας στο 4ο ερωτημα σου δεν μπορω δεν ξερω να απαντησω συγκεκριμενα για το εως που μπορει να φτασει και τις μορφες της αξιοπρεπειας του απλα ισως μεσα στο χρονο και παλι αναφερω τις προσωπικη μου αποψη η αξιοπρεπεια μειωνετε ως προς τον συγκεκριμενο Κυριαρχο που κατεχει τον υποτακτικο.

    Η ελλειψη αξιοπρεπειας κανει ενα ανθρωπο ερμαιο στα χερια οχι Καποιου αλλα οποιουδηποτε. Καλο ειναι παντα ολοι οι ανθρωποι να εχουν να κρατουν κομματι της αξιοπρεπειας τους ισως να ειναι το μονο κομματι που τους δινει δυναμη να αντεξουν μεσα σε μια σχεση καθε ειδους...
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Θα ήθελες να δώσεις ένα παράδειγμα αξιοπρέπειας anasia; (με τα δικά σου κρητήρια και βιώματα)
     
  4. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Αξιοπρέπεια υπάρχει στον υποτακτικό και πρέπει να υπάρχει. Αν έχει αξιοπρέπεια τον βοηθά να σέβεται τον Κυρίαρχο, αφού έχει σεβαστεί τον εαυτό του ακαι αφού η σχέση Κυρίαρχου-υποτακτικού περνά από τον εαυτό του. Αξιοπρέπεια πρέπει να έχει και ο Κυρίαρχος, αν δεν σέβεται τον υποτακτικό του, τότε δεν θέλει σκλάβο αλλά ένα αντικείμενο που θα λειτουργεί σαν μηχανή, π.χ. ένα ρομπότ. Θέλει όμως ένα σκλάβο, ένα pet, κάτι να του εκπληρώνει και τις επιθυμίες του, αυτό το "κάτι" όμως πρέπει να σκέφτεται και να αντιδρά καταλήλως έτσι ώστε να έχει τις αντιδράσεις που ο Κυρίαρχος επιθυμεί.

    Άρα η αξιοπρέπεια, για εμένα, είναι το Α και το Ω για μια σχέση bdsm απ'την μεριά του Κυρίαρχου και απ'τη μεριά του υποτακτικού. Είναι ένα από τα στοιχεία που κάνουν αυτή τη σχέση πιο δυνατή.
     
  5. Maley

    Maley Contributor

    Πιστευω οτι ο/η sub πρεπει να είναι τελείως παραδομενος/η στον Κυρίαρχο/η και Εκεινος/η θα βαζεί τα όρια της αξιοπρέπειας του υποτακτικού/ης. Εκεινος/η υπαρχει και για τους Δ/δύο..
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια

    Η αλήθεια είναι πως έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου το οποίο προέρχεται από δική μου εμπειρία , όμως δεν θα ήθελα να το θέσω σαν παράδειγμα γιατί δεν θέλω το ποστ να στηριχτεί πάνω σε αυτό, αλλά να ακουστούν απόψεις όπως την ‘’αξιοπρέπεια’’ την καταλαβαίνει ο κάθε ένας μέσα στο bdsm .
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Τι σημαίνει "αξιοπρέπεια";

    Ρίχνω τα μούτρα μου στο πάτωμα και παρακαλώ κάποιον; Ρίχνω τον εγωισμό μου προκειμένου να ικανοποιήσω κάποιον; Υπερβαίνω τα εσκαμμένα προσπαθώντας να κερδίσω κάτι;


    Δεν υπάρχει απάντηση γι αυτό anasia, πέρα από αυτή που σου δίνει ο ίδιος σου ο εαυτός.

    <<Πάντων μέτρον άνθρωπος>> που λέει το σύγχρονο σλόγκαν (αλλοιώνοντας αυτό που είπε ο Πρωταγόρας και κατά συνέπεια παρερμηνεύοντας αυτό που εννοούσε.)
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αξιοπρέπεια λοιπόν.
    Αν μιλάμε για εκείνο το κομμάτι της «αξιοπρέπειας», που είναι η σοβαροφάνεια, η τυφλή υποταγή στις προσταγές της κοινωνίας και των κανόνων της, το ευπρεπές ντύσιμο βάση των εκάστοτε κοινωνικών κανόνων και προσταγών τότε στην περίπτωση της σκλάβας, δεν της ανήκουν, μια και δεν αποφασίζει η ίδια γι΄ αυτά.

    Αν μιλάμε για υποτακτική, τότε ακόμη κι αυτά μπορεί να είναι θέμα προς συζήτηση και διασαφήνιση με τον Κυρίαρχο της.

    Αν όμως μιλάμε για ένα άτομο που έχει αυτοσεβασμό και σεβασμό για τους γύρω του, που αποφεύγει τις μικροπρέπειες και τις απρέπειες, έχει ευγένεια ήθους και δεν είναι ευτελής, δεν έχει έπαρση και παραδέχεται τα λάθη του χωρίς να καταφεύγει σε φτηνές δικαιολογίες, δεν είναι μεμψίμοιρος κ.τ.λ…..

    Τι απ΄ αυτά δεν μπορεί ή δεν πρέπει να έχει μια σκλάβα?

     
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Τίποτα απο ολα αυτα δεν έχει η σκλαβα lara...¨το μονο που έχει ειναι οτι ανηκει σε Καποιον....αυτο πρεπει να γινει κατανοητο και αποδεκτο σε όλες τις σχεσεις M/s. Αν θέλουν να λεγονται έτσι.
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω γιατι εννοιες οπως σεβασμος, αξιοπρεπεια, αυτοσεβασμος κλπ αναρωτιεστε αν υπαρχουν στα υποτακτικα ατομα, λες κι αυτα ειναι απο αλλου παπα ευαγγελιο..

    Για μενα αυτες οι εννοιες αφορουν σε ολους τους ανθρωπους, ειτε ειναι βανιλα ειτε ασχολουνται με το Bdsm ... ειτε ειναι κυριαρχοι, ειτε ειναι υποτακτικοι...

    Η τις εχεις μεσα σου ή δεν τις εχεις..τοσο απλα.
     
  11. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Συμφωνώ με τη zinia. Αν δεν τις έχεις δεν μπορείς να είσαι καλός σκλάβος, όπως δεν μπορείς να είσαι καλός άνθρωπος. Όσον αφορά στο αν ανήκει αποκλειστικά στον Κυρίαρχο ο σκλάβος, αυτό είναι δεδομένο αλλα δεν λύνει το πρόβλημα της αξιοπρέπειας γιατί κάποια στιγμή μπορεί να υπερισχήσει ο κακός εαυτός του σκλάβου. Έχω γνωρίσει, πάντως, Αφέντρες που δεν σέβονταν τον σκλάβο τους γιατί δεν είχαν αξιοπρέπεια και έτσι τον έχαναν.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια