Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοκαταστροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 6 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Με έναυσμα ένα post της Εύας θα ήθελα να πούμε κάποια πράγματα για την αυτοκαταστροφή.

    Για όσους φαντάζεστε τον εαυτό σας πεθαμένο, γύρω σας τους πάντες να κλαίνε και εσείς να κοιτάτε από ψηλά θα σας θέσω μερικούς προβληματισμούς.

    Είστε σίγουροι ότι υπάρχει το μετά; Είστε σίγουροι ότι όλο αυτό το story δεν πλάστηκε από το σύστημα για να κρατάει τα πρόβατα στο μαντρί και να ελπίζουν για ένα καλύτερο μετά;

    Για αυτούς που ελπίζουν σε έναν αιώνιο ύπνο, μία γαλήνια ηρεμία, για αυτούς που σου απαντάνε με την περίφημη φράση…
    «Δεν ήθελα να πεθάνω απλά ήθελα να μη σκέφτομαι», αναρωτήθηκαν μήπως ότι ο αιώνιος ύπνος και όλες αυτές οι παπάρες προϋποθέτουν έστω και σε κάποιο βαθμό και σε κάποια στιγμή συνείδηση η οποία θα σας φέρει την λύτρωση; Δεν είναι ένας διακόπτης που ανοιγοκλείνει. Δεν είναι απλώς ένα άλμπουμ που καίγονται κάποιες φωτογραφίες που δεν θέλετε να θυμάστε. Καίγονται τα πάντα.

    Δεν πεθαίνετε απλώς εσείς.

    Πεθαίνουν για το αντιληπτικό γαμημένο σας σύστημα όλος σας ο κόσμος. Σβήνουν όλα, μαζί με αυτά που θέλετε να ξεχάσετε και αυτά που θέλετε να θυμάστε. Αυτά που αγαπάτε και σας αγαπούν, οι αγαπημένες σας συνήθειες, τα συναισθήματα τα δικά σας και τα δικά τους και ότι άλλο πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο.

    Παύετε να σκέφτεστε, παύουν για σας να υπάρχουν.

    Στον σαδομαζοχισμό δεν κρύβεται η λύτρωση για αυτούς που την αποζητάνε μέσω του πόνου. Κρύβεται βαριά πρέζα που για λίγο θα σας κάνει να ξεχνιέστε και μετά θα θέλετε ακόμα μεγαλύτερη δόση. Αν το s/m χρησιμοποιηθεί ως φάρμακο, θα σας φέρει ακόμα μεγαλύτερο πόνο, ακόμα πιο βαθιά μιζέρια μετά. Θα σας αρπάξει και θα χρησιμοποιήσει τους εφιάλτες σας, θα τους κάνει πιο ζωντανούς, πιο οδυνηρούς, πιο ανυπόφορους, ό,τι χρειάζεται για να πάρει την επόμενη δόση.

    Δε σας φέρνω καμία λύση, αλλά μπορώ να σας το υπογράψω με σιγουριά…

    …ούτε και η αυτοκαταστροφή θα σας την φέρει. Την συμφέρει το ακριβώς αντίθετο.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Λιάκο θίγεις δύο θέματα ταμπού... τόσο της αυτοκαταστροφής, όσο και του θανάτου

    Όλοι μας, μηδενός εξαιρουμένου, τόσο συνειδητά όσο και ασυνείδητα φοβόμαστε το θάνατο... και βρίσκουμε διάφορες διεξόδους προκειμένου να ξεπεράσουμε αυτό το φόβο... μία τέτοια διέξοδος είναι και η αυτοκαταστροφή... και όταν οι αυτοκαταστροφικές τάσεις στρέψουν το άτομο στο bdsm τότε περιπλέκονται ακόμα περισσότερο τα πράγματα...
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Ζουμερή μου, πλανεμένα μοιάζει λιγότερο τρομακτικό όταν γνωρίζεις την ώρα του θανάτου σου και ίσως κάποιοι να θέλουν να την επιλέξουν για αυτό το λόγο.

    Αναρωτιέμαι πόσοι μαζοχιστές δεν αναζητούν απλώς την λήθη από τους εφιάλτες τους;

    Ποια είναι η θέση ενός κυρίαρχου, όταν διακρίνει ότι το κίνητρο του πλάσματος που έχει από κάτω του είναι η "πρέζα" του s/m μέσω του πόνου για να ξεχνιέται;

    Ποια είναι η στερεότητα των θεμελίων μίας σχέσης στον χώρο μας, όταν πηγάζει από την ανάγκη της εκτόνωσης των αυτοκαταστροφικών τάσεων του υπό ατόμου;
     
  4. skia

    skia Contributor

    Re: Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    θεωρείς ότι όλα τα υποτακτικά άτομα έχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις?
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ειμαι της γνωμης οτι η αυτοκαταστροφη δεν εχει να κανει με στατους.
    Με τον εναν ή τον αλλον τροπο μπορει να υπαρχει σε ολους τους ανθρωπους.
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Ειδικά τους κατεστραμμένους, Ωραία μου...
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2008
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Εγώ τώρα που είμαι μαζωχίστρια, αλλά δε βλέπω την κηδεία μου και τους προσφιλείς μου να κλαίνε πάνω από τον τάφο μου (η εφηβεία μου έχει λήξει προ καιρού), κάνω πάλι κάτι λάθος? 
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Εσύ τι λες, λουλούδι μου;  

    Δεν ξέρω αν είναι πολλοί ή λίγοι, για όσους και αν είναι κατά την δική μου άποψη είναι λάθος ο λόγος.
    Θα επανέλθω.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η αυτοκαταστροφή δελεάζεται από το άλλοθι των ρόλων.

    "Χτύπα με...χτύπα με...χτύπα με...χτύπα με..."
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Η τάση προς την καταστροφή μπορεί έντεχνα Δάσκαλε να μεταμορφωθεί σε μία οργιώδης χορογραφία δημιουργίας.

    Γνωρίζεις τόσα πολλά Δάσκαλε, πότισε τις ακαλλιέργητες σκιές, σα να κατουράς...
     
  11. gallant

    gallant Regular Member

    Δεν μου αρέσει όταν μπαίνουν ετικέτες (ξέρω αρκετούς που είναι "τραβάτε με κι ας κλαίω" και δεν είναι της συνομοταξίας των υπό) αλλά εξακολουθήστε... μπορεί να γίνει και ενδιαφέρον  
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Ο μόνος τρόπος αυτοκαταστροφής των μαζοχιστών που μπορώ να σκεφθώ, είναι το να ασχολούνται συνεχώς με ένα «χώρο» στον οποίο είναι υπερβολικά δύσκολο να βρουν «αυτό που αναζητούν», χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο αλλά και κάποιες σημαντικές εμπειρίες τις οποίες θα μπορούσαν να ζήσουν «έξω».
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2008