Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί υπό?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Cinnamon, στις 30 Σεπτεμβρίου 2018.

  1. tithon

    tithon Contributor

    συνάγεται αυτό από το σενάριο, σε ταινίες αναφέρεται. μάλλον.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Υπό -στα πλαίσια του BDSM- δε σου αρέσει να είσαι, *είσαι*

    Αν δε σου αρέσει αλλά το κάνεις για να μη χάσεις το κελεπούρι και το κέφι σου θα χαλάσεις και -αργά ή γρήγορα- θα χάσεις και το κελεπούρι.
     
  3. γιατι ετσι μας αρεσει
     
  4. prodigal sub

    prodigal sub ΠαΝούργα Premium Member

    Όχι πιθανόν, είναι ακριβώς έτσι! Και επειδή ο κάθε άνθρωπος την βιώνει και την αντιλαμβάνεται διαφορετικά, δεν μπορεί να υπάρχει ορισμός.
    Η υποταγή μου δίνει τόση χαρά, ηρεμία και ισορροπία, που δεν έχει σημασία να μάθω το γιατί  
    Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν μπορώ να απαντήσω και στο τι είναι κυριαρχία, το αντιλαμβάνομαι ως μία δύναμη που ασκείται πάνω μου και με γονατίζει, σβήνει ο εγκέφαλος και σταματάω να είμαι εγώ, είμαι αυτό που θέλει να είμαι, χωρίς γιατί και πως, χωρίς προϋποθέσεις, χωρίς ανταλλάγματα, χωρίς προσδοκίες.
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2018
  5. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Λίγο εγώ λίγο αυτοί...Όλα στο προγραμμα είναι δεν βαριέσαι ...
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Το έχω αναρωτηθεί και εγώ αυτό. Μου ήταν πολύ δύσκολο να το αποδεχτώ. Ήμουν αρκετά στενόμυαλη σαν άνθρωπος και δεν είχα τις βάσεις να το καταλάβω.

    Έτρεχα σε ψυχοκούκου γιατί φοβόμουν πως ήμουν τρελή. Το τι ψυχολαλά μπαρούφες έχω χρυσοπληρώσει για να ακούσω, με ξεπερνάει! Σήμερα τα σκέφτομαι και γελάω.
    Έριχνα το φταίξιμο στους ερωτικούς μου συντρόφους, ένιωθα "λίγο" αυτό που μου έδιναν. Μπέρδευα τον έλεγχο με το συναίσθημα. Όταν κάποιος δεν ήθελε να με ελέγχει, μετέφραζα το κενό που ένιωθα σαν "απόρριψη".
    Έψαχνα να βρω έναν τρόπο, πιο συμβατικό που να συνάδει με αυτά που ξέρω και μπορώ να καταλάβω.
    Δοκίμασα χειριστικούς και κακοποιητικούς.
    Δοκίμασα θυματοποιήσεις.
    Δοκίμασα Θεούς και Δαίμονες.

    Το πάλεψα πολύ, μέχρι ψυχικής εξάντλησης. Μετά απλά αφέθηκα σε αυτό, το αφήνω να με πάει και παρατηρώ τι μου συμβαίνει.. και μου συμβαίνουν απίστευτα πράγματα!
    Το πιο σημαντικό, είναι ότι ελευθερώνεται σταδιακά ένα κομμάτι του εαυτού μου που δεν ήξερα καν ότι υπάρχει και με κάποιον τρόπο αποφασίζει σωστά για μένα.
    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πολλά, άλλα δεν ανησυχώ πια. Και αυτό για κάποια σαν και μένα, είναι σπουδαία κατάκτηση.

    Δεν ξέρω γιατί υπό και γιατί όχι κάτι άλλο και δε με νοιάζει πια.
    Απολαμβάνω να είμαι καλά και το αφήνω να με πάει..
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2018
  7. katerina

    katerina Regular Member

    Γιατι.... παρακαλαω για λιγακι πονο, να τοσο δα και με γραφει!
    Οποτε τι μου μενει να κανω ?
    Υποταγη!

    Με την ελπιδα να το διαβασει , να εκνευριστει και να περασει το δικο μου!
    Αλλα, σαν να το βλεπω μπροτα μου, να το διαβαζει να γελαει και να φευγει ...!
     
  8. skia

    skia Contributor

    Αυτο λεγεται top of the bottom και δε θα σου περασει  
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2018
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Και ομως. Ολα στην υποταγη για μελισσουλες και λουλουδακια ειναι.

    Τι φανταζεσαι οτι συμβαινει δηλαδη οταν η μελισσα ρουφαει τη γυρη απο το λουλουδακι ;

    Οτι ακριβως συμβαινει με τον βρυκολακα που πινει το αιμα του θυματος του  

    Αν ειχανε λαλια τα λουλουδακια να μιλησουν η πληκτρολογιο να γραψουν, ενας θεος ξερει τι θα γραφανε...
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Πάλι πίπες ονειρεύεσαι μου φαίνεται.
     
  11. Black Dog Stray Michael

    Black Dog Stray Michael Regular Member

    @Cinnamon

    Υπάρχει λόγος, σοβαρός,
    Που ήμουν Υπο - τακτικός
    Αυτά μου τυχαν, δυστυχώς
    Μα δεν τα κρύβω, ευτυχώς, και να ένας λόγος σοβαρόοοος...
    Που είμαι ωραίιοοος~~

    ...και μετά από αυτήν την χαζή/άσκοπη αναφορά στον Πορτοκαλογλου, θα έλεγα ότι πιο σημαντική ερώτηση από το γιατί κάποιος "γίνεται" υπό είναι το πως το βιώνει κάνεις, δηλαδή το τι λέμε στον εαυτό μας· εκεί μπορεί να είναι οποιοσδήποτε τρόπος απο αυτούς που είπες.

    Ωστόσο πιστεύω ότι ο κυριότερος λόγος που κάποιος είναι Υπό είναι οι σεξουαλικες του ορμές. Άλλωστε ο εγωκεντρισμος, οι ανασφάλειες, η χαλάρωση του να μην έχεις την ευθύνη ή η χαρά του να δίνεις απόλαυση ανιδιοτελως (με και χωρίς εισαγωγικά   ) είναι συναισθήματα που μπορούν να ικανοποιηθουν με χίλιους τρόπους και εκτός κρεβατοκαμαρας. Οπότε ναι, καυλα.

    Υ. Γ.: Ακούω συχνά την λέξη "απελευθέρωση". Δεν την εμπιστεύομαι. Απελευθέρωση σε σχέση με τι; Με ποιο βάρος ή δεσμό; Μήπως τελικά είναι δυσκολοτερο απ όσο φαίνεται κάποιος, υπό ή οτιδήποτε αλλο, να αποδεχτεί τις ίδιες του τις ορμές;
     
  12. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Οταν κάτι βιώνεται, μπορεί και να περιγραφεί.
    Ισως όχι απόλυτα, εξαρτάται από την ικανότητα και το ταλέντο κάποιου στο να αποτυπώνει τις σκέψεις και τα συναισθήματα του.
    Εχω διαβάσει περιγραφή της @rea.. που ήταν ολοζώντανη.