Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 4 Οκτωβρίου 2006.

  1. female

    female Contributor

    Η πιθανότητα να δυσαρεστηθεί τόσο ο κυρίαρχος ώστε να κοπεί η σχέση δεν λειτουργεί ως μηχανισμός βελτίωσης επίσης; Ο "φόβος", μέσα σε κάποια περιθώρια ασφάλειας, φυσικά, πιστεύετε οτι δεν είναι καλός σύμβουλος;

    Από την άλλη, το "δέσαμε το γάιδαρό μας" δεν είναι αμφίβολη διαδρομή;

    Το ερώτημα ίσως να ισχύει και ανάποδα - προς τους κυρίαρχους και για το πόσο ασφαλείς είναι για τη διατηρησιμότητα της σχέσης τους.

     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    Είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που επιθυμώ να ξεκαθαρίσω σε μια σχέση…

    ΑΣΦΑΛΕΙΑ..........

    Θέλω να νιώσω ασφάλεια…..
    Να νιώσω πως άπαξ και Αποφασίσεις να με Αναλάβεις
    Είσαι Σίγουρος γιαυτο..
    Έχεις δει όλες τις παραμέτρους…
    Με Έχεις ήδη Περάσει από χίλια κόσκινα…
    Έχεις Συμφωνήσει πως η πρώτη ύλη Σου Κάνει
    Ώστε να την Διαμορφώσεις όπως Θέλεις…
    Δεν σου βάζω όρια
    Και έχεις στα χέρια Σου όλα τα όπλα να με Πειθαρχήσεις…
    Κάνε με να νιώσω ασφάλεια …
    Και μέσα εκεί θα αναγεννηθώ…
    Θα ανθίσω….
    Μέσα από τα σκαμπανεβάσματα μου…
    Πες μου πως αν κατεβώ τις σκάλες τις ζωής Σου
    θα είμαι ισόβια Εκεί….
    Άσε με να αφεθώ χωρίς φόβο….
    Άσε με να νιώσω παιδί…..

    Pleasure..Geisha….
    __________________

     
  3. amira

    amira Regular Member

    Re: Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    Εκτός του ότι είναι απλά απίθανη, η διατύπωση της άποψης σου γλυκιά μου τρελή, πιστεύω ότι σε μια τέτοια σχέση ποτέ δεν μπορείς να νιώθεις 100% ασφαλής όπως και στις vanilla σχέσεις.
    Τώρα ο φόβος να μην χάσεις Τον Κύριο σου, απλά σε κάνει κάθε μέρα να πολεμάς για να είναι Ικανοποιημένος από σένα. Και κάθε φορά που νιώθεις ότι Τον χάνεις, πας όλο και ποιο κοντά Του...
    Όσο για το: "δέσαμε το γάιδαρό μας" δεν είναι λίγο ειρωνικό? να το λέμε εμείς αυτό?  
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    O φόβος να Τον χάσω με κλείνει στον εαυτό μου με απομακρύνει από Αυτόν.
    Δεν έχω ανάγκη για να Τον ικανοποιήσω τον φόβο τις απώλειας.
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    επειδη ακριβως μιλαμε για τετοια σχεση που δεν ειναι βανιλλα ,
    και οι διαφορες ειναι μερα με την νυχτα ,
    και ενα απο τα βασικα ειναι να νιωθει η υπο ασφαλεια ,
    δεν νομιζεις πως θα επρεπε παρολα αυτα ?
     
  6. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    Ασφάλεια vs φόβος λοιπόν... γιατί αυτές τις δυο λέξεις είδα να εμφανίζονται συχνά...

    Δυο λέξεις, δυο συναισθήματα που υπάρχουν σε μια σκλάβα.
    Νιώθει ασφάλεια στα πόδια Του... έτσι πρέπει, αλλιώς δε δύναται να λειτουργήσει.

    Όμως φόβο? είναι λογικό να αισθάνεται φόβο? κι αν ναι, γιατί συμβαίνει?

    Εκτιμώ πως ο μόνος φόβος που σκιάζει το μυαλό μιας σκλάβας είναι ο φόβος μήπως δεν καταφέρει να Τον ικανοποιήσει. Όσο άσχημη κι αν ακούγεται η λέξη, ο φόβος αυτός είναι ένα γλυκό συναίσθημα που προτρέπει τη σκλάβα στην αυτοβελτίωση, γιατί θα βάλει τα δυνατά της να Τον ικανοποιήσει... θα προσπαθήσει -τουλάχιστον- για το καλύτερο δυνατό.

    Θεωρώ πως δεν πρέπει να υπάρχει ο φόβος να μη Τον χάσει... γιατί πολύ απλά: δε της Ανήκει!
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    Αφού δεν φοβόμαστε την απώλεια γιατί τότε την βιώνουμε έντονα με πόνο και κλάμα ψυχής;
    Μήπως αυτά που νιώθουμε πολλές φορές φοβόμαστε να τα μεταφράσουμε σε λέξεις επειδή δεν ¨΅ταιριάζουν΅΅ στο status μας;

    Έχω ότι μου έδωσε Εκείνος όλα ή τίποτα…
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης



    πολυ καλο soft_crystal !!!
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Φυσικα και φοβόμαστε βρε κορίτσια, φοβόμαστε την απουσία, την μοναξιά, την έλλειψη ασφάλειας, την έλλειψη καθοδήγησης και πάνω απ'όλα φοβόμαστε το κενό, το ότι η ζωή μας μοιάζει να μην έχει νόημα αν δεν ανήκουμε και δεν υπηρετούμε.

    Δεν είμαι υπέρ του φόβου ως μέσο, όπως είμαι κατά του εφησυχασμού, είμαι όμως υπέρ των ειλικρινών προθέσεων και προσπαθειών για βελτίωση.

    Είναι αφελές να πιστεύουμε πως υπάρχει 100% ασφάλεια, εξασφάλιση. Υπάρχει όμως σταθερότητα και ηρεμία που για μένα είναι το πιο πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    - μμμ καλος ειναι ..... θα τον κρατησω ....
    καααατσε κοπελα μου .... τι φοβασε αν πεις για μια φορα στην ζωη σου : "λυπαμαι αλλα η δευτερη φορα ηταν πολυ λιγοτερο απο την πρωτη ενω η τριτη επιασε πατο .. λοιπον .. τα λεμε ..."
    Γιατι ειναι τοσο φοβερο για μια γυναικα να πει αυτο που διασθανεται απο την πρωτη στιγμη ...
    Γιατι ειναι τοσο φοβερο να πει "ηταν πολυ καλο , αλλα οχι αρκετο .. λυπαμαι ..."
    και γιατι τις ελαχιστες φορες που τολμησα να ειμαι ειλικρινεις το πληρωσα με καρουμπαλο και με διαφορα κοσμητικα ... ?
    Σιγουρα αμα με κοιτας στα ματια και εισαι γυμνη τι θα σου πω ? .. οτι "δυστυχως οχι δεν ενιωσα αυτο που θα με κανει να μην θελω να σε χασω ποτε"? ... οχι βεβαια ... δεν θα το πω .. δεν θα το παρω ολο πανω μου ....
    ελα λοιπον ? ... αρχιστε να μοιραζεστε και την αποτυχια για να γλιτωσουμε κανα μηνα απο την ζωη μας ...
     
  11. φόβος εμπεριέχεται σε όλους μας...φτάνει μόνο ο φόβος να μην σε παραλύει και επιρεάζει τις κινήσεις σου (στη ζωή σου)...δηλαδή ο φόβος για το φόβο κλπ
     
  12. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Βελτίωση και "φόβος" - διατηρησιμότητα σχέσης

    Δε μίλησα πουθενά για τον πόνο της απώλειας, αλλά για το φόβο της απώλειας.

    Δεν πρέπει να φοβόμαστε μη Τον χάσουμε γιατί δε μας Ανήκει. Ο φόβος αυτός πέραν από εσφαλμένος λειτουργεί σα τροχοπέδη στην εξέλιξή/βελτίωσή μας.

    Ο πόνος της απώλειας είναι ισχυρός και υφίσταται γιατί χάνεις το άλλο σου μισό, αυτό που σε συμπληρώνει, ένα κομμάτι από την ψυχή σου.

    Δεν είμαι από τους ανθρώπους που φοβούνται να εκφράσουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους, ακόμα κι αν αυτό έρχεται σε ρήξη με το status μου. Για ένα και μόνο λόγο θα σιωπήσω. Όταν αντιληφθώ πως ο συνομιλητής μου, δε αξίζει τη φαιά ουσία που καταναλώνω γι' αυτόν.