Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γίναμε όλοι Mistress/Master και slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος pilote, στις 29 Ιουλίου 2017.

  1. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Καταρχήν θέλω να δηλώσω σχετικά με τον τίτλο του thread ότι σε καμία περίπτωση δεν έχω την πρόθεση να θίξω κάποιον για το τι επιλέγει να βάλει σαν ιδιότητα στο status του. Ο καθένας είναι ελεύθερος να γράψει αυτό που πιστεύει ότι τον εκφράζει.

    Διάβασα το thread του Κυρίου MasterJp
    <<Επίπεδα παράδοσης Ελέγχου και αντίστοιχοι τύποι BDSM σχέσεων>>
    και πιστεύω ότι είναι ένα από τα καλύτερα thread που έχουν γραφτεί στο forum και θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι.
    Πραγματικά πόση αλήθεια και ουσία κρύβουν οι παρακάτω τρεις αράδες.

    1/ η παράδοση του ελέγχου όχι μόνο σε θέματα που άπτονται ευθέως της σεξουαλικότητας είναι αυτή που καθορίζει αν είναι D/s και πόσο και τίποτε άλλο,
    2/ καθένας παραδίδει όσο έλεγχο αισθάνεται άνετα για όσο αισθάνεται άνετα (το ίδιο ισχύει και γι' αυτόν που παραλαμβάνει τον έλεγχο) και
    3/ κανένα στάτους δεν είναι ανώτερο ή υποδεέστερο από κάποιο άλλο


    Μέσα στο post αναφέρετε επίσης το εξείς:

    <<M /s -> Master / slave ή (σπάνια) O/p -> Owner / property. Δεν συναντάται συχνά. Το υ αποτελεί ιδιοκτησία του Κ. Τελεία. Παντού, πάντα και στα πάντα. Δεν υπάρχουν όρια πέρα από εκείνα που θέτει στον εαυτό του το Κ σκέλος (ΕΕ: 5)>>

    Διαβάζοντας λοιπόν αυτό και παίρνοντας αφορμή από δύο προσωπικά συμβάντα, πρώτων ένα post που είχα γράψει πριν 11 χρόνια (δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω αυτή την στιγμή) το οποίο ήταν ουσιαστικά μία κατάθεση ψυχής και μία εξωτερίκευση όλων των όσων ένιωθα, και το πόσο ήθελα (και θέλω ακόμα) να υποταγώ σε μία Αφέντρα. Διαβάζοντας το λοιπόν ξανά λίγο μετά που το έγραψα τρόμαξα, όχι με αυτά που ήθελα για τα οποία ήμουν σίγουρος, αλλά γιατί τότε και από τα δικά μου λόγια συνειδητοποίησα, για πρώτη φορά ίσως, το πόσο μεγάλη δέσμευση και ευθύνη έπρεπε να αναλάβω, και πόσο απόλυτα συνειδητοποιημένος και σίγουρος έπρεπε να είμαι για αυτά που ήθελα, για να γίνω σκλάβος (που ήταν το status που είχα), σε μία Αφέντρα.

    Το δεύτερο περιστατικό έγινε μόλις πρίν δύο ημέρες.

    Την προηγούμενη εβδομάδα είδα σε κάποιο σάιτ ένα profil από μία κυρία με nickname <<afedra e____a (δεν το γράφω όλο γιατί δεν είναι σε αυτό το σάιτ και δεν έχει την δυνατότητα παρέμβασης) και <<ετικέτα>> BDSM, η οποία έγραφε ότι ζητούσε έναν άνδρα για <<υποδούλωση>>. Της έστειλα ένα μυν, έδειξε ενδιαφέρων και πριν δύο ημέρες μιλήσαμε στο skype, μέσω μηνυμάτων, όχι ζωντανά. Δυστυχώς δεν κράτησα την κουβέντα (θα γελάγατε πολύ ιδιαίτερα οι Κυρίες) αλλά αυτό που ήθελε τελικά η εν λόγο κυρία ήταν κάποιον να τις πληρώνει τα έξοδα για να διασκεδάζει στα club και στα μπουζούκια, και να κάνει την <<ζωάρα>> της όπως μου είπε με αντάλλαγμα (οι Αφέντρες δίνουν ανταλλάγματα;   )την ομορφιά της (που δεν είδα) και κάποιες προσταγές του τύπου <<πέσε στα γόνατα>>, <<γλείψε μου το μουνί>> (όχι ότι θα με χάλαγε αλλά δεν ψάχνω αυτό),και κάτι τέτοια, και αυτή η κυρία υπέγραφε ως <<Αφέντρα/Mistress>>.
    Αν κάνω λάθος και εσείς βλέπετε μια Αφέντρα σε αυτό ζητώ συγνώμη και μην το λαμβάνετε υπ όψιν στην απάντηση σας.

    Το τρίτο είναι ότι κάνοντας μία μικρή δειγματοληπτική έρευνα στα μέλη της κοινότητας είδα ότι πολλοί χρησιμοποιούν (ανάμεσα σε αυτούς και εγώ) την ιδιότητα <<Mistress/Master και slave στο status τους.

    Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξείς

    Πόσοι από όλους που χρησιμοποιούν το status <<Mistress/Master>> και <<slave>> κατανοούν πραγματικά τι σημαίνει και τι δεσμεύσεις , δικαιώματα και υποχρεώσεις απορρέουν από αυτό;
    Και τελικά γιατί το χρησιμοποιούμε τόσο πολύ, για να δείξουμε τι;

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη Σ/σας και ειδικά από τα ποιο έμπειρα μέλη τις κοινότητας.
    Ευχαριστώ
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2017
  2. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Ελάχιστοι κατανοούν...ελάχιστοι ενδιαφέρονται να κατανοήσουν...
    Όσοι καταχράζονται στάτους το κάνουν είτε επειδή δεν γνωρίζουν την βαρύτητα της εννοιας της λέξης, είτε επειδή το παίρνουν ελαφριά και στο "δε βαριέσαι για την καύλα μας είμαστε εδώ μέσα" είτε απόλυτα συνειδητα σαν δόλωμα.
    Πιθανόν να μου ξεφεύγουν κι άλλοι λόγοι αλλά αυτοί είναι οι κύριοι βάση της δικής μου εμπειρίας.
     
  3. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Μου αρέσει πολύ το θέμα.
    Δηλώνω τοπ, γιατί αυτό νιώθω ότι είμαι, γιατί ξέρω ότι αυτό κυρίως με εκφράζει, γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αναλάβω την ευθύνη ενός σκλάβου.
    Επίσης, δεν ελκυομαι από άτομα που θέλουν να παραδοσουν τόσο τον έλεγχο. Οι λόγοι δεν χρειάζεται να αναφερθουν.

    Για εμένα λοιπόν, μια Αφέντρα όπως την έχω πλασει στο μυαλό μου με τα δικά μου ιδανικά (γιατί ναι, σαν ρόλο γενικά ξέρουμε όλοι ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο, ότι ο σκλάβος είναι ιδιοκτησία της κλπ) είναι μια γυναίκα που έχει στο χέρι της την ζωή του ανθρώπου απέναντι της και το ιδανικό είναι ότι θα θέλει να τον πλασει να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
    Πως; οι τρόποι ποικιλουν αλλά θα αναφερθώ σε ορισμένους. Διατροφή, διαπαιδαγωγηση, διεύρυνση ορίων κοκ

    Έτυχε λοιπόν να μπει στην ζωή μου ένας άνθρωπος τον οποίο πραγματικά αγαπώ. Και είναι αγάπη με όλη της την σημασία, καθώς ξέρω τα σκοτεινά σημεία και θα τα μάθω ακόμη καλύτερα. Ξέρω και αναγνωρίζω τα ελαττώματα του. Βλέπω όμως και τα προτερήματα του. Θα είμαι εκεί στα δύσκολα αλλά και στις χαρές του.

    Χρειάστηκε για αυτόν τον άνθρωπο να πάρω αποφάσεις πρακτικές, σε αρκετούς τομείς, που θα άλλαζαν την ζωή του. Να επεμβω με τρόπο που δεν είχα ξανακάνει, για λόγους ευνόητους, την δική του ευημερία, την καλυτερευση του.

    Με κάνουν αυτές Αφέντρα του; Όχι.

    Θαρρώ ότι η έννοια της Αφέντρας τουλάχιστον έχει καταντήσει "φετίχ".

    Μου στέλνουν νεαρά άτομα και μου λένε "Ψάχνω Αφέντρα".
    Οι επόμενες λέξεις πάνε συνήθως ως εξής.
    "Αρα ψάχνεις μια γυναίκα η οποία θα σε κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει, θα της παραδόσεις ψυχή, σώμα, χρόνο, τα πάντα. Αλλά μην νομίζεις ότι θα είναι απαραίτητα κάποια με λατεξ, γόβες, κλπ με την οποία απλά θα ξεκαυλωνετε μαζί "
    " εεε όχι, δεν είχα αυτό ακριβώς στο μυαλό μου"

    Βλέπετε, είναι και η βιομηχανία της τσόντας που πρέπει να τραφει. Και η εικόνα που προβάλει, καλά κρατεί.
     
  4. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Το αστείο είναι να βλέπεις άτομα με στάτους "slave" και να μπαίνουν σε προφιλ υποτακτικής και να ζητούν αφέντρα... τι να πει κανεις...

    Εdit: Εξίσου αστείο είναι να βλέπεις και ένα 20χρονο με τα στατους Master/Mistress... για τους ευνόητους λόγους...
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2017
  5. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Δέχομαι το να μπουν σε προφίλ. Ας κοιτάξουν και ότι θέλουν. Αλλά αν στείλουν μήνυμα με σκοπό την γνωριμία και την συνευρεση, πολύ απλά θέλουν κάτι άλλο. Τώρα το άλλο, θεωρώ είναι αυτονόητο, να μην αρχίσω τις χυδαιοτητες έτσι;  
     
  6. Εμένα πάλι τη 2η μέρα στο φόρουμ μου στέλνει ένας 19χρονος master straight και μου λεει να τον υποταξω και να τον γαμησω.Τι φάση κάποιοι εδω μέσα;  
     
  7. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη με τον συγκεκριμένο  
     
  8. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    ας μιλησουν οι εμπειροι...
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    1. Δεν κατανοούν τα T/b και D/s, το Μ/s μας μάρανε...?

    2. Πολύ χρήσιμα είναι σε όλες πλην μιας περιπτώσεως...
    Πιο εύκολο δεν μπορούν να το κάνουν για τα άτομα που στοιχειωδώς, έστω, κατανοούν...
    Οι λόγοι και τα αίτια έχουν να κάνουν με χαμηλής συμπύκνωσης ερεθίσματα, επιδερμική επεξεργασία και ατελή κοινωνική όσμωση.

    Δεν χρειάζονται περισσότερα λόγια, αρκούν αυτά...
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ευκαιρίας δοθείσης...

    Η πατριδογνωσία του "εναλλακτικού" ερωτισμού κα άλλες περιπέτειες...

    Για να μπορεί να γραφτεί αυτή η ρημάδα η πατριδογνωσία χρειάζεται να οριστούν και να κατανοηθούν οι απλές παράμετροι του πεδίου ορισμού του.
    Δηλαδή, ποιο είναι το πεδίο, τι χαρακτηριστικά έχει και πώς λειτουργούν τα πράγματα σε αυτό.

    Επίσης χρειάζεται με τον ίδιο τρόπο να προσδιοριστεί το ανθρωπίνως σχετίζεσθαι και τι το διέπει.
    Ακριβώς κατ' αναλογία του πεδίου και σε συνάρτηση με αυτό* (ποιες, τι είδους, πώς συνάπτονται/εξελίσσονται, αλλά και γιατί και για ποιό λόγο).

    Μετά να προσδιοριστούν τα ζητούμενα των σχέσεων
    Υπάρχει ζητούμενο?
    Αν ναι, ποιο, αν όχι, ομοίως...
    Σκονάκι: Ένα είναι το προαπαιτούμενο πάντως, το do ut des.
    (Πα να πει, πως για να εισπράξεις πρέπει να μπορείς πρώτα να προσφέρεις (διάβαζε αναλάβεις)...

    Αυτά για εισαγωγή...
    Στο βερίκοκο δεν έχουμε μπει ακόμα...
    _________________________________________
    Έδιτ: Ενσωματώθηκε η παρατήρηση του ποστ #11.
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2017
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @cadpmpc : Αν προσθέτατε ένα "και σε συνάρτηση με αυτό" μετά το "κατ' αναλογία του πεδίου" θα συμφωνούσα έτι περισσότερο.
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Eγώ θέλω το βερίκοκο. 
    Θαρρώ πως θα΄χει μεγαλύτερο ενδιαφέρον.