Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποκωδικοποίηση της κάβλας..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 25 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Γιατί πρέπει να αποκωδικοποιούμε την κάβλα ; Τι προσφέρει η θεωρητική ανάλυση της;

    Τα ερωτήματα δεν είναι αφοριστικά.
    Περιμένω απαντήσεις..
     
  2. Emma

    Emma Contributor

    Καλή ερώτηση.

    Για μένα, η αποκωδικοποίηση της καύλας (εδώ στο φόρουμ) έχει να κάνει με την ανακάλυψη και αποδοχή της bdsmικής ταυτότητας (ή μη), γι’ αυτό και δεν σου κρύβω ότι στις αρχές που είχα πρωτογίνει μέλος αναρωτήθηκα γιατί άτομα, τα οποία έδειχναν να είναι κατασταλαγμένα όσον αφορά την σεξουαλική-bdsmική τους ταυτότητα, ανέλυαν διάφορες πτυχές του αντικειμένου με τόσες λεπτομέρειες.
    Στην πορεία, διαπίστωσα ότι ένας ίσως κοινός σκοπός είναι η ανακάλυψη και εξερεύνηση περαιτέρω σκοτεινών μονοπατιών στο τί κάνει την καρδιά, το μυαλό και το σώμα μας να σκιρτά. Αυτό όμως που είναι ολοφάνερο, είναι το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος των συμμετεχόντων είναι άτομα συνειδητοποιημένα, που έχουν αποδεχτεί αυτό που είναι και που ακριβώς γι’ αυτό χαίρονται να το συζητάνε.

    Μια άλλη εξήγηση είναι ίσως ότι όσο πιο καλά καταλαβαίνεις κάτι τόσο πιο πολύ απελευθερώνεσαι, απενεχοποιείσαι και αφήνεσαι να το απολαύσεις  
     
    Last edited: 25 Φεβρουαρίου 2009
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μια καλή μαγείρισσα, κι ένας καλός μάγειρας αντίστοιχα, πάντα μοιράζονται τις συνταγές τους, γνωρίζουν τον ρόλο κάθε συστατικού, τον τρόπο χρήσης του, εξελίσσουν τις δημιουργίες τους και ψάχνουν για παραλλαγές τους ή και για καλύτερες συνταγές. Έχουν μεράκι και ενθουσιασμό γι αυτό που αγαπούνε να γεύονται και να προσφέρουν...
     
  4. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    πιο αλαζονες ανθρωπους απο μαγειρες και μαγειρισες στην ζωη μου δεν εχω δει.ας ελπισουμε οτι οι βδσμ κοινωτιτα δεν θα τους εχει ως πρωτιπα.και την μανα μου μεσα βαζω.... 
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Άστα αυτά. Κανένας δεν αντιστάθηκε ποτέ πιάτο μαγειρεμένο από τη μανούλα του...

    Όπως δεν αντιστάθηκε ποτέ πιάτο μαγειρεμένο με αγάπη (και όχι με αλαζονεία, η οποία χαλάει όλες τις συνταγές).
     
  6. Babylon

    Babylon Regular Member

    Με καλυψαν Emma και Dora.

    Επισης, η συζητηση για σεξ ειναι παντα διασκεδαστικη.
     
  7. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Λόγω μιας σχιζοφρενικής ροπής μας: επιδιώκουμε συγχρόνως να την αυξήσουμε και να αντέξουμε την μη ικανοποίησή της.

    Dream
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Αποκωδικοποίηση της κάβλας..

    Σίγουρα δεν πρέπει-δεν είναι απαραίτητο.

    Αν το κάνουμε έχουμε τους λόγους μας κάποιοι κοινοί κάποιοι διαφορετικοί για τον καθέναν....

    Γιατί την φοβόμαστε, γιατί την αναζητούμε, γιατί βιώνουμε μια αίσθηση έλλειψης της, γιατί μας αρέσει να την υμνούμε, γιατί για κάποιους από εμάς είναι ένας τρόπος να λανσάρουμε("να πουλάμε") αυτό που έχουμε, γιατί κάποιοι από μας ενδιαφέρονται απλά να την κατανοήσουν
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Για τον ίδιο λόγο που όλα πρέπει να αποκωδικοποιούνται. Να καθίσταται δηλαδή εφικτό να σαρωθούν από την αντίληψή μας όχι πια εκπεφρασμένα μέσα από ένα κώδικα που δεν μας είναι κατανοητός αλλά αντιπαραβαλλόμενα με έννοιες ήδη γνωστές - ουσιαστικά κατανοούμε κάτι ταυτοποιώντας το συναρτήσει κάποιας άλλης οντότητας ήδη γνωστής.

    [Σε ένα ανέκδοτο κάποιος λέει στους συμπατριώτες του (που κατάγονται από έναν τόπο που υπάρχουν μόνο όνοι και άνθρωποι) ότι επισκέφτηκε τόπους όπου γνώρισε παράξενα ζώα: τις "ζέβρες" που ήταν σαν όνοι αλλά με λευκές και μαύρες ρίγες, τις "καμηλοπαρδάλεις" που ήταν σαν όνοι αλλά με κίτρινες και καφέ ρίγες και πιο ψηλό λαιμό, και τα "φίδια" που ήταν άτριχα και μακριά και χοντρά σαν το πέος του όνου, αλλά χωρίς τον όνο. Δηλαδή δεν υπάρχουν αυθύπαρκτες έννοιες, όλες ορίζονται συναρτήσει άλλων εννοιών που είτε είναι, είτε δεν είναι.]

    Τί μας προσφέρει η κατανόηση; Δεν θα ήθελα να σταθώ στο αν και πώς κανείς μπορεί να διαχειριστεί προς όφελός του τη γνώση του αναφορικά με το πώς πρόσκειται στο BDSM (σε άλλους αυτή η γνώση κάνει καλό και σε άλλους κακό, κατ εμέ). Θα ήθελα να παραμείνω στην παραδοχή πως για εμένα η γνώση καθεαυτή είναι σκοπός. Δεν έχει δηλαδή σημασία αν αυτό που θα καταλάβω θα με ευχαριστήσει ή όχι, ούτε αν αργότερα θα το διαγράψω από τη μνήμη μου, ούτε αν θα μου φανεί χρήσιμο ποτέ (έχω μάθει γλώσσα που δεν χρησιμοποίησα ποτέ). Ίσως για τους περισσότερους ανθρώπους αυτό να στερείται νοήματος, αλλά για εμένα η αγάπη της γνώσης για την ίδια τη γνώση, είναι μία ανθρώπινη αξία. Και δεν υπάρχει στείρα γνώση (στείρα με την έννοια της μη ωφελιμότητας στη λήψη αποφάσεων) γιατί είναι η ίδια η γνώση πολλάκις που μας αλλάζει και μας διαμορφώνει και μας δίνει πνευματική υπόσταση και που κάνει τον καθένα από εμάς, εκτός από ένα σακί κρέας να κουβαλάει και έναν ολόκληρο κόσμο στο κεφάλι του.
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Η "αποκωδικοποίηση" της όποιας καύλας - για εκείνους που την τελούν - πιστεύω ότι γίνεται για δύο λόγους...

    Πρώτος, γιατί ψάχνουν την "νομιμοποίηση" της όποιας καύλας/σεξουαλικού γούστου τους από τους άλλους
    ( κάτι σαν Καυλοιερατείο που πρέπει να " εγκρίνει " η να " απορρίψει "... )

    Του στυλ δεν είμαι ο/η μοναδικός/η "άρρωστος/η" στον/στην οποία αρέσουν κάποια πράγματα/καταστάσεις...
    Για ν' αποτινάξουν την όποια ενοχή θα αισθανόντουσαν, επειδή είναι "φορείς" της οιασδήποτε σεξουαλικής "παρέκκλισης"...
    Και γιατί όχι...Να στείλουν "σήματα μορς" ως προς τους συγκοινωνούς στην ίδια καύλα...

    Δεύτερος, γιατί μέσω της "αποκωδικοποίησης"/διήγησης/συζήτησης της όποιας καύλας/σεξουαλικού γούστου, ικανοποιούν την ανεκπλήρωτη για οιονδήποτε λόγο καύλα τους...
    H απλά αντλούν ηδονή και η οποία προστίθεται στην καύλα που έχουν ήδη ικανοποιήσει, η συνεχίζουν να ικανοποιούν...
    Κάτι σαν καυλοamarcord η μηρυκασμός που την όποια καύλα την αμβλύνει...
    Και εννοείται ότι δεν βλέπω τίποτε το μεμπτό σε καμία από τις δυο προαναφερόμενες περιπτώσεις...
    Όπως την βρίσκει ο καθένας/καθεμία και εμένα ουδείς λόγος μου πέφτει...

      
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2014
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Είναι ενας δρόμος προς την αυτογνωσία, αν με την λέξη "αποκωδικοποίηση" εννοούμε την ανάλυση των ερεθισμάτων που είναι ...χμμμ... καυλογόνα και των αιτιών που τα κάνουν για μας καυλογόνα (ενω για άλλους μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο).
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν για καύλα δεν εννοούμε την απλή ικανοποίηση του όποιου "γούστου" μας...
    Αλλά τις γενεσιουργές αιτίες της όποιας σεξουαλικής παρέκκλισης/διαστροφής/προτιμήσεως...
    Τότε φίλτατε underherfeet συμφωνώ μαζί σου...
    Εκεί η αποκωδικοποίηση θα σήμαινε ανάλυση με σκοπό την κατανόηση/αποδοχή της όποιας διαφορετικότητας μας...
    ( Συγνώμη αν δεν σου έκανα tag, τα ψιλοαπεχθάνομαι...
    Είναι σαν να "υποχρεώνεις" τον άλλο να σου απαντήσει...)

      
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2014