Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

''Αποκαθήλωση''

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ludwig, στις 3 Νοεμβρίου 2005.

  1. ludwig

    ludwig Guest

    Η al nair στο thread ''φόβοι'' χρησιμοποίησε πολύ έξυπνα και ποιητικά την λέξη αποκαθήλωση του Κυρίαρχου. 'Ακουσα τον Dream Master που βρήκε το ερώτημά μου πολύ ενδιαφέρον και με παρότρυνε με pm να το ξαναγράψω σε ξεχωριστό thread και έτσι κάνω :

    Ποιές λοιπόν θα ήταν για σας οι αιτίες ''αποκαθήλωσης'' ενός Κυρίαρχου ?

    Ποιές θα μπορούσαν να είναι οι αιτίες που θα ''αποκαθηλώνατε'', που θα απομυθοποιούσατε έναν ή μια Κυρίαρχο, έστω και πολύ νωρίς ? Τι θα ήταν αυτό που δεν θα μπορούσατε με τίποτα να αντέξετε στην στάση του ?
    (προσοχή : όταν λέω ''αντέξετε'' δεν εννοώ να μου πείτε τα όριά σας, σωματικό πόνο, δημόσιο εξευτελισμό κλπ).
    Εννοώ τί θα ήταν αυτό ή αυτά που θα σας έκαναν να παραιτηθείτε από την προσπάθεια να του/της δωθείτε ? Τι θα ήταν αυτό που θα σας έκανε να σταματήσετε να τον/την περιμένετε ? Τί θα ήταν αυτό που θα σας ''σκότωνε'' ? Τί θα ήταν αυτό που θα σας έδινε με απόλυτη βεβαιότητα να δείτε το ''πράσινο φως'' για να να πείτε ΤΕΛΟΣ, δεν περιμένω άλλο, δεν προσπαθώ άλλο. Αυτό που θα σας βεβαίωνε ότι οι προσπάθειες να του προσφέρετε ό,τι μπορείτε, όλη σας την ζωή, δεν έχουν μέλλον ? Παρακαλώ θερμά να μου απαντήσετε όσο γίνετε περισσότεροι, δεν φαντάζεστε πόσο με ενδιαφέρει η άποψή σας.

    φιλικά ωστόσο οριακά δικός σας
    ludwig
     
  2. ioanna

    ioanna Regular Member

    Πολύ ενδιαφέρων θέμα ομολογώ .
    Επιγραμματικά θα έλεγα ότι θα Τον αποκαθήλωνε αν είχε διπλή ζωή αν δηλαδή στην σχέση μας ήταν Κυρίαρχος αλλά γενικότερα στην ζωή δεν ήταν αυτό που μου έλεγε , θα τον αποκαθήλωνε αν στη δημόσια ζωή μας δεν ήταν το κέντρο της προσοχής και δεν μπορούσε να κατευθύνει εκεί που θέλει τα πράγματα.
    Ακόμα θα με απογοήτευε το γεγονός να μου κρύβει πράγματα όπως αν είναι παντρεμένος .
    Θα ήθελα να γράψω κι άλλα θα περιμένω όμως να δω και άλλες απόψεις
     
  3. ludwig

    ludwig Guest

    Το ''παντρεμένος'' μμμμ, έτσι κι έτσι. Γιατί αν ήταν polyamorous και ο σκλάβος ήταν σκλάβος με ''τέτοια'' με το συμπάθειο, θα το ανεχόταν κι αυτό. Προχωράμε, ευχαριστώ joanna. 'Αλλος λόγος ?
     
  4. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά εννοώ να ήταν παντρεμένος και με την γυναίκα του να είχε μια vanilla σχέση αυτό νομίζω είναι χαρακτηριστικό Master γιαλαντζί .
     
  5. ludwig

    ludwig Guest

    Την Ιωάννα λοιπόν μπορεί να την πείραζε αυτό, ναι, εντάξει. Την σκλάβα Ιωάννα. Πολύ σεβαστό. Και βέβαια το ερώτημα μάλλον μπορούν να το απαντήσουν, αν θέλουν φυσικά, μόνο οι σκλάβοι και οι σκλάβες του site. Νομίζω εξάλλου ότι κυρίως τέτοιους έχουμε στην κοινότητα. Για να δούμε.
     
  6. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Αυτό που θα μπορούσε να αποκαθηλώσει τον οποιονδήποτε στα μάτια μου και ειδικότερα έναν Κυρίαρχο είναι η έλλειψη ειλικρίνειας. Δεν θεωρώ Τον Αφέντη μου Θεό, ούτε και περιμένω να γυρνάει όλος ο κόσμος γύρω Του άρα σε καμία περίπτωση δεν Τον αποκαθηλώνει αν δεν Είναι το κέντρο της προσοχής στη δημόσια ζωή Του. Το ότι όλοι Τον σέβονται γι αυτο που Είναι δεν Τον κάνει και απαραίτητα το κέντρο της προσοχής. Τι κι αν Ήταν παντρεμένος με βανίλα σύντροφο; Πριν από 10, 20, 30 χρόνια που Έκανε αυτό το γάμο ενδεχομένως Είχε άλλα στάνταρ και θέλω. Αυτό Τον κάνει γιαλαντζί Κυρίαρχο; Μπερδεύεται τα πράγματα νομίζω ενώ δεν θα έπρεπε. Αυτό που κάνει για μένα κάποιον Κυρίαρχο είναι το τι Δείχνει σε μένα και γενικότερα σε άτομα του χώρου. Το να μην Προσπαθεί να Επιβληθεί στον οποιονδήποτε βρεθεί μπροστά Του μου δείχνει ότι Ξέρει καλά Ποιος Είναι και δεν Εχει ανάγκη από ψευτοεπιβεβαιώσεις της θέσης Του και Του εγώ Του.

    Είναι πάνω από όλα Άνθρωπος και Έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να Έχει ελλατώματα. Δεν νομίζω να είναι κριτήριο για το αν είναι κάποιος Κυρίαρχος αν Είναι Τέλειος ή όχι. Κατ' εμέ ουδείς τέλειος, άρα ούτε οι Κυρίαρχοι. Δεν Τον αποκαθηλώνει λοιπόν ούτε και Τον κατεβάζει στα μάτια μου το όποιο Του ελλάτωμα, αντίθετα Τον εξυψώνει το θάρρος Του να το Παραδέχεται ότι ακόμα κι Αυτός Έχει ελλατώματα. Για μένα λοιπόν το μόνο που μπορεί να με κάνει να την κάνω από μια σχέση με βαριά πηδηματάκια είναι η έλλειψη ειλικρίνειας. Όταν υπάρχει αλήθεια, όποιο πρόβλημα κι αν δημιουργηθεί ξεπερνιέται.
     
  7. illusion

    illusion Regular Member

    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου little slut, νομίζω ότι σε αυτά που έχεις γράψει δε μπορώ να προσθέσω ούτε μια λέξη!!!

    illusion
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Αποκαθήλωση (απογοήτευση) δεν υπάρχει οταν αγαπάς. Γιατί για ν' αγαπάς, πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο. Φθορά της σχέσης, ναι.

    Αποκαθήλωση (απογοήτευση) υπάρχει οταν απλά είσαι ερωτευμένος, δηλαδή μαγεμένος με μια εικόνα του μιαλού σου.
    Ο ερωτας μπορεί να γίνει αγάπη οταν δείς πραγματικά τον άλλο και τον αποδεχθείς όπως είναι και οχι όπως τον φαντάζεσαι στον ενθουσιασμό σου.

    Ομως οι πιο πολλοί έρωτες "αποκαθηλώνονται" το πολύ σε τρεις μήνες (καρατσεκαρισμένο). Γιατί? Γιατί οι προβολές των επιθυμιών μας δεν ταυτίζονται με το πραγματικό πρόσωπο που ερωτευτήκαμε. Μόνο οι ανεκπλήρωτοι έρωτες μπορούν να υποβόσκουν για χρόνια.
     
  9. SaMoYeT

    SaMoYeT Regular Member

    RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Οσο πιο απλα τοσο πιο καλα ioanna συμφωνω μαζι σου απολυτα στο τι ενα Κυριαρχο θα τον απομυθοποιουσε... η διπλη ζωη Του.
    Οχι τοσο στο οτι ειναι παντρεμενος μια και καλως η κακως αυτο αργα η γρηγορα θα αποκαλυφθει αλλα το να ειναι Κυριαρχος μεσα στη σχεση του αλλα υποτακτικος τριτων στην ζωη του πχ επαγγελματικη.... πχ οικογενειακη.... πχ φιλικη....
     
  10. ludwig

    ludwig Guest

    RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Θέλετε να μιλήσω και να ανοιχτώ ? Αυτό θέλετε ? Γι'αυτό θέσατε έτσι το ζήτημα tender lilly ? Για να αντιδράσω ? Δεν νομίζω να έχει σημασία να βιαστώ. Δεν είναι ώρα να πω, και δεν μου επιτρέπεται ακόμα (από μένα τον ίδιο δεν μου επιτρέπεται). Δεν μπορείς να έχεις πλήρη εικόνα της κατάστασής μου οπότε παρακαλώ μην βγάζεις συμπεράσματα για το τι μου συμβαίνει και μην κάνεις συνειρμούς ότι η ερώτηση που κάνω είναι σχετική με την περίπτωσή μου. Καμμία δεν θεοποίησα κι ούτε δαιμονοποίησα καμμία. Από που βγήκε το συμπέρασμα ότι αγωνίζομαι για την θεοποίηση κάποιου ανθρώπου ? Μόνο για την αλήθεια αγωνίζομαι. Η αποκαθήλωση είναι μεταφορική λέξη. 'Οσο για το αν μπορεί να κρίνει κανείς έναν άνθρωπο, ασφαλώς και μπορεί να τον κρίνει, στην ώρα του όμως και αν έχει λόγο να το κάνει και δίκαια. 'Ολοι κρίνονται, μόνο αυτοί που έχουν θεοποιηθεί δεν κρίνονται. Συμφωνώ επίσης ότι οι Κυρίαρχοι δεν είναι θεοί. Και ούτε θέλω να τους δω έτσι. Οι θεοί με τρομάζουν, ενίοτε τους μισώ κιόλας όπως είπε ο Αισχύλος. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα μου. Καμμία σχέση με το θέμα μου.
     
  11. timandra

    timandra Regular Member

    Για να φτασουμε στο σημειο να "αποκαθηλωσουμε" καποιον θα πρεπει πρωτα να τον εχουμε τοποθετησει πανω σε ενα "βαθρο". Και ισως αυτη να ειναι μια πολλη πιο σημαντικη διαδικασια απο τη διαδικασια της "αποκαθηλωσης". Το γιατι τον τοποθετησαμε εκει.

    Ειναι διαφορετικο οταν το "βαθρο" κερδιζεται απο Αυτον μεσα απο μια διαδικασια εξελιξης της σχεσης και μια συνεχη προσπαθεια βελτιωσης. Και εντελως διαφορετικο οταν εμεις του δινουμε ιδιοτητες που ισως δεν εχει γιατι αυτο καλυπτει τη δικη μας αναγκη. Με αποτελεσμα οταν καποια μερα αρχισουμε να βλεπουμε την πραγματικοτητα, που επι της ουσιας ποτε δε μας εκρυψε, απλα εμεις επιλεξαμε να μη τη δουμε, σιγα σιγα να αισθανομαστε προδομενοι.

    Αλλα προδομενοι απο ποιον; Απο αυτον που τοποθετησαμε τοσο ψηλα ή απο τον εαυτο μας που τυφλωθηκε απο την αναγκη και αρνηθηκε να δει την πραγματικοτητα;

    Και οταν θα ερθει η στιγμη της αληθειας θα προτιμησουμε να τον "αποκαθηλωσουμε" ή να ριξουμε εμας οσο πιο χαμηλα γινεται ουτοσωστε να συνεχισουμε με οποιοδηποτε κοστος να τον κραταμε ψηλα; Με το οδυνηρο αποτελεσμα καποια στιγμη οταν θα ξυπνησουμε απο το ληθαργο να ψαχνουμε να βρουμε τα κομματια μας... συνειδητοποιωντας οτι το μονο που καταφεραμε ηταν να χασουμε τον εαυτο μας.

    Μηπως τελικα το βαθρο ειναι κατι που δεν μπορουμε να φτασουμε γιατι ειναι ψυχρο και αψυχο και μονο μοναξια μπορει να μας προσφερει;

    Οταν μυθοποιουμε καποιον του αφαιρουμε την ανθρωπινη διασταση του και τοτε απλα μενουμε μονοι να κοιταμε ενα αδειο "βαθρο".

    Πιο πολυ απ ολες τις αρετες Του αγαπησα τα ψεγαδια Του
     
  12. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Τίποτα απ όλα αυτά ludwig. Τίποτα που δεν θέλεις εσύ ο ίδιος. Για να είμαι ειλικρινής, ούτε τί ακριβώς εννοείς με τον σχολιασμό του ποστ μου δεν καταλαβαίνω. Απλά, η αποκαθήλωση είναι μία διαδικασία που ακολουθεί την θεοποίηση. Αυτό ήθελα να πω. Και επειδή μετά που το έγραψα θεώρησα ότι μάλλον δε θα σε αφορούσαν αυτά που σκέφτηκα, γι αυτό κι έκανα delete το κείμενό μου.