Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αξιοπρέπεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Νοεμβρίου 2005.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Στο έρωτα υπάρχει αξιοπρέπεια ; Κάποιος ερωτευμένος δεν θα ρίξει τα μούτρα του στο πάτωμα ; Δεν θα παρακαλέσει ; Δεν θα προσπαθήσει να ικανοποιήσει ; Δεν θα υποταχθεί με όλη την δύναμη της ψυχής του ;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

    Ξυπνάς το Μακιαβέλι μέσα μου!  
    Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αξιοπρεπές μπορεί να μην είναι αλλά σπανίως κερδίζεις πηγαίνοντας με το σταυρό στο χέρι. Οπότε πάλι εσύ τελικά πρέπει να δώσεις την απάντηση. Πόσα είσαι διατεθιμένη να κάνεις και πόσο καλά μπορείς να τα έχεις με τον εαυτό σου κάνοντάς τα;
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

    Αυτό πήγαινε στο παρακάτω:
    Homo homini lupus.
     
  5. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    anasia μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω.

    Το ότι κάνω πράγματα μέσα στη σχέση μου που θεωρούνται αναξιοπρεπή πώς συνδέεται με το δεν πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι, την ειλικρίνεια και το σεβασμό; Το ότι απολαμβάνω τον εξευτελισμό και την ταπείνωση από Τον Αφέντη μου με κάνει ανειλικρινή;

    Θα ήθελες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πώς το σκέφτηκες;
     
  6. Strict71

    Strict71 Regular Member

    Εμένα γενικά με μπερδέψατε!
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια


    Μάλλον μπερδεύτηκες με όλες αυτές τις παραθέσεις και δεν έχεις και άδικο !

    Συνοψίζω

    O Arioch έγραψε :

    ‘’Τι σημαίνει "αξιοπρέπεια";

    Ρίχνω τα μούτρα μου στο πάτωμα και παρακαλώ κάποιον; Ρίχνω τον εγωισμό μου προκειμένου να ικανοποιήσω κάποιον; Υπερβαίνω τα εσκαμμένα προσπαθώντας να κερδίσω κάτι; ‘’

    Και του απάντησα :

    ‘’ Ναι , αυτό ρωτώ , αυτό όλο που περιέγραψες και αλλα αυτου του τυπου .

    Αν κάποιος λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο φαίνεται να μην έχει αξιοπρέπεια,
    αν δεν λειτουργήσει έτσι φαίνεται πως έχει . ‘’


    Και μετά μου απάντησε :

    ‘’ Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Αξιοπρεπές μπορεί να μην είναι αλλά σπανίως κερδίζεις πηγαίνοντας με το σταυρό στο χέρι ‘’

    Και εγώ έγραψα :

    ‘’ ότι σε μια τέτοια σχέση πρέπει να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι , αυτή είναι η ιδιαιτερότητα της ... ο σεβασμός , η ειλικρίνεια και άλλα φυσικά ‘’

    Δεν συσχέτισα όπως είδες τίποτα , ακριβώς το ανάποδο έκανα !

    Ελπίζω να κατάλαβες τώρα !

     
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Άποψη σου Maley και ως τετοια σεβαστή. Αλλά επέτρεψε μου να διαφωνώ ως προς το απόλυτο της άποψης σου.

    Θυμάμαι όταν έκανα την εκπαίδευση μου σαν gorean σκλάβα, πως όταν γονάτιζα να σερβίρω, το βλέμμα ήταν χαμηλωμένο, αλλά το κεφάλι με αξιοπρέπεια ανασηκωμένο.

    Κι Αυτό στο Gor όπου στη σκλάβα δεν ανήκει τίποτα. Αλλά η κάθε σκλάβα, είχε το δικό της χαρακτήρα. Το κοινό τους ήταν πως υπάκουαν ή υποτάσσονταν, αλλά η κάθε μια ήταν διαφορετική απ ΄την άλλη.

    Όπως είναι και η κάθε Ms σχέση διαφορετική. Και εσύ μπορεί να επιθυμείς μια σκλάβα χωρίς αξιοπρέπεια, κάποιος άλλος να επιθυμεί κάτι άλλο. Κι αυτή η διαφορετικότητα είναι απίστευτα όμορφη κατά την άποψη μου. Για τον κάθε Αφέντη, υπάρχει η ανάλογη σκλάβα και αντίστροφα.

    Κάποιοι Αφέντες όταν επιλέγουν τη σκλάβα Τους, δεν έχουν σαν μοναδικό τους αξίωμα και απίτηση απλά να είναι υποτακτική, αλλά την Επιλέγουν βάση του χαρακτήρα της ή τουλάχιστο το δυναμικό του χαρακτήρα της, κάποιες αρχές της, τον τρόπο σκέψης της, κ.ο.κ., ανάμεσα σ΄ άλλα. Αλλιώς δεν θα έκανε καμιά διαφορά για κανένα ποια θα είναι σκλάβα Του. Θα έπαιρνε την οποιαδήποτε σκλάβα και θα Ήταν Ικανοποιημένος, αν αυτό που Τον ενδιέφερε ήταν αυτό και τίποτα πέρα απ΄ αυτό, έτσι δεν είναι? Και αναμφισβήτητα για κάποιους αυτό είναι αρκετό. Δικαίωμα τους.
    Κάποιος θέλει μια σκλάβα που είναι αναξιοπρεπής? Και πάλι δικαίωμα Του. κάποια σκλάβα που να είναι ευτελής, μικροπρεπής, κατίνα, χωρίς σεβασμό για κανένα, χωρίς αυτοσεβασμό. Και πάλι.. δικαίωμα του.

    Αλλά ας μην ακυρώνουμε όλες τις Ms σχέσεις επειδή η δική μας άποψη είναι διαφορετική.
    Δεν νομίζω ούτε εσύ, ούτε κανένας να είναι σε θέση να πει πως αν δεν είναι μια Ms σχέση όπως ο ίδιος την φαντάζεται και επιθυμεί δεν μπορεί να λέγετε Ms σχέση.
    Με συγχωρείτε κιόλας, μάλλον έχω κάποιο πρόβλημα αντίληψης τον τελευταίο καιρό, αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω γιατί περνιέται σαν αντίποδο της αξιοπρέπειας η ταπεινότητα της σκλάβας.

    Γιατί θεωρείτε πως το να «ρίξει τα μούτρα του στο πάτωμα» κάποιος, (δεν ασχολούμαι με τον έρωτα που αναφέρει ο slave-shadow μια και κατά την άποψη μου δεν είναι το σημαντικότερο, ούτε καν αναγκαίο στην διαμόρφωση μιας Ds σχέσης κι εγώ αντιλαμβάνομαι πως εδώ μιλάμε ακριβώς για Ds σχέσεις και όχι για έρωτες και ερωτευμένους που μέσα απ΄ τον έρωτα τους νιώθουν όσο αυτός κρατάει, υποτακτικά) σημαίνει πως δεν έχει αξιοπρέπεια?

    Αξιοπρέπεια δεν είναι για μένα, οι εξωτερικές εκφράσεις και τυφλή αποδοχή κάποιων κανόνων συμπεριφοράς, που θεωρούνται από την κοινωνία σωστές ή όχι, δλδ για το τι «φαίνεται» όπως σωστά επισήμανε η anasia, εκτός BDSM και πως μοιάζουν οι πράξεις μου σε κάποιον που δεν είναι σε θέση να κατανοήσει τον χώρο και τη φιλοσοφία του.

    Η αξιοπρέπεια για μένα είναι εσωτερική κατάσταση, είναι ηθικές αρχές που κουβαλάει κάποιος μέσα του, είναι πρωτίστως η ποιότητα του ανθρώπου αυτού.

    Ακόμη κι αν είμαι στο πάτωμα και με Φτύνει, ή με Κατουράει, δεν με κάνει με κανένα τρόπο αναξιοπρεπή. Είμαι γεμάτη αξιοπρέπεια και περηφάνια για αυτό που είμαι και γι΄ αυτό που μου Προσφέρει.

    Αν κάποιος είναι μικροπρεπής, κουτσομπόλης και κακεντρεχής, στις σκέψεις ευτελής και υποκριτής, γεμάτος έπαρση και μεμψιμοιρία, αυτά είναι που καθιστούν κάποιο αναξιοπρεπή κατά την γνώμη μου και όχι η επιλογή του να γονατίσει και να γίνει ένα με το χώμα που Πατά Εκείνος στον οποίο επέλεξε να υπακούει στην περίπτωση της sub ή να υποτάσσεται στην περίπτωση της σκλάβας.

    Ο εξευτελισμός και η ταπείνωση μέσα στην Ds σχέση ΔΕΝ έχουν για μένα καμία σχέση με το πόσο αξιοπρεπής ή όχι είναι κάποιος.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Το θέμα είναι πολύ γενικό και θα πω τα αυτονόητα. Θα δώσω μερικές σημασίες του όρου "αξιοπρέπεια:

    Αξιοπρέπεια = δε ρίχνω τα μούτρα μου (τα ρίχνουμε)

    Η σκλάβα υποχωρεί και πειθαρχεί ακόμα κι αν νομίζει πως έχει όλα τα δίκια με το μέρος της – θα έχει την ευκαιρία να εκφραστεί όταν έρθει η ώρα.
    Ο Κύριος δεν εχει πρόβλημα να «ρίχνει τα μούτρα του» παραδεχόμενος ότι έσφαλε. Το αντίθετο (δηλ. εγώ ποτέ δε ρίχνω τα μούτρα μου) θα ήταν δείγμα αδυναμίας και ανεπάρκειας

    Αξιοπρέπεια = κοινωνικός καθωσπρεπισμός (ούτε να το συζητάμε)

    Ο «καθωσπρεπισμός» δεν ταιριάζει με το bdsm. To bdsm από μόνο του ανατρέπει τις κοινωνικές συμβάσεις. Για πρακτικούς όμως λόγους, γενικά επιβάλλεται η προσεκτική συμπεριφορά στους κοινωνικούς χώρους. Το πώς και πόσο θα καθοριστεί απ’ τον Κύριο, ο οποίος μπορεί επίσης να επιβάλει ή να έχει ο ίδιος προκλητική και μη «καθώς πρέπει» συμπεριφορά. Η σκλάβα πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμη να υπακούσει.

    Α.. αυτό που μου Ζητάτε δεν το κάνω – έχω και μια αξιοπρέπεια (γιατί τότε κορίτσι μου ταλαιπωρείσαι να το παίζεις σκλάβα? release για το καλο σου και το δικό μου)

    Πολλές σκλάβες δυσκολεύονται να ικανοποιήσουν απαιτήσεις του Κυρίου τους. Είναι πολύ διαφορετικό το «δυσκολεύομαι Κύριε να το κάνω – Βοηθήστε με» από το «αυτό ξεπερνάει τα όρια – έχω και μια αξιοπρέπεια” = ~ο KyriosG γινεται έξαλλος~.

    Αξία στο πρέπον (αξιοπρέπεια - βασική αρετή τόσο του Κυρίου, οσο και της σκλάβας)

    Αυτό είναι το ουσιαστικό, κατ εμένα, νόημα της αξιοπρέπειας. Ο Κυριος και η σκλάβα να σέβονται τη φύση Τ/τους και τη θεση Τ/τους και να κινούνται ανάλογα. Με αυτή την έννοια, οι αληθινές σκλαβες είναι από τους πιο αξιοπρεπείς ανθρωπους που μπορω να φανταστώ. Ο σεβασμός τους και η υποταγή τους είναι αξία και πρέπον. Και τιμώντας τα, είναι αξιοπρεπέστατες.
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια



    Από το κείμενο σου βγαίνει το συμπέρασμα, για μένα, πως ο Κυρίαρχος καθορίζει το πόσο αξιοπρεπής πρέπει να είναι η υποτακτική και ακόμα και με ποια έννοια ,

    στις φράσεις σου ...

    ‘’ Η σκλάβα υποχωρεί και πειθαρχεί ακόμα κι αν νομίζει πως έχει όλα τα δίκια με το μέρος της – θα έχει την ευκαιρία να εκφραστεί όταν έρθει η ώρα.’’

    ‘’ To bdsm από μόνο του ανατρέπει τις κοινωνικές συμβάσεις ‘’

    ‘’ Το πώς και πόσο θα καθοριστεί απ’ τον Κύριο, ο οποίος μπορεί επίσης να επιβάλει ή να έχει ο ίδιος προκλητική και μη «καθώς πρέπει» συμπεριφορά. Η σκλάβα πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμη να υπακούσει. ‘’

    ‘’ Ο σεβασμός τους και η υποταγή τους είναι αξία και πρέπον. Και τιμώντας τα, είναι αξιοπρεπέστατες. ‘’


    Μπορει και να κάνω λάθος , αλλά θα ηθελα να το διευκρινήσεις αν θέλεις .
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Καθ'όλη την διάρκεια της σχέσης και σε όλα τα θέματα, από το πιό μικρό έως το πιο μεγάλο με την έννοια που δίνεται στα 3 πρώτα σημεία του post του KyriosG.

    Όσον αφορά το 4 σημείο, η αξιοπρέπεια αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

    Για μενα μονο το 4ο σημειο απ' οσα εγραψα νοείται ως αξιοπρέπεια.

    Τα υπολοιπα είναι κοινωνικές συμβασεις ή συμπεριφορές για τις οποιες ο Κυριος θα πρέπει να επιληφθεί. Γι αυτά, ναι. Ο Κυριος καθορίζει. Υπενθυμίζω οτι ο Κυριος νοιαζεται για τη σωματική και ψυχολογική ακεραιότητα της σκλαβας του.

    Οσο για την αξιοπρέπεια, με την εννοια οτι "τόσο ο Κυριος. οσο και η σκλάβα σέβονται τη φύση Τ/τους και τη θεση Τ/τους και να κινούνται ανάλογα" πολύ φοβαμαι οτι δεν είναι ευκολο να διδαχθεί (ποσο μαλλον να καθοριστεί/διαταχθεί απ' το Κυριο). Ο Κυριος δεν είναι αλχημιστής να παρει λάσπη και να την κανει χρυσάφι. Νομιζω οτι η σκλαβα πρεπει να είναι ήδη καλη πάστα και ο Κυριος να τη βοηθήσει να γίνει καλύτερη.