Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DocHeart, στις 25 Αυγούστου 2010.

  1. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    !!!

    Το σχόλιο #58 του Seduction, όπως και σε οποιoδήποτε άλλο post μου, που υπάρχει στο φόρουμ. βασίζεται στις απόψεις μου, στις γνώσεις μου και στις εμπειρίες μου. Τις δέχεσαι ή όχι. Συμφωνείς ή διαφωνείς. Τόσο απλά

    Αντί για κορώνες περί κατάφωρης περιφρόνησης των επιχειρημάτων σου (!), έχεις να τοποθετηθείς συγκεκριμένα σε κάποια ή σε όσα διάβασες στο #58;

    Πριν το κάνεις, σου προτείνω μια δεύτερη και προσεκτικότερη ανάγνωση του.

    Στάσου λίγο περισσότερο και στα εξής;

    Πάντα χρήσιμο και πάντα επίκαιρο το παρακάτω:

    Το τι νομίζω εγώ, δεν το γνωρίζεις. Γράφε για λογαριασμό σου μόνο.
    Aν θεωρείς, ότι μου απάντησες, τότε "πετάει ο γαίδαρος; πετάει"
     
  2. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Προφανώς ένας από τους δυο μας παρεξηγεί κάτι στα λόγια του άλλου, το ερώτημα είναι ποιός. Παιδιά, ας μας βοηθήσει παρακαλώ κάποιος τρίτος να βγάλουμε άκρη: ο Seduction παρερμήνευσε τη δική μου θέση, ή εγώ δεν κατάλαβα το ερώτημα του Seduction;
     
  3. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Mr_XP

    Δεν μπορω να σου δωσω κι αλλο ρεπ αλλα χαιρομαι να διαβαζω καποιον που δεν θεωρει οτι η καυλα ειναι η αρχη και το τελος. Για μενα εχεις γινει ξεκαθαρος. Κατα τη γνωμη μου ειναι χασιμο χρονου να προσπαθησεις να συνδιαλεχτεις με καποιον που εχει την λανθασμενη εντυπωση οτι το πανω του κεφαλι ειναι πιο ενεργο απο το κατω.
     
  4. sw

    sw

    ...αγαπητε φιλε, κατα την αποψη μου, μας τιμα το πιο πανω πονημα σου.
    Η πλουσια, πλην ομως απεριττη και ζωντανη αναλυση σου, μας βοηθα να καθορισουμε ξεκαθαρα την πραγματικοτητα του ο καθενας μας, συνειδητοποιωντας τα ορια της φαντασιωσης με τα οποια "συνορευει".

    Η πιο εμπεριστατωμενη προσφορα που εχω μελετησει τον τελευταιο καιρο εδω μεσα!

    Θενξ!


    Γι:nod:ργος

    ΥΓ* ...Μπρρρρρρρρρρ.........  
     
  5. ivoni

    ivoni New Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Δίπλα στο Νίτσε και τον MasterJP χωράει ο Πλάτωνας? Η φιλοσοφία του περί ατόμων και ημιτόμων?

    Άτομο=κάτι χωρίς τομή άρα ένας πυρήνας.Κατ'επέκταση,λοιπόν,συμφωνούμε ότι είναι μονοπύρηνο.Άρα για να λειτουργήσει το BDSM στο καλύτερο δυνατό επίπεδο πρέπει να υπάρχουν δύο ημίτομα που να αλληλοσυμπληρώνονται και να αποτελούν ένα άτομο,άρα σίγουρα έναν πυρήνα.Και όχι δύο ανόμοια μεταξύ τους ημίτομα.Γιατί τότε το BDSM φαντάζει ανολοκλήρωτο και ανούσιο ή καταστροφικό.
    Και τότε σίγουρα δίνεται περισσότερη σημασία στο φραμπαλά....
     
  6. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Re: Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Δεν έκανα κάτι τέτοιο γιατί, όπως εξήγησα ρητά, θα ήταν αδύνατον να το κάνω χωρίς να επαναλαμβάνομαι:

     
  7. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Και, σε τελική ανάλυση, γιατί εγώ να σου χρωστάω να τοποθετηθώ συγκεκριμένα σε κάποια πράγματα που διάβασα στο #58, τη στιγμή που εσύ δεν μπήκες στον κόπο να τοποθετηθείς σε τίποτα συγκεκριμένο που εγώ έγραψα στο #40;
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση


     
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι κατά την άποψή μου το BDSM ξεκινάει ΜΟΝΟ όταν πάψει να είναι παίξιμο ρόλων και πάω κατευθείαν σε θέματα που μπορούν να τύχουν συζήτησης αναμεταξύ μας.

    Θα επιχειρήσω να διευκρινίσω αυτό που προσπάθησε να εξηγήσει ο Seduction με τα παραδείγματα που παρέθεσε - γιατί είμαι μία από τις "πουτανίτσες". Οι οποίες, παρεμπιπτόντως, δεν το "ευχαριστήθηκαν" απλά (γιατί δεν είμαστε εδώ για "να περνάμε καλα" - απεχθής η έκφραση για όσους δεν μετέχουν της πλέμπας). Αλλά προχώρησαν μπροστά στην εξερεύνηση του ερωτισμού τους και της ταυτότητάς τους, πατώντας γερά στα ερείπια της αρτηριοσκλήρωσής τους (και δεν είναι θέμα ηλικίας η αρτηριοσκλήρωση, αν ακούσεις με προσοχή, θα δεις ότι οι πιο ξεροκέφαλες και ανεγκέφαλες τσιρίδες και η μεγαλύτερη άρνηση να αντικρίσουν το προφανές, προέρχονται από τις "πιτσιρίκες" του BDSM).

    Το θεατρικό BDSM που βασίζεται σε λίγο ξύλο και άγριο γαμίσι και απαιτεί εργαλεία και τεχνική και καρπό και κόμπους κλπ. είναι ένα πράγμα και καλά κάνετε όσοι το κάνετε και δεν σας κατακρίνω. Όμως το BDSM που τσακίζει κόκαλα, είναι ένα άλλο πράγμα. Αν μου έλεγε ποτέ κανείς ότι θα μπορώ να χύνω όρθια στον τοίχο, γονατιστή στο πάτωμα ή γλύφοντας τον κώλο ενός αγνώστου, ότι θα δέχομαι βελόνες στο στήθος ή μία μεμβράνη στο πρόσωπο, ότι θα πρέπει να πάω στους τοπικούς ΑΑ και να σταματήσω να πίνω, ότι θα πρέπει να ολοκληρώσω το γράψιμο ενός βιβλίου κατόπιν εντολής και άλλα πολλά, θα έλεγα ότι είναι τρελός. Και σαφέστατα, δεν επρόκειτο να συναινέσω ποτέ. Σε τίποτε από αυτά. Το ξύλο και το γαμήσι με κάλυπταν (αν υπήρχε και λίγη μυρωδίτσα έρωτα, ακόμα καλύτερα...) Νομίζω πως αυτή η τελευταία φράση καλύπτει την πλειοψηφία του παρόντος φόρουμ...

    Το μη θεατρικό BDSM όμως, που ακόμη δεν έχει περιγραφεί επαρκώς, (σίγουρα όχι σ' αυτό το νήμα, όπου αναπτύχθηκαν μόνο κάποιες επιφανειακές ερωτικές και σεξουαλικές, ως επί το πλείστον, εκφάνσεις του), ενέχει όπως ήδη ανέφερα "στα πεταχτά", την αμετάκλητη κατάθεση σημαντικών κομματιών της ψυχής μας. Πείτε μου λίγο, ποια γυναίκα θα καθόταν 4 μήνες στη μούγκα χωρίς καμία επικοινωνία από τον Κ της, μέχρι να καταφέρει να κάνει αυτό που της ζητήθηκε (στη δική μου περίπτωση ήταν η αποτοξίνωση από τον αλκοολισμό). Ποια γυναίκα θα άντεχε το "φτύσιμο" επί μακρόν, μέχρι να νιώσει πόσο μηδαμινή είναι ως το μεδούλι της (βρίσκοντας ταυτόχρονα την δική της εσωτερική δύναμη και πίστη); Ξέρω και άλλες που άντεξαν περισσότερα και για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα αλλά δεν μπορώ να τις αναφέρω, ας το κάνουν μόνες τους...

    Δεν ξέρω γιατί - ή μάλλον ξέρω, αλλά είναι μια μεγάλη συζήτηση - αλλά όλοι (κυρίως όλες) τα θέλουν όλα έτοιμα - "βολικά", που λέει και ο Seduction. Τίποτε άξιο και όμορφο και κυρίως τεράστια απολαυστικό δεν μπορεί να έρθει χωρίς κόπο. Δεν υπάρχει σουπερμάρκετ της απόλαυσης. Όταν με ρωτάνε άντρες Υ, τί θα ήθελα από αυτούς, τους το λέω ξεκάθαρα: μόνο αυτό που ΔΕΝ μπορείτε να δώσετε (φυσικά, είναι στο μυαλό τους ότι δεν μπορούν να το δώσουν, μια χαρά το δίνουν και τους αρέσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετά, γιατί δεν είναι συναινετικές μπουρδίτσες, αλλά κάτι για το οποίο ίδρωσαν για να το καταφέρουν).

    Σαφώς, όταν το Υ επιθυμεί να αποχωρήσει από τη σχέση, είναι ελεύθερο να το κάνει. Αυτή είναι η μόνη δυνατή συναίνεση: αυτή που εκφράζεται με την άρνηση και την αποχώρηση. Κι εγώ έχω πει όχι στη ζωή μου, μέσα σε προηγούμενη σχέση μου, και δεν το μετανιώνω. Και σήμερα ακόμη, πάλι όχι θα έλεγα, διότι επρόκειτο για κάτι που ήταν ενάντια στις προσωπικές μου αξίες. Αλλά ουσιαστικά, ποτέ δεν θα μπορούσα να είχα συναινέσει εκ των προτέρων σε σημαντικές τομές που μου ζητήθηκαν στη ζωή μου, γιατί δεν μπορούσα να ξέρω εκ των προτέρων ότι θα ήταν ωφέλιμες για μένα ή απολαυστικές, κυρίως ότι θα ξεκινούσαν μία αλυσίδα γεγονότων και συναισθημάτων τα οποία δεν μπορούσα καν να εκτιμήσω, αφού πριν τα κάνω ήμουν μία άλλη.

    Αυτή είναι η ουσία: το μη θεατρικό BDSM είναι η μετατροπή ενός ατόμου σε άλλο, με την έννοια ότι ενισχύει τα θετικά του χαρακτηριστικά και απαλείφει τα αρνητικά. Δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πώς θα γίνεις, πώς θα αισθάνεσαι, πώς θα σκέφτεσαι (κι εδώ τα παραδείγματα του Seduction ωχριούν μπροστά στο εύρος μίας κατεξοχήν Κυριαρχικής δράσης, με αναδόμηση βάθους, διότι άλλο το επιτυχές ντομάρισμα και άλλο η Κυριαρχική δράση).

    Και επομένως, δεν μπορείς να συναινέσεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις. Διότι για να έχει νόημα η συναίνεση, πρέπει να υπάρχει γνώση. Για να υπάρξει γνώση, πρέπει να έχεις ήδη αφεθεί να αλλάξεις. Πρέπει να το έχεις ήδη κάνει. Και όταν το έχεις ήδη κάνει, δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω. Σκέψεις που τις σκέφτηκες, δεν ξε-σκέφτονται.

    Κι έτσι θα επαναλάβω αυτό που λέω πάντα: η συναίνεση δίνεται μετά το γεγονός και εκφράζεται με την παραμονή στη σχέση.
     
    Last edited: 30 Αυγούστου 2010
  10. Sofia

    Sofia Regular Member

    Re: Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Ωριμοτητα του ανθρωποϋ:ειναι να ξαναβρισκει τη σοβαροτητα που ειχε παιδι,οταν επαιζε.(Νιτσε)

    Nitse και Master_JP?Καλο θα ηταν να ορισεις την κλιμακα.Ποιος ειναι διπλα σε ποιον?
    Καποια αρνουνται.Υπαρχει καποιος που να υποδεικνυει πως θα κανω την ερευνα μου;Αυτα που γραφω δεν ειναι αποτελεσμα καποιας ερευνας;
    Αν καποιος ηθελε να συμπεριλαβω κατι ή να διαβασω κατι δε θαηταν πιο ευκολο να μου παραθεσει το link;Ή ειναι πιο ευκολο να με αναφερει ως εικοσαχρονο και τεμπελα εστω και αν μετα προσθετει το "χωρις παρεξηγηση".Ελληνικοτατο να λεμε οτι μας κατεβει και μετα να προσθετουμε τη φραση "με το συμπαθειο".Αλλα οχι παντα πρακτικο.Βασικα αυτο ειναι θεμα παιδειας του καθε ανθρωπου.


    Συμφωνουμε στο οτι το BDSM δεν ειναι "γαμω και δερνω".Απ' οτι διαβασα για τα tools σε καποια απαντηση,δεν αναφερει μονο τα μαστιγια.Τα medical tools για παραδειγμα δεν δερνουν.Λεγονται ομως tools(=εργαλεια)...Αυτος που μιλησε για tools και accessories, μιλησε και για fucking machines,dildoes και διαφορα αλλα.Εχω δει φωτογραφιες σου(πιθανολογω και διορθωσε με αν κανω λαθος) αν εισαι εσυ ομως στις photos δε σε κλεβει καποιος στο ζυγι αφου δειχνεις χρηση tools-accessories-machines κλπ.

    Η γυναικα μαθαινει να μισει οσο ξεμαθαινει να γοητευει.(Νιτσε again)
     
  11. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    ...θαυμαζω τους ανθρωπους που μπορουν να ειναι τοσο λακωνικοι! 

    Γι ργος
     
  12. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Ασφάλεια, Σύνεση, Συναίνεση

    Αν κατάλαβα καλά απ' όσα σεντόνια διάβασα διαγωνίως, κανείς δεν είπε ότι η συναίνεση είναι μια κατάπτυστη πρακτική. Απλώς κάποιοι υποτακτικοί, σε κάποιες φάσεις της σχέσης (κι όχι της ξεπέτας), όταν έρχονται αντιμέτωποι με κάποιους φόβους τους, χρειάζονται το άλμα κι όχι τα baby steps.