Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απομόνωση σε κελί

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος slv_lina[T-W], στις 13 Ιουλίου 2006.

  1. slv_lina[T-W]

    slv_lina[T-W] New Member

    Χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση της σκλάβας και με τι σκοπό?
    Αν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα και με ποιό τρόπο?
    Ποιά είναι τα αποτελέσματά της?
    Υπάρχει κίνδυνος για την υγεία της?
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Τακτικά και με πολυ καλά αποτελέσματα slv_lina, αν και κατατάσεται σχεδόν στα "είδη πολυτελείας", καθώς απαιτει, αν μη τι άλλο χώρο.

    Δίνει καλύτερα αποτελέσματα από τον εγκλεισμό σε ντουλάπα, χωρίς να δημιουργεί προβλήματα κλειστοφοβίας (συναντιέται συχνά σε υποτακτικά άτομα, όπως και η αγοραφοβία), προσβλέπει περισσότερο στην πειθαρχία και στην εμπαίδωση πως οι όποιες ελευθερίες του υποτακτικού ατόμου βρίσκονται στα χέρια του ιδιοκτήτη του, παρά στην τιμωρία.

    Οι κίνδυνοι για την υγεία δεν διαφέρουν από τους κινδύνους που ενέχει κάθε περιορισμός της ελευθερίας της κίνησης, το υποτακτικό άτομο δεν πρέπει να μένει χωρίς επιτήρηση (ακόμη και αν μένει με την εντύπωση πως συμβαίνει κάτι τέτοιο).

    Δεν θεωρώ πως υπάρχει συγκεκριμένο ή ενδεδειγμένο διάστημα εφαρμογής, συνεχίζεται μέχρι την επίτευξη των επιθυμητών αποτελεσμάτων, που πέρα από την αύξηση της υποταγής και την εμπαίδωση που προανέφερα, μπορούν να συνδιασθούν με ότι και το bondage, όπως διεύρυνση οπών, επιβολή σεξουαλικού ερεθισμού κλπ.

    Συνδιάζεται τακτικά με bitch training. Γνωρίζω περιπτώσεις, όπου το υποτακτικό άτομο, μετά την εκπαίδευση του προτικούσε πλέον το κέλί του ή το κλουβί του ως χώρο διαβίωσης (έχει να κάνει με την αίσθηση της ασφάλειας).

    Όσον αφορά στόν "τρόπο", προσωπικά προτιμώ τον καθημερινό εγκλεισμό για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα και θεωρώ πως η επαναληψιμότητα και η συνέχεια είναι σημαντικοί παράγοντες, όπως σε κάθε εκπαίδευση.
     
  3. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member


    Είμαι κλειστοφοβική και θα έλεγα οτι η παραπάνω δήλωση δεν "αγκαλιάζει" όλες τις περιπτώσεις. Προσωπικά θα μου προξενούσε την ίδια κρίση πανικού όπως και η ντουλάπα.
    Έχοντας δει και άλλους κλειστοφοβικούς κατάλαβα πως ο κάθε ένας έχει τα δικά του "όρια" και την "δική του" κλειστοφοβία όπου η κρίση πανικού μπορεί να προκλιθεί για ιδιαίτερους και διαφορετικούς λόγους.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Θα διαφωνήσω μαζί σου pleasing όσον αφορά στο αν θα σου προκαλούσε ή όχι την ίδια κρίση πανικού. Υποπτεύμαι πως το συμπέρασμά σου βγαίνει φαντασιονόμενη την σκηνή και όχι έχοντας την βιώσει παρουσία του Κυρίου σου και κάτω από τον έλεγχό του.
    Κανω λάθος;
     
  5. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Πράγματι δεν κάνετε λάθος MasterJp....
    Είναι πάντως φοβερό συναίσθημα αυτό της κλειστοφοβίας...... οπώς πολύ σωστά καταλάβατε η φαντασίωση και μόνο να είμαι εγκλωβισμένη σε ένα κλουβί ανέβασε κατά πολύ τους καρδιακούς μου παλμούς..... <χ> Οι τελευταίες λέξεις όμως ...."και κάτω απο τον έλεγχό του" κάνουν την είκονα λιγότερο τρομακτική ....<χ>
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Ο Κύριος MasterJp έδωσε μια ολοκληρωμένη εικόνα ,
    και είναι πράγματι ‘’ είδος πολυτελείας ‘’ ,
    δεν ξέρω αν είναι θέμα χώρου μόνο ( μάλλον όχι θα έλεγα ) ,
    αλλά βασικά γιατί πολλά ‘’ είδη ‘’ δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ,
    oπότε και δεν είμαστε και εξοικειωμένοι , και τα αντιμετωπιζουμε '' καπως'' .

    Εκτός από αυτά τα cage υπάρχουν στο εξωτερικό και τα ‘’ συναρμολογούμενα ‘’ , που γίνονται ένα πολύ μικρό πακέτο όταν δεν είναι ανοιχτά,
    ( δεν βρήκα στο δίκτυο για να ανεβάσω εικόνα τους ) ,
    αλλά είναι πολύ καλύτερα από τα στατικά ,
    μια και όταν δεν χρησιμοποιούνται , μαζεύονται και δεν πιάνουν χώρο .
    Είναι σαν μια κούτα γάλατα .
    Το κόστος τους δεν είναι ψηλό στο εξωτερικό .

    Θα ήθελα να προσθέσω και να διαφωνήσω , αν μου επιτρέπει ο Κύριος MasterJp , μαζι του , πως λειτουργεί και σαν ‘’ τιμωρία ‘’ .

    Πιστεύω πως λειτουργεί ,
    ( ανάλογα την φαντασία την ιδιαιτερότητα και την λογική του κάθε Κυρίου
    και κατ επέκταση πως το αντιλαμβάνεται στο μυαλό της η κάθε slave ) .

    Aν από την αρχή εκπαιδεύεται σε αυτό με κάποιο σκοπό ,
    όπως αυτό που ανέφερε ο Κύριος MasterJp ... ‘
    ’ προσβλέπει περισσότερο στην πειθαρχία και στην εμπέδωση πως οι όποιες ελευθερίες του υποτακτικού ατόμου βρίσκονται στα χέρια του ιδιοκτήτη του ‘’ ,
    ναι ,
    αλλά αν δεν έχει γίνει τέτοια προετοιμασία ( εσκεμμένα ) ,
    τότε κάλλιστα μπορεί και χρησιμοποιείτε για τιμωρία για τον όποιο λόγο .


    pleasing[Str]

    όλα ξεπερνιούνται , πίστεψε με !

    είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα αγοραφοβίας ,
    υπήρχαν διαστήματα παλαιότερα που δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι μου ,
    όχι να είμαι απλά εγκλωβισμένη σε μια ντουλάπα η ένα cage ….

    Αλλά όλα έχουν να κάνουν με τον Άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και πίστεψε με .
    Αν Εκείνος αντιλαμβάνεται , σέβεται , καταλαβαίνει το πρόβλημα σου ....
    τότε δεν χρειάζεσαι κανέναν ειδικό .

    Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας , στην ανάγκη μας να νιώθουμε να είμαστε ασφαλής ,
    απλά χρειαζόμαστε αυτό το ‘’ κάτι ’’ , την δύναμη ( σαν αδύναμοι ) ,
    το μοναδικό το ιδιαίτερο για να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε την όποια αδυναμία έχουμε για τους όποιους λόγους !

         
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Η ντουλάπα...

       
     
  8. Kits

    Kits Contributor

    Ναι χρησιμοποιειται στην εκπαιδευση της σκλαβας με σκοπο να της αποδειξει ο εκαστοτε Κυριαρχος οτι εχει τον πληρη ελεγχο της ελευθερια της, και να της δοσει να καταλαβει με τον τροπο αυτο τον ''περιορισμο'' σαν εννοια, αλλα και την στερηση της ελευθεριας στην δεδομενη χρονικη στιγμη..

    Το αποτελεσμα ειναι να νιωσει η σκλαβα αυτο το συναισθημα του περιορισμου και να καταλαβει οτι η ελευθερια της ελεγχετε πλεον απο τον Κυριαρχο της.

    Το χρονικο διαστημα θα το κρινει ο Κυριαρχος....

    Υπαρχει κινδυνος για την υγεια της εφοσον το κλουβι δεν αεριζεται σωστα η η θερμοκρασια του χωρου ειναι ακαταληλη κτλ κτλ... Σε κλειστοφοβικα ατομα μπορει να υπαρξουν και κρισεις πανικου με αποτελεσμα τον αυτοτραυματισμο τους στην προσπαθεια να βγουν η ακομα και να παθουν καποιου ειδους σοκ..
     
  9. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Αγαπητή 'pleasing[Str], είμαι και εγώ κλειστοφοβική και μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι, αυτοί που λένε ότι κλειστοφοβικοί είναι μόνον οι υποτακτικοί λανθάνουν. Δεν έχω ψάξει ακόμα τον λόγο που είμαι, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω και πιστεύω να το καταπολεμήσω  
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    Κύριε Dolmance μου διαφεύγει ο αρχιτέκτονας που σχεδίασε τις γκραβούρες αυτές για φυλακές και όχι χώρους bdsm ..
    το πιό απλό πράγμα είναι να κάνεις ένα κελί και ακόμα πιό απλό να το δικαιολογήσεις..
    υπάρχουν όμως και τα νοητά κελία δηλαδή όταν Ο/Η Κυριαρχός σου Επιβάλει να απομωνοθεις... τότε ;

    Υ.Γ. και για σκλαβούς είναι καλό όχι μόνο για σκλάβες .... ρατσίστες ! λολ  
     
  11. Χμμ δυστυχώς τα οικονομικά μου (την δεδομένη στιγμή) και οι πρωτεραιότητες μου δεν μου επιτρέπουνε την απόκτηση ενός τέτοιου κλουβιού. Εδω που τα λέμε θα πιάνει και πολύ χώρο, έτσι δεν είναι? Χρησιμποίησα κάποια στιγμή την ντουλάπα για την τότε υπό μου, αλλά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Επίσης κάποια φορα χρησιμοποιήσα το τραπέζι του σαλονιού μου. Την έδεσα απο τα χέρια με χειροπέδες στο ένα πόδι του τραπεζιού απο κάτω από το τραπέζι και οι καρέκλες γύρω έμοιαζαν με κάγκελα ή τοίχομα.
     
  12. anasia

    anasia Contributor


    Τα cage αυτά είναι πολύ φτηνά στο εξωτερικό ,
    ακόμα και αν τα παραγγείλετε από το νετ ,
    επίσης όπως προ ανέφερα υπάρχουν και αυτά που διπλώνουν
    και έτσι μπορείτε να τα βάλετε μέσα σε μια ντουλάπα ακόμα και κάτω από ένα τραπέζι
    η στην βεραντα .

     

    θεληση να υπαρχει και ολα γινονται ......