Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποδόμηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 22 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Καειτε κι αλλο γιατι χανομαστε!
     
  2. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Αν εννοείς τέτοιο κάψιμο...πολύ ευχαρίστως!
     
  3. Χαχα οχι δυστυχως δεν ειναι τετοιο καψιμο.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η αποδόμηση της πάρτης είναι κομμάτι μπερδεμένη ιστορία.
    Έτσι κι αλλιώς εκτός από τα εγκεφαλικά κύτταρα, όοολο το υπόλοιπο κορμί αλλάζει όοολα του τα κύττρα κάθε δυο χρόνια το πολύ.
    Ως γεγονός επιφέρει κάποιες αλλαγές, καθαρά λειτουργικές, που ως αποτέλεσμα ένα κάτι τις το φέρνει, αλλά στο λειτουργικό καθαρά κομμάτι.
    Η άααααλλη αποδόμηση είναι μια καθαρά συνειδητή ενέργεια που στόχο έχει να "ξαναστήσουμε" το σύστημα με νέα δεδομένα που αποκτήθηκαν από τον τρόπο που ως εκείνη την στιγμή λειτουργούσαμε επί τη βάσει των αντιλήψεών μας, άρα και των ερμηνειών μας στα ερεθίσματα που προσλαμβάναμε, αλλά και της ίδιας μας της συμπεριφοράς/αντίληψης λειτουργίας μας.
    Για να το κάνουμε αυτό χρειάζονται δυο "πράματα":
    1. Την εδραιωμένη μας αντίληψη, τα πώς και γιατί δεν είναι του παρόντος, πως το "σύστημα" χρειάζεται πάντα προσοχή όταν "τσιμπήσουμε" πως κάτι δεν πάει καλά, και
    2. Να υπάρχει και λίγος χώρος στον "σκληρό" για να χωρέσει τις όποιες αλλαγές...
    Το αργαλείο που γιένονται οι όποιες αναθεωρήσεις/ανακατατάξεις/αλλαγές είναι το μυαλό μας.
    Το μυαλό είναι πολύ μαλακιασμένο πράμα: του γουστάρει να ασχολείται με όσο πιο ελάχιστα δεδομένα είναι δυνατόν. Λογικό θα πείτε! Έλα όμως που όσο πιο πολύ "αράζει" τόσο πιο πολύ εύκολα "χαλάει".
    Αντίθετα, όσο πιο πολύ εργάζεται, τόσο πιο πολύ "τραβάει".
    Είναι και μαζοχάκι και θέλει κι άλλο κι άλλο, ευχαριστώ καλέ μου άρθρωπε... Τη βρίσκει τελειωμένα και μάλιστα θέλει συνέχεια και νέα κόλπα, βαριέται όλο τα ίδια.

    Το "διαλάω και το ξαναχτίζω" σημαίνει πως λειτουργεί το πράμα.
    Δεν είν' εύκολο πράμα, αλλά είναι μεγάλη καύλα... Πονάει κι όλας (αλλά είπαμε είναι τελειωμένο μαζοχάκι η γκλάβα μας)..!
    Γουστάρει το μυαλό, δεν γαμιέσαι ρε μαλάκα λέει ο συναίσθημας, σάλτα γαμηθείτε κι οι δυο σας λέει το κορμί με τις μαλακίες σας, κυττάξτε ρε μη μού κάνετε καμιά ζημιά...
    Αυτό κρατάει κάμποσο και σημαίνει αρνήσεις, φόλες, παραμύθιασμα, κλοτσοπατινάδες, ήττες άδοξες, πόνος πολύς και συνεχής, φόβος και κάτι σωματικοποιήσεις από ντουβρουντζά ως κράμπες, έχω λέγετε.
    Μεγάλη μαλαγάνα το μυαλό (κι ας τρέμει ο κώλος του) καλεί σύσκεψη, τουμπάρει τση άλλοι δυο, στήνεται η δουλειά, τους βγαίνει η γλώσσα στο ξενύχτι, το "σπάνε και το ξσναρίχνουν" το μαγαζί.

    Χαίρονται σαν το τελειώσουν δγιότι ο μυαλός τροχαλάει πιο σβέλτα, καθάρισε ο συναίσθημας τα λούκια με τουμποφλό και ο σώμας καμαρώνει λέγοντας "κύττα ρε και δεν τους φαινότανε πώς θα με φτιάξουν κι εμένα"...
    Ρίχνουνε και κανα μπινελίκι αναμεταξύ τους τύπου "βάφε ρε και κανά τοίχο, εγώ ρε, εσύ να κυττάς ρε μαλάκα τα ηλεκτρολογικά, τον νού σας στα υδραυλικά ρεμάλια και τα δυό σας", τέτοια...

    Ωραία ακούγεται, αλλά δεν παίζει πάντα το κόλπο, ένεκα η παραμύθα, ένεκα γιατί μας έκατσε κάποια καλή, δεν πα να γαμηθεί το γκομενιλίκι, ντουλά για μουνοπαγίδες/επιβητοραίους έχ'μι, ένεκα δγιότι είμεθα κλασομπανιέρες/βολεμένα/μίζερα/γραψαρχίδικα ή και φθονερά που ψωνίζουν στις εκπτώσεις των άλλωνε κοψοχρονιά σαν τση βρίσκουν μπόσικα πουλώντας φύκια για κορδέλαι και μιζέρια χύμα, βγάζοντας λόγους δεκάρικους υπέρ γαμημένων, ευτυχώς δεν πάθαμε και κάτι, τέτοια.

    Γιασάν λοιπόν στα άτομα που την σακουλεύονται τη δουλειά και δεν μασάνε και το κυνηγάνε και μια και δυο και τρεις άμα λάχει. Εγώ πάντως για την δυόμισυ κωλώνω και μάλλον θα ζητήσει και καπάκι το ...κωλόσπιτο, αν και όσο το βλέπω μια γενική κάναμε, πάει καιρός κι ακόμα δεν μπορώ να θυμηθώ την δεύτερη, μούφα ξώφαλτση θάτανε, ρε συ τον εαυτό σου πλασάρεις..?

    Εχω όμως μερικούς ανθρώπους που αγαπιόμαστε ένα πράμα και στενοχωριούνται σαν δεν τση λέω κανά καλό, και δεν μπορώ να στενοχωριούνται, κατάλαβες φίλε μου, έτσι πάει το πράμα..!
    ___________________________________________
    Ορίστε κερά- @SAP μας, για να μη λες, σβόμπιρας πράμα, δεν είν' σωστό..!
     
  5. Αντε βρε εσυ χωρο τωρα στον ¨¨σκληρ﨨. Μα ποιον ¨¨σκληρ﨨 που εχουν καει τα παντα χαχαχα....
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Η μόνη ένσταση μου στην αποδόμηση είναι το δόγμα "η αποδόμηση για την αποδόμηση". Αν κάτι είναι αληθές για εμάς γιατί να το αποδομήσουμε; For the sake of it; Για το παιχνίδι; Μπαααα ...
    Η μόνη μου ερώτηση, αν ήθελες να απαντήσεις είναι:
    Γιατί;
    Μιλώντας βιωματικά κι εγώ, λατρεύω να μένω με τη μυρωδιά του Άλλου μετά. Είναι αυτή η μοναδική και χαρακτηριστική μυρωδιά του σώμα+σώμα, ιδρώτας+ιδρώτας, υγρά+υγρά κλπ
    Είναι το Εμείς. Είναι απόλυτα μοναδικό...  
     
  7. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Ολο αυτο για μενα ηταν : μπλα μπλα μπλα σαπ. Τελος.

     
     
  8. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Ηταν μεταφορικη η φραση. Οπως οχι μονο αυτη. Δε διαφωνω καθολου μαζι σου κατα τ αλλα.
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    @loutcia ... Το like σου με πήγε πίσω!
    Μελαγχόλησα και είναι και βραδάκι.

    Υ.γ τα ίδια θέματα έχω ακόμα, επανήλθαν με το που έμεινα χωρίς.
     
  10. Υπάρχουν νήματα διαμάντια στο φόρουμ. Ψάχνω βρίσκω καταλαβαίνω, μαθαίνω ....το λάικ είναι το ευχαριστώ σε αυτόν που το έγραψε.
    Στο συγκεκριμένο ήταν 3.

    @οφηλία Με πήρες πίσω σε ένα ίδιο σκηνικό με διαφορετικούς πρωταγωνιστές......


    Όταν έφυγε για εξωτερικό κάποια στιγμή προσπάθησα να τον αποδομησω μέσα μου....δεν τα κατάφερα. Είναι πολύ πιο πάνω από εμένα.
    Έχεις δοκιμάσει έστω και χωρίς πλήρη συνείδηση να τον αποδομήσεις μέσα σου? Μπόρεσες? Τα κατάφερες?

    Τώρα επιστρέφει.....και εγώ παγωμένη μουδιασμένη να αρνούμαι να σκεφτώ....

    (Εάν δεν πολύ βγάζει νόημα συγχωρα με, το κρασάκι και η μελαγχολία φταίει.....)

    "Το μοίρασμα της νύχτας είναι μεγάλη υπόθεση" έτσι μου έλεγε όταν με μάθαινε να επικοινωνώ κάτι βράδια που πάντα θα μυρίζουν γιασεμί και αγιόκλημα
     
    Last edited: 31 Ιουλίου 2019
  11. iolanda

    iolanda Contributor

    Η αποδόμηση του Εγώ μου δεν ήταν ζόρικη, δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα έντονο.
    Εκεί που ζοριστηκα ήταν στην κατάρρευση των στερεοτύπων και των συνηθειών, ομως το αποτέλεσμα ήταν απελευθερωτικό , όπως στην κάμπια που αφήνει το φορτικό κουκούλι της και γίνεται πεταλούδα.
    Ο απεγκλωβισμός από τον εαυτό μου και η δέσμευση σε Εκείνον , μου χάρισε την ελευθερία μου και Τον ευχαριστώ για αυτό το δώρο Του.
     
  12. Και χρειάζεται τέχνη και μαεστρία και υπομονή για να γίνει.....
    Μου θύμησες "το μάθημα της πεταλούδας" του Καζαντζάκη