Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασύμμετρες D/s vs ασύμμετρες M/s σχέσεις.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 20 Ιουνίου 2018.

  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Πιο περιορισμενα από T/b ή D/s αλλά το "δικαίωμα" εξαρτάται από τον Master.

    Κατ'εμε δεν είναι απίθανο, εξαρτάται και πάλι από τον Μάστερ. Για μένα η διαφορά slave από sub είναι ότι δεν υπάρχει safeword και δεν μπορείς να αρνηθεις εντολή λόγω ορίων. Εάν θέλω όμως να κάνω ότι μου λέει ο Μάστερ μου και τον εμπιστεύομαι τόσο όσο να μην χρειάζομαι safe word, νομίζω ότι η μετάβαση γίνεται αρκετά φυσικά.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν δούμε μια BDSM σχέση σα δρόμο με στάσεις είναι κάπως έτσι:

    T/b --> D/s --> M/s

    Το D/s και το M/s δεν είναι αφετηρίες, είναι προορισμοί. Το ποσό μακρυά μπορούν να βαδίσουν τα μέλη μιας σχέσης εξαρτάται από τις ιδιοσυγκρασίες τους.
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το safeword υποδηλώνει έλλειψη εμπιστοσύνης;
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το safeword υπάρχει για να προστατεύει το υ και τον Κ προκειμένου να μην γίνει καμία στραβή και προκληθεί ζημιά στο υ.

    Εάν όμως εμπιστεύομαι τον Κ μου που είμαι χρόνια μαζί του και ξέρει το σώμα μου, τις αντιδράσεις μου και με προστατεύει από στραβες το safeword φεύγει σιγά σιγά. Άρα για μένα ναι το safeword και το M/s είναι θέμα εμπιστοσύνης, σε πολύ μεγάλο βαθμό.

    Edit. Ξαναλέω ότι μιλάμε για M/s το safeword δεν υποδηλώνει έλλειψη εμπιστοσύνης αλλά είναι όριο. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Καταρχάς, Κ δεν είναι μόνο σε αρσενικό γένος.
    Όπως σου είπα, το D/s το αντιλαμβάνομαι ακριβώς το ίδιο με το M/s.

    Αναφορικά με την λέξη ασφαλείας, καλό είναι να βρίσκεται πάντα εκεί διότι το Κ δε διαβάζει κάποια σφαίρα και όση δεξιοτεχνία κι αν υπάρχει, ο μη ελεγχόμενος αστάθμητος παράγοντας της βιολογικής αντίδρασης του οργανισμού καραδοκεί.
    Μιλώντας για τον εαυτό μου, ούσα Κ με έντονες σαδιστικές ενορμήσεις, το Safeword είναι δεδομένο. Θα μου πεις, βλέποντας έντονη δυσφορία δεν το κόβεις; Θα ανταπαντήσω ότι εκεί είναι το ζουμί της καύλας μου κι επίσης το κλασικό "άουτς δε σημαίνει σταμάτα".
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Το safeword στο δικό μου μυαλό είναι δήλωση όριου αντοχής.Τίποτε παραπάνω.
    Αν το θεωρούσα ως μέσο προστασίας για το οτιδήποτε,δε ξέρω...Δύσκολο...για εμένα είναι απαραίτητο να νιώθει ένα υ ήδη προστατευμένο από το κυριαρχικό άτομο.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Αυτο εννοείται οπότε τα ευκολως εννοουμενα κτλ κτλ.

    Το κατάλαβα αλλά δεν συμφωνώ, για μένα είναι διαφορετικό για τους λόγους που προανέφερα.
    Όσο αφορά στο safeword μιλάω επί προσωπικής εμπειρίας, φυσικά ο καθένας Κ (αρσενικός ή θηλυκος) πραττει όπως πιστεύει ότι προστατεύει καλύτερα τον εαυτό του και το υ. Εγώ με τον Κ μου είμαστε 5 κ βάλε χρόνια μαζί και κάναμε δρόμο έτσι ώστε να διαχωρισουμε το άουτ από το δεν αντέχω άλλο.
     
  8. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Είναι και μεσο προστασίας, δεν αντιλέγω. Αλλά μιλάμε για μετάβαση από D/s σε M/s. Έτσι;
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το να μου μιλήσεις στον ενικό δεν το θεωρώ προσβλητικό, το να μου απευθύνεσαι χρηιμοποιώντας αρσενικό γένος στο Κ και ουδέτερο στο υ (τυχαίο; ) το βρίσκω τουλάχιστον αγενές. Tο ίδιο και αυτή σου την διεκπεραιωτική απάντηση διαφυγής.
    Θα παρακαλούσα λοιπόν, μιας και άνοιξες το νήμα και για να μην ξεφύγουμε περαιτέρω, να είσαι πιο προσεκτική με τα φιλοξενούμενα άτομα μέσα σε αυτό.
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Σου βαζω κατι που ειχα πει σε ένα άλλο νημα \\ https://www.greekbdsmcommunity.com/...υποτακτική-ος-σε-σκλαβα-ος.67278/#post-744311

    Και μου φαίνεται σχετικό και εξηγεί πλήρως πως είναι για εμενα και ποιες είναι οι διαφορές οριων κτλ κτλ
    Αν σου φαίνεται ασχετο, σορρυ!!

     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όχι, στο νήμα δε μας ρωτάς αυτό αλλά αν πιστεύουμε ότι υπάρχει διαφορά. Αν είχες έτοιμη την απάντηση, καλό θα ήταν να μην το άνοιγες.
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Λυπάμαι που αισθάνεσαι έτσι αλλά δεν πιστεύω ότι ήμουν αγενής απέναντι σου ούτε είχα πρόθεση να σε προσβαλω. Μιλάω κυρίως επί προσωπικού σε αυτό το νήμα οπότε όταν μιλάω για τον Κ κυρίως έχω στο μυαλό μου τον δικό μου Κ που τυγχάνει να είναι άντρας.

    Το υ το έγραψα χάριν ευκολιας αντί να γράφω ο/η υποτακτικός/η. Είναι καθαρά θέμα του πως γράφει ο καθένας, εγώ όταν διαβάζω παραπάνω φράσεις σε ένα νήμα με ενοχλούν στο μάτι.

    Όσων αφορά στην ουσία των πραγμάτων, εκεί θα επιμεινω και υπέρ του δεόντως. Εάν από τα γραφόμενα μου κατάλαβες ότι απορριπτω την γυναικεία κυριαρχία να το συζητήσουμε διότι ούτε τέτοια άποψη ούτε τέτοια πρόθεση είχα. Νομίζω λίγο εάν με έχει διαβάσει κάποιος στο φόρουμ καταλαβαίνει τι ρόλο βαράω. Για το ύφος μου δεν μπορώ να κάνω κάτι, ετσι μιλάω. Δεν αρέσει σε όλους και είναι δεκτον.

    Επί τοις ουσίας λοιπόν, που νομίζεις ότι υπεκφευγω;