Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Από την υπακοή στην υποταγή. Κατίσχυση και μεταβατικό στάδιο.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος kinvara, στις 9 Αυγούστου 2023.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Η σχέση Κυριαρχίας - υποταγής δεν έχει προθάλαμο. Υφίσταται από κάποια στιγμή και μετά.
    Υπάρχει μια δυναμική στις εν εξελίξει σχέσεις Κ/υ, σε αυτή καθαυτή την διαδικασία εξέλιξης της εγκαθίδρυσης της Κυριαρχίας.
    Εκεί δεν μας αφορά η υπακοή αλλά είναι ενδεικτική ή όποια ανυπακοή, μια και κάνει εμφανή την παρουσία ανταγωνισμού, αντίδρασης ή αντίστασης.
    Αν αυτές οι ενδείξεις είναι έντονες και με διάρκεια, δεν εγκαθιδρύεται ποτέ σχέση Κυριαρχίας-υποταγής, είναι απλό γκομενιλίκι, οπότε δεν μας αφορά σαν τέτοιο.
     
  2. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ένας λόγος που δεν "έλαμψα" ως υ ήταν/είναι ότι βάζω την ζωή μου σε κουτάκια. Αυτά τα κουτάκια, έχουν το καθένα το δικό του ράφι, είναι τακτοποιημένα και αρχειοθετημενα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην μπερδεύοντε μεταξύ τους.
    Αυτά τα κουτιά αντιπροσωπεύουν πτυχές της ζωής μου. Τα διαχειρίζομαι μόνο εγώ. Γιατί μόνο εμένα εμπιστεύομαι. Θα επιτρέψω πολύ δύσκολα σε κάποιον να εκφράσει έστω άποψη. Περνώντας τα χρόνια η αποδοχή εμπλοκής τρίτου από μεριάς μου είναι ακόμα πιο δύσκολη έως αδύνατη.
    Παρόλα αυτά, τα χρόνια μου δίδαξαν ότι τίποτε δεν είναι αδύνατο.
    Για μένα το κουμπί ήταν/είναι η εμπιστοσύνη. (Λόγο βιωμάτων)
    Όσο πιο πολυ εμπιστεύομαι τόσο πιο πολύ αφήνομαι.
    Βλέπω τα τείχη να πέφτουν σαν τραπουλόχαρτα και δεν το πιστεύω ούτε η ίδια. Άπαξ και συμβεί όμως δεν υπάρχει επιστροφή. Τα χέρια δεν έχουν θέληση να χτίσουν αυτό που γκρεμίστηκε.
    Και αυτό μου προσφέρει μια αίσθηση ηρεμίας.
    Το βλέπω ότι δεν είμαι το control freak που ήμουν.
    Κάποια οχυρά βέβαια έχουν μεγάλους φαρδιους τοίχους, και μπορεί να μην πέσουν ποτέ.
    It's OK...
    Το ξέρει, το αντιλήφθηκε από την πρώτη στιγμή, δεν ξέρω τι σκέφτεται και δεν είναι δουλειά μου να ξέρω.
     
    Last edited: 13 Αυγούστου 2023
  3. ΜουσΑ

    ΜουσΑ Regular Member

    Νομίζω αυτή η απάντηση είναι από τις πιο αληθινές που έχω διαβάσει εδώ και καιρό γιατί έμμεσα δείχνει πόσο υποκειμενικό είναι το D/s
    Λογιών λογιών κυρίαρχοι με τους οποίους δεν θα ταιριάζετε αλλά με τον ένα που κούμπωσε έγινε η μαγεία (αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά σας)
    Και δείχνει επίσης πως όλα είναι στον Κ.
    Από το πόσο πολύ θα ζοριστείς μέχρι το ποσο ανώδυνα θα το περάσεις
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Χωρίς να θέλω να παρεκκλίνω την συζήτηση, έχετε απόλυτο δίκιο.
    Παλαιότερα πίστευα (εσφαλμένα μιας και δεν είχα συνειδητοποιήσει) ότι την ευθύνη της σχέσης (ότι αφορά γύρω από αυτή) την φέρουν και οι δύο.
    (Κούνια που σε κουναγε, λέω και γελάω μόνη μου)
    Η ευθύνη είναι όλη δική του. Και λέγοντας αυτή τη φράση πλέον ξέρω τι σημαίνει.
     
  5. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Η ερώτηση σας αναφέρεται σε πρακτικά ζητήματα της Κυριαρχίας κατά το στάδιο της εκπαίδευσης, συνεπώς η γενική ισχύ της οποιασδήποτε απάντησης είναι σχετική.
    Προσωπικά μπορώ μόνο να σας πω τι έχω δει να λειτουργεί συνδυαστικά:

    Πρώτον, από τη στιγμή που ειπωθεί το οτιδήποτε πρέπει να γίνει, να μην γίνεται κατόπιν καμία έστω έμμεση διαπραγμάτευση, σκόντο ή αλλαγή. Κανένα περιθώριο, ποτέ.

    Δεύτερον, κατά την εφαρμογή του εκπαιδευτικού πλάνου, η πίεση να είναι συνεχής, σταθερή, αλλά με ρυθμό και ρέγουλα έτσι ώστε η λέξη όχι να είναι αδιανόητη.

    Τρίτον, πιο σημαντικό και ως ομπρέλα των πάντων, το μοτίβο: "Θα ψάξω και θα βρω τι είναι αυτό που δεν θέλεις, ζορίζεσαι ή νομίζεις πως δεν μπορείς να μου δώσεις και αυτό ακριβώς θα σου ζητήσω".
     
  6. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Μια αυθόρμητη σκέψη (βιωματικά μιλώντας ):
    Είναι εκπληκτικό το πόσες αγκυλώσεις, προκαταλήψεις, ηθικά βαρίδια και αναστολές μπορεί να έχει ένα υ μέλος στην αρχή.
    Τόσο μάλιστα, που είναι να απορεί κανείς με το πόσο δραματικά μπορούν αυτά να αρθούν με τον χρόνο και το άφημα.

    Το «ποτέ μη λες ποτέ» βρίσκει με μοναδικό τρόπο εφαρμογή σε σχέσεις Κ/υ, αρκεί μόνο να βρίσκεται ο κατάλληλος χρόνος. Και τότε.. όλα έρχονται.
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Έχω την εντύπωση ότι η υπακοή στο Κ/υ είναι μια πιο μηχανιστική διαδικασία, είναι πιο πολύ τύπου trust the process ελπίζοντας στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Είναι στα πρώτα στάδια της διαδικασίας όπου μπορεί να ακολουθείς μεν αλλά κάνεις δεύτερες σκέψεις δε.

    Για να το πω πιο μεταφορικά είναι λίγο σα να είσαι στο σκοτάδι και κάποιος σου δίνει οδηγίες για το τι να κάνεις,τις ακολουθείς αλλά φοβάσαι παράλληλα, δεν είσαι σίγουρος ότι δεν θα φας τα μούτρα σου πάνω σε κάποιο έπιπλο ή σε κανέναν τοίχο και καμιά φορά επιλέγεις να μην τον ακούσεις και σκουντουφλάς αγαρμπα δεξιά και αριστερά.

    Η υποταγή είναι όταν ανάβουν τα φώτα, ουσιαστικά μέσα σου, βλέπεις ότι τελικά οι οδηγίες σου έκαναν καλό, σε οδήγησαν σε ένα μέρος καλο. Κι εκεί πλέον αφήνεσαι και υποτάσσεσαι ουσιαστικά. Φεύγει ο φόβος από μέσα σου και νιώθεις ανάλαφρη. Σε αυτό το σημείο μπορείς να δωθείς ολοκληρωτικά και νομίζω φτάνεις στην συνειδητοποίηση ότι ξεκάθαρα και πάνω από όλα αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο από κάθε τι άλλο είναι το να τον ικανοποιείς, όλο το background noise ησυχάζει, απελευθερωνεσαι απο τις αγκυλώσεις σου και αφήνεσαι.
     
    Last edited: 13 Αυγούστου 2023
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ε συγγνώμη που διακόΦτω αλλά είπαμε, το νήμα για το σαδισμό είναι πιο πέρα   
     
  9. slave32

    slave32 Regular Member

    Ιδέα δεν έχεις, αλλά σε συγχωρώ.
     
  10. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

     
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

  12. espimain

    espimain Contributor

    Αν και αυτό το συμπεραίνετε από την ίδια
    Μάλλον πρέπει να έχετε δίκιο. Δεν μπορώ να αντιπαραταχθώ σε αυτό το επιχείρημα.