Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 7 Μαρτίου 2006.

  1. tsouknida

    tsouknida Regular Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Το δρομο τον λιγοτερο ταξιδεμενο,παντα τον αποφευγουμε... 
     
  2. takis1969

    takis1969 New Member

    Η άποψη που εγραψε ο serr στην αρχή ειναι η ουσία ολου του θεματος. Υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ψυχοθεραπεία χρόνια μεχρι να κανουν κτημα τους αυτη την αποψη. Και οταν το συνειδητοποιησουν (οτι εμεις ειμαστε που γραφουμε το σενάριο στη σχεση μας) τοτε ξαφνικα ολα γινονται πιο καθαρα και ερχεται η λυση...
     
  3. tsouknida

    tsouknida Regular Member

    Απάντηση: Re: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    !!!!!!Ναι,τοτε διαβαζουμε το δρομο τον λιγοτερο ταξιδεμενο.Εγω εχω χαρισει μονο μεχρι το `να ζεις,να αγαπας κ να μαθαινεις`.Τιποτα δηλαδη...
     
  4. apeirosprothimos

    apeirosprothimos Regular Member

    Ειλικρινά δεν ξέρω αν ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ προβληματικές σχέσεις ή εάν τις ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ σε προβληματικές, όντες ανειλικρινείς ή φοβισμένοι να πούμε όλη την αλήθεια και στον εαυτό μας και στον άλλον΄ή ακόμα και αρνούμενοι να δεχθούμε ότι η σχέση από τη στιγμή της γέννησής της, αποκτά την δική της ιδιαίτερη οντότητα που εξελίσσεται μαζί μας, αλλά και παράλληλα με εμάς, με αποτέλεσμα στην προσπάθειά μας να την προστετεύσουμε να προσπαθούμε να την εγκλωβίσουμε στον χωροχρόνο γέννησής της....
     
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    καθόμαστε μέσα σε σχέσεις που δεν μας ικανοποιούν,δεν προσφέρουν τπτ απολύτως και καταπιεζόμαστε ενω πολύ απλά θα μπορούσαμε να πούμε ενα ωραιότατο "αντίο" και να δώσουμε και ενα φάσκελο,γιατί απλούστατα φοβόμαστε να μείνουμε μόνοι
     
  6. souldusk

    souldusk Regular Member

    Κι αν επιτρέπετε, χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος, γιατί διεκόπησαν;
     
  7. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    όταν κάνεις μια επιλογή, ποτέ δεν είσαι σίγουρος 100% για την εξέλιξή... αν στην πορεία αποδειχτεί λανθασμένη ή ανεπαρκής (κάτι πολύ συνηθισμένο -οι παλιοί λένε πως ο/η σύντροφος είναι σαν το λαχείο) τότε, θα συμφωνήσω με την Georgia, πως ο φόβος της μοναξιάς είναι αυτός που μας δυσκολεύει να αποχωρήσουμε από τη συγκεκριμένη σχέση
     
  8. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    ή ίσως και ο φόβος του οτι θα πληγώσουμε τον άλλον...
     
  9. Lolita

    Lolita Regular Member

    Στην αρχη δεν ξερεις αν θα ειναι προβληματικη..Βεβαια σε αλλες περιπτωσεις ειναι φανερο,σαν τις σχεσεις εξ αποστασεως..Το θεμα ειναι γιατι μενουμε οταν βλεπουμε πως ειναι προβληματικη και ειναι φανερο πως δεν παει αλλο..Εξαρταται το χαρακτηρα του καθενος..Εγω για παραδειγμα εχω μεινει αρκετες φορες σε σχεση πανω απο χρονο προκειμενου μην πληγωσω τον αλλον..Μετα ερχοντε και οι σκεψεις..¨μηπως κανω λαθος και θα το μετανιωνω για παντα?μηπως βρισκομαι σε 'φαση΄
    και να περιμενω λιγο..?Καθε φορα ομως καταλαβαινω πως απλα φοβομουν τη μοναξια..πως θα μεινω χωρις..αγκαλιτσα.
     
  10. impassable07

    impassable07 Regular Member

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Οι λογοι ειναι πολλοι, διαφορετικοι για τον καθενα.. Για αλλους ο φοβος της μοναξιας που τους κανει να ανεχοντε μια λαθος-προβληματικη σχεση, για αλλους η χαμηλη αυτοεκτιμηση (δεν μπορουν να καταλαβουν πως τους αξιζει κατι καλυτερο), για αλλους επειδη τους αρεσει να παιδευοντε μεχρι να "εξαντληθουν" και να πουν "φευγω", για αλλους επειδη βρισκουν ενα "καλο" στην σχεση αυτη που τους "γεμιζει"(π.χ. σεξ) και αγνοουν τα υπολοιπα 99 "στραβα" της σχεσης αυτης..
     
  11. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Η δυναμη της συνηθειας ειναι τεραστια.Επισης δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με την εκφραση "δεν μπορουν να καταλαβουν πως τους αξιζει κατι καλυτερο" της impassable07.Απλα να σημειωσω οτι δεν ειναι χαμηλη αυτοεκτιμηση μονον,αλλα αγνοια δυνατοτητων και απαισιοδοξια παραλληλα
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    H zinnia νομίζω αν δεν κάνω λάθος έγραψε ότι επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις
    γιατί είμαστε προβληματικοί .
    Εγώ δεν ξέρω αν είμαι προβληματική η όχι , πολύ πιθανό να είμαι . Μαλλον ειμαι !
    Γνωρίζω συνηθως από την πρώτη στιγμή αν μια σχέση θα είναι προβληματική ,
    - υπαρχει παντα σε μενα ενα καμπανακι - και αυτό είναι που με τρελαίνει .
    Μου αρέσει απίστευτα κ μου δημιουργεί ένα τρελό πάθος .
    Επειδή έχω όμως επίγνωση της επικινδυνότητας και επίσης λογική ,
    σπάνια ρισκάρω και μπαίνω να την ζήσω ,
    αλλά όταν το κάνω … δεν έχει επιστροφή ,
    την πάω μέχρι το τέλος ,
    μέχρι κάποιος από τους δυο να … ματώσει ,
    και μονο τοτε βγαινω .