Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βασικό ένστικτο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sorriso solare, στις 16 Νοεμβρίου 2008.

  1. (Μετά από παρότρυνση του Μindmaster...)

    Αν δεχτούμε ότι το σεξ είναι βασικό ένστικτο ζωής, μπορείς να το ελέγξεις απόλυτα και να το καθυποτάξεις σε κανόνες;

    Originally Posted by Elysium
    Η «καθυπόταξη» αυτού όπως και άλλων ενστίκτων, αποκαλείται πολιτισμός.


    Μήπως όμως η καθυπόταξη του συγκεκριμένου ενστίκτου είναι διαστροφή;

    Παρακαλώ...
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    τι εννοείς όταν λες οτι η καθυπόταξη των σεξουαλικών ορμών(αν κατάλαβα καλά) μπορεί να είναι διαστροφή?
     
  3. Ο Elysium μιλάει για πολιτισμό. Η δική μου απορία είναι: μπορεί να υπάρξει πολιτισμός στο σεξ; Αν ναι, μήπως αυτό είναι αποκλίνον, οπότε μιλάμε για διαστροφή;
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    sorriso, πώς εννοείς το "ελέγξεις απόλυτα";

    Και ποιοί θα μπορούσαν να είναι οι κανόνες που θα το καθυπέτασσαν; (Ελπίζω, να μην εννοούμε και πάλι, την αντίθεση ανάμεσα σε μονογαμικότητα - πολυγαμικότητα).

    Κατά την άποψή μου, ναι, μπορεί να υπάρξει, και επιβάλλεται πολιτισμός στο σεξ... Πρίν φτάσουμε όμως εκεί... Μπορούμε να ορίσουμε ή να περιγράψουμε το "απολίτιστο", "αρχέγονο" σεξ;
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    "η μόνη διαστροφή στο σεξ, είναι η αποχή από αυτό"  

    τι σημαίνει πολιτισμός στο σεξ? εννοείς να καταπνίξουμε τα ζωώδη ένστικτα και να πηδιόμαστε με το σεις και με το σας που λένε?

    τι εννοείς όταν λες : "μπορείς να το ελέγξεις απόλυτα και να το καθυποτάξεις σε κανόνες;"
    πως καθυποτάσσει κάποιος το σεξ? με τι τρόπο,για ποιόν λόγο και τι αποτελέσματα περιμένει από αυτή του την πράξη?

    και τέλος, η καθυπόταξη των σεξουαλικών ορμών, γιατί να αποτελεί τόσο "δυνατή" παρέκλιση από το φυσιολογικό* ώστε να χαρακτηριστεί διαστροφή?

    *τι είναι φυσιολογικό, ποιός το ορίζει κλπ έχει υπάρξει θέμα συζητήσεων ουκ ολίγες φορές. όπου φυσιολογικό=αυτό που δέχεται και πιστεύει ο Μ.Ο.
     
  6. slaveformistress

    slaveformistress Regular Member

    Δεν εχει σημασια αν θα πηδιομαστε με το σεις και με το σας.Το θεμα ειναι να πηδιομαστε.Γι ΄αυτο,Γ....τε γιατι χανομαστε.Και πολυ σωστα,μικρη τπ εθεσες.η μόνη διαστροφή στο σεξ, είναι η αποχή από αυτό.Ολα τα αλλα επιτρ:mdrmed:επονται
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Δεν υπαρχουν κανονες στο σεξ.Δεν μπορει να ορισει κανεις το τι κανω εγω στο κρεβατι μου αν ειναι σωστο ή οχι,αν ειναι ομαλο ή ανωμαλο ή δεν ξερω και εγω τι αλλο,ακριβως επειδη ειναι κρεβατι μου.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Βεβαίως...Αμέσως μετά το γάμο σου..
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Αυτό, ήταν αναμενόμενο, όπως προείπα...

    Άλλο;
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Το προείπες έμμεσα,το ανέφερα άμεσα.Άλλο δεν έχει..
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Γιά να δούμε, τί θα πει και το Χαμογελάκι...
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Από τη στιγμή που το ανθρώπινο είδος χρησιμοποίησε το σεξουαλικό ένστικτό, πέραν του αναπαραγωγικού σκοπού, όπως τα ζώα (ήτοι για ηδονή, ανία, κλπ. κλπ.) το υπέταξε...