Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 30 Ιανουαρίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Γίνεται συχνά λόγος για μεθόδους απαγόρευσης λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης. Κάποιοι απαγορεύουν τον αυνανισμό στους υποτακτικούς τους. Κάποιοι επιβάλλουν τη χρήση ζώνης αγνότητας. Κάποιοι ενδεχομένως εφευρίσκουν άλλους τρόπους ώστε να αποτρέψουν τους υποτακτικούς τους να προχωρήσουν σε σεξουαλική συνεύρεση ή και σε αυτοϊκανοποίηση.

    α) Κατανοώ πως η απαγόρευση ενός οργασμού πριν από επικείμενη σεξουαλική δραστηριότητα πιθανώς αποσκοπεί σε επίτευξη συγχρονισμού. Αλλά αυτό το κίνητρο δεν συνάδει με τη διάρκεια χρήσης των ζωνών αγνόοτητας που αναφέρουν κάποιοι συνομιλητές σε παράλληλο νήμα της Hliostalaxti (π.χ. 3 ή 6 μήνες), ούτε και με τις πάγιες εντολές πολλών κυρίαρχων για κατάργηση του αυνανισμού, όταν μάλιστα αυτή δεν συνοδεύεται από σεξουαλική επαφή με τους ίδιους (Κοινώς το υποτακτικό στοιχείο απέχει γενικώς από το σεξ).

    β) Επίσης καταλαβαίνω ότι οι ζώνες αγνότητας είναι μία σαφής μέθοδος αποτροπής μίας διείσδυσης του υποτακτικού σε/από άλλο σύντροφο. Αλλά ούτε η σεξουαλική συνεύρεση δύο ανθρώπων έγκειται αποκλειστικά στη διείσδυση, ούτε η αφοσίωση ενός ερωτικού συντρόφου εγκείται αποκλειστικά στη μονογαμικότητά του.

    γ) Τέλος αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό κάποιων κυριαρχικών γυναικών αναφορικά με τις μεταπτώσεις των υποτακτικών μετά την εκσπερμάτωσή τους (η ανυπακοή, η νευρικότητα και η επιθετικότητα μετά την εκπσερμάτωση είναι σύνηθη συμπτώματα). Αλλά η απαγόρευση του οργασμού, είτε με χρήση εργαλείων, είτε με προφορικές εντολές που ακολουθούνται από αντίστοιχες προειδοποιήσεις για τιμωρίες, προς αποφυγή των προηγούμενων συμπτωμάτων είναι μία μέθοδος που δεν επιλύει το πρόβλημα, απλώς φροντίζει ώστε να μην δημιουργούνται οι συνθήκες, στις οποίες εκδηλώνεται.* Αναφέρω εν προκειμένω μόνο τις γυναίκες, γιατί εικάζω ότι οι άνδρες δεν αντιιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα με τις υποτακτικές τους.

    Προσωπικά, από τις τρεις παραπάνω σκέψεις καταλήγω στο συμπέρασμα πως η απαγόρευση λήψης ερωτικής ευχαρίστησης του υποτακτικού, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα σε έναν κυρίαρχο,** πέρα μόνο από την ευχαρίστηση που αποκομίζει από την αίσθηση ότι οι εντολές του εκτελούνται.

    Η δική σας γνώμη ποια είναι; Οι κυρίαρχοι, γιατί επιβάλλετε στους υποτακτικούς σας σεξουαλική αποχή (τι κερδίζετε από αυτήν); Οι υποτακτικοί, για ποιούς λόγους σας ζητήθηκε να απέχετε και πώς πιστεύετε ότι η αποχή σας συμβάλλει στην εκπαίδευσή σας;

    * Συναφές νήμα: https://www.greekbdsmcommunity.com/...?t=8324&highlight=%EC%E5%F4%DC%F0%F4%F9%F3%E7

    ** Συναφές νήμα: https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=10604
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2008
  2. Lady_in_Red

    Lady_in_Red Regular Member

    η σεξουαλική αποχή είναι μία μέθοδος που με βρίσκει αντίθετη. Σαφώς και ο έλεγχος, ορισμένες φορές, του οργασμού ή ακόμα και η απαγόρευση ίσως να προσδίσει μία άλλη χροιά στο παιχνίδι της στιγμής... Αλλά σε καμία περιπτωση η χρήση ζωνών αγνότητας ή και η απαγορευση σεξ σε μόνιμη κλίμακα. Αν υποθέσουμε ότι η υποταγή έχει νόημα, γεύση και συναίσθημα τότε δεν θα ήθελα ο/η υποτακτικός/ή μου να απέχει από όλα αυτά. Δεν θέλω να στερήσω την χαρά, μαλλον το αντίιθετο...έτσι και μόνο έτσι θα πάρω κι εγω τα επιθυμητά και πολλά παραπάνω.
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Η δική μου γνώμη είναι...βραχυπροθέσμως γιατί όχι;;; Αρκεί να υπάρχει ένα καλό σχέδιο για release αργότερα, που να το κάνει να αξίζει τον κόπο...
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Βιώνω κατά καιρούς την απαγόρευση που στόχο έχει την "συσσώρευση" της έντασης μου, την ενδυνάμωση κατά κάποιο τρόπο της αίσθησης του ότι ακόμη και αυτό είναι στη δικαιοδοσία Του, τό αν και πότε και πού θα έχω τον οργασμό. Οφείλω να παραδεχτώ πως αντλώ απίστευτη ευχαρίστηση και με διεγείρει απίστευτα αυτό - το να παραμένω σε εκείνη την κατάσταση που τρέμω από επιθυμία, νιώθω την μήτρα μου να πονάει, το αιδοίο μου να ανοιγοκλείνει και να είμαι μούσκεμα όλη μέρα, να είμαι ανίκανη να κάνω ή να σκεφτώ οτιδήποτε πέρα απ΄ αυτό και να είμαι αναγκασμένη να πιέζομαι και να βρίσκω τη δύναμη να δουλεύω ή να κάνω κάποιες άλλες από τις συνηθισμένες μου εργασίες. Βιώνω ακόμη την απαγόρευση η οποία ως στόχο έχει να με οδηγήσει να εκλιπαρώ ξεδιάντροπα, να ξεφτιλίζομαι ικετεύοντας Τον για λύτρωση, να εκφραστώ με τρόπους που είτε ντρέπομαι, είτε ο κάποιου είδους πουριτανισμός που μου εμφυτευτηκε δεν μου επιτρέπει, ή κάποια άλλα όρια τα οποία κάτω από την συσσωρευμένη ένταση και διέγερση καταρρίπτονται με απίστευτη ευκολία.

    Κι έχω βιώσει την απαγόρευση σαν μέρος τιμωρίας, για ανυπακοή και οργασμό χωρίς άδεια.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης

    Απαντώ σε αυτό το νήμα μόνο κ μόνο
    γιατί για άλλη μια φορά μου κάνει τρομερή εντύπωση
    το πόσο διαφορετικά βιώνει το κάθε ένα κάποιος,
    παρόλο που βρίσκεται στον ίδιο χώρο .
    Κάθε φορά που διαβάζω ένα ποστ ,
    τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνομαι γιατί ποτέ δεν θα μπορέσουμε
    να συμφωνήσουμε … γενικότερα .

    Διαβάζοντας λοιπόν το ποστ της lara[E-p] ,
    χαμογέλασα και μου ήρθαν στο μυαλό στιγμές του παρελθόντος μου ,
    πάνω σε αυτό .

    Όλα τόσο μα τόσο διαφορετικά από αυτά που γράφει ….

    ( θα γράψω πάνω στις φράσεις της )

    Οφείλω να παραδεχτώ πως ποτέ δεν άντλησα ευχαρίστηση
    και δεν με διέγειρε ποτέ αυτό ,
    το να παραμένω σε εκείνη την κατάσταση δεν με έκανε να τρέμω από καμία επιθυμία ,
    δεν ένιωσα ποτέ την μήτρα μου να πονάει ,
    το αιδοίο μου ποτέ δεν ανοιγόκλεινε και δεν ήμουν ποτέ μούσκεμα …. kλπ κλπ κλπ....

    Βίωνα την απαγόρευση , απλά σαν απαγόρευση .
    Απαγόρευση για μένα σημαίνει ότι ακριβώς λέει η λέξη .
    Στην απαγόρευση , δεν νιώθω , δεν αισθάνομαι ,
    δεν έχω κανένα αίσθημα στο σώμα μου παρά μόνο αυτό της απαγόρευσης .
    Αυτή είναι και η ουσία για μένα .
    Αν άφηνα να νιώθω ότι η lara[E-p], τότε απλά το σώμα θα νικούσε το μυαλό ,
    το μυαλό εμένα και δεν θα υπήρχε κανένας λόγος αυτό να λέγεται … απαγόρευση .
    Το κλειδί , έτσι όπως το έβλεπα εγώ ,
    ήταν εντολή για να ‘’ μην νιώθω όλα αυτά ‘’ ,
    να δουλέψω με το μυαλό και να ‘’ μην τα επιθυμώ ‘’ …
    την στιγμη εκεινη η το οποιο διαστημα μου οριζοταν .

    Αλλά όπως είπα και στην αρχή , ο κάθε ένας από μας είναι πολύ διαφορετικός ….  


    Οσο αφορα τωρα την απολυτη αποχη απο το σεξ που λεει η Syrah,
    δεν θεωρω πως αξιζει να γραψω καν , το βρισκω οχι απλα ηλιθιο
    αλλα κατι πολυ παρα πανω και ανευφ ουσιας και σημασιας , ουτε καν για απλη συζητηση .

    sorry Syrah αν εννοεις αυτο .
     
    Last edited: 30 Ιανουαρίου 2008
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lara: Αναφέρεσαι στην απαγόρευση οργασμου (την οποία χρησιμοποιώ και επικροτω για τους λόγους που αναφέρεις) , νομίζω όμως πως η νηματοθέτις έχει κατά νου την καθολική αποχή από το σεξ (την οποία βρίσκω ανευ ουσίας και επιβλαβή).
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης

    Ακριβώς αυτό που αναφέρεις εδώ σκεπτόμουν όταν ανάρτησα αυτό το νήμα anasia, μα δεν υφίσταται λόγος να απολογείσαι για την άποψή σου. Και εγώ βρίσκω την χρόνια αποχή άνευ ουσίας, και δεν ενδιαφέρομαι γι αυτή σε περοσωπικό επίπεδο, αλλά αμιγώς ακαδημαϊκά θα ήθελα να το συζητήσω. Στη δική σου περίπτωση η βραχυπρόθεσμη αποχή από το σεξ τι σκοπό εξυπηρέτησε; Λόγου χάρη επιβλήθηκε από συγκυρίες λόγω απόστασης από τον κύριό σου, επιβλήθηκε από τον ίδιο ως τιμωρία; Κάτι άλλο;

    Πέρα από αυτό εικάζω ότι οι διαφορές σου με τη lara του E-p, έχουν ως αφετηρία το γεγονός πως απομόνωσες το μέρος του post της όπου περιγράφει το πώς βίωσε την απαγόρευση αυτοϊκανοποίησης που της επιβλήθηκε με σκοπό τη "συσσώρευση ερωτικής επιθυμίας" όπως αναφέρει, αντιπαραβάλοντάς το με τη δική σου περίπτωση που ασφαλώς δεν αφορά στον ίδιο σκοπό. Απομένει να μας γράψει πως βιώνει την απαγόρευση της σεξουαλικής ικανοποίησης ως τιμωρία (το ανέφερε μόνο επιγραμματικά), για να γίνει δόκιμη σύγκριση.
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης


    Δεν απομόνωσα αυτό και
    δεν θα απαντούσα αν δεν αναφερόμουν στον ίδιο λόγο
    ( κάποιες φορές , αλλά και για κάποιους άλλους λόγους , άλλες ) .
    Το πώς αντιλαμβάνεται στο μυαλό τα πράγματα επισήμανα ο κάθε ένας από μας ,
    και τον διαφορετικό τρόπο που αντιδρά το σώμα ανάλογα με το πώς το καθοδηγείς ,
    άσχετα αν ο σκοπός είναι ο ίδιος μερικές φορές .


    Y.Γ
    Δεν σημαινει ντε και καλα πως ολοι την '' απαγορευση '' την βιωνουν κ σαν τιμωρια ....,
    μπορει να την βιωνουν σαν ενα '' οχι '' , χωρις να το συνδεουν με τιμωρια .

    '' Το κλειδί , έτσι όπως το έβλεπα εγώ ,
    ήταν εντολή για να ‘’ μην νιώθω όλα αυτά ‘’ ,
    να δουλέψω με το μυαλό και να ‘’ μην τα επιθυμώ ‘’ …
    την στιγμη εκεινη η το οποιο διαστημα μου οριζοταν . ''

    Οι λογοι ειναι κατι που δεν αφορα το φορουμ η
    αν θες ειναι κατι πολυ προσωπικο που δεν θελω
    να συζητησω παραπερα ,
    .... για την πιο πανω παραγραφο μου .
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης

    anasia δεν πειράζει, ήδη οι απαντήσεις σου ήταν πολύ κατατοπιστικές και σε ευχαριστώ.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Την καθολική αποχή την εκλαμβάνω ακριβώς έτσι Κύριε   Σας ευχαριστώ

    Χαίρομαι που αν και από λίγους, γίνομαι κατανοητη. Αν μη τι άλλο είμαι ευτυχισμένη που κατανοητή γίνομαι απ΄αυτούς που η άποψη τους έχει βαρύτητα για μένα. Σας ευχαριστώ Syrah.  

    Αναρωτιέμαι αν και δεν είναι του παρόντος τι λόγο θα είχε μια απαγόρευση αν δεν υπήρχε έντονη επιθυμία την οποία έρχεσαι και ελέγχεις απαγορεύοντας την.

    Στην τιμωρία, μια και η στοχοθέτηση ήταν διαφορετική από εκείνες που αναφέρω στο πρώτο μου ποστ, συνεπώς και οι αντιδράσεις του ίδιου του σώματος ήταν αλλιώτικες. Πέρα από την εντολή Του λοιπόν, βοηθούσε σε αυτό το έγκαυμα από καυτό κερί στην κλειτορίδα βέβαια, που ήταν αρκετά οδυνηρό, βοηθούσε το nick που σαν εξευτελιστική τιμωρία - εθισμενη στο σεξ λαρα- "φορούσα" όσο διαρκούσε η τιμωρία, για να καταπνίγω κάθε ερωτική επιθυμία, όσο διήρκησε η τιμωρία αυτή.
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απαγόρευση λήψης σεξουαλικής ευχαρίστησης


    Προφανώς αναφέρεσαι σε μένα , ότι δεν κατάλαβα τι έγραψες .
    Κατανόησα απόλυτα όσα έγραψες ,
    αυτό που δεν κατάλαβες εσύ και προ έτρεξες η δεν διάβασες σωστά
    ( δεν ξέρω , δικό σου θέμα ) ,
    είναι πως ο μόνος λόγος που απάντησα και το επεσήμανα
    είναι η διαφορετικότητα που ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται , βιώνει ,
    και γενικότερα ζει ένα ίδιο γεγονός για τους δικούς του λόγους ,
    οι οποίοι καμία σημασία δεν έχουν μια και είναι δικοί του .

    Ούτε αντιπαράθεση έκανα , ούτε κριτική πάνω στα γραφομενα σου εκανα,
    ούτε έγραψα πως είναι λάθος , ούτε δεν τα σεβάστηκα ,
    ούτε φυσικά είχα καμία διάθεση να
    ‘’ στη πω ‘’ .

    Απο την αλλη ουτε εμενα
    με απασχολεί αν έχει βαρύτητα η άποψη μου για σένα ,
    εσύ να είσαι όπως γράφεις
    .... ‘’ ευτυχισμένη που κατανοητή γίνομαι απ΄αυτούς που η άποψη τους έχει βαρύτητα για μένα ‘’,
    και άσε τους άλλους να γράφουν και να συνομιλούν μόνοι τους .

    Το φόρουμ αυτό , εξάλλου εκεί έχει φτάσει,
    γι αυτο και οι συζητησεις γινονται μεταξυ 3-4 αντε 5 ανθρωπων !


    την καλησπερα μου ( απο πλευρας μου με συμπαθεια ) !  
     
  12. Constan

    Constan Regular Member

    Μπορεις να ελεγξεις καποιον χωρις να το θελει.δε νομιζω αρα καθενας θετει τα ορια του εκει που επιθυμει