Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφήνομαι: Με τι και γιατί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 29 Ιουνίου 2010.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @alnair: με αφορμή αυτό
    έθεσα το ερώτημα αν και σε ποιο βαθμό είναι το ζητούμενο ή ένα από τα ζητούμενα μιας σαδομαζοχιστικής σχέσης το να αφεθεί η υποτακτική. (ζητούμενο για την ίδια την υποτακτική)

    Η αναφορά είναι στο αφεθεί, όχι στο σχέση.

    Ελπίζω να είναι σαφέστερο τώρα.
     
  2. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    MasterJp, χωρίς άφημα (λίγο, πολύ, ελάχιστο) δεν αναιρείται η ίδια η σαδομαζοχιστική σχέση; Εξακολουθώ να νιώθω ότι κάτι χάνω...
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    put the blame on me alnair   θα επανέλθω στο θέμα.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @alnair; κατ' εμέ σίγουρα, τη στιγμή που πρεσβεύω πως ο άξονας μιας τέτοιας σχέσης είναι η παράδοση του ελέγχου, το επίπεδο βέβαια, που αισθάνεται άνετα κανείς διαφέρει, αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορεί κάποιοι να το βλέπουν διαφορετικά και αν υπάρχουν θα με ενδιέφερε το σκεπτικό τους και η αιτιολόγησή του.

    Παράδειγμα, στην με τη γνωστή ευγλωττία εκφρασμένη άποψη του DeSade, δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για παράδοση του ελέγχου ή για αποδοχή και διαχείριση του πόνου προς αμοιβαία ικανοποίηση. Έχουν γίνει αρκετές αναφορές στο συζητητήριο αναφορικά με τον "έλεγχο του μαζοχιστή".

    Εκτός αυτού ή ύπαρξη αυτού του είδους των αναστολών
    θα μπορούσε φρονώ, κάλλιστα να προκαλέσει την αναζήτηση διαφορετικής οπτικής, προς αιτιολόγησή τους.
     
  5. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    ΜasterJp, αναρωτιέμαι τι είδους έλεγχο έχει ο μαζοχιστής σε ένα breath play ας πούμε, ή σε ένα sensory deprivation (πολλές D/s πρακτικές αυτές ακριβώς τις αισθήσεις προσπαθούν να μιμηθούν εξάλλου). Γνώμη μου, από το σαδομαζοχιστικό παιχνίδι ξεπήδησαν οι "κανόνες" του D/s, σε μια προσπάθεια να ρυθμιστεί το παιχνίδι όσο το δυνατόν περισσότερο, να "κανονικοποιηθεί", για να δώσει μεγαλύτερη ασφάλεια στους υποτακτικούς (συμβόλαια, δεκάλογοι του καλού Τάδε κ.λπ.) ώστε να προσελκύσει περισσότερο κόσμο σε έναν "χώρο" που έχει ψωμί εμπορικά.

    Ενδέχεται να ξεφεύγω από το θέμα, οπότε μη διστάσει κάποιος να με μαζέψει.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @alnair: από την στιγμή που υπάρχει το safeword, θεωρητικά, έχει όσο έλεγχο επιθυμεί να έχει, όχι μόνο σε αυτή αλλά σε κάθε περίπτωση, η παράδοση του ελέγχου και ο βαθμός της βρίσκονται στο μυαλό του υ, έχοντας φυσικά αντανάκλαση στις πράξεις του.

    Παράδειγμα, έχοντας συναντήσει άτομα έντονα παθητικά αλγολάγνα, δεν μπορώ να δώσω ξεκάθαρη απάντηση στην ερώτηση που μου είχε απευθύνει φίλος Dom: "σε τίνος χέρια βρίσκεται ο έλεγχος όταν ότι και να της κάνεις σου λέει "κι άλλο";", ερώτηση που σχετίζεται άμεσα με την θέση του Master V, πως ο μόνος τρόπος να τιμωρήσεις ένα μαζοχιστή (να έχεις δηλαδή εσύ τον έλεγχο) είναι να τον αποδεσμεύσεις, στην παραπάνω περίπτωση του "κι άλλο", τι δίνει τον έλεγχο στον κ πέρα από το να σταματήσει την συνεδρία; (που θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο "πόνα με, σε παρακαλώ πόνα με", "όχι, όχι").

    Όπως προείπα, δεν είμαι σίγουρος "περί τίνος ακριβώς πρόκειται", εσύ και κάθε υ είστε περισσότερο αρμόδιοι να μιλήσετε επ' αυτού.

    Αν δεν αρχίσουμε να ξαναναλύουμε το πολυανελυμένο S/m vs D/s και "περιοριστούμε" στην εξέταση της παράδοσης του ελέγχου (βλ. αφήνομαι) σε όλες της τις εκφάνσεις, τι την ενθαρρύνει και τι προσφέρει, είμαστε στο πλαίσιο του θέματος που εξετάζει το νήμα

    ΥΓ. Βρίσκω ιδιαίτερα επιτυχή την επιλογή των δύο "plays"
     
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Σχετικά με το παραπάνω, και από προσωπική εμπειρία,
    ο λόγος που με ενθαρρύνει να αφεθώ ποικίλει ανάλογα με το τι θέλω να μου προσφέρει
    την κάθε στιγμή. Αυτό σημαίνει πως υπάρχουν περίοδοι
    που απλά γουστάρω να μου προσφερθεί κάτι που με καυλώνει...
    σε αυτήν την περίπτωση η ενθάρρυνση για να αφεθώ
    έρχεται μέσα από το safeword.
    Μία άλλη προσέγγιση του θέματος:
    όταν αναζητώ μια πιο ανθρώπινη επαφή με περισσότερα συναισθήματα.
    Εκεί για να αφεθώ καθότι θα έχει σημασία για μένα
    ο άνθρωπος που έχω απέναντί μου,
    ο μόνος τρόπος να με κάνει να αφεθώ είναι να κατακτήσει το μυαλό μου.
    Αν το καταφέρει αυτό τότε το σώμα μου μετατρέπεται σε μαριονέττα
    και τα σχοινιά για να κινούμαι τα κρατά αποκλειστικά και μόνο Εκείνος.
     
  8. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    Θεωρητικά, και σε μια D/s σχέση έχει ο υποτακτικός τον έλεγχο, εφόσον μπορεί ανά πάσα στιγμή να πάρει το καπελάκι του και να φύγει. Πρακτικά όμως δεν ξέρω αν ισχύει είτε το safeword είτε το την κάνω με ελαφρά.

    Κατά τα λοιπά, όμορφα να αφήνεστε, που θα έλεγε κι ο Ηλίας  
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @alnair: αναντίρρητα <γελάει>, δεν έβαλα τυχαία, ούτε το "θεωρητικά", ούτε το "όχι μόνο σε αυτή αλλά σε κάθε περίπτωση".

    Πρακτικά τι θα μπορούσε να είναι αυτό που θα το εμπόδιζε;
     
  10. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    Η ηδονή της υπέρβασης. Και υπέρβαση δεν γίνεται με safeword ή με τάσεις φυγής. Εκτός αν το είδος των υπερβάσεων που καλούμαστε να κάνουμε δεν μας αρέσει, οπότε παίρνουμε πίσω το δώρο της υποταγής μας και φεύγουμε  
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @alnair: υπέρβαση υπό συνθήκες λοιπόν, ότι ακριβώς εξετάζει το νήμα <χ>

    Πόσο υπέρβαση είναι η υπέρβαση όταν το είδος των υπερβάσεων είναι αρεστό / επιθυμητό όμως;
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αφήνομαι: Με τι και γιατί

    Ζητούμενο είναι ή δεν είναι η παράδοση ανάλογα με το ως πού θέλουν να φτάσουν. Γνώμη μου είναι ότι η παράδοση κάνει την υποταγή πιο φυσική, πιο απλή και τη σχέση πιο βαθιά ερωτική.

    Η άρση των αναστολών που έχει η συγκεκριμένη υποτακτική θα βοηθούσε. Έχω τη γνώμη ότι αυτή είναι η ελευθερία της σκλάβας, η αποδέσμευση από κάθε λογής περιορισμούς που περιορίζουν τις αισθήσεις, τη φαντασία, και το πεδίο εφαρμογής της σαδομαζοχιστικής σχέσης. Απελευθέρωση λοιπόν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην επέκταση του ελέγχου από τον Έτερο πάνω της.

    Δεν μπορώ να πω πώς μπορεί να αρθούν οι αναστολές της κάθε υποτακτικής, πιστεύω ότι για την κάθε μια που πραγματικά το επιθυμεί θα υπάρχει ο κατάλληλος (εν σαδομαζοχισμώ) τρόπος.

    Κίνητρα είναι τόσο η δική της απόλαυση όσο και η ευχαρίστηση που δίνει στον Έτερο, δίνοντάς Του αυτό που επιθυμεί. Κίνητρο είναι και η ανακούφισή της. Οι αναστολές μιας υποτακτικής τί άλλο είναι από περιορισμοί που κάποτε της επιβλήθηκαν βίαια και αυτή τους εσωτερίκευσε;

    Και χωρίς παράδοση υπάρχει η υποταγή. Αλλά μπορώ να πω ότι πονάει πιο πολύ τότε  
     
    Last edited by a moderator: 6 Ιουλίου 2010