Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Από slave- Master/Mistress

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 25 Μαρτίου 2008.

  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Από slave- Master/Mistress

    τον εξουσιαστή πολλοί ε μίσησαν.. την εξουσία... κανείς..  ... (όπως επιβεβαιώνεται κ εδω..)
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Από slave- Master/Mistress

    .... οπως και τον μαλακα!
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Δηλαδή με λίγα λόγια «έμαθα να μαστορεύω και γαμώ το μάστορά μου;» που λέει κι ο θυμόσοφος λαός.
    Αχμ.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Βάση των απο μένα αποδεκτές ερμηνείες Master/slave κάτι τέτοιο είναι απλά αδύνατο.
    Και κανένας σκλάβος δεν θα ήταν σε θέση να αναλάβει την ευθύνη του να κατέχει κάποιο άλλο χωρίς πανικό το λιγότερο.

    Αν κάποιοι πειραματίζονται σε σχέσεις παίρνοντας ρόλο bottom ή Top ουδεμία σχέση δεν έχει με την ψυχοσύνθεση τους. Ένας Μαστερ πιθανών να αρέσκεται να πονάει ή μια σκλάβα να προκαλεί πόνο. Αλλά δεν είναι αυτά που κάνουν κάποιον Μαστερ ή σκλάβο.
    Έχω συναντήσει περιπτώσεις ατόμων που πέρασαν από εκπαίδευση υποτακτικού, αλλά και πάλι αυτό δεν τους κάνει σκλάβους, όπως δεν μπορεί ο ΄καθένας να γίνει Master επειδή πέρασε κάποια εκπαίδευση αν δεν υπάρχει η αντίστοιχη ψυχοσύνθεση.

    Προσωπικά μέσα μου θα αφαιρούσα τον τίτλο Master από κάποιον ο οποίος ένιωσε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του την εσωτερική απόλυτη ανάγκη να υποταχθεί βαθιά και ψυχικά και να ανήκει σε κάποιο. (Και επαναλαμβάνω δεν μιλώ για οποιουσδήποτε ρόλους Top/bottom.)

    Έχω κάνει Toping, ήμουν σε σχέσεις όπου κρατούσα κυριαρχικό ρόλο, αλλά ποτέ δεν ένιωσα την αναγκη ούτε να μου ανήκει και να έχω την ευθύνη για τη ζωή τους. Αυτό όμως δεν με κάνει να λέω α ήμουν Αφέντρα και τώρα έγινα σκλάβα. Σχιζοφρενής δεν είμαι δεν έχω δύο διαφορετικές προσωπικότητες σε ένα πακέτο. Η ψυχοσύνθεση μου δεν άλλαξε, πάντα ήταν αυτή που είναι, απλά μπορώ να λειτουργήσω σαν Top σε συγκεκριμένες πρακτικές και για προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα, όταν έχω τη διάθεση ή έχω ανάλογη εντολή.
     
  5. female

    female Contributor




    Όλως ...περιέργως, πιστεύω πως έχω τουλάχιστον δύο προσωπικότητες σε ένα πακέτο. Δύο σίγουρα, ίσως και τρεις, αν όχι και παραπάνω. Δεν αναφέρομαι φυσικά στο θέμα του νήματος, αλλά εντλεώς παρενθετικά. Δεν με εκπλήσσει που βλέπω δύο προσωπικότητες συχνά στους περισσότερους ανθρώπους γύρω μου. Δεν το θεωρώ ψυχασθενές αλλά μάλλον φυσικό. Ψυχασθενές ή σχιζοφρενικό καταλήγει μάλλον όταν οι προσωπικότητες αυτές δεν λειτουργούν με κάποια αρμονία και σχετική ισορροπία, ή η μια εκ τω δύο (ή πολλών) αποσυντονίζει σε ακραίο βαθμό τη συνολική λειτουργικότητα του ατόμου σε σχέση, μάλιστα, με την πραγματικότητα.


    Επί του θέματος αυτού καθεαυτού δεν έχω να προσθέσω κάποια άποψη.


     
  6. astrologman

    astrologman Regular Member

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αμφισβητείτε σχεδόν όλοι σας την γνησιότητα κυριαρχικής και υποτακτικής διάθεσης ότων εμφανίζεται των switch!
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Της διάθεσης όχι διάθεση είναι μπορεί να αλλάζει όποτε γουστάρει, αλλά άλλο η διάθεση κι άλλο μια Κυριαρχική ή υποτακτική προσωπικότητα.
    Για το τι ακριβώς εννοώ μπορείς να διαβάσεις εδώ. όπου πέρα από τους switch, αναφέρομαι στην προσωπικότητα με τις υποπροσωπικότητες.

    Ως προσωπικότητα αντιλαμβάνομαι το σύνολο εκείνων των χαρακτηριστικών του κάθε ανθρώπου που καθορίζουν τον σταθερό τρόπο με τον οποίο σκέφτεται, συμπεριφέρεται και αισθάνεται.
    Αν και μπορούμε και υποθέτω είτε λίγο είτε πολύ προσαρμόζουμε τη συμπεριφορά μας ανάλογα με τις διάφορες καταστάσεις που συναντούμε, δεν παύει από το να υπάρχει μια συνέπεια στους τρόπους που συμπεριφερόμαστε γενικότερα στη ζωή μας. Αυτή η συνέπεια στη συμπεριφορά μας και ορίζει το κεντρικό σημείο των πλείστων ορισμών της προσωπικότητας.
    Διαχωρίζω επίσης την προσωπικότητα από τον χαρακτήρα.
    Η προσωπικότητα διαμορφώνεται από την αλληλεπίδραση των βιολογικών και περιβαλλοντικών παραγόντων ενώ ο χαρακτήρας αφορά περισσότερο τις εμπειρίες και τα βιώματα του ατόμου, είναι επίκτητος.

    Κάπου είχα διαβάσει πως ο χαρακτήρας είναι ο σκελετός της προσωπικότητας και περιλαμβάνεται αυτή. Οπότε ενώ κάθε γνώρισμα του χαρακτήρα είναι ταυτόχρονα και γνώρισμα προσωπικότητας δεν ισχύει το αντίστροφο.

    Σχιζοφρένεια δε, βάση του ορισμού του ψυχίατρου Ανρί Έ ορίζεται σαν “χρόνια πάθηση η οποία
    αλλοιώνει βαθύτατα την προσωπικότητα του πάσχοντος και θεωρεί ότι η πάθηση
    χαρακτηρίζεται από ένα βαθύ και προοδευτικό μετασχηματισμό της προσωπικότητας."
    Τον όρο ωστόσο τον χρησιμοποίησα με την λαΐκή του ερμηνεία, μια και αν ήθελα να είμαι ορθή θα έπρεπε να αναφερθώ σε διασχιστική διαταραχή της ταυτότητας (αυτό που παλιά ονομαζόταν διαταραχή πολλαπλής προσωπικότητας) και το βασικό χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι η ύπαρξη μέσα στο άτομο δύο ή περισσότερων ξεχωριστών προσωπικοτήτων (ταυτοτήτων ) ή καταστάσεων προσωπικότητας κάτι το οποίο λαϊκά συνηθίσαμε να αποκαλούμε σχιζοφρένεια.

    Υπάρχουν οι διαφορετικές εκφράσεις του χαρακτήρα ή υποπροσωπικοτήτων (τμημάτων της προσωπικότητας) οι οποίες υπάγονται στην μία προσωπικότητα, οτιδήποτε άλλο υπάγεται πλέον στις ψυχικές διαταραχές.

    Ξεφύγαμε ωστόσο από το θέμα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει περισσότερα στο http://www.psychologia.gr/disorders/diasxist .htm.
     
  8. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    1 ισως
    2 αποκλειεται νομιζω