Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απόκτηση ευλυγισίας για πρακτικές δεσίματος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Dark_Explorer, στις 24 Νοεμβρίου 2015.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Προσφατως είχα ένα rope session μ'έναν φίλο. Παρατήρησα ότι είχε ένα αρκετά εύκαμπτο κορμί, απολαυστικά διαχειρίσιμο. Μου ανέφερε ότι ασχολείται χρόνια με χορό. Ξεκινησαμε μία κουβεντούλα με ασκήσεις οι οποίες βοηθούν στην ελαστικότητα του κορμιού. Yoga, μπαλέτο, ενόργανη...

    Προς όσους/ες δένονται: Αξιοποιείτε κάποιο πρόγραμμα εκγύμνασης με σκοπό την καλύτερη φυσική σας κατάσταση σε ζόρικες στάσεις δεσιμάτων;
    Προς όσους/ες δένουν: Διαμορφώνετε ένα πρόγραμμα ασκήσεων με στόχο την ευλυγισία του ατόμου που δένετε ώστε να είναι σωματικά πιο διαχειρίσιμο;

    Ευχαριστώ.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Πολύ καλό θέμα  
    Η ευλυγισία είναι και θέμα σώματος (κατασκευαστικό) και δεν έχει πάντα άμεση σχέση με τη σωματοδομή.
    Βεβαίως είναι κάτι στο οποίο μπορεί κανείς να εξασκηθεί.
    Π.χ. τα λεγόμενα "ανοίγματα" είναι κάτι στο οποίο εξασκείσαι με απλές ασκήσεις σουηδικής γυμναστικής. Αλλά θέλει συχνή εξάσκηση γιατί χάνονται πολύ εύκολα. Το καλό είναι ότι ανακτούνται κιόλας  

    Παρ' ότι δεν λάτρεψα και ποτέ τη γυμναστική, το σώμα μου έχει ευλυγισία. Ο χορός με έχει βοηθήσει κι εμένα πολύ. Σημαντικό που σου δίνει ο χορός: ισορροπία, ξέρεις το κέντρο σου και πώς μπορείς να συγκρατηθείς ή πώς να ρίξεις το βάρος σε άλλα σημεία που σε κρατούν. Ας πούμε ποτέ δεν πατάμε τα πόδια προς τα έξω, δεν έχουν δύναμη οι μύες αυτοί, δεν μας κρατάνε (ασχέτως βάρους), αλλά προς τα μέσα.
    Αυτό αυξάνει την ευλυγισία όλου του ποδιού.
    Βασικό είναι επίσης να μην σφιγγόμαστε γιατί τότε σκληραίνουν οι μύες και χάνεται η ευλυγισία.

    Είδη άσκησης που βοηθούν την ευλυγισία είναι αυτά που προσφέρουν χαλάρωση, όχι σφίξιμο. Π.χ. το πιλάτες, εν αντιθέσει με ό,τι πιστεύεται δεν αυξάνει την ευλυγισία.
    Αυτές οι περιορισμένες γνώσεις μου επί του θέματος  
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Eγώ είμαι απο φυσικού μου εξαιρετικά ευλύγιστη, σπάνια εως ποτέ να νιωσω δυσφορία σε ο,τι αφορά κάποιο ..σπάσιμο ..του κορμιού.
    Ωστόσο έχω να πω πως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ψυχολογία, θέλει ηρεμία, θέλει αυτή την εμπιστοσύνη που νιωθεις για Εκείνον να περάσει απο το μυαλό σε κάθε ακρη του κορμιού σου,
    να αφεθείς!

    Επιμένω σε αυτό, στην ίδια στάση που θα με τοποθετήσει, με το ίδιο σπάσιμο με το ίδιο σημείο να πιέζεται απο τα σχοινιά..δεν θα το νιώσω το ίδιο στην αρχή ..που μόλις πχ βρέθηκα στον αέρα και
    έχω ακόμη εκεινα τα δευτερόλεπτα, πανικού, φόβου..αυτό το κάτι δεν ξέρω να το εξηγήσω..και δεν θα το νιωσω το ίδιο λεπτά μετά που θα μου μιλήσει..που θα με αγγίξει που αφήνομαι και στο δέσιμο Του
    και στα σχοινιά τα ίδια. Στην αρχή νιώθω, νιώθω την ''πραγματικοτητα'' οτι δηλαδή το σχοινί στο μπράτσο με πιεζει πιο πολύ απο το σχοινί στο μπούτι, οτι ζορίζομαι να αφήσω το κεφάλι μου να πέσει στο πλάι και οτι το ένα μου πατουσάκι είναι σφιγμένο, ενώ δεν είναι δεμένο. Στην αρχή είναι αυτό! μετα..

    μετά αυτά εξαφανίζονται..σε σημείο να με έχει ρωτήσει πως νιώθω και αν νιώθω κάπου δυσφορία και να μην ξέρω να απαντήσω..γιατι μετά νιωθω την ουσία..μετά το κεφάλι μου έχει πέσει..δεν παλευω να εχω τον ελεγχο του, και τα άκρα μου είναι χαλαρά, το φοκους μου γίνεται στο που βρίσκεται στον χώρο, που είναι και πότε θα ξαναμπεί στο οπτικό μου πεδίο για να τον χαζέψω..μετά τα σχοινιά με έχουν απλά αγκαλιά.

    Δεν ξέρω πως μπορεί να είναι για κάποιον που το να λυγίσει πχ υπερβολικά το πόδι ή το χέρι του, απαιτεί μεγαλύτερη προσπάθεια ..εγώ νιωθω ιδιαιτερα τυχερή που δεν έχω τη δυσφορία της μη ευλυγισίας, μου δίνει την δυνατότητα να κάνω φόκους σε άλλα πραγματα πιο γρήγορα, να κάνω τη σύνδεση μαζί Του και με τα σχοινιά Του σχεδόν αμέσως.

    Υ.Γ δεν κάνω γυμναστική που να σχετίζεται με ευλυγισία, κυρίως η γυμναστική μου έχει πιο πολύ να κάνει με μπουστ αντοχής και ελεγχο/ρύθμιση αναπνοής ( και στα δύο..είμαι..αστο)
    ωστόσο δεν μπορώ με σιγουριά να πω οτι βοηθούν ή εχουν να κάνουν σε κάτι με το δέσιμο. Μάλλον οχι, θα έλεγα.
     
  4. Ναι, βοηθά πολύ η yoga αλλά και η άσκηση γενικότερα.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Aerial yoga. Ευλυγισια, δεν νιώθω ναυτία όταν είμαι ανάποδα, έχω συνηθίσει στον πόνο και στις μελανιες πλέον, εκπληκτική ισορροπία.

     
     
  6. Εσύ είσαι αυτή??? Πω!!!! Απίθανη ! Είχα δει παρομοιες φωτό πρόσφατα με κάτι κοπέλες που είχαν αντίστοιχη ευλυγισία και τις φωτογράφιζε κρεμασμένες από κατι δέντρα.. κτλ!
    Εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο χάρισμα! Και ευτυχώς ως πριγκίπισσα brat bottom εγώ αποφασιζω ποια στάση μου είναι απόλυτα βολική χωρίς να ζοριζομαι .οποιαδήποτε άλλη στάση απορρίπτεται αμέσως..!
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Αγαπητή brat queen  , σήκω από το ντιβανι επιτέλους, δεν είναι χάρισμα αυτό που βλέπεις. Εξάσκηση, υπομονή και θέληση είναι. Αγαπώ το suspension, οπότε αγαπώ οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτό. Κάνω και pole dance, πως φαίνεται ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο....... ε;  
     
  8. Δεν έχω ούτε χρόνο ούτε υπομονή ούτε θέληση!
    Και εγώ αγαπώ πολλά πράγματα αλλά προτιμώ το "από μακριά και αγαπημένοι"!
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Η γιόγκα είναι - νομίζω - ο μόνος τρόπος για εξάσκηση στην ακινησία αλλά και στον τρόπο σκέψης, τον έχω βρει τον πιο συμβατό με S/M και οι αναπνοές καθώς και η συγκέντρωση που διδάσκει βοηθάνε.

    Αν δεν είναι κάτι πολύ απλό και οθφαλμοφανές, δεν είναι καλύτερος ένας προπονητής - εννοείται χωρίς να ξέρει για ποιον ακριβώς λόγο προπονεί;
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όσον αφορά εμένα όπου οι γνώσεις μου περί ευλυγισίας είναι στο ιδιο επίπεδο με τις γνώσεις μου περί καλλυντικών, σαφώς και θ'απευθυνθώ σε κάποιον που είναι ενήμερος ή που μπορεί να μου προτείνει κάποιο αξιόπιστο site με ενδεικτικές ασκήσεις ώστε να τις προωθήσω στο υ μου.
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    H κοπέλα μου είναι διπολική. Για να μην ξεκινήσει τα φάρμακα ξεκίνησε να κάνει γιόγκα από το μηδέν όταν της βγάλανε ότι είναι διπολική. Εντάξει δεν θα σου πω πως έχει ένα από τα καλύτερα σώματα στη Λάρισα, ή ότι μπορεί για παράδειγμα να γίνει Τιραμόλας στη κυριολεξία, θα σου πω όμως πως ξεκίνησε από το μηδέν και δεν υπάρχει κάποιος χώρος φαντάσου στη Λάρισα για να καλύψει το επίπεδο της και πηγαίνει σε ένα πάρκο να το παίξει μαιμού στα δέντρα του Αλκαζάρ. Και εκείνη μηδεν ευλυγισία είχε στη συνέχεια την απέκτησε...
     
  12. Και δενω και δενομαι εχω δει μεγαλη διαφορα εδω και δυο χρονια, κανω ειδικα μα8ηματα flexibility το προτεινω σε ολ@ς μπορει καποι@ να ξεκινησει οντως απο το 0 ,δεν εχει σημασια σε τι επιπεδο ειναι η φυσικη σου κατασταση ειναι για ολες τις ηλικιες και με την σωστη καθοδηγηση αν και το σωμα το επιτρεπει θα φτασει καποι@ σε ενα πολυ ικανοποιητικο σημειο.Προφανως βοηθαει πολυ καθως περα απο την ευλυγισια μαθαινεις να ελεγχεις και εσυ το σωμα σου και να βοηθας και τ@ν rigger