Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασεξουαλικότητα και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 4 Ιανουαρίου 2019.

  1. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ήτανε ένας αρκούντως μάγκας, πρώην ποδοσφαιριστής του Γηραιού, μαθηματικός κατ' επάγγελμα, ο οποίος γύρω στα 14 μου, προσπάθησε να μου μάθει μαθηματικά και μάλιστα παραγοντοποίηση. Προφανώς απέτυχε παταγωδώς στον βασικό του στόχο, πλην όμως με Δίδαξε, γιατί εκτός από μάγκας, ποδοσφαιριστής και μαθηματικός ήταν και Δάσκαλος, να αφαιρώ τις φιοριτούρες και να βρίσκω τα δομικά στοιχεία κάθε προβλήματος, τα οποία, σχεδόν πάντα, είναι πραγματικά απλά.
    Προσπερνώντας λοιπόν με πλήρη αδιαφορία ορισμούς, στατιστικές και wikipedia, κατανοώ το θέμα του νήματος ως εξής: "Μπορεί να υπάρξει bdsm χωρίς ηδονή?" και επειδή υπάρχουν μύριες όσες ηδονές "Μπορεί να υπάρξει bdsm χωρίς σαρκική ηδονή?".
    Η απάντησή μου είναι εξ ίσου απλή. ΟΧΙ. Δεν μπορεί να υπάρξει bdsm όχι χωρίς ηδονή, αλλά χωρίς λαγνεία, με την έννοια της θανάσιμης αμαρτίας που στη λέξη δίνει η εκκλησία.
    Νέο ερώτημα : Ισχύει ο ανωτέρω αφορισμός σήμερα?
    Απάντηση : Όχι. Σήμερα το πολιτικώς ορθό, μετανεωτεριστικό bdsm τείνει να γίνει κυρίαρχη τάση.
    Συμπέρασμα : Δε γαμείς, που δε γαμείς..... δεν πάς για ψάρεμα?
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    O μεγάλος φυσικός Οπενχαιμερ πατέρας της ατομικής βόμβας και μεγαλοφυής εγκέφαλος,
    μια «κινητή εγκυκλοπαίδεια» στην εποχή του, -όχι μόνο στην φυσική- έλεγε:

    «Γνωρίζουμε περισσότερα για το φεγγάρι και τους γαλαξίες παρά για την κρεβατοκάμαρά μας!»
    .
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    είναι πολύ αισιόδοξο να υποθέσουμε οτι μόνον το 1% του πληθυσμού στις δυτικές μητροπόλεις ταλανίζεται από ιδεολογικοποιημένες αναστολές ή φόβο ανεπάρκειας ή απόρριψης σε βαθμό σχεδόν ολοκληρωτικής απώθησης της ερωτικής ανάγκης.
     
  4. Η ασεξουαλικοτητα απο πρακτικης αποψης αποτελει διαταραχη ακριβως επειδη δεν οδηγει στην αναπαραγωγη. Στο Bdsm, η ασεξουαλικοτητα ειναι απορροια συστολων και μονο....
     
  5. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Προς αποφυγήν παρερμηνειών , προτρέπω ( δια μια εισέτι φορά ) σε προσεκτική ανάγνωση του αρχικού ποστ . Επιθυμώ επίσης να επισημάνω πως προσωπικά, σκοπίμως δεν έχω εκφράσει την άποψη μου για το υπό συζήτηση θέμα .

    Αξιοσημείωτο είναι να αναφέρω πως , ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι , ένα από τα φωτεινότερα πνεύματα της Αναγέννησης ήταν ασεξουαλικός .

    Προτείνω επίσης , ( σε όσους ενδιαφέρονται ) την παρακολούθηση της ταινίας Νymphomaniac του Λαρς Φον Τρίερ .

    Η ταινία , πραγματεύεται τη γνωριμία μιας νυμφομανούς και ενός ασεξουαλικού .

    Πού οφείλεται άραγε η νυμφομανία , ( και ο αντίστοιχος στον άνδρα , εθισμός στο σεξ ) , πού η ασεξουαλικότητα .

    Προσωπικές μαρτυρίες , θα έριχναν φως ...
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Αν ο,τι δεν οδηγεί στην αναπαραγωγή είναι διαταραχή την κάτσαμε.
     
  7. Mr.Hfaistos

    Mr.Hfaistos Regular Member

    "Αξιοσημείωτο είναι να αναφέρω πως , ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι , ένα από τα φωτεινότερα πνεύματα της Αναγέννησης ήταν ασεξουαλικός ."

    Αυτο το αξιοσημείωτο απο που προκύπτει?
    Μόνο θεωρίες υπάρχουν ....
    οπως επισης οτι ηταν ομοφυλόφιλος.
    Τουναντίον για τα επιτεύγματα του τρανές αποδείξεις!
     
    Last edited: 8 Ιανουαρίου 2019
  8. espimain

    espimain Contributor

    Για τον Ντα Βίντσι εξέφρασε μια άποψη ο Φρόιντ κάνοντας ψυχανάλυση μέσα από έναν πίνακα, δεν έχουμε πηγές που να αναφέρουν κάτι τέτοιο.
    Για την Νymphomaniac του Λαρς Φον Τρίερ, είναι πολύ κακό να λές το τέλος μιας ταινίας σε ένα φόρουμ, γιατί κάποιοι δεν έχουν δει το έργο.
     
    Last edited: 8 Ιανουαρίου 2019
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Θα μπορουσε να εχει σχεση και με την ασεξουαλικοτητα και με την υπερσεξουαλικοτητα αλλα ακομα πιο πολυ με την αισθηση του ανικανοποιητου, του διαρκως πιο πολυ, πιο εντονο, πιο ολοκληρωμενο η πιο τραβηγμενο.

    Σημειωση: Τα γραφω αυτα ενω εχω την αποψη γενικα, οτι η σεξουαλικοτητα για το αθλημα, η ο ερωτισμος , ορος που χρησιμοποιειται συνηθως στο φορουμ, αποτελει μονο μια εκφανση του.
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα νήματα που έχουν ανοιχτεί τελευταία και κλασικά πήρε τη μορφή που περίμενα...

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία να παραθέσω αλλά μου φαίνεται απόλυτα λογικό άτομα τα οποία είναι ασεξουαλ να λαμβάνουν ευχαρίστηση μέσα από το bdsm. Πχ. Άτομα με αναπηρία ή με προβλήματα στύσης μπορούν να αντλούν ευχαρίστηση από την κυριαρχία ή την υποταγή (λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου)

    Το γιατί είναι ασεξουαλ είναι άλλο καπέλο.
     
  11. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Αγαπητοί gotham και seras , δύναται να οδηγήσει στην αναπαραγωγή , το ανέφερα στο αρχικό ποστ .

    Mscouple , espimain , δικαίωμα σας να έχετε διαφορετική άποψη και να μην ενστερνίζεστε την έπειτα από ενδελεχή μελέτη , γνώμη του Freud , τη δική μου και πολλών άλλων ψυχαναλυτών , για τον Λεονάρντο . Παρά ταύτα , το ότι ήταν ( ή όχι ) ασεξουαλικός δεν αποτελεί μομφή ! Είναι διαπίστωση και καταδεικνύει τις υψηλών μορφών εξιδανικεύσεις του σεξουαλικού του ενστίκτου . Εξ ου και ο λόγος που το παρέθεσα .

    ... ;;; Δεν ανέφερα το τέλος της ταινίας .

    Bumblebee , τω όντι , αποτελεί μια από τις εκφάνσεις του ...

    Stilvi , ενδεχομένως θα μπορούσαν να αντλούν ευχαρίστηση , μολαταύτα αναφέρθηκα εξ αρχής σε άτομα ικανά προς σεξουαλική συνεύρεση .

    Αντιλαμβάνομαι πως το θέμα είναι αρκετά εξειδικευμένο και η πραγμάτευση του δυσχερής . Σταματώ λοιπόν εδώ , αναφέροντας μόνον, χωρίς διάθεση επίκρισης , πως και η ασεξουαλικότητα και η νυμφομανία , αποτελούν απόρροια γενικευμένης αγχώδους διαταραχής και προσπάθειες τρόπου διευθέτησης ασυνείδητων ενδοψυχικών συγκρούσεων .
     
  12. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Δεν σχετίζεται