Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

''Αποκαθήλωση''

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ludwig, στις 3 Νοεμβρίου 2005.

  1. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Συμφωνώ απόλυτα
     
  2. ludwig

    ludwig Guest

    RE: RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Υπογράφω με δέκα υπογραφές.
     
  3. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: ''Αποκαθήλωση''

    Βλέπω ένα δάσκαλο και ένα μαθητή ή κάνω λάθος Astarty;

    Αν δεν κάνω λάθος το υπογράφω και εγώ λέγοντας ότι η υποταγή δεν μπορεί να είναι η αναζήτηση του εαυτού που περνάει μέσα από την εργαλειοποίηση του άλλου ενός Μάστερ π.χ., αλλά πρέπει να είναι μια άνευ όρων παράδοση του εαυτού μας στην ετερότητα Του που προκαλεί ρωγμές στην ταυτότητά μας, όχι για να ξεφύγουμε από τη μοναξιά μας ούτε για να συγχωνευθούμε με την ταυτότητα του άλλου, αλλά για να ανοίξουμε την ταυτότητά μας σε αυτό που Αυτός μας εμπνέει με την δική Του ζωή.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    H τοποθέτηση σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη Astarty  
     
  5. seirhna

    seirhna New Member

    RE: RE: RE: RE: ''Αποκαθήλωση''


    Για να καταλάβω δηλαδή... όταν μία γυναίκα την ξυλοφορτώσει ο άντρας της ή την ξυλοφορτώνει επανειλημμένως σε μία vanilla σχέση και αυτή βρει το κουράγιο, το σθένος, το μυαλο και την ψυχή να πάει σε ένα σύλλογο για κακοποιημένες γυναίκες, τότε έχει αποτύχει στη σχέση της???

    Η μήπως πλέον μία γυναίκα όταν δεν απολαμβάνει τη βία στην καθημερινή ή τη σεξουαλική της ζωή θεωρείται αποτυχημένη?

    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

    seirhna
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Σ ένα παράλληλα ενεργό νήμα διάβασα τα εξής:

    και αμέσως άρχισε ο εσωτερικός διάλογος.

    Ταυτίζεται η απομυθοποίηση με την αποκαθήλωση?

    Αν μια σκλάβα δεν μυθοποιεί Τον Κ της, δεν τον θεωρεί δηλαδή ένα αλάνθαστο, υπεράνθρωπο, που κάθε του κίνηση είναι εκ των προτέρων αναλυμένη, προγραμματισμένη, στρατηγική, αν δηλαδή τον βλέπει γι αυτό που είναι, δηλαδή θνητό και όχι κάποια Θεϊκή ανώτερη ύπαρξη, μόνο και μόνο επειδή είναι Κυριαρχικός, αυτό είναι κάτι αθέμιτο?
    Δηλαδή μια σκλάβα μπορεί να σεβαστεί και να παραδοθεί μόνο όσο είναι βουτηγμένη μέσα στο μύθο, μακρυά από την πραγματικότητα?

    Ειλικρινά έχω προβληματιστεί.
     
  7. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Νομιζω μια συγνωμη μπορει να την εκφρασει κανεις με χιλιους δυο τροπους χωρις να χρειαζεται να την πει. Ειδικα μεσα σε μια σχεση.
     
  8. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Θέλεις πρώτα να εξηγήσεις τι νόημα έχει στο συλλογισμό σου η τονισμένη φράση;
     
  9. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Υπερτατη πραξη ανδρισμου (δεν υπαρχει αντιστοιχη λεξη για τις γυναικες, αλλα εννοειται), υπευθυνοτητος και εσωτερικης ισοροπιας η αναγνωριση του λαθους και η αποκατασταση του ,
    η εμπρακτη συγγνωμη κι οχι μονο η λεκτικη.

    Τι αξια εχει αν μου σπασει καποιος το αγαπημενο μου bibelot,την πορσελανινη αναπαρασταση της ψυχης π.χ. και μου ζητησει απλα συγγνωμη, χωρις να κανει μια προσπαθεια να το ανασυγκολλησει?

    Το να ζει κανεις σε πλανη επι μακρον χρονικο διαστημα θεωρώντας καποιον αλανθανστο ποσο ψυχικα υγιες ειναι?
    Τι ειδους προσωπικοτητας ειναι εκεινος που απαιτει να τον θεωρουν αλανθαστο ?

    Σε προσωπικο επιπεδο, οταν βλεπω/ακουω καποιον να ζηταει συγγνωμη αναγνωριζοντας το οποιο λαθος του η εκτιμηση μου για το ατομο του ανεβαινει κατακορυφα.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Εξαιρετικό, αν και θα έκανα διάκριση μεταξύ απογοήτευσης και αποκαθήλωσης. Η απογοήτευση μου φαίνεται κάτι μεταξύ ίσων η αποκαθήλωση είναι της ασυμμετρίας.

    Αντιθέτως θα έλεγα, η σκλάβα μπορεί πραγματικά να σεβαστεί, να παραδοθεί και να αγαπήσει μόνον Αυτόν που μυρίζει ανθρωπίλα και συγχρόνως είναι Κυρίαρχος. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να φανταστώ πώς κάποιος θα φτάσει να αναγνωρίσει εαυτόν ως Κυρίαρχο αν δεν έχει απόλυτη γνώση της ανθρώπινης πλευράς του, των παθών, των λαθών, των μαθών του.

    Σε πάρα πολλά έχω μεταβάλει άποψη, συναισθήματα και οπτική γωνία στον χώρο και συχνά διαβάζω παμπάλαια ποστ μου και δεν με αντέχω με τίποτα  

    Στο θέμα της αποκαθήλωσης, απ ό,τι βλέπω δεν έχω αλλάξει, αν και στο μεταξύ μου δοθήκαν ευκαιρίες αποκαθήλωσης, αλλά και θεοποίησης.

    Αν κάτι δεν προχωρήσει, με Κυρίαρχο που συνεχίζει να αξίζει στα μάτια μου, δεν βλέπω γιατί να αποκαθηλώσω. Άλλο να ξεπεράσω σε προσωπικό επίπεδο, πιθανά να μη με αγγίζει πλέον συναισθηματικά, να μην νιώθω την ανάγκη να του υποταχτώ αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον έχω στην ψυχή μου και για μη Κυρίαρχο.

    Κατά τ άλλα, από αυτά που γνωρίζω στο χώρο, ο Κυρίαρχος απολογείται με πράξεις.
     
  11. Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Το να μη μ'αγαπάει και να μη με σέβεται είναι αρκετά...
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: ''Αποκαθήλωση''

    Ο υποτακτικός μπορεί να αποκαθηλώσει τον Κυρίαρχο οποτεδήποτε του καπνίσει, ανα πάσα στιγμή, χωρίς να χρειάζεται ο οποιοσδήποτε λόγος και η επίκληση της οποιασδήποτε αφορμής.

    Αλλά και ο Κυρίαρχος μπορεί τότε, εξίσου άμεσα να τον πετάξει όξω, χωρίς δικαίωμα του υποτακτικού να διαμαρτυρηθεί...

    Ιδίως αν η αποκαθήλωση, όπως έλεγε ο νηματοθέτης ludwig, εκφράζεται ως

    και δη παραίτηση ως απόφαση που έλαβε ο υποτακτικός από μόνος του!

    Αν είναι μάγκες, ο Αποκαθηλωμένος και ο αποκαθηλωτής έχουν την ευκαιρία να κοιταχτούν στα μάτια για ένα δευτερόλεπτο. Και αν δουν μέλλον εκεί, να τα βάλουν κάτω και να προσπαθήσουν να φτιάξουν μια ανθρώπινη σχέση, έτσι όπως την ονειρεύτηκαν μαζί.

    Πάντως, στη θέση του ludwig διακρίνω μία πισινή την οποία θέτω γενικά, τί θα πει "την προσπάθεια να δωθείτε" δόθηκε ο προτιθέμενος τώρα να αποκαθηλώσει, ναι ή ου; Ή μήπως, σε στιγμή ελέγχου, ερωτηθείς για το αν πράγματι δόθηκε, άρχισε να παίζει με τα κορδόνια του και να λέει "εχμ, γκουχ, γκουχ, μια στιγμή να Σας εξηγήσω, καθήστε να το σεκφτώ λίγο... ξέρετε είναι κάπως πολύπλοκο..."