Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βασικό ένστικτο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sorriso solare, στις 16 Νοεμβρίου 2008.

  1. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    ετσι ακριβώς; να καταλάβω δηλαδή ότι στις πρώτες σηκομάρες της αθωότητας δεν είναι το ενστικτο ... ψυχική αίσθηση σε οργανική βάση .. που μας το κάνει αλλά ο πολιτισμός; την πρώτη μαλακία την τραβήξαμε με το ζόρι και όχι γιατί μας άρεσε; διαβάσαμε πως γίνεται ή ενστικτωδώς κάναμε τις απαραίτητες κινήσεις;

    μην τρελαινόμαστε περικαλώ! υπάρχει ένστικτο .. το οποίο φροντίσαμε να διαστρέψουμε ... όποις δεν μπορεί να το αντιληφθεί να προσέλθει με τον κηδεμόνα του

    πριτς που θα πω Υμετερος!
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Ξαναδιάβασέ το μερικές φορές, πιστεύω ότι τελικά θα το καταλάβεις...

    Και το σεξ, επειδή μας αρέσει το κάνουμε... Προσωπικά, την αναπαραγωγή την έχω χεσμένη.

    Εσύ, στην πρώτη μαλακία, δεν σκεφτόσουν τίποτε, παρά το σηκωμένο σου πουλί; Ή, έστω, ένα σκέτο μουνί; Εγώ πάντως, από την πρώτη φορά, είχα αρκετά περίπλοκες φαντασιώσεις... Πολιτισμός.

    Υπήρχε ένστικτο. Ελάχιστα επηρρεάζει πλέον. Ευτυχώς...




    Χαίρομαι που διαπιστώνω ότι τα αντανακλαστικά σου λειτουργούν άριστα...
     
  3. Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Καλα...πες το κι' ετσι (που λεει κι' ο Αλεφαντος)
     
  4. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Εγώ ενστικτωδως   -κ όχι μόνο-, εξακολουθώ να συμφωνω με την αρχικη τοποθετηση της ελφκατ..
     
  5. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Όλοι μας την έχουμε ... το να γαμήσουμε όμως δεν είναι αναπαραγωγή .. είναι απλή ευχαρίστηση .. και προς αυτήν πάμε ενστικτωδώς ... δεν χρειάζεται να διαβάσω Επίκουρο για να κυνηγήσω την ηδονή ... αντίθετα πρέπει να διαβάσω πολύ όλους τους άλλους για να καταλάβω και να πεισθώ και να πιεστώ ότι πρέπει να κυνηγήσω την αρετή .. αυτός ο πολιτισμός τι σου λέει;


    "Εγώ πάντως, από την πρώτη φορά, είχα αρκετά περίπλοκες φαντασιώσεις..." άμα ξεκινάς μεγάλος έχεις προλάβει και έχεις διαβάσει κιόλας .. εμείς που ξεκινήσαμε νωρίς δεν είχαμε χρόνο να χάνουμε με θεωρίες .. όταν το βρίσκαμε - που ήταν σπάνιο - το εκτιμούσαμε για αυτό που είναι αυτό καθ' εαυτό
    (κουφάλα Καντ ... για αυτό μίλαγες και εσύ .. όνομα και πράμα!!!!)

    Υμέτερος
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Μην μπερδεύεσαι, εν προκειμένω γιά τη μαλακία μιλούσαμε... Ναι, είναι αλήθεια, ότι δεν βιάστηκα ιδιαίτερα να γίνω μαλάκας... Το τί κατάφερα βέβαια τελικά, δεν θα το κρίνω εγώ, υπακούοντας στα κελεύσματα της διεστραμμένης αρετής της σεμνότητος...


    Και μιά και περί μαλακίας ο λόγος,

    Ημέτερος.
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    ...για να μην μπαιλντίζει ο Dolmance... 
     
  8. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    χεχε .. τώρα ξέρω πια ότι άγγιξα ευαίσθητο σημείο   

    να περνάς καλά
    Υμέτερος
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Ας απαντήσουν τα λόγια ενός άσπονδου φίλου μου:

     
  10. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Εξαιρετικά βαθυστόχαστα τα λόγια του φίλου σου .. και σε ευχαριστώ που μου τα προσέφερες ...
    συμφωνώ απολύτως μαζί του ...

    Υμέτερος

    ΥΓ γιατί άσπονδος ;
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;

    Βλέπεις, που τελικά δεν μ' έχεις καταλάβει καθόλου;

    Το "άσπονδος" (από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον, γιά να είμαι ακριβής), είναι αδιαμφισβήτητο.
    Το "άσπονδος εχθρός" βεβαίως, θα ήταν φοβερά υπερβολικό. "Άσπονδος φίλος". Είναι μιά χαρά...
     
  12. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    Re: Απάντηση: Βασικό ένστικτο;


    αυτό που λες για τα ζώα elfcat ισχύει μόνο για ορισμένα ζώα, εαν θέλεις τα λιγότερο κοινωνικώς ανεπτυγμένα. Τα πρωτεύοντα θυλαστικά χρησιμοποιούν κατ' εξοχήν το σεξ για κοινωνικούς λόγους και κατά δεύτερο λόγο για αναπαραγωγή.

    Οπότε σύμφωνα με τη θεώρησή σου, μπορούμε να πούμε πως όλα τα πρωτεύοντα θυλαστικά λίγο πολύ έχουν υποτάξει το σεξ στις πολιτιστικές τους ανάγκες...

    Το ερώτημα είναι γιατί θεωρούμε τον πολιτισμό υποταγή? Και πιστεύω πως αυτό έχει να κάνει με τα διάφορα ρομαντικά κινήματα του 18-19ου αιώνα. Της φαντασίωσης δηλαδή πως υπήρχε μία εποχή που ο άνθρωπος ήταν ελεύθερος των συμβάσεων του πολιτισμού...

    Ίσως και να υπήρχε μια τέτοια εποχή, μόνο που κατά πάσα πιθανότητα ήταν πολύ πριν ο άνθρωπος σηκωθεί στα δύο πόδια, πολύ πριν αποκτήσει μιλιά, πολύ πριν χάσει την ουρά του και μάλλον πολύ πριν γίνει πρωτεύων θυλαστικό. Σίγουρα πάντως πολύ πριν θα μπορούσαμε να τον ονομάσουμε άνθρωπο.


    Άρα ίσως ως τρωκτικά να είχαμε το σεξ μόνο ενστικτωδώς. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα ως πιθήκια θα είχαμε ακολουθήσει την πεπατημένη των περισσότερων πιθικιών που ξέρουμε σήμερα και θα είχαμε εντάξει το σεξ μέσα στον πολιτισμό μας.