Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απολαυση αναγκης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Stalker, στις 15 Μαϊου 2011.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Η βια,οσον αφορα σχεδον καθε τι που κινειται και αναπνεει,ειναι βασικο γνωρισμα της ζωης,ως μεσο,ως εργαλειο επιβιωσης.
    Η βια της ανθρωπινης φυσης,ειδικα αναμεσα στους ανθρωπους και στην οποια αναφερομαι απο εδω και στο εξης,εγινε προσπαθεια να περιοριστει και να τιθασευτει,παραληλλα με την αναπτυξη του πολιτισμου,για λογους κοινωνικης ασφαλειας και επειδη δεν ηταν πια απαραιτητη για την επιβιωση,μεσα στις πολιτισμενες κοινωνιες.Σε καποιες περιπτωσεις τουλαχιστον.
    Το γεγονος οτι παρα τις πολλες και ποικιλες δικλειδες ασφαλειας,τα αποτελεσματα χιλιαδων χρονων κανονων και περιορισμων ειναι πενιχρα,ισως μας οδηγει στο συμπερασμα οτι η βια,η πιο καλα η ασκηση βιας ειναι ορμεμφυτο,ειναι αναγκη.
    Η ικανοποιηση των αναγκων πολυ συχνα συνδεεται με την απολαυση και αυτο δεν ειναι τυχαιο.
    Πιο κοντα τωρα,η βια,χωρις φυσικα να βασιζεται πανω της αποκλειστικα,ειναι συστατικο καθε bdsm σχεσης.Δεν μπορω να εννοησω bdsm σχεση οποιουδηποτε επιπεδου,στην οποια να μην ασκειται βια,σωματικη η νοητικη.Η ιδια η κυριαρχια η οποια οπως εχει ειπωθει ξανα ειναι ενεργητικη,ασκειται και επιβαλλεται και ως ασκηση εξουσιας και ελεγχου ειναι μια μορφη βιας νοητικης.
    Κι αν η ικανοποιηση της αναγκης μας να ειμαστε βιαιοι ειναι συχνα απολαυστικη,στον ερωτα η απολαυση αυτης της ικανοποιησης γινεται ερεθισμος,καυλα.
    Τεινω λοιπον να βλεπω το bdsm σαν μοναδικη και μοναδικα απολαυστικη ικανοποιηση της αναγκης εκφρασης και εκτονωσης της βιαιης ανθρωπινης φυσης.Η καυλα που προσφερει κανει απλα την ικανοποιηση της αναγκης ακομα πιο επιτακτικη και απαραιτητη και την εξαρτηση(που δημιουργει η αναγκη) ακαταμαχητη.
    Ισως υπο αυτο το πρισμα,το bdsm να αφορα(εν αγνοια τους και για τουτο,δυστυχως γι αυτους)πολυ περισσοτερους ανθρωπους απο εκεινους που ειχαν την τυχη να το συναντησουν στη ζωη τους,την ελευθερη ματια να δουν κατα προσωπο την αληθεια και το θαρρος να βουτηξουν μεσα σε αυτο.
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η σεξουαλικη εκφραση της βιας ειναι ο βιασμος , αυτον τον βιασμο λοιπον υπηρετει το bdsm αναβαπτιζοντας τον σε "υγιη" βιασμο στρεφοντας τον σε ηδονη αμφοτερων των συμμετεχοντων και οχι μονο του ενος.
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Το αρχικό κείμενο εξετάζει την ικανοποίηση της ανάγκης για βία μόνο από την πλευρά του κυρίαρχου.
    Προφανώς όμως και όπως είναι λογικό την ίδια ανάγκη να βιαιοπραγήσει έχει και ο υποτακτικός. Ο στόχος* όμως είναι διαφορετικός (ίσως βέβαια αν ξεπεραστούν τα όρια τα αποτελέσματα να μας καταπλήξουν).


    Σε κάθε περίπτωση όμως κι επειδή συμφωνώ πως η ανάγκη για βία βρίσκεται στη φύση του ανθρώπου, σε ό,τι αφορά στην παρακάτω πρόταση:
    Αμφισβητείται το bdsm ως μοναδικός τρόπος ικανοποίησης της ανάγκης αυτής.



    *ο ανθρώπινος
     
  4. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Νομίζω ότι οι παρατηρήσεις των συνομιλητών ήταν πάρα πολύ εύστοχες. Από την δική μου οπτική η συναισθηματική και ψυχική βία διογκώθηκε στην προσπάθεια να εξαλειφθεί η υλική βία. Αντιμετωπίζοντας την βία ως το θηλυκό του βίου, για ένα περίεργο λόγο ,μου φαίνεται λογικό ο έρωτας να φορτώθηκε την βία, που απουσίασε //απαγορεύτηκε σε άλλες εκφράσεις.

    Κοινωνιολογικά νομίζω υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που δεν απαντάμε στην βία που μας ασκείται με αποτέλεσμα να την εκτονώνουμε όπου βρούμε. Υπό αυτό το πρίσμα, συμφωνώ πως αφορά τους πάντες.
    Θεωρώ από παρατήρηση ότι στο bdsm εξαγνίζεται η ψυχή από τα επιπλέον βάρη, των μορφών βίας που δεν τις αναλογούν.
    Συμφωνώ με τον Elysium ότι αυτό δεν μπορεί να αφορά μόνο αυτούς που ασκούν τη βία αλλά και αυτούς που την δέχονται καθώς θεωρώ ότι δεν υφίσταται σαδισμός χωρίς μαζοχισμό κάποιου είδους και μαζοχισμός χωρίς σαδισμό και συμφωνώ ότι παίρνει πολύ συζήτηση αν η ερωτική βία είναι η μόνη διέξοδος. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι η πλησιέστερη έξοδος.
     
  5. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Εννοειται πως θεωρω το να ασκεις και το να σου ασκειται βια ως δυο πλευρες του νομισματος της ιδιας αναγκης.
    Προφανως οι λεξεις που χρησιμοποιησα,δεν πειθαρχησαν στις προθεσεις μου.
    Επι παραδειγματι,αν πριν τη λεξη ικανοποιηση διατηρησεις το επιθετο απολαυστικη,ισως δεν αμφισβητειται.
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Θεωρωντας οτι και ο μαζοχισμος ειναι εκφραση σαδισμου προς τα εσω αναρωτιεμαι:
    ειναι ο σαδισμος εκφραση της βιας τελικα ή η βια εκφραση του σαδισμου?
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    @ Stalker,

    αν θα ήθελες, μας δίνεις έναν ορισμό της βίας;

    Με την πολύ ευρεία έννοια της βίας, π.χ. βία σημαίνει ζωτική ενέργεια, τα πάντα είναι βία και η πρότασή σου ότι εντάσσονται στο BDSM για να εξουδετερωθούν αξιακά ώστε να γίνουν απολαυστικά ευσταθεί.

    Με μια στενότερη και πιο συγκεκριμένη αντίληψη του τί σημαίνει βία ίσως να αλλάζουν τα πράγματα.
     
  8. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    @tender lilly,
    Την συζητηση περι του ορισμου της βιας τη ειχαμε πιασει επιδερμικα εντελως και στο νημα του Dream,περι βαλιτσων.
    Προς το παρον και αν αυτο δεν συναγεται ηδη απο το αρχικο ποστ,δεν θα ηθελα να δωσω συγκεκριμενο ορισμο της βιας,διοτι ειναι πιθανον να δοθουν διαφορετικες ερμηνειες,οποτε ο οποιοσδηποτε δικος μου ορισμος σαν μπουσουλας θα λειτουργουσε περιοριστικα.
    Ενα αρχικο ποστ ειναι προτιμοτερο να ερεθιζει παρα να περιοριζει.
    Παντως,η θεωρηση του bdsm που προτεινα,πιστευω πως ισχυει κατα περιπτωση, ανεξαρτητα απο το ευρος της ερμηνειας.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    ας είναι κι έτσι  

    Όταν μιλώ για βία έχω πάντα στο νου μου τον ορισμό του Deleuze, όπως τον θυμάμαι τώρα, ότι βία είναι η άσκηση υπερβολικής δύναμης επί ενός υποκειμένου, χωρίς να είναι αναπόσπαστο τμήμα της δύναμης, η οποία αλλάζει τις ροπές του υποκειμένου και το αναγκάζει να λειτουργήσει διαφορετικά και βία είναι επίσης η στέρηση από το υποκείμενο αυτών που έχει ανάγκη για να επιβιώσει ή για να κρατήσει τις ισορροπίες του.

    Ούτως εχόντων των (δικών μου) πραγμάτων, η Κυριαρχία, ακόμα και σαδιστική όταν είναι, δηλαδή σχεδόν πάντα, δεν ταυτίζεται με την βία, εφόσον λαμβάνονται υπόψη οι αντοχές, οι δυνάμεις και οι ανάγκες του υποκειμένου.

    Ούτε είναι για μένα εξ ορισμού βίαιο το BDSM. Σαδομαζοχιστικό είναι, κυριαρχικό και υποτακτικό είναι, δοτικό είναι, συναισθηματικό και αισθησιακό και εγκεφαλικό και σωματικό είναι, περιοριστικό, ελεγκτικό και αδυσώπητο μπορεί να είναι, αλλά σπάνια βίαιο και τότε δεν είναι το καλύτερό μου.

    Η βία μου προκαλεί τεράστιο φόβο και απεχθάνομαι τον τεράστιο φόβο, μου καταστρέφει την ανθρωπιά, μου βγάζει όλα μου τα στραβά ως σκλάβας στην επιφάνεια, με κάνει ψεύτρα και κακιά και να θέλω μόνον να αντιστέκομαι.
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Η βία είναι κάτι παραπάνω από μία λέξη ή ένας ορισμός. Είναι μια πραγματικότητα που όλοι αντιλαμβανόμαστε, ο καθένας με τον δικό του μοναδικό τρόπο, και την οποία όλοι αναπαράγουμε, με διαφορετική μορφή και ένταση κατά περίπτωση.
    Η βία, είτε το θέλουμε είτε όχι, αποτελεί μέρος της ζωής μας, και κατά την ταπεινή μου άποψη, όχι πάντα το χειρότερο. Πολλές ανθρώπινες εκδηλώσεις ή γεγονότα φέρουν το στίγμα της βίας, χωρίς αυτό να τις καθιστά σε καμία περίπτωση δυσάρεστες.Οπως στο bdsm.
    Πιστεύω ότι δεν θα ήταν υπερβολη αν ελεγα ότι κάθε μορφή πάθους είναι έντονα συνυφασμένη με την έννοια της βίας. Τα έντονα συναισθήματα, η ορμητικότητα που αυτά προκαλούν και η διάθεση για έντονη δραστηριοποίηση και άμεσα αποτελέσματα βρίσκουν συχνά διέξοδο μέσω μιας βιαιότητας που δεν πρέπει να συγχέεται με καταστροφική διάθεση, αφού συχνά βρίσκει δημιουργικότατους τρόπους έκφρασης.
    Ένα εξίσου σημαντικό χαρακτηριστικό της βίας είναι η ειλικρίνεια. Η βία έχει ένα χαρακτήρα αληθινο που συναντάμε μόνο στις ακρότητες, και ο χαρακτήρας αυτός μένει αναλλοίωτος γι'αυτούς που μπορούν να τον εκτιμήσουν, ασχέτως με το αν την κατακρίνουν ή την επιδοκιμάζουν.
    Η βία είναι ένα θέμα ευρύ και πολύπλευρο, όπως και καθετί το πραγματικό.
    Απέναντι στη βία, όπως και σε κάθε άλλο ζήτημα, πρέπει κανείς να κρατά μια στάση διαλλακτική, αποφεύγοντας τους αφορισμούς, ακόμα και σε μια εποχή που αυτοί γίνονται πολύ ευκολότερα αποδεκτοί.
    Ποσο μαλλον στον "χωρο" του bdsm που πολλες φορες η κυριαρχια εκφραζεται με μια μορφη βιας, η οποια απλα εκδηλωνεται ως μεσο απολαυσης και οχι ως μεσο προθεσης τελεσης κακης πραξης.
     
    Last edited: 15 Μαϊου 2011
  11. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης


    Με μπέρδεψε πολύ ο ορισμός που έδωσες και η χρήση του. Σύμφωνα με τον ίδιο ορισμό Νομίζω ότι δεν μπορούμε να θεωρήσουμε δεδομένα, την διαμόρφωση που δημιουργεί η βία ως μόνο καταστροφική και άρα γιατί να προκαλεί πάντα φόβο; Και πως μπορούμε να θεωρήσουμε ότι καταστρέφει την ανθρωπιά (ποια η διαφορά με τον ανθρωπισμό; ) κάτι τόσο ανθρώπινο;

    Η βία παλιότερα θα εκφραζόταν όπου πρέπει να φάμε και όπου πρέπει να αμυνθούμε. Αν το καλοσκεφτώ βία δεν είναι να κόβω ξύλα να βάζω φωτιά για να ζεσταθώ; Βία δεν είναι να πάρω το τομάρι , να φάω το κρέας, να φτιάξω με τα κόκκαλα εργαλεία;

    Από την άλλη Βία δεν είναι να πεθάνω απο το κρύο, την πείνα και την απραξία (Vs εργαλεία);Χωρίς βία πως θα διαμορφώσω την πέτρα (σε εργαλείο πχ) ή τον εαυτό μου (σε άλλου είδους εργαλείο).
    Αν δεν αμύνομαι εκεί που μου επιτίθενται δεν είναι βία προς τον εαυτό μου;
    Δεν είναι βία να απορρίπτω της ανάγκες της σάρκας (που μέρος της - μάλλον - είναι η βιαιότητα) και την σάρκα την ίδια ;

    Δεν βρίσκω καμία πλευρά που να μην συμπεριλαμβάνεται εκείνο το είδος της βίας το οποίο διαμορφώνει ... Αναρωτιέμαι ποιό είναι το όριο που αντί να διαμορφώνει, παραμορφώνει.

    @ Αστροβροχή
    Πιστεύεις ότι η βία συνορεύει με την ειλικρίνεια υπό τους ίδιους όρους που συνορεύει η ειλικρίνεια με τον πόνο; Δηλαδή, ως το μόνο αίσθημα (όχι συναίσθημα) που δεδομένα δεν μπορεί να παραμορφώσει (τουλάχιστον όχι συνολικά) ο άνθρωπος ;

    Σε αυτή την περίπτωση είναι δεδομένη η σύνδεση βίας και πόνου (είτε ως απόλαυση, είτε ως ενόχληση) ;
     
    Last edited: 15 Μαϊου 2011
  12. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Απολαυση αναγκης

    Πιστευω οτι η βια και ο πονος ειναι αμιγως ειλικρινεις αισθησεις γι αυτο και δεν αλλοιωνονται ουτε ως πραξη ουτε ως αποτελεσμα.Και ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα μεταξυ τους.Ακριβως οπως το ανεφερες. Ειτε ως απολαυση ειτε ως ενοχληση.