Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 7 Μαρτίου 2006.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    γιατι να θες να τελειωσει κατι καλο ? .. προφανως διοτι παυει να ειναι καλο .. και γιατι παυει να ειναι καλο ? .. διοτι καπου κατι δεν εγινε σωστα ...
    αρα ξεκινας απο την αρχη μια σχεση με την αποψη πως αργα η γρηγορα κατι θα γινει στραβο ... δεν θα ηταν καλυτερο να προσπαθησεις να αποφυγεις το στραβο πριν το βρεις μπροστα ?
     
  2. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Κάποιες σχέσεις είναι καταδικασμένες να γίνουν "κακές".
    Γιατί ; Ίσως γιατί από μια φάση και μετά αρχίζουν να επαναλαμβάνονται καταστάσεις,
    οπότε ένας εκ των δύο αρχίζει να βαριέται.
    Οπότε κάπου εκεί, καλό είναι να λήγουν, με ή χωρίς την συγκατάθεση και των δυο.
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις επειδή όλες οι σχέσεις είναι προβληματικές, ιδίως όσες μοιάζουν να μην είναι.
    Η μόνη ανέφελη, φυσιολογική σχέση είναι ο αυνανισμός.
     
  4. Eri

    Eri

    Γι αυτο ειμαι τοσο ευτυχισμενη τελευταια????

    Εχω την τελεια σχεση.....
     
  5. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Ο χαρακτηρισμός "προβληματική" για μια σχέση, ειδικότερα αν συνοδεύεται από γενίκευση,
    μου φαίνεται προβληματικός...
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Δεν διαφωνώ, αλλά θα επιμείνω, από μιαν άλλη σκοπιά:
    Ιδανική ερωτική σχέση είναι εκείνη που ενώνει δύο ανθρώπους που δεν έχουν γνωριστεί ή συναντηθεί ποτέ και ούτε πρόκειται να γνωριστούν ή να συναντηθούν στο μέλλον.
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ειμαι την αποψης να αποφευγουμε να πεφτουμε στην διασκεδαση των αδυναμιων ...
    δεν ηρθε κανεις με τουφεκι να σου πει "κανε την ταδε σχεση" ...
    το να ρουτινιασεις ειναι αποτελεσμα κακων χειρισμων ή καλυτερα ελειψης γνωσεως στους καταλληλους χειρισμους ...
    με τους κολλητους γιατι δεν ρουτιανιαζεις ή με τα χομπυ ? ...........
    αμα δεν ζητησεις βοηθεια απο καποιον που ξερει , ακρη απο μονος δεν βρισκεις ...
     
  8. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Θα ήταν ιδανική ερωτική σχέση αυτή που αναφέρεις πιο πάνω αν δεν είχε το παράδοξο
    να είναι ερωτική σχέση δίχως σεξουαλική επαφή  .

    Ή μήπως η σωματική ένωση προσγειώνει μια σχέση από το ιδανικό μοντέλο που έχουμε στο μυαλό
    μας σε κάτι πιο ανθρώπινο ;

    Το σκεπτικό σου μου θύμισε λίγο Wilde...

    Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες πιο πάνω αν εξηγήσεις τι εννοείς με την φράση "ιδανική σχέση".
    Γιατί αν είναι αυτό που κατάλαβα, η ιδανική σχέση για όποιον πιστεύει το παραπάνω δεν είναι
    απαραίτητα ιδανική και για κάποιον άλλον  . Οπότε ίσως να μην μιλάμε για απόλυτη αλήθεια - ορισμό
    ιδανικής σχέσης πάλι...

    Ελπίζω να μην γίνομαι ιδιαίτερα εκνευριστικός  
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Λόγω όσων μόλις ανέφερες, ότι δηλαδή η ιδανική σχέση, έχει να κάνει με τις προσωπικές ιδεοληψίες του καθενός από μας, γι' αυτό ακριβώς και αδυνατούμε να τη στηρίξουμε στην καθημερινότητα. Όσο μένει σε ένα ιδεατό επίπεδο, μπορεί κάλλιστα να υφίσταται, όταν όμως δοκιμαστεί στην πράξη, τότε μόνο ιδανική δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με τη συμβατότητα ή μη των ανθρώπων αλλά κυρίως γιατί το ιδανικό μορφοποιείται μυθικά στο μυαλό μας, απόκοσμο και τελικά απλησίαστο.
     
  10. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Re: Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Συμφωνώ .

    Όσο πιο ιδανικό, τόσο πιο μακρυά από την πραγματικότητα.

    Τελικά η πιο ειλικρινής (αλλά δεν ξέρω αν είναι πλήρης) σχέση
    είναι αυτή του αυνανιστή με τον εαυτό του. Ξέρεις ακριβώς τι ζητάς από εσένα,
    και σε αγαπάς για αυτό που είσαι κ' όχι για αυτό που θα'θελες να είσαι.

    Οι υπόλοιπες στην καλύτερη περίπτωση τείνουν προς το ιδανικό
    με πολλή προσπάθεια και θέληση και από τους δύο.
     
  11. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Γιατί επιλέγουμε προβληματικές σχέσεις ?

    Πικρή διαπίστωση, προσωπικά μου πήρε κάμποσα χρονάκια για να το εννοήσω.
    Το χειρότερο σήμερα είναι, ότι ότι η πολλή προσπάθεια και θέληση από τους δυό, σπανίως συναντάται.
    Το γρήγορο και εύκολο έχει γίνει στάση ζωής, τα φτιάχνουμε κι ως που να πεις κίμινο τα χαλάμε για να τα ξαναφτιάξουμε
    και να τα ξαναχαλάσουμε με παιδικές αφέλειες του αιώνιου ή ανόητες καταναλωτικές ματαιοδοξίες.
     
  12. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Όλες οι σχέσεις μπορεί να είναι προβληματικές. Ακόμα και αν κολλάς τέλεια με το έτερον ήμισυ πάντα θα υπάρχουν προστριβές, διαφωνίες κλπ κλπ, διαφορετικά κιόλας τι νόημα θα είχε αν συμφωνούσαμε σε όλα. Ίσως το πόσο προβληματική μπορεί να είναι μία σχέση είναι αυτό που πρέπει να βλέπουμε κάθε φορά. Αν είναι τόσο, ώστε να καταντά μη λειτουργική.

    Σχέσεις πάντως έντονου πάθους μπορεί να είναι απείρως προβληματικές και αντίθετα σχέσεις σχεδόν αδιάφορες, μη προβληματικές? Αυτό κατά την γνώμη μου ισχύει καθώς σε μία αδιάφορη σχέση όπου όλα κυλούν σε ευθεία γραμμή τι προβλήματα άραγε μπορεί να παρουσιαστούν, πέραν της αποξένωσης που από ένα σημείο και έπειτα είναι το φυσικό επακόλουθο της αδιαφορίας και των 2. Από την άλλη η σχέση πάθους, ίσως απίστευτα προβληματική αλλά το λέει και η λέξη: κυριαρχεί το πάθος, η ένταση, ίσως ο έρωτας. Φοβερό να συμβαίνει. Το θέμα είναι για πόσο...