Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοσαδομαζοχισμός υπάρχει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 10 Μαϊου 2020.

  1. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Πως σου φαίνεται η διαδικασία να μπαινοβγαίνεις στο threshold ενός αλγολάγνου ?
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο σαδισμός πάει πολύ πιο βαθιά και η συναίνεση δεν είναι απαραίτητα στα ζητούμενά του, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα.

    Όσο για την αναγνώριση στην πρόκληση πόνου/φόβου/δυσφορίας για μένα υπάρχουν τρεις κατηγορίες:
    1. Αυτοί που δεν το αναγνωρίζουν ως κακό και που *για εμένα* είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι.
    2. Αυτοί που το αναγνωρίζουν αλλά δεν δίνουν δεκάρα, και είναι επίσης εξαιρετικά επικίνδυνοι, λέγονται αλλιώς και ψυχοπαθείς.
    3. Αυτοί που το αναγνωρίζουν, που είμαστε όλοι οι υπόλοιποι και όπου ο καθένας έχει τους δικούς του coping mechanisms.
    Ο σαδισμός είναι πολύ πολύ ευρύτερος του σεξουαλικού του BDSM.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Πρόκληση και το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Θα σε παροτρύνω επίσης να διαβάσεις ξανά το edit.  
     
  5. -Volt-

    -Volt- Contributor

    @Arioch
    στο κομμάτι το σεξουαλικό αφού επιμένεις να το ανακατεύεις, ναι είναι απολύτως απαραίτητη η συναίνεση.

    Στο κομμάτι το μη σεξουαλικό και που ξέρεις όσο ξέρω πως τίποτα δεν αποκλείει και περιλαμβάνεται σε αυτό κάθε είδους σχέση και αλληλεπίδραση ανεξαρτήτως περιβάλλοντος και πόσο πιο αυθεντικά ζωογόνο είναι ακριβώς όταν πέφτει κεραμίδα σε μη υποψιασμένους προφανώς και δε χρειάζεται συναίνεση. Για την ακρίβεια θα ήταν το μεγαλύτερο ξενέρωμα σα να ανεβοκατεβάζεις διακοπτάκια. Ο σαδισμός δεν έχει on off.

    Ότι δεν έχει on off δε συνεπάγεται πως υπάρχει απουσία αναγνώρισης των φάσεων και που επίσης ξέρεις όπως ξέρω ότι το roller coaster αυτών των φάσεων δε σταματάει δευτερόλεπτο ακόμα και μέσα στην ίδια ημέρα και πως δε μπορεί να μην τρώει, δεξιά, αριστερά, πάνω, κάτω, πλάγια. Γιατί για εμένα αυτοί είναι οι επικίνδυνοι. Που δε μπορούν να το αναγνωρίσουν. Τόσο για τους άλλους, όσο και για τον εαυτό τους.

    Αναφέρθηκες σε ενοχικότητα, τώρα επί την ευκαιρία ποστ άλλου συνομιλητή εμφάνισες τις τύψεις. Αυτό δεν αλλάζει.

    Από 'κει και μετά για τις κατηγορίες που διακρίνεις δε βλέπω τον εαυτό μου μέσα. Οπότε τις βρίσκω πολύ γενικές. Παντού και πάντα υπάρχουν υποπεριπτώσεις. Ακριβώς επειδή το βιώνω εγώ και όχι εσύ.

    Δεν αισθάνομαι καμία τύψη που είμαι όπως είμαι.
    Δεν αισθάνομαι καμία τύψη που με κάνει να ζω.
    Δεν αισθάνομαι καμία τύψη όταν τρώω μαζί του, για να μη φαγωθώ απ' αυτό. Το απολαμβάνω.
    Έχω αισθανθεί τύψεις όσες φορές δεν υπήρξε συναίνεση. Αυτό όμως δεν το κάνει λιγότερο καυλωτικό. Το κάνει περισσότερο και είναι ένα απ' τα σημεία που με ξεσκίζω και την ίδια στιγμή και μετά.
    Έχω αισθανθεί ενοχές επειδή είναι αχόρταγο και δε σταματάει.
    Έχω αισθανθεί τύψεις όταν εξευτελίζω κάποιον, όχι όμως κάθε φορά.
    Έχω αισθανθεί ενοχές ακριβώς επειδή ένα μέρος της αξιολόγησης των άλλων που κάνω είναι καθαρά μέρος του ραντάρ. Όμως, τη στιγμή εκείνη είναι πολύ όμορφο το μούδιασμα.
    Έχω αισθανθεί κι άλλοτε τύψεις και ενοχές. Δε ζω συνέχεια με αυτές όμως.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όλο αυτό ανήκει στην κατηγορία (3) και δείχνει ότι δεν είσαι ούτε ψυχοπαθής ούτε κοινωνιοπαθής. Τα άλλα είναι απλά coping mechanisms.

    Το να επιλέξεις να το κόψεις μαχαίρι και αυτό coping mechanism είναι.
     
  7. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Δεν τον γνωρίζω τον όρο. Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.
     
  8. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Τύψεις χωρίς ένοχες δε γίνεται, το να συντηρείς τις ενοχές σου
    μπορεί να είναι και αυτοσαδισμός και αυτομαζοχισμός
    ο σκοπός διαφέρει ανάλογα το αποτέλεσμα που θέλεις να επιτυχείς
    οι ένοχες ενίοτε μπορεί να είναι λυτρωτικές, οι τύψεις πάντα είναι
    καταστροφικές.
    Ένα ερώτημα όπως αυτό μπορεί να έχει άπειρες απαντήσεις και να είναι όλες χρήσιμες.
    Δεν υπάρχει ασάφεια ούτε σαφήνεια σε νόμους που δε γράφονται, που ακόμα και η επιστημονική
    έρευνα όσο πρακτική και να κάνει πάντα θα αναθεωρείτε.
    Για μένα κάνεις με σώας τας φρένας δε μπορεί να ενεργήσει κατά του εαυτου του
    με σκοπό τη βλάβη του ανεπανόρθωτα, να αντλεί ικανοποίηση από όποια ενεργεία
    του είναι το ζητούμενο όσο παράταιρη και αν δείχνει.

    Μια ερώτηση προς μαζοχιστες-αυτομαζοχιστες : πόνοι στο κεφάλι είναι δυνατό να επιδιώκονται
    π.χ. διατήρηση ημικρανίας, πόνος σε μάτια, αυτιά, δόντια?

    Ποια είναι η λεπτή γραμμή κατά τη γνώμη σου που τα διαχωρίζει
    μέχρι ποιο εύρος ο δεύτερος μπορεί να αξιολογηθεί εντός πλαισίου?
     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Θα ήθελα να εστιάσω στο κομμάτι που χρωματισα και να πω πως, ο πόνος (αυτοτραυματισμος από κάποιο ατύχημα πχ... Η κάποιο χειρουργείο...Η ένα τατουάζ) Φυσικά και δεν με ερεθίζει αλλά την βρίσκω απίστευτα με το aftercare τους.
    Όσον αφορά την ερώτηση, επειδή έχω συχνά πόνους στο κεφάλι και ημικρανίες, παρακαλώ και προσπαθώ να φύγουν όσο το.δυνατό πιο γρήγορα.
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Στην ερώτηση σου θα συμφωνήσω με την απάντηση που έδωσε η @Alice in wonderland.
    Θα μπορούσα να την αλλάξω και να την μεταμορφωσω ως εξής : Επιδιώκεται η διατήρηση του πόνου σε κάποιο σημείο του σώματος για κάποιο χρονικό διάστημα;
    Κ η δική μου απάντηση είναι ναι επιδιώκεται, ευφάνταστος να είναι κανείς και τρόπους βρίσκει με παρέα ή και μόνος του.
     
  11. goodevil

    goodevil arcade Premium Member


    Σωστά μα...
    υπάρχει λόγος που ανάφερα αυτά τα σημεία
    πιστεύω οτι ο πόνος διαφέρει και θέλει άλλη διαχείριση.
    Δε ξέρω καν αν είναι από κανένα διαχειρισιμος
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Είναι ενδιαφέρον θέμα για νέο νήμα