Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αξιοπρέπεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Νοεμβρίου 2005.

  1. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

      

    Με μπέρδεψες τώρα, η εσύ μπέρδεψες τα πριν και τα μετά σου !

    Εγώ πάντως με τα το πρώτο σου πόστ συμφωνώ !

    Εσύ ... ελπίζω να βρεις την δική σου απάντηση τελικά μεταξύ των δύο διαφορικών απόψεων που εξέθεσες , και μην πεις please πως ηταν μια , γιατι μέγα λάθος !!!!!

     
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Η επισημανση οτι εκφραζω αντιφατικές απόψεις δεν με βοηθαει πολυ να καταλάβω που ακριβως βρίσκεται η αντιφαση. 

    Ετσι, προς το παρόν, δεν εχω να προσθεσω τιποτα περισσότερο απ' οσα εγραψα πιο πανω.
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί η αξιοπρέπεια συγχέεται τόσο με το humiliation που βιώνεται στα πλαίσια μιας ήδη υπάρχουσας σχέσεις.

    Αν για την υποτακτική βασικό στοιχείο της αξιοπρέπειας της είναι να σταθεί άξια στα μάτια Του Κυρίου της εκτελώντας την όποια Του επιθυμία που ακριβώς χάνεται η αξιοπρέπεια αυτή στα όρια που της ορίζει?

    Η υποτακτική που σέρνεται στο πάτωμα γλυφοντας το φαί της από ένα μπωλάκι όταν της επιτραπεί να σηκωθεί και να λειτουργήσει αλλιώς στερείτε κάτι από την αξιοπρέπεια της?

    Αν η αξιοπρέπεια έχει να κάνει με το πως βλέπουμε τον ευατό μας απέναντι στους άλλους και όχι πως οι άλλοι μας βλέπουν, πιστεύεται πως η αξιοπρέπεια χάνεται εάν μια υποτακτική ακολουθήσει περήφανα Τον Κύριο της οδηγημένη γυμνή από μια αλυσίδα σε ένα κατάμεστο δωμάτιο, άσχετα αν είναι ο κόσμος είναι βανίλλα ή του BDSM?

    Η αξιοπρέπεια για μένα είναι επίσης συνδεδεμένη με τον αυτοσεβασμό. Κάθε υποτακτική/ός που σέβεται τον εαυτό του/της θα εκτελέσει στο ακέραιο και την πιο εξευτελιστική πράξη που θα της/του έχει οριστεί από Τον/Την Κύριο/α του/ της και θα μπορεί να αντιμετωπίζει με άνεση και φυσικότητα τον εαυτό της/του αφού έχει πράξει ακριβώς όπως αρμόζει.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: RE: RE: Αξιοπρέπεια

    Συμφωνώ απόλυτα sis. Ακριβώς έτσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ.  
     
  5. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Η προσωρινη απωλεια της αξιοπρεπειας σε μια bdsm σχεση ειναι κατι που υφισταται. Αν ομως γινει πληρως κατανοητο οτι αυτο δεν επεκτεινεται σε προσωπικο επιπεδο τοτε νομιζω οτι καθε συνειδητοποιημενο ατομο με αυτογνωσια και χαρακτηρα δεν θα εχει προβλημα να την χασει κανοντας την βορα στον Μαστερ ή στην Μιστρες της ή του αντιστοίχως.
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια


    Όταν την χάνεις έστω και προσωρινά όπως λες αυτό πως είναι δυνατόν να μην επεκτείνεται σε προσωπικό επίπεδο ? πως το διαχωρίζεις ?
    Μια προσωπικότητα , μοιρασμένη στα δυο δηλαδή ανάλογα με αυτό που ζει ? πως είναι δυνατόν ?
    Θέλεις να το εξηγήσεις ?
     
  7. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Φυσικα και μπορω να στο εξηγησω
    Οταν μεταξυ δυο ανθρωπων υπαρχει σχεση εμπιστοσυνης τοτε η υποταγη, ο εξευτελισμος και ολα οσα για εναν κοινο ανθρωπο υποδηλωνουν απωλεια αξιοπρεπειας ειναι ενα τελειως διαφορετικο θεμα. Δεν ειναι διχασμενη προσωπικοτητα καποιος ή καποια που δεχεται να υποστει εξευτελισμο μεσα σε ενα bdsm session αρκει αυτο να μην επεκτεινεται και εξω απο αυτο. Για παραδειγμα το να κανω spanking σε μια σκλαβα, αυτο προσωρινα συνιστα απωλεια αξιοπρεπειας για εκεινη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα παψω να την εκτιμω σαν ατομο
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια


    Κατάλαβα το παράδειγμα σου αλλά δεν νομίζω πως έχει καμία σχέση , μια και δεν συζητάμε εδώ αν εσύ θα την εκτιμάς μετά η όχι . Φυσικά και θα την εκτιμάς αν εσύ είσαι εκείνος που της ‘’πηρες’’ η της ‘’περιόρισες’’ την αξιοπρέπεια . Δικό σου αποτέλεσμα είναι , δικά σου ‘’θέλω’’ αρχικά. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν ένας υποτακτικός να έχει ένα διακόπτη on off, και μέσα στην σχέση και όταν είναι με τον Μ ή τον D του να είναι off ( δεν έχω αξιοπρέπεια ) και μόλις είναι πχ στην εργασία του η με την οικογένεια του να κάνει ένα on και να έχει !
    Να μου επιτρέψεις , αλλά νομίζω πως επεκτείνετε λοιπον !
     
  9. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου στο αν η απωλεια αξιοπρεπειας επεκτεινεται λογω οσων αναφερεις. Αν καποιος ειναι αξιοπρεπης δεν θα τον κανει αναξιοπρεπη το bdsm. Ομοιως ο αναξιοπρεπης ειναι αναξιοπρεπης σε ολες τις εκφανσεις του, δεν υπαρχει θεμα διχασμου λοιπον. Για να δωσω κατι πρεπει να το εχω και αφου το εχω το δινω οσο, οπου και οποτε θελω και ανα πασα στιγμη το παιρνω πισω γιατι ειναι δικο μου. Η αξιοπρεπεια μιας σκλαβας δινεται βορα οπως ειπα στον Αφεντη της γιατι η σκλαβα εχει για να την δωσει και ο Αφεντης δεν θα την ποδοπατησει αλλα θα εκτιμησει ακομα περισσοτερο οτι ενα αξιοπρεπες ατομο του προσφερει την αξιοπρεπεια του και στα ματια του θα γινει ακομα πιο αξιοπρεπης.
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια


    Καταρχήν δεν ανέφερα τίποτα εγώ .
    Την άποψη μου την έχω πει πιο πάνω .

    Εσύ ανέφερες και εγώ σχολίασα αυτά που ανέφερες συμπερασματικά των δικών σου λόγων .

    ‘’ Για να δωσω κατι πρεπει να το εχω και αφου το εχω το δινω οσο, οπου και οποτε θελω και ανα πασα στιγμη το παιρνω πισω γιατι ειναι δικο μου.’’

    Έχει τέτοιο δικαίωμα ένας υποτακτικός ?
    Έχει , δίνει , παίρνει , αλλάζει γνώμη και το ξανά παίρνει πίσω ,και μετά το δίνει ξανά όποτε θέλει και γενικά κάνει ότι θέλει ?

    Θα το σκεφτώ είναι η αλήθεια , και θα το συζητήσω , μια και αυτήν την άποψη πρώτη φορά την ακούω !


    ‘’ Η αξιοπρεπεια μιας σκλαβας δινεται βορα οπως ειπα στον Αφεντη της γιατι η σκλαβα εχει για να την δωσει και ο Αφεντης δεν θα την ποδοπατησει αλλα θα εκτιμησει ακομα περισσοτερο οτι ενα αξιοπρεπες ατομο του προσφερει την αξιοπρεπεια του και στα ματια του θα γινει ακομα πιο αξιοπρεπης.’’


    Πολύ ωραία !
    Μόνο που το θέμα εδώ είναι όχι αν έχει η δεν έχει αξιοπρέπεια αλλά ‘’ Ποια είναι η σχέση της με το bdsm , του υποτακτικού με την αξιοπρέπεια , αν δηλαδή έχει αξιοπρέπεια , πρέπει να εξακολουθεί να έχει ? ‘’
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    anasia τι τελικά εσύ θεωρείς απώλεια αξιοπρέπειας θα ήθελες να μας πεις?
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: Αξιοπρέπεια


    Εγώ δεν θεωρώ απώλεια αξιοπρέπειες τίποτα lara[E-p] σε μια τέτοια σχέση !
    Το είπα και σε άλλο πόστ μου ,
    ‘’ ο Κυρίαρχος καθορίζει το πόσο αξιοπρεπής πρέπει να είναι η υποτακτική και ακόμα και με ποια έννοια ‘’

    την δικη σας γνωμη ζητησα , και συζητώ απλά αυτα που γραφονται για να εμβαθυνουμε , αν πραττω λαθος παρακαλω να μου το πεις ,αλλά για την συζητηση και το αποτελεσμα της δεν γινοντα ολα , και να κατανοησουμε αυτα που ισως δεν καταλαβαινουμε ?