Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατι ημαστε τοσο ευαξαπτοι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Tropical_Storm, στις 18 Μαϊου 2008.

  1. latexduck

    latexduck Contributor


    Όχι δεν είπα αυτό, λέω απλά ότι όταν κάθεσαι και σκέφτεσαι συνεχώς να βρεις αυτό που σου αρέσει και δεν σερβίρετε στο πιάτο όπως το απλό σεξ αναγκάζεσαι να μελετήσεις - ψάχνεις, ίσως το έξυπνος να μην είναι η κατάλληλη λέξη αλλά σίγουρα αυτό σου φτιάχνει χαρακτήρα.

    (αν και δεν είναι επί του θέματος το p.m εγώ τουλάχιστον στέλνω όταν έχω κάτι να πώ, δεν μιλάω μόνος μου για ώρα χωρίς να ακούω τον άλλον τι μου λέει, όποτε άντε γεια!  )

    ...και thelma μίλα καλύτερα pls , είναι η γνώμη μου και θα την σέβεσαι...
     
  2. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Γιατι ημαστε τοσο ευαξαπτοι?

    Με ειχες ρωτησει κατι και για να σου γινω κατανοητη, απαντησα με παραδειγμα Jim.
    Οσο για την γνωμη σου, καλα κανεις και σκεφτεσαι αυτα που σκεφτεσαι και γραφεις αυτα που γραφεις.
    Και μια και ειμαι εδω ας απαντησω και στο θεμα.
    Φταιει το εκρηκτικο μας ταπεραμεντο.  
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μα φυσικα και θα ειμαστε τσατιλες με το καρρο των ανασφαλειων και ανωμαλιων που σερνουμε .... καθε βημα και καημος , αγανακτηση .. ε ... να μας τι λενε κιολας που το καρο εχει ξυλινες ροδες ? ... παει πολυ .. και μεσα στην περηφανη ανοησια μας γινοματσε τσαντιλες ....
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μηπως ειχατε μπει σε πολιτικα φορουμ την προεκλογικη περιοδο;
    σε αθλητικα;(διαρκως,εκει το βρισιδι δεν σταματα ποτε)
    εξω εχουν φτασει να σκοτωνονται για μια θεση παρκιν και πιστευετε σοβαρα πως οι βδσμερς ειναι πλεον ευεξαπτοι λογω κλισης(;;; 
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Γιατι ημαστε τοσο ευαξαπτοι?

    Οι πολλοί καφέδες μήπως φταίνε?
     
  6. L_Strike

    L_Strike Contributor

    "Βρισκόμαστε σε έναν χώρο που αν δεν πατήσεις, σιγουρα τουλάχιστον θα σκοντάψεις στο 'εγώ' καποιου". Τάδε έφη μια πεφιλημένη μου γραία και έχει τεράστιο δίκιο.... και ξέρετε: το να σου πατήσει κάποιος το "εγώ" σου, είναι συχνά χειρότερο από το να σου πατήσει τον κάλο (όπου κι αν βρίσκεται). Η συνέχεια προδιαγεγραμμένη ως μαθηματικό μοντέλο (πιθανότατα πρόοδος και δη γεωμετρική).
     
  7. latexduck

    latexduck Contributor

    Re: Απάντηση: Γιατι ημαστε τοσο ευαξαπτοι?

    Εγώ δεν πίνω καφέ!  
     
  8. Εγω παλι λεω να πα να βαλω κανα τραγουδι στο "μονο μουσικη"
    Σας αφηνω να λυσετε εσεις τα υπολοιπα. Παω  
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν πιστεύω ότι έχουμε εντονότερα συναισθήματα από οποιονδήποτε άλλο (τα συναισθήματα δεν δύνανται να μετρηθούν). Επίσης, η κλίση μας δεν είναι κοινή, συνεπώς δεν δικαιολογεί ενιαία συμπεριφορά (άλλος είναι σαδιστής, άλλος είναι φετιχιστής, άλλος είναι υποτακτικός).

    Πιστεύω ότι τα συμπεριφορικά μας στοιχεία δεν εξαρτώνται αποκλειστικά από το σεξουαλικό μας προσανατολισμό αλλά αποτελούν συνάρτηση πολλών παραγόντων. Δέχομαι πως ένας κυριαρχικός άνδρας ενδέχεται να υιοθετεί μία περισσότερο επιθετική επικοινωνιακή πολιτική από κάποιον υποτακτικό, αλλά η επιθετικότητα όπως την προσδιορίζεις φρονώ πως δεν έχει να κάνει με το κυριαρχικό του χαρακτήρα του αλλά με την παιδεία του.

    Αν δεχτούμε πως το forum αποτελεί μία μικρογραφία του συνόλου των προσκείμενων στο BDSM, φαίνεται ξεκάθαρα πως η αγένεια, η επιθετικότητα, η οξυθυμία και οι έντονες συναισθηματικές μεταπτώσεις απαντώνται σε όλων των status τους χρήστες.

    Χώρια που υπάρχει και η λανθασμένη αίσθηση πως η κυκλοθυμία και η ανικανότητα αυτεγκράτειας υποδηλώνει ασίγαστο πάθος. Για εμένα οι συμπεριφορές αυτές, δεν έχουν καθόλου να κάνουν με το μέγεθος ή την ποιότητα της σεξουαλικότητας αλλά με την έλλειψη κοινωνικής μόρφωσης. Αν από την άλλη πλευρά κάποιοι βιώνουν τα πάθη τους ως πάθηση του νευρολογικού τους συστήματος, τότε προφανώς θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις συναφείς έννοιες.

    Ας μην ξεχνάμε επίσης πως άλλο είναι η βιαιότητα σε μία σεξουαλική πράξη, και άλλο η συγκαλυμμένη επιθετικότητα που μπορεί να εκδηλώνεται προς συνομιλητές μας λ.χ., μέσα από ένα προσβλητικό σχόλιο, ή ένα ειρωνικό smiley. Πολύ ωραίο θέμα Tropical Storm, και θα ήταν πολύ καλό και παραγωγικό πιστεύω να εξηγηθεί σαφέστερα πώς εννοείς την επιθετικότητα ή τη βιαιότητα. Είχα μία συζήτηση προ ημερών αναφορικά με το τι μπορεί να προάγει συναισθήματα επιθετικότητας στα παιδιά και προέκυψε η αναγκαιότητα να προσδιοριστούν οι έννοιες, διότι σκηνές βίας καταναλώνει ένα παιδί παίζοντας ένα διαδικτυακό παιχνίδι στρατηγικής όπου ο ήρωας σκοτώνει με το σπαθί του τον εχθρό, αλλά επίσης κοινωνός βίας γίνεται και όταν παρακολουθεί σκηνές προσβολών ή απόρριψης εν γένει με πρωταγωνιστές τους κηδεμόνες του. Διαφέρουν οι βίες. Διαφέρει ο σαδιστής από τον επιθετικό. Πολλές φορές μάλιστα ο σαδιστής εκτονώνει την επιθυμία του για έκφραση βιαιότητας πολύ σαφέστερα από άλλους ανθρώπους που λόγω ιδιοσυγκρασίας τη συσσωρεύουν εντός τους και την διοχετεύουν, χωρίς να το αντιλαμβάνονται ούτε οι ίδιοι, προς κάθε κατεύθυνση. Τι σημαίνει ένας αποδοκιμαστικός μορφασμός, όταν θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αλλά εκφράζεται και δη με τρόπο ώστε να γίνεται αντιληπτός; Απέχει πολύ ως προς την αφετηρία του, από μία γροθιά στο στομάχι; Ή μήπως υπάρχει η λανθασμένη αντίληψη ότι η ευγένεια αφορά μόνο στο πώς εκφράζουμε κάτι, και όχι στο περιεχόμενο της έκφρασής μας;
     
  10. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Γιατι ημαστε τοσο ευαξαπτοι?

    Αυτη ειναι η πιο καταλληλη λεξουλα,η πιο επιδερμικη και ''φτωχη'' δικαιολογηση συγκεκριμενων αντιληψεων και νεοτροπιας που συναντανε ολοι οσοι γινονται μελη του φορουμ.
    Φταιει ο χαραχτηρας μας λοιπον και οχι το πως σκεφτομαστε και τι μυαλα κουβαλαμε...!!!!!
    Πολυ ωραια....!!!!!
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν θεωρω τον χαρακτηρα μου ευεξαπτο.
    Θα μπορουσα να ειμαι η προσωποποιηση της υπομονης και της κατανοησης αρκει να μην με προσβαλουν η προσβαλουν πολυ φιλικα μου προσωπα διοτι τοτε..............................εχουμε κυκλωνες!!!
     
  12. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Thank you Syrah, for saying that my thread is interesting. I would love to expand on my question and clarify some issues, but my Greek is in no way adequate for such an undertaking. I ask your indulgence, in answering some of the stimulating comments you have made in English.

    I agree that it seems far fetched and somewhat simplistic to equate one's status or sexual preference with one's behavior, or the likelihood that they might be easily upset and angered. The fact that one might be a sadist, or a submissive, or a dominant, or even a fetishist, doesn't automatically determine their behavior out of role, in normal, or what passes for normal life, among equals. Because no matter what our status, we are fundamentally and irrefutably equal as to our right to expression, and indeed, any other right. And it appears that we are all susceptible to sudden and rather extremely expressed bouts of anger.
    I also agree that lack of self control does not indicate nor can it be equated with passion. However, it is undeniably true that we, in this particular place in the continuum of human sexuality, seem to possess a greater intensity when involved in our chosen activities. We dare face our innermost fears and desires, and one can almost say that we delve into the most hidden aspects of our id, where most of the rest of society fears to tread. Perhaps that leaves us more exposed, therefore more emotional, and therefore more likely to take umbrage when perhaps none is intended? Just a thought.

    I was not specifically examining hostility or aggressiveness and its possible causes, though that is indeed a very interesting topic for discussion. I was merely examining what might possibly make us more vulnerable to perceived and moreover, electronic "attacks", what leads us to have online arguments that really serve no purpose, not even as a catharsis.

    It also seems to me that many of us try to prove ourselves, mostly online, as more aware, more knowledgeable, more experienced, more anything than our fellow forum members. It reminds me of a very old Saturday Night Live sketch: "Quen es mas macho?" It could become our motto.

    At this point, I have no answers. If I did, I would not have opened the thread. There have been, however, some very interesting and enlightening answers so far, which I am pondering.

    I look forward, hopefully, to more.

    Thanks E/everybody!