Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απουσιάζει ο Κυρίαρχος, τι γίνονται τα πρωτόκολλα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Δεκεμβρίου 2005.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Έχουμε μιλήσει για το πρωτόκολλο και κατά πόσο το ασπάζεται ο καθένας .
    Με βάση αυτό ξέρουμε πως η σκλάβα /ος λειτουργεί συγκεκριμένα .

    Τι γίνεται όμως τις ώρες που δεν είναι με τον Αφέντη της , Αφέντρα του ?
    Τις ώρες δηλαδή που είναι μόνη της στο σπίτι
    ή με τους φίλους της ή στην δουλειά ή στο δρόμο ?

    Η σκλάβα / ος εξακολουθεί να συμπεριφέρεται με βάση αυτό ,
    ( πχ . το ντύσιμο της /του ( γδύσιμο της / του ) ,
    ο τρόπος που κάθεται στο σπίτι όταν είναι μόνη /ος ή με φιλους
    η όταν είναι σε ένα εστιατόριο με φίλους , η ένταση στην φωνή , ο τροπος που μιλαει,
    ο τρόπος που σερβίρει τους φίλους , κλπ ) ,
    οφείλει και πρέπει ,
    - και οχι επειδη της/ του έχει επιβληθεί αλλά επειδή η ίδια /ος το αισθάνεται - ,
    ή το βάζει στην ‘’άκρη’’ ,
    επειδη δεν ειναι μπροστα ο Αφεντης /α
    ή επειδη δεν την/τον ''εξυπηρετει'' στην καθημερινοτητα της /του,
    το χρησιμοποιεί μόνο ‘’υπό συνθήκες’’ ?

    Ε/σεις τι Λετε , ποια ειναι η αποψη Σας και θεση Σας , και εσεις τι κανετε ?
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Καλό το θέμα σου anasia.  

    Απ'όσο έχω δεί, το πρωτόκολλο χρησιμοποιείται προσαρμοσμένο στις επιθυμίες του Κάθε Κυρίαρχου και φυσικά τις δυνατότητες που παρέχει η καθημερινότητα Τ/τους.

    Κατά την απουσία Του/ης Κυρίαρχου, στην σκλάβα/ο ίσως να επιτρέπονται κάποιες ελευθερίες, ή να έχει συγκεκριμένες εντολές και οδηγίες για την συμπεριφορά της μόνη και προς τους άλλους γιατί δεν υπάρχει η δική Του/ης επίβλεψη.
    Παίζει ρόλο πιστεύω, το αν οι άλλοι ανήκουν στον χώρο του BDSM ή όχι, αν τους γνωρίζει η όχι Ο Κυρίαρχος κλπ.

    Κατά την απουσία Του/Της Κυρίαρχου και ειδικά τον πρώτο καιρό της σχέσης (εκπαίδευση) καλό είναι να υπάρχουν κάποιες εντολές για να "αισθάνεται" η υποτακτική/ος την κυριαρχία Του/Της ακόμα και μακριά Του/Της.

    Από εκεί και πέρα, αν "ψιλοκλέψει" με το να κάτσει σε καρέκλα για λίγο, να πάρει ένα τηλέφωνο χωρίς άδεια, να καπνίσει ένα τσιγάρο παραπάνω, να πιεί μια μπύρα βλέποντας ποδόσφαιρο στο κρεβάτι συνήθως οφείλεται στην δυσκολία αποβολής της προηγούμενης πραγματικότητας. Στην πορία με και με την εξοικίωση στην νέα της ζωή η ανάγκη για μικροκλεψιές στο πρωτόκολλο εκμηδενίζεται.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Κανονικά θα πρέπει να τηρείται το πρωτόλο ως έχει ακριβώς όπως ο Κυρίαρχος/χη το έχει ορίσει. Όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν οριστεί και ακριβείς κανόνες απ'τη μεριά του Κυριάρχο/χης, όσον αφορά στην συμπεριφορά Του/Της στον σκλάβο/βα, δηλαδή όσον αφορά στη διατροφή, στο πως θα είναι όλη η υπόλοιπη ζωή του σκλάβου/βας, σε σχέση με τον Κυρίαρχο/χη, τουλάχιστον όσον ισχύει το συμβολαίο που θα πρέπει να έχουν υπογράψει και οι δύο. Και φυσικά μιλάμε να βλάπονται σχεδόν κάθε μέρα και όχι μια ή δύο φορές το μήνα (γιατί τότε μιλάμε για session). Αν ο'η σκλάβος'βα δεν τηρήσει το πρψτόκλο θα πρέπει να τιμωρηθεί αυστηρά, με τις ως άνω προϋποθέσεις.
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    Η τηρηση των πρωτοκολλων πρεπει να γινεται ειτε ειναι παρων ο Κυριαρχος είτε οταν απουσιαζει. Αυτη ειναι και η πεμπτουσια του θεματος νομιζω.
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Έχει όμως σχέση με ποιο είναι το status του Κυρίαρχου έναντι του υποταχτικού και του εαυτού του. Θέλω να πω αν ο Κυρίαρχος σέβεται τον εαυτό του (άρα υποχρεωτικά θα τον σεβαστεί και ο υποταχτικός) και αν ο Κυρίαρχος είναι όντως προστάτης του υποταχτικού, προστετεύει το αντικείμενό του για να το έχει και αργότερα. Αν συμβαίνουν αυτά, τότε αν ο υποταχτικός δεν σέβεται τα πρωτόκολα, εν απουσεία του Κυρίαρχου, τότε η τιμωρία θα πρέπει να είναι η πιο σκληρή.
     
  6. Strict71

    Strict71 Regular Member

    εμένα μου θυμίζει το παιδί που λέει ψέματα στον μπαμπά: "ναί διάβασα".
    ... ενω νομίζει πως κοροιδεύει τον μπαμπά, στην ουσία κοροιδευει τον εαυτο του ...
     
  7. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Μα ποιό το νόημα της όλης σχέσης αν δεν τηρούνται οι επιθυμίες του/της Κυρίαρχου και τα όσα ορίζει, κατά την απουσία του; Ή αν σε μια διαταγή που δοθεί από απόσταση ο υποτακτικός δεν υπακούσει; Τί εξυπηρετεί τότε το πρωτόκολλο;
     
  8. olia

    olia New Member

    Σαν sub , για μενα το ας πουμε πρωτοκολλο που χρησιμοποιούμε ειναι τα πολυ τυπικα . Οταν γνωρισα τον Κυριο μου και Συντροφο μου πριν δεκα χρονια ηταν πιο εντονο αυτο , με τα χρονια αλλαξε κατα πολυ .
    Αν καταλαβα η κοπελια λεει αν το χρησιμοποιουμε και οταν ειμαστε χωρις τον Κυριο μας , εγω προσωπικα οχι , ουτε και στην δουλεια μου ειμαι - καπως - ουτε ειμαι ντυμενη - καπως - ουτε τιποτα αλλο , ειμαι θα ελεγα απλα μια γυναικα μεσα στην καθημερινοτητα της .
    Μεσα στο σπιτι οταν ειμαστε οι δυο μας κραταω παντα τα τυπικα , αλλα φυσικα εγω δεν ειμαι σκλαβα , οποτε δεν εχω και αποψη σωστη , γιατι βλεπω πως μιλαει μονο για σκλαβες και σκλαβους .
    Φανταζομαι πως υποχρεουνται να συμπεριφερονται παντα συγκεκριμενα , οχι ομως πιστευω γιατι τους επιβαλλεται αλλα γιατι ετσι ειναι μεσα τους . Αν εκαναν οτι και μια απλη γυναικα γιατι να λεγοταν σκλαβα ?
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Με όποιο δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις ... λένε !

    Το ‘’πρωτόκολλο’’ ποτέ δεν το γνώριζα καλά ,
    τα βασικά ναι ,
    αλλά πέραν από αυτά δεν έζησα ποτέ με αυστηρό πρωτόκολλο.
    Παρόλα αυτά μέσα μου με συνάρπαζε ,
    ίσως γιατί το ήθελα ουσιαστικά και έτσι ήθελα να λειτουργώ .
    Αισθανόμουν ότι κάτι μου έλειπε πάντα ...
    Στις αναζητήσεις μου , διάβασα πολύ ,
    μίλησα με αξιόλογους ανθρώπους ,
    και τελικά πιστεύω πως σε θεωρητικό επίπεδο έμαθα πολλά τελικά .
    Το όποιο πρωτόκολλο για μένα τελικά πρέπει να το ‘’έχεις’’ μέσα σου ,
    όπως και το να είσαι σκλάβα είναι για μένα κάτι πολύ βαθιά εσωτερικό ,
    και τις περισσότερες φορές και μοναχικό .
    Όταν συνειδητοποίησα τι μου γίνεται άρχισα και να το προσαρμόζω σε όλη μου την ζωή ,
    στην καθημερινότητα μου , όπου και να βρίσκομαι , ότι και να κάνω .
    Είναι πολύ δύσκολα αρχικά ,
    μια και η καθημερινότητα ενός ανθρώπου από μόνη της έχει πολλές απαιτήσεις και δυσκολίες , παρόλα αυτά αν είσαι και πραγματικά αισθάνεσαι μέσα σου αυτό που δηλώνεις πως είσαι ,
    πιστεύω πως λειτουργείς αυτόματα έτσι οπουδήποτε .
    Ο Κυρίαρχος βάζει τους όρους ,
    εφόσον έχεις ,
    αλλά και να μην τους έβαζε και να μην έχεις ,
    λειτουργείς έτσι από ένστικτο και επειδή νιώθεις πως δεν μπορείς να λειτουργήσεις διαφορετικά,
    δεν θελεις πανω απο ολα .
    Όταν κατάλαβα όλα αυτά
    και σταμάτησα να παλεύω με τον εαυτό μου ,
    βρήκα και την ισορροπία μέσα μου ,
    αν και πιστεύω πως χρειάζομαι ακόμα δουλειά με τον εαυτό μου .
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Τα πρωτόκολλα μεταξύ άλλων σημασιών που έχουν, είναι τρόποι συμπεριφοράς της "υπό" προς τον Κύριό της, σινιάλα υποτακτικότητας, που τα Ορίζει επακριβώς ο Κυρίαρχος και μόνον ο συγκεκριμένος Κυρίαρχος και που διαφοροποιούνται ανάλογα με τις συνθήκες.

    Δηλαδή, απ ότι γνωρίζω, αλλιώς συμπεριφέρεται η "υπό" όταν είναι μόνη με τον Κύριό της, σε παρουσία Ά/αλλων lifestylers, σε παρουσία και βανίλλα προσώπων, στη δουλειά της, αν κληθεί ως μάρτυρας σε δικαστήριο.

    Αν μία "υπό" αλλάξει Κυρίαρχο, Αυτός Ορίζει ξανά ποιά πρωτόκολλα θα ισχύουν, σε ποιά ένταση και κάτω από ποιές συνθήκες.

    Δηλαδή, τα πρωτόκολλα, πιστεύω, δεν είναι μία τυποποιημένη συμπεριφορά της "υπό", με την οποία υποδηλώνει την υποτακτικότητά της σε όλη την κοινωνία και τα οποία κουβαλάει μαζί της άσχετα με τη βούληση του Κυρίαρχου ο Οποίος τη Διαφεντεύει.

    Ο Κυρίαρχος έχει Πει στην "υπό" ποιά πρωτόκολλα και σε ποιά ένταση θα ακολουθεί αυτή όταν Εκείνος δεν Είναι Παρών. Αν μία υποτακτική, κάνει λάθη, ή ξεχαστεί, ή ακόμα κάνει και "ζαβολιές", σαν ένα μικρό ξέσπασμα, και παρακάμψει κάποια από αυτά ενώ ο Κύριός της Λείπει, τότε, αν είναι έστω και λίγο εκπαιδευμένη, γνωρίζει ότι είναι υποχρεωμένη να Του το πει και να υποστεί τις συνέπειες του σφάλματός της. Και πιστεύω, το κάνει.

    Τα πρωτόκολλα δε χρησιμοποιούνται στις κοινωνικές επαφές μεταξύ υποτακτικών / σκλάβων. Ο λόγος είναι απλός: Δεν υπάρχει καμμία ανταλλαγή εξουσίας εκεί, δεν υπάρχει κανένας λόγος τήρησης πρωτοκόλλων, θα ήταν μόνο κενό γράμμα και αμφιβάλλω αν Κάποιος Κυρίαρχος θα Επιθυμούσε να χρησιμοποιεί η ιδιοκτησία Του πρωτόκολλα εκεί που δεν έχει νόημα. Βέβαια ισχύει γενικά, ότι οι "υπό" συμπεριφέρονται ευγενικά μεταξύ τους και ότι δεν κάνουν κάτι που ενδεχομένως δημιουργήσει προβλήματα στον/ην άλλο/η "υπό".

    Με την εξαίρεση της περίπτωσης όπου ο Κυρίαρχος έχει Ορίσει την μία σκλάβα ως υποκυρίαρχο της άλλης. Τότε η δεύτερη συμπεριφέρεται στην πρώτη με βάση τα πρωτόκολλα.
     
  11. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Ποιος ο λόγος των πρωτοκόλλων αν δεν τηρούνται με την απουσία του Κυρίαρχου ?

    Ένας σκλάβος /α τα νιώθει και τα θέλει , και δεν έχει να κάνει καθαρά πιστεύω μόνο με το πως βιώνει αυτό που ζει μα πάνω από όλα με το πως το καταλαβαινει και πανω απο ολα με το πως ζει.
    Ο διακόπτης off/on σαφώς και δεν υπάρχει και αν και όπως πολύ σωστά είπε η carissa[L_T] ,
    ‘’ Κατά την απουσία Του/ης Κυρίαρχου, στην σκλάβα/ο ίσως να επιτρέπονται κάποιες ελευθερίες, ή να έχει συγκεκριμένες εντολές και οδηγίες για την συμπεριφορά της μόνη και προς τους άλλους γιατί δεν υπάρχει η δική Του/ης επίβλεψη.
    Παίζει ρόλο πιστεύω, το αν οι άλλοι ανήκουν στον χώρο του BDSM ή όχι, αν τους γνωρίζει η όχι Ο Κυρίαρχος κλπ. ‘’

    Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το περιβάλλον και οι συναναστροφές του/της , και οι εντολές που έχει λάβει από τον Κυρίαρχο για την συμπεριφορά του/της εν απουσία του , αλλά δεν νομίζω πως χρειάζονται όλα αυτά , γιατί ένας σκλαβος/ α , γνωρίζει από μόνος του/της την θέση της και πράττει ανάλογα , παντού και πάντα το ίδιο με τους ομοίους της αλλά και προσαρμόζει την καθημερινότητα της κοντά στην δική της ‘’πραγματικότητα’’ .

    anasia , βρίσκω το θέμα σου άστοχο , ένας σκλαβος/α ζει πάντα και παντού σαν σκλαβος/α .
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Απουσιάζει ο Κυρίαρχος, τι γίνονται τα πρωτόκολλα ?

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με την tender lilly.

    Ο Άφέντης Είναι Εκείνος και μόνο Εκείνος που θα Καθορίσει με ποιο τρόπο θα συμπεριφέρεται η σκλάβα Του, παρουσία ή απουσία Του.
    Και προσωπικά έχω εντολή να μην είμαι υποτακτική σε καμιά εκδήλωση της υπόλοιπης μου ζωής, δουλειά κ.ο.κ.
    Υποτακτική είμαι απέναντι σε συγκεκριμένα άτομα του χώρου, Κυρίαρχα βέβαια. Ποτέ δεν Απαίτησε να συμπεριφέρομαι υποτακτικά ή βάση πρωτοκόλλων απέναντι σε άλλη υποτακτική/σκλάβα, και μου φαίνεται απίστευτα παράδοξο να Απαιτούσε κάτι τέτοιο, αν δεν ίσχυε περίπτωση ανάλογη με αυτή που περιγράφει η tender lilly στην τελευταία παράγραφο.
    Πραγματικά αναρωτιέμαι, όταν λέτε πως μια σκλάβα ζει πάντα και παντού σαν σκλάβα και ακολουθεί πρωτόκολλα σε κάθε στιγμή της ζωής της, τι άραγε εννοείτε?

    Θα γονατίζει μπροστά από τον κάθε άνθρωπο, θα σκύβει το κεφάλι και θα χαμηλώνει το βλέμμα, θα μιλά με όλους στον πληθυντικό, θα κυκλοφορεί μπροστά σε όλους γυμνή, να κάθεται όπου πάει στο πάτωμα με ορθάνοιχτα πόδια.....

    Τι αλήθεια εννοείτε πολύ θα ήθελα να ΄ξερα, γιατί αυτά που λέτε σ΄ εμένα φαντάζουν εκτός πραγματικότητας και πιθανότατα εννοείτε κάτι άλλο, απ΄ αυτό που εγώ κατάλαβα.