Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hank_McCoy, στις 2 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Παρ' ότι το προηγούμενο ποστ μου στο νήμα ουδέποτε πήρε απάντηση (αναγνωρίζω ότι μπορεί να είχε έντονο ύφος, κακοπροαίρετο όμως όχι), θα κάνω κάποια σχόλια ακόμα, για τους λόγους που είχα αναφέρει σε εκείνο το ποστ.

    Αυτό από πού προκύπτει; Πού αναφέρεται; Γιατί αν κάποιος διαβάσει το παρόν φόρουμ π.χ. για να έχει μια άποψη ( όπως λέτε ότι επιδιώκετε με τα νήματα σας και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω) μόνον αυτό δεν θα δει.

    Τα χρόνια δεν λένε κάτι... Το πέρασε και δεν ακούμπησε παίζει σε κάθε ανθρώπινη κατάσταση.
    Θα είχε πάντως ειλικρινά ενδιαφέρον η απάντηση στο ερώτημα "κατά ποια έννοια; ".

    Αν αυτό το μέλος έχει σχέση με την ιστορία που καταγγέλλετε, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στην Δικαιοσύνη.
    Με φτερό ξεσκονίσματος δεν αντιμετωπίζεις έκρηξη ηφαιστείου...
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2020
  2. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ σωστά
     
  3. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    Από πουθενά: τό έγραψα ώς φανταστικό σενάριο, ώς αβάσιμη σκέψη που ενδεχομένως μπορεί να κάνει κάποιος που δεν ξέρει το χώρο. Παρόμοιες σκέψεις έχουν ήδη γίνει, αποπροσανατολίσει και ζημιώσει κόσμο.

    Όχι, δεν έχει. Γι' άλλο μέλος πρόκειται.

    Απλώς, αυτό τό μέλος μέ "τράβηξε" εδώ με την έντονη παρουσία του: εάν υπάρχουν γραπτά που φλερτάρουν με την κακοποίηση, θέλω να υπάρχουν και γραπτά που μιλούν για την Ασφάλεια στο BDSM αλλά και βασικά θέματα του BDSM.

    Δεν είπα πως "οφείλει ευθύνη" αλλά πως "οφείλει να ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ την ευθύνη", ευθύνη που συμφωνούμε πως φέρει το Α/Κ για το σ/υ.

    Δεν ισχυρίστηκα ούτε άφησα να εννοηθεί πουθενά κάτι τέτοιο.

    Αυτό δεν θα μέ σταματήσει να προσπαθώ.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2020
  4. espimain

    espimain Contributor

    @Hank_McCoy
    Δημοσιεύσατε ένα λινκ που παρέπεμπε σε μια ανάρτηση που κάνατε πριν ένα χρόνο σε κάποιο ΜΔΚ. Εκεί αναφέρετε ότι το ίδιο κείμενο το είχατε αναρτήσει ένα χρόνο ακόμη πιο παλιά, σε ένα άλλο ΜΚΔ και σε αυτήν την ανάρτηση σας γράφετε, ότι μια γνωστή σας «έμπειρη σκλάβα», σας είπε ότι μια δική της γνωστή «άπειρη αλλά 40 ετών» της είπε ότι δέχτηκε κακομεταχείριση.
    Ούτε μυθοπλασία της Μάρβελ να ήτανε.
    Ακόμη και αν υπάρχουν κάποια στίματα αλήθειας στο σενάριο, αποδυναμώνονται από τον εμφανή χαρακτήρα «σπασμένου τηλεφώνου», «Ράδιο Αρβύλα» και την δική σας επανάληψη. Σαν περιοδεύων θίασος ένα πράγμα.
    Γιατί το κάνετε αυτό;
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2020
  5. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    Αναφέρεστε στη δεύτερη πρόταση του κειμένου μου. Δεν είπα ότι "μού είπε". Είπα ότι "στη συζήτηση αναφέρθηκε". Πρόκειται γι' αυτό ακριβώς που έγραψε η estelwen:

    Δεν είχα προσωπική γνωριμία με την έν λόγω περίπτωση. Απλώς, ήταν η αφορμή να αρχίσω το κείμενο.

    Η αιτία για το κείμενο όμως, ήταν η φρικτή κακοποίηση της κοπέλας που σάς ανέφερα, αλλά και άλλες που έφταναν σε γνώση μου με τον καιρό.

    Προσπαθώ να διαβάσουν για την Ασφάλεια όσο το δυνατόν περισσότερα ζευγάρια μάτια.

    Έστω κι ένας να ωφεληθεί και να μήν επαναληφθούν περιπτώσεις σαν κι αυτές που ξέρω, θα χαρώ πάρα πολύ.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2020
  6. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το κ/υ από μόνο του θα μπορούσε να είναι πολλά πράγματα, όχι όλα καλά φυσικά. Οι ευφυείς και πολυδιάστατοι άνθρωποι που το απαρτίζουν δίνουν τη χροιά.

    Συμφωνώ όμως ότι θα μπορούσε.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Φανταστείτε τι θα μπορούσε να αλιεύσει κανείς από ευφυείς συζητήσεις που δεν γίνονται με καμία κουτσομπολίστικη διάθεση ή με άλαλες κραυγές.

    Πάσα παίρνω από το σχόλιο και το λέω χωρίς μομφή. Καταλαβαίνω αλλά μπορούμε και καλύτερα.
     
    Last edited: 8 Σεπτεμβρίου 2020
  8. tithon

    tithon Contributor

    οοοοοόλοι οι άνθρωποι είναι ευφυείς και πολυδιάστατοι, ενδεχομένως σε διαφορετικό "βαθμό" ο καθένας. ορισμένοι περιορίζονται αρκετά απ τις εμμονές τους, και τις πονηριές τους μαζί, τις προφάσεις τους. όπως σ αυτό το νήμα. το κ/υ από μόνο του είναι εξελικτικό προϊόν εκατομμυρίων ετών, ευφυές και πολυδιάστατο.
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Όταν ήμουν 20 χρονών πίστευα ότι μου κόβει. Σήμερα λέω το ίδιο κι όσο σκέφτομαι πως ήμουν στα 20 ρίχνω νοητές μούντζες. Ποιός ξέρει τι μούντζες θα ρίχνω σε 15 χρόνια από τώρα.

    Το νήμα από ότι κατάλαβα απευθύνεται σε νέα άτομα. Σαν τέτοιο μπορώ να το κρίνω, άσχετα εάν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτό.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    το νήμα απευθύνεται σε οποιονδήποτε, χρησιμοποιώντας την πρόφαση οτι απευθύνεται σε "νέους", ώστε να παραστήσει τον δάσκαλο ο εισηγητής, και χειραγωγικά να υποβάλει τα πρότυπά του, την αντιστροφή ρόλων από καθήκον. είναι κατ εξοχήν ανελεύθερη η εισήγηση. επιλεκτικά μονοδιάστατη. κατηχητική.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Εν αντιθέσει με σας, εγώ δεν το θεωρώ ως φανταστικό ή αβάσιμο αλλά ρεαλιστικό και βάσιμο.
    Αυτό που λέω όμως είναι ότι αν ένας άνθρωπος δέχεται ότι ένας άλλος έχει δικαίωμα να τον δέρνει, να τον κακομεταχειρίζεται, να του κλέβει τα χρήματα κλπ ΔΕΝ έχει να κάνει με το bdsm. Είναι ένας άνθρωπος επιρρεπής στην κακοποίηση (για λόγους που μπορούμε να συζητήσουμε) και μπορεί να έχει κακή τύχη άσχετα αν βρεθεί στο χώρο του bdsm ή όχι.
    Δεν θεωρώ ότι οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες εδώ από ότι οπουδήποτε αλλού. Απεναντίας, το να προσεγγίσει ένα άτομο το χώρο με ανεδαφικές... μεγάλες προσδοκίες, μπορεί να του προσφέρει μεγάλη δυστυχία χωρίς λόγο.
    Το βασικό παντού και πάντα είναι η κριτική σκέψη.
    Π.χ. " - Γιατί με δέρνει;". Μια καλή απάντηση είναι "γιατί το θέλω κι εγώ.
    Αν δεν μπορείς να απαντήσεις στο γιατί, τότε καλύτερα να το αφήσεις μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον...
     
  12. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    100% μαζί σου. Το είχα γράψει και στην Κάτω Κινκία (το άλλο χωριό  ). Actually...μικρότερες πιθανότητες έχεις (κατ'εμε) εδώ πάρα αλλού.

    Εμένα όχι τόσο απλά με έχει κουράσει το "θέλετε να σας πω;;;" κάθε τρεις και λίγο. Η πες το, ή άσε το hype για καμιά σειρά/ταινία/παιχνίδι...