Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απαντήσεις σε ερωτήματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 30 Ιουνίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αν και κρίνω τα ερωτήματα ασαφή ελλειπή και γενικευμένα, θα περιοριστώ στις επιλογές που θέτεις.

    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, η επιβολή του ενός μπορεί να οδηγήσει στο άλλο.

    Δεν είναι απαραίτητα διαφορετικοί.

    Εξαρτάται από την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου. Μόνον.

    Εξαρτάται από την εικόνα που έχει εκείνος για τον εαυτό σου. Μόνον.

    Ο έλεγχος δεν προκαλείται. Επιβάλεται εν πρώτοις διδάσκεται στην συνέχεια.

    ps. you can do better than that.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Θέτοντας ερωτήματα στον εαυτό μου..

    @dora_salonika: η γενικότητα των απαντήσεων ήταν (και συνεχίζει να είναι) ευθέως ανάλογη αυτής των ερωτήσεων

    1. Όταν ρωτάμε για να μάθουμε ρωτάμε καθαρά δεν υπονοούμε. Προτείνω την "Λογοθερεπεία" ως εγχειρίδιον <χ>
    2. Ένας "Νόμος" έχει παράθυρα εαν και μόνον ο "νομοθέτης" επιθυμεί κάτι τέτοιο. Περαιτέρω διευκρινήσεις επί της λειτουργίας των μπορούν να δωθουν από τον ίδιο και μόνο.
    3. Όταν αυτός που τις διαχειρίζεται κρίνει πως "ηρθε η ώρα". Υποταγή.

    ps. since you are ready to ask you should be ready for the answers as well.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2007
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Θέτοντας ερωτήματα στον εαυτό μου..

    @dora_salonica

    There were no such question in the initial post, but there were in a previous one. Using his ability to see, listen and learn. Occasionally by trial and eror. Evadible but inevitable.

    Η δεύτερη σου ερώτιση διαφέρει από την πρώτη. Αποφάσισε.

    Δεν δυσκολεύη την σχέση. Αρκει το υποτακτικό άτομο να βλέπει αυτα που του δείχνουν και οχι (yes it is ussually the case) αυτά που θέλει να δεί. In most cases what's you see is what you get. Possibly you will have to add an "on a need to know basis" to the equation.

    Yes it is. Who is afraid of the wolfes does not go at the trees. Isn't so ?  

    Not all night creatures are predators <s>
    Lesson No1. Baby steps Remember it.  

    It is so , if you think it is <s>. But since you ask me, no they are not.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2007
  4. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Θέτοντας ερωτήματα στον εαυτό μου..

    δεν απάντησες όμως ...
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Θέτοντας ερωτήματα στον εαυτό μου..

    @blindfold: Βοηθάει να μην κρινουμε πάντα εκ του προφανούς <χ>
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2007
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    το να μην κρίνουμε πάντα εκ του προφανούς το κάνω και εγώ και με βρίσκεις σύμφωνω σε αυτό ,αλλά δεν απάντησες ,φοβάστε οι κυριαρχικοί μην μάθουμε τα αδύνατα σας σημεία και το ρίχνετε στη διπλωματία σε τέτοιες ερωτήσεις ; (ναι ομολογώ δεν κατάλαβα την συνδεσή της απάντησης σου στην δικία μου ερώτηση.. )
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @blindfold: Αν υπάρχει ερώτιησή σου που απευθύνεται σ' εμενα δεν την είδα. Ευχαρίστως να την απαντήσω αν μπορώ.

    Αν δεν βλέπεις τις απαντήσεις μου στα ερωτήματα της dora δεν μπορώ να κάνω κάτι επ' αυτού.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2007
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    "Θα ήθελα να ξέρω πώς σκέφτεται ένα Κυρίαρχο άτομο. Λέτε αυτό να δυσκολεύει την σχέση D/s; Δεν θα έπρεπε. <--- η αναπάντητη ερώτηση


    There were no such question in the initial post, but there were in a previous one. Using his ability to see, listen and learn. Occasionally by trial and eror. Evadible but inevitable.

    Η δεύτερη σου ερώτιση διαφέρει από την πρώτη. Αποφάσισε."

    τις είδα και τις δίαβασα τις απαντήσεις σου , και ναι δεν έκανα απευθείας ερώτηση απλά έκφρασα μία απορία.. ( φοβάστε οι κυριαρχικοί μην μάθουμε τα αδύνατα σας σημεία και το ρίχνετε στη διπλωματία σε τέτοιες ερωτήσεις ; ) <---η γενικευμένη απορία μου που ελπίζω να λάβω απάντηση ..
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @blindfold: η ερώτηση της dora, που αναφέρεις έχει απαντηθει και στα δύο της σκέλη λίγο παρακάτω, συνεπως εχει απαντηθει και η δική σου απορία
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    ινδεεδ

    όμως εσύ θα έδειχνες τα αδύνατα σου σημεία στην υποτακτική τη δικία σου , από τη φτωχή μου εμπειρία οι κυριαρχικές γυναίκες (και οι ανδρες πιστεύω κατ'επέκταση ) τα κρύβουν και τα κρατούν μόνο για το ψυχολόγο τους ή για απρόσωπες συζητήσεις με αγνώστους στο διαδίκτυο
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @blindfold: το να κρύβω αυτό που είμαι θα σήμαινε έστω και εν μέρει να το αρνούμαι. Είμαι αυτό που είμαι και για ν' αποκομίσω την μέγιστη απόλαυση από αυτό οφείλω (στον εαυτό μου) πρωτίστως να το αποδεχθώ, οπως και εκείνη όφείλει να το αποδεχθεί για τον ίδιο λόγο.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    δεν είμαι βέβαιη ότι πάντα επιθυμούμε να δούμε τα αδύνατα σημεία Αυτού που μας κυριαρχεί. Και αν ακόμα τα βλέπουμε, θέλει κάποια ωριμότητα σκλαβίσια να μην τα βλέπουμε με τον λάθος τρόπο.