Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοεκπαίδευση-Αυτοβελτίωση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 29 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Όχι, δεν μπερδεύτηκα καθόλου.

    Το ερώτημα ισχύει και για τις wanna be και γι αυτούς που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με εσένα. Γιατί κάποια ή εσύ πχ να θέλεις;
     
  2. gaby

    gaby Guest

    @espimain αυτή που ένιωσε την επιθυμία να αυτοεκπαιδευτεί δεν είναι "δήθεν"  
     
  3. θεοποιουν θεωρητικες εικονες που εχουν στο μυαλο τους, λες αυτο θα (τη) γλιτωνε ....  
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εγώ διάβασα για "δήθεν" που θέλουν να αυτοεκαιδευτούν και σε αυτό απαντάω.
    Εξάλλου η απόκτηση κάποιας γνώσης σε ένα γνωστικό αντικείμενο δεν αποτελεί εκπαίδευση. Αποτελεί σπουδή.
    Άλλο πράγμα ο δάσκαλος και άλλο ο εκπαιδευτής.
    Μερικές φορές μπορεί να είναι και τα δύο αλλά συχνά δεν είναι.
    Άλλο διδάσκομαι και άλλο εκπαιδεύομαι.
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2016
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Άλλο το να θέλει να γίνει υπό ( με τα μπούνια) & άλλο το role play, είναι διαφορετικό, εκεί δεν χρειάζεται αυτοεκπαίδευση. Κακά τα ψέμματα, εάν η υπό, δεν το χει, ό,τι και να κάνει μόνη της , δεν βοηθά.
    Ααα, το κομιούνιτι δίνει τη γνώση/θεωρία, πρακτικά, όμως;
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Νομίζω, η αυτοεκπαίδευση είναι λάθος λέξη.

    Όπως και το wanna be...whatever. Χρειάζεται να μετασχηματιστεί ή να θεσπιστεί ως "χρειάζομαι να...." για να έχει κάποιο νόημα η πορεία, όχι της αυτοεκπαίδευσης - δεν μπορώ καθόλου να το ονομάσω έτσι - μα της βελτίωσης και της ένταξης στην καθημερινότητα και στον τρόπο ζωής, εκείνων των στοιχείων που νοιώθω πως χρειάζομαι ώστε να ισορροπώ ή φέρω στην επιφάνεα χωρίς ενοχή ή φόβο. Με αποδέχομαι, εν ολίγοις.
     
  7. Queen87

    Queen87 Contributor

    Το πόστ μου διορθώθηκε και δεν υπάρχει η φράση "wanna be" δεκτή η παρατήρηση.

    Κατ εμέ μιας και εγώ το δημιούργησα αυτό το νήμα η αυτοεκπαίδευση δεν είναι λάθος λέξη.
    Θα συμφωνήσω στο οτι για να γίνει μια εκπαίδευση σωστά χρειάζεται ένας Κ όμως δεν αναφέρομαι σε αυτή την εκπαίδευση... Αναφέρομαι σε μια προ-εκπευδευση την λεγόμενη αυτο-εκπευδευση...
    Ο Λόγος που δημιούργησα αυτό το νήμα είναι γιατί θα ήθελα να μάθω αν κάποιος/α το έχει εφαρμόσει...
    Πιο πολύ αναφέρομαι στην ψυχολογία, στην θεωρεία (γνώση πχ) παρά στην πρακτική που αυτή γίνεται μόνο με Κ.

    Πολύ σωστά τοποθετήθηκε η @gaby λέγοντας οτι αμα θέλεις να υποταχτείς και να υπηρετήσεις... μπορείς να βρείς την ευκαιρία και να το κάνεις παντού...

    Μιλάω λοιπόν για αυτά τα κολπάκια που θα βοηθήσουν τον χαρακτήρα μιας υποτακτικής...

    Όποτε @lexy δεχομαι την διαφορετική σου άποψη και σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
    Κρατάω αυτό που είπες περι βελτίωσης...
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2016
  8. espimain

    espimain Contributor


    Η αυτοεκπαίδευση δεν είναι προεκπαίδευση. (Δεν υπάρχει προεκπαίδευση. Τι θα πει αυτό το πράγμα: )

    Τελικά έχουμε ένα νήμα όπου αναπτύσσεται ένα θέμα:
    Για κάποιες "wanna be" που τελικά αφαιρέθηκαν και δεν υπάρχουν.
    Για μία αυτοεκπάιδευση που τελικά άλλαξε και έγινε προεκπαιδευση που επίσης δεν υπάρχει.

    Τελικά το γεγονός είναι, ότι κατέληξε μετά από τις διορθώσεις και τις επεξηγήσεις, να είναι ένα νήμα χωρίς αντικείμενο.
    Πραγματικά ένα νήμα να 'χαμε να λέγαμε"

    Γιατί βρε κορίτσια το κάνετε αυτό;
    Βρείτε έναν Κυρίαρχο, να σας λύσει τις απορίες, να δείτε τι παίζει και αν δεν σας αρέσει να πάτε στο καλό κι αν πάλι σας αρέσει. άντε και με το καλό.
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2016
  9. Queen87

    Queen87 Contributor

    Μην χάνεις τον χρόνο σου για ένα νήμα χωρίς αντικείμενο.
    Καλή συνέχεια.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Ευχαριστώ για την συμβουλή και για το ενδιαφέρον σου για τον χρόνο μου.
    Κάτι σχετικό με το σχόλιο έχεις να πεις ή το ρίξαμε στο τραλαλά;
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Παντού, μπορείς να υπηρετήσεις & να υποταχθείς; Πείτε κι άλλα, προκαλείτε, την τύχη σας.  
     
  12. Queen87

    Queen87 Contributor

    Όχι δεν έχω κάτι να πώ....
    Τέθηκε ένα νήμα για να δωθούν απαντήσεις... αντι αυτό διάβασα κριτική... δεκτή.
    Η συμβουλή περί Κ μου είναι αδιάφορη... όπως και εσένα περί χρόνου...
    Με ενδιαφέρει να δώ αν το έχει εφαρμόσει κάποιος/α.
    Έχεις άλλη άποψη σεβαστή... δεν έχω κάτι να συμπληρώσω!