Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοεκπαίδευση-Αυτοβελτίωση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 29 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. εντελως ενημερωτικα, σε εποχες που δεν υπηρχε το internet και τα κινητα, οι νεοεισερχομενοι στον χωρο ειχαν εναν/μια Μεντορα.

    Ισως η υπερπροσφορα να εχει οδηγησει σε υπερκαταναλωση, αλλα σε υπεραπλουστευση εννοιων και υπεραναλυση αποριων....

    Με λιγα λογια, αυτο δεν επρεπε να το πεις στον ανθρωπο. Αν μη τι αλλο, τα χιλιομετρα του τα εχει γραψει.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τι αντικειμενα κι υποκειμενα;
    Ολα τα νηματα ειναι να χαμε να λεγαμε (με τη καλη εννοια)
    Δηλαδη τι περιμενει κανεις;να αναπτυξουμε κβαντοθεωριες;
    Ο καθενας βρισκει ουσια οπου θελει.Οπου δε θελει,προσπερναει.
    Δε συμφωνω με την εννοια της αυτοεκπαιδευσης αλλα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει νοημα στο νημα.
    Πανω απ ολα σεβασμος στη νηματοθετρια και σ ολους που σχολιασανε σ αυτο το νημα
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Το τι πρέπει να πω και αν πρέπει να πω σε κάποιον το κρίνω εγώ.... και ας έχει γράψει κατεβατά νήματα!
    Δίνω σεβασμό σε όποιον μου δίνει....
    Όποιος θεωρεί οτι το νήμα είναι χωρίς αντικείμενο μπορεί κάλλιστα να μην συμμετέχει....
     
  4. ο καθενας και η καθεμια δειχνει και τον χαρακτηρα του και την αγωγη του και πολλα ακομα,
    απ αυτα που λεει και γραφει...
     
  5. Afsana

    Afsana Batida de coco

    Αυτοεκπαιδευση... το σκεφτομουν αυτες τις μερες. Πιστευω γινεται το υ να προσπαθησει να μαθει και μονο του 5 πραγματα.. να ρωτησει, να διαβασει να ενημερωθει.
    Προσωπικα επικεντρωνομαι στα λαθη που εκανα στο παρελθον και προσπαθω να με βελτιωσω χωρις καθοδηγηση αυτη τη φορα
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Κοιτάξτε. Τα παραδείγματα που φέρατε, δεν έχουν να κάνουν με την υποταγή. Στην ευγένεια εκπαιδευτήκατε στο νηπιαγωγείο, όταν οι νηπιαγωγοί σας μαθαίνανε πώς να συμπεριφέρεστε. Αν εσείς στην πορεία της ζωής σας απορρίψατε την ευγένεια, για κάποιους λόγους το πράξατε. Βρείτε τους λόγους και διαπραγματευτείτε τους (όχι εσείς προσωπικά αλλά όσοι το εκφέρουν σαν επιχείρημα, ότι μέχρι τα 30 τους κανείς δεν τους έμαθε, δεν τους δίδαξε την ευγένεια, ούτε μητέρα, ούτε πατέρας, ούτε δάσκαλος)

    Γενικότερα, λαμβάνοντας υπ' όψιν τη διευκρίνησή σας, ότι μιλάτε για πρόσωπο που πράγματι θέλει να εντρυφήσει στην υποταγή. Η εκπαίδευση προϋποθέτει ασύμμετρη σχέση μεταξύ εκπαιδευτή (δασκάλου) και εκπαιδευόμενου (μαθητή). Η ασυμμετρία αυτή βασίζεται στο ό,τι ο πρώτος γνωρίζει εις βάθος ένα γνωστικό αντικείμενο το οποίο αγνοεί ο δεύτερος και επιθυμεί να το γνωρίσει. Δεν νοείται λοιπόν αυτοεκπαιδευση. Μέσα στην οικογένεια και στο σχολείο και στις παρέες σας εκπαιδευτήκατε πώς να συμπεριφέρεστε. Δεν αυτοεκπαιδευτήκατε. Μεγαλώνοντας επιλέξατε τί να κρατήσετε και τί όχι.

    Δεν νοείται για να μιλάμε λογικά αυτοεκπαίδευση στην υποταγή. Ακόμη και να πήγαινε κάθε μέρα οκτάωρο στα φανάρια για να περνούσε απέναντι γριούλες και τυφλούς κάποιος, δεν τον καθιστά αυτό υποτατικής ψυχολογίας άνθρωπο. Απλώς θα ήταν ένας νευρωτικός άνθρωπος. Μπορεί να βάλει όσα plugs θέλει καθημερινά στον πωπό του ιδία πρωτοβουλία. Δεν τον καθιστά αυτό άνθρωπο υποτακτικής ψυχολογίας. Μπορεί να διαβάσει εκατό βιβλία αυτοβελτίωσης, δύο Φρούντ και έναν Λακάν. Να ακούσει Βάγκνερ και να κλάψει ακούγοντας Καλας. Τϊποτε από αυτά δεν θα τον βοηθήσει. Δεν θα πάψει να είναι τραχύς και αγενής. Το μόνο που θα τον βοηθήσει είναι η τριβή του με τους άλλους. όταν πάθει και μάθει. Όταν σπάσει τα μούτρα του από την αλαζονεία, τον εγωισμό και την αγένειά του, όταν οι άλλοι θα απομακρύνονται από αυτόν, δεν θα στεριώνει σε σχέση και θα κλαψουρίζει, που οι άνθρωποι δεν κάνουν σχέσεις γιατί είναι εγωιστές. Αν έχει την ικανότητα να επεξεργαστεί την εμπειρία του ίσως τότε ξεκινήσει ένα ταξίδι αυτογνωσίας, ίσως και όχι. Το πώς θα αφεθεί κάποιος σε μια ασύμμετρη σχέση ,τίποτε από τα παραπάνω δεν θα τον βοηθήσει. Γιατί όλα αυτά θα είναι απλές εξωτερικότητες, ένα κέλυφος υποταγής που θα διαρρηγνύεται στην παραμικρή πίεση. Θα είναι μια αυνανιστική διαδικασία, άνευ νοήματος.
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    @elfcat ετοιμαζόμουν να γράψω (πχ κατι σαν "Το μόνο που θα τον βοηθήσει είναι η τριβή του με τους άλλους") αλλά με κάλυψες.
     
    Last edited: 30 Σεπτεμβρίου 2016
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το μόνο που χρειάζεται να κάνει το υ προτού εισαχθεί σε ασύμμετρη ερωτική σχέση είναι να το έχει ψάξει όσο καλύτερα γίνεται μέσα του ώστε να είναι συνειδητοποιημένο για το πού "μπλέκει". Έτσι θα αμβλύνει την ταλαιπωρία μελλοντικά το ίδιο καθώς και του Κ προσώπου που θα ασχοληθεί μαζί του.
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    είχα τους ενδοιασμούς μου στο αν θα απαντήσω ή όχι σε αυτό το νήμα.
    έχω πολλά να πω αλλά δεν ξέρω αν αυτό που εγώ έχω ως κτήμα μου μπορούν οι υπόλοιποι να το αντιληφθούν χωρίς να μπουν στην διαδικασία να το κοπιάρουν προσπαθώντας να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο.
    ο λόγος που δεν θα ήθελα να το παίξω ειδήμων πάνω στο νήμα αυτό είναι ότι μπορεί εγώ να αυτοεκπαίδευσα τον εαυτό μου στα χρόνια που πέρασαν όμως δεν σημαίνει ότι είναι σωστό η λάθος.
    παίζει μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας του ατόμου και το πόσο αποφασισμένος είναι να προχωρήσει και που.
    διάβασα όλες τις απαντήσεις με την προσοχή που αρμόζει στην κάθε μια εξ αυτών.
    ας μην κουράζω άλλο.
    η απάντησή μου αφορά μόνο εμένα. οπότε παρακαλώ να μην ληφθεί ως μανιουαλ απο κανέναν.
    στην ζωή μου πέρασα από πολλά στάδια.
    πολλές ήταν η φορές που έπειτα από ένα συμβάν σκέφτηκα πως θα ήθελα να συμπεριφερθώ διαφορετικά.
    έτσι αποφάσησα να δουλέψω με τον εαυτό μου.
    σκέφτηκα πολύ ποια θέλω να είμαι και κυρίως πως θέλω να είμαι.
    έτσι έβαλα στόχο για να καταφέρω να φτάσω στο στόχο μου.
    έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε.
    μπορώ να πω ότι έχω καταφέρει να ξεπεράσω πολλά από τα άσχημα κομμάτια του χαρακτήρα μου.
    κατάφερα να αναπτύξω κομμάτια μου που πάντα άφηνα στην άκρη.
    τώρα είμαι σε ένα πολύ καλό επίπεδο για τα δικά μου κριτήρια και αισθάνομαι ήρεμη και ευτυχής.
    όσον αφορά όμως την M/s σχέση μου αντιλαμβάνομαι ότι θέλω και έχω ακόμα πολύ δουλειά μπροστά μου.
    Γιατί κάθε Master Έχει και τις δικές Του απαιτήσεις.
    Σε αυτές τις απαιτήσεις λοιπόν στοχεύω αυτή τη στιγμή και προσπαθώ να φέρω τον εαυτό μου σε ικανοποιητικό επίπεδο για Εκείνον και για εμένα  
    Υποθέτω πως η δουλειά που έκανα μόνη μου τόσο καιρό βοηθά στο να προχωρήσω καλύτερα από το να μην προσπαθούσα καθόλου για τον εαυτό μου μόνη μου.
    Ακόμα κι έτσι όμως δεν μπορώ να πω σε κανέναν αν είναι σωστό ή όχι.
     
  10. Queen87

    Queen87 Contributor

    @elfcat Σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σας! Χαίρομαι να σας διαβάζω, πάντα οι τοποθετήσεις σας είναι στοχευμένες... Δεκτή η κάθε άποψη.
    Άλλωστε για αυτο δημιουργήθηκε το νήμα για να ακούσω απόψεις.

    @Soraya Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου σε αυτό το νήμα και χαίρομαι διότι ξέρω οτι δεν γράφεις για να γράψεις...
    Η Αλήθεια είναι οτι έπιασες το point μου. Βέβαια εγώ ήθελα να αναπτυχτεί σε tasks και γενικά αλλά αντιλαμβάνομαι οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Queen87

    Τι είδους τασκ, να βάλεις στον εαυτό σου/μας, τι προτείνεις;  
     
  12. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αμα είχα να προτείνω δεν θα ρώταγα.... θα προτεινα....