Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Για άτομα νέα στον χώρο (και όχι μόνο).

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 8 Μαϊου 2009.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Οταν λεμε "στον χωρο", ποιο χωρο εννοουμε ?

    Αλλοι ασχολουναι με το BD (bondage, discipline)
    Αλλοι με το DS (D/s, M/s)
    Αλλοι με το SM (σαδομαζοχισμο, φετιχ, πρακτικες κλπ κλπ.)
    Αλλοι παλι θελουν ενα απλο σκετο βανιλλοκινκοσεξακι, σκετο, με φραουλες ή δυο αραπαδες.

    Ξερετε καποιον ή καποιαν που ασχολειται με ΟΛΑ απο αυτα ?

    Μηπως ειναι λιγο μεγαλος ο κορβανας για να λεμε "ειμαι/εισαι/ειναι στο χωρο" ?

    Καποιο θεμα που αφορα εναν, ισως δεν αφορα αλλον. Και ισως να μην το καταλαβαινει κιολας.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αριθμητική, Γεωμετρία, Άλγεβρα, Ανάλυση, Τροπολογία, Θεωρία Πιθανοτήτων, Στατιστική, Θεωρία Συνόλων, Τυπική Λογική, Θεωρία υπολογισμού, Θεωρία Παιγνίων κλπ κλπ κλπ

    Όλα τα παραπάνω ανήκουν στο χώρο των Μαθηματικών και μπλέκονται μαζί σε πολλαπλά επίπεδα.

    Έτσι και ο χώρος του BDSM.
     
  3. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.


    Το γνωριζω αγαπητε οτι ο "κοσμος του BDSM" ειναι ποικιλλοτροπος.
    Το ερωτημα μου παραμενει. Μπορει καποιος/α να τα γνωριζει ολα ?
    Να τα κανει ολα ? Να εχει αποψη για ολα ?

    Για να εκφρασει καποιος/α αποψη για τη "Θεωρία Παιγνίων",
    φτανει να πει απλα την .. γνωμη του ?
    Και αντε και την ειπε. Και αντε και εχει και ειδικες γνωσεις.
    Σημαινει, οτι αυτοματα.. εχει και δικιο ?

    Θα προτιμουσα να μ ελεγαν, ειμαι π.χ. λογιστης, κατεχω μαθηματικα, αλλα ασχολουμαι με EXCELοφυλλα.
    Μπορει μεν να εχω ακουστα τι σημαινει δευτερη παραγωγος, αλλα δεν εχω ασχοληθει.
    Και να εχω ασχοληθει, δεν σημαινει οτι με ζητησε η Φολκσβαγκεν για μηχανικο στο R&D.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Στα μαθηματικά έχεις δίκιο, ο Poincaré ο τελευταίος Universalist μας άφησε το 1912. Στο BDSM θα σε γελάσω, μπορεί να έχεις και εκεί δίκιο!
     
  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν κατάλαβα, έχεις ενστάσεις για την φράση "στον χώρο" και θες διευκρινήσεις σε τι συνίσταται αυτός,
    ή για την εγκυρότητα των απόψεων ατόμων που φάινεται να έχουν "άποψη για όλα";
     
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητέ,είναι βέβαιο πως είναι σχεδόν αδύνατο κάποιος/α να έχει προσωπική εμπειρία,γνώση και τριβή σε όλα τα θέματα του bdsm.Είναι λογικό γιατί μιλάμε για μια πολύ μεγάλη "βεντάλια" πραγμάτων.
    Σίγουρα σε κάποιους/ες αρέσουν περισσότερο κάποια πράγματα από κάποια άλλα.
    Η λογική αυτής της κοινότητας και των συναντήσεων των μελών εκτός από γνωριμία είναι και για την ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων πάνω σε θέματα του bdsm.
    Τώρα πάμε στην βαρύτητα της άποψης σε κάποιο bdsmικο θέμα.
    Σίγουρα κάποιου/ας η άποψη που έχει γνώσεις και εμπειρία πάνω στο θέμα μετρά περισσότερο από κάποιου/ας που δεν έχει.Λογικό δεν είναι;
    Βέβαια εδώ μπαίνει ο παράγοντας του "είμαι ο Μαστεράς που τους γαμώ όλους" και το "δεν ήξερες δεν ρώταγες" το τελευταίο αφορά τις νέες παρουσίες που γίνονται "τροφή" για το πρώτο που αναφέρω.
    Οπότε εν κατακλείδι η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να υπάρχει ηρεμία και να θυμόμαστε ότι "γηράσκω αεί διδασκόμενος".Πάντα θα υπάρχει το κάτι που μπορείς να προσφέρεις κάπου,όπως και το κάτι που μπορείς να πάρεις.
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Με καλυψατε και οι δυο. Ευχαριστω.
     
  8. Satine

    Satine New Member

    Οι συμβουλές σου με έβαλαν σε σκέψεις...σε ευχαριστώ πολύ!
    Θέλω επίσης να προσθέσω οτι μπορεί να συμβεί το δύσκολο και το επικίνδυνο και μετά την πρώτη φορά οπότε χρειάζεται μια γενικότερη προσοχή στη διαχείριση των επαφών μας.
     
  9. Jannis Panagiotidis

    Jannis Panagiotidis New Member

    to bdsm einai propanton eilikrineia pros ton eavto sou
     
    Last edited by a moderator: 19 Ιανουαρίου 2021
  10. karamel

    karamel Don't bother! I won't.

    Το D/s δεν είναι η αφετηρία μιας σχέσης αλλά η κατάληξη...

    Πολύ ωραίο post. θα συμφωνήσω απόλυτα. Προφανώς θα ήθελα να προσθέσω και στα άπειρα κορίτσια του φόρουμ που αναζητούν μία σχέση...να μην ενθουσιάζονται με την πρώτη επικοινωνία...έχουν χρόνο ας κάτσουν να αξιολογήσουν την κάθε περίπτωση και να μην αποθαρρύνονται. Ένας άνθρωπος που βιάζεται απλώς να του στείλεις φωτό κτλ σίγουρα δεν είναι ο κατάλληλος...
     
  11. Bruno38

    Bruno38 New Member

    Ευχαριστουμε για τις συμβουλες ...
     
  12. !!!