Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοσαδομαζοχισμός υπάρχει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 10 Μαϊου 2020.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Είτε σαδιστής είτε μαζοχιστής κ όπως προκύπτει μέσα από την συζήτηση αλγολάγνος.
    Κ εμένα με μπερδεύουν ως έννοιες όταν αληλλεπιδρούν ταυτόχρονα, δηλαδή ο πομπός κ ο αποδέκτης είναι ένας όταν το άτομο ηδονίζεται κ έρχεται σε αυτή την κατάσταση κ από εδώ προκύπτει το ερώτημα εάν υπάρχει συνειδητός αυτοσαδομαζοχισμός.
    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο!
     
  2. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Στο ποστ μου όπου και κάνατε qoute αναφερόμουν αποκλειστικά υπό το πρίσμα των σαδιστών.
    Δεν ήμουν ποτέ μαζοχίστρα για να ξέρω της υποκατηγορίες τους.
    Ωστόσο από τα λεγόμενα σας αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες....
    Α) Αυτοί που γουστάρουν τον σωματικό πόνο και "ανέχονται" τον ψυχολογικό όπως η ταπείνωση η εξευτελισμός.
    Β) Αυτοί που αντίθετα γουστάρουν τον ψυχολογικό αλλά "ανέχονται" τον σωματικό.
    Κάτι σαν μαζοχισμός με benefits η χωρίς την επιλογή να κάνουν αλλιώς.

    Ερώτηση: Τους αλγολάγνους που δεν τους ενδιαφέρει το D/s η τιμωρίες κτλ...
    Παρά μόνο η κάλυψη των αναγκών τούς που είναι ξεκάθαρα ο σεξουαλικός σωματικός πόνος διότι είναι μια μορφή ηδονισμού για αυτούς σε ποιά κατηγορία θα τους κατατάσσετε;
    Θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχουν "εξομολογήσεις" ώστε να λύσουμε το μυστήριο του μαζοχισμού και την κατηγοριοποίηση του.
     
    Last edited: 11 Μαϊου 2020
  3. brenda

    brenda FU very much

    Αν για παράδειγμα μία γυναίκα καυλώνει και γουστάρει να σκουιρτάρει με κλωτσιές, - ναι εκεί που φαντάζεστε-, δεν είναι απαραίτητο πωςτης αρέσει η ταπείνωση ή πως είναι μαζοχίστρια, ή πως είναι υποτακτική. Μπορεί να είναι οτιδήποτε από αυτά ή όχι.
    Θα την έλεγα αλγολάγνα.
    Δεν είναι μαζοχίστρια ας πούμε, γιατί δεν είναι ο πόνος που γουστάρει γενικώς, αλλά αυτό που την καυλώνει με έναν συγκεκριμένο τρόπο.
    Αν αρχίσει στο ξεκούδουνο ο από πάνω να την βρίζει, μπορεί και να του κατεβάσει καντήλια, να ξενερώσει, ή και περιστασιακά να γουστάρει μέσα στο συγκεκριμένο context. Δεν συνεπάγεται πως της αρέσει όμως απαρέγκλιτα.
    Υπάρχουν πολλές ομοιότητες αλλά και αρκετές διαφορές μεταξύ των διαφόρων κατηγοριών ανθρώπων που εμπλέκονται σε τέτοιες δραστηριότητες.
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Ως εξήγηση, με τις μέχρι τώρα γνώσεις μου και εμπειρία, θα δεχόμουν το: Ο σαδιστης να σαδιζει ασυνείδητα. Κι αυτό βέβαια σε πρώιμη φάση της αναγνώρισης του σαδισμου του.
    Ο σαδιστης (με μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν θέλω να πάω την συζήτηση αλλού) και πάντα κατά την άποψή μου (πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να είναι και λάθος) κινείται πάντα γνωρίζοντας το θύμα και επιλέγοντας συνειδητά τι ακριβώς θα προκαλέσει και μέχρι που μπορεί να φτάσει.
    Edit: οι "τύψεις" οι οποίες αναφέρθηκαν και Ίσως υπάρχουν σε κάποιους σαδιστές θεωρώ ότι είναι καθαρά Η ανθρώπινη πλευρά που προσπαθεί να μας κρατήσει κοντά στο συναίσθημα της ανθρωπιάς...
    *Με πολύ μεγάλη επιφύλαξη και σίγουρα με λάθος έννοιες Η εξήγηση
     
  5. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Υπερβολές 
    Άρα λέμε το ίδιο ....ότι υπάρχει η κατηγορία των αλγολάγνων που αντλούν σεξουαλική διέγερση μέσα από τον σωματικό πόνο χωρίς να δέχονται κάποια είδους τάπεινωση.
    Δεν "αναγκάζονται" στον ψυχολογικό μαζοχισμό επουδενί!
    Και όχι μόνο αυτό.
    Μπορεί να ενεργοποιηθεί ο σαδισμός μέσα τής και να αρχίσει να επιτίθεται.
    True story.
     
  6. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @Alice in wonderland κανένας δε μίλησε για τύψεις. Άλλο ενοχή. Οι τύψεις θα καταργούσαν τη φύση του σαδιστή.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @-Volt- Η τύψεις καταργούν τη φύση του ψυχοπαθή, όχι του σαδιστή. Σαδισμός δεν είναι μόνο καυλοπαίχνιδα με πρόθυμους μαζοχιστές, στην πραγματικότητα μου είναι αδύνατο να φανταστώ πως ένας σαδιστής μπορεί να ικανοποιηθεί με ένα αλγολάγνο ή μαζοχιστή.
     
  8. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Αλγολάγνος είναι το άτομο που ερεθίζεται και διεγείρεται σεξουαλικά από τον πόνο σε σωματικό επίπεδο εάν αρέσκεται και στον εξευτελισμό τότε είναι μαζοχιστής;
    Δεν νομίζω όμως να ισχύει κάτι τέτοιο.
    Εφόσον η καύλα του προκύπτει μέσα από τον πόνο που μπορεί να λάβει σε κάθε επίπεδο σωματικό και ψυχολογικό είναι να μου επιτραπεί η έκφραση καθαρόαιμος αλγολάγνος.
    Εάν ο μόνος τρόπος για να ηδονιστεί είναι ο πόνος σε κάθε μορφή του τότε είναι μαζοχιστής.
    Λαθεμένη ή όχι η άποψη μου δεν γνωρίζω, αλλά κάπου εκεί τείνει η σκέψη μου.

    Όσον αφορά τις τύψεις και τις ενοχές που έχουν αναφερθεί στη συζήτηση, έχω ξανά ακούσει κάτι παρόμοιο το οποίο λειτουργούσε αφροδισιακά και προκαλούσε διέγερση ίσως εκεί να βρίσκεται ότι ο σαδιστής αυτοσαδίζεται.
    Βέβαια ο καθένας μας είναι μοναδικός κ έχει τις δικές του λειτουργίες με τις μοναδικές του αναλογίες οι οποίες συνθέτουν τη σεξουαλική ταυτότητα και καταλήγουμε να συζητάμε για σαδιστές, μαζοχιστές και αλγολάγνους.
     
  9. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Συνειδητά και με πλήρη διαύγεια.
     
  10. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Αντιλαμβάνομαι ότι θέλεις να απαντήσεις στο κομμάτι που κράτησες, όμως δεν μου αρέσει να πετσοκόβουν τις απαντήσεις μου κρατώντας απλά κάποια κομμάτια. Αν διάβαζες λοιπόν ολόκληρη την απάντηση μου και δεν έμενες στην αρχή θα έβλεπες πως ακριβώς μετά το αρχικό κομμάτι γράφω ακριβώς αυτό που λες.
     
  11. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Που ακριβώς αναφέρθηκα σε καυλοπαίχνιδα;
    Που ακριβώς συνέδεσα το σαδιστή με το μαζοχιστή ή με τον οποιονδήποτε άλλο;
    Τύψεις νιώθεις για κάτι κακό που έκανες. Αν εσύ αναγνωρίζεις πως υπάρχει κάτι κακό σε αυτό που είσαι και σε αυτό που κάνεις συνειδητά και με συναίνεση της άλλης πλευράς, κακώς αναφέρθηκες σε ενοχικότητα.
     
  12. PowerOfLust

    PowerOfLust Lustrosity

    Ως αλγολάγνα / μαζοχίστρια , service top / σαδίστρια - και πολλά ακόμη -   συνήθως αυτοσαδομαζοχίζομαι όταν έχω καιρό να φάω ξύλο και μερικές φορές όταν αυνανίζομαι. Γενικότερα, με καλύπτει σε τεράστιο βαθμό το non-sexual s&m. Τρόποι και ιδέες υπάρχουν ουκ ολίγες. Προτιμώ τα μανταλάκια και οτιδήποτε μου προσφέρει thuddy αίσθηση πόνου. Τελευταία έχω κολλήσει πολύ με βελόνες, αν διέθετα τις απαραίτητες γνώσεις για σόλο παιχνίδι κέντημα θα με έκανα!