Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γυμνια...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος timandra, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. timandra

    timandra Regular Member

    Πολλες φορες αναρωτηθηκα γιατι η σκλαβα πρεπει να ειναι γυμνη, τουλαχιστον οποτε το επιτρεπουν οι συνθηκες. Η πρωτη απαντηση που μου ηρθε στο μυαλο ηταν οτι το θεαμα ειναι ιδιατερα ερωτικο αλλα πιστευω οτι αυτος μπορει να ειναι ο τελευταιος λογος και ισως ο λιγοτερο σημαντικος.
    Η σκλαβα πρεπει να ξεγυμνωσει την ψυχη της, να απαλλαγει απο ενοχες, τυψεις, πρεπει, taboo, σκεψεις που μεχρι τοτε κυριαρχουσαν στο μυαλο της προκειμενου να υπαρχει στην κοινωνια.

    Η γυμνια του κορμιου ειναι σε συναρτηση με τη γυμνια της ψυχης; Συμβαλει η μια στην πραγματωση της αλλης; Η αποψη μου ειναι πως ναι. Οταν για πρωτη φορα ο Κυριος μου, μου Ειπε να σταθω γυμνη μπροστα σε εναν καθρεφτη και να Του πω τι βλεπω... Του απαντησα, μεσα σε αναφιλητα οτι βλεπω ενα τιποτα.. Οχι γιατι δεν πιστευα σε μενα ή δεν ειχα αυτοπεποιθηση αλλα γιατι αυτη που εβλεπα να καθρεφτιζεται απεναντι μου ηταν μια αλλη, μια αγνωστη που επρεπε να ξεκινησει απο την αρχη. Δεν ηταν μονο το γυμνο κορμι που εβλεπα... ηταν περα απο αυτο...

    Εχει η γυμνια κυριολεκτικα και μεταφορικα τον ιδιο ακριβως σκοπο, την ελευθερια;
    Οταν ειναι γυμνη δεν εχει αμυνες.Το κορμι και η ψυχη ειναι ετοιμα να παραδοθουν σε Εκεινον. Η γυμνια αυτη την κανει να αισθανεται απαλλαγμενη απο καθε σκεψη που δεν εχει αποδεκτη Εκεινον. Η προσμονη μεγαλωνει.

    Το αισθημα ντροπης που αισθανεται η σκλαβα την πρωτη φορα που το βλεμμα του Κυριου της ταξιδεψει στο γυμνο της κορμι ειναι ενας επιπροσθετος λογος να γνωρισει καλυτερα τον εαυτο της, να τον αγαπησει, να αποδεχτει τη φυση της; Απο την αλλη αυτο το αισθημα ντροπης εξαλειφεται με τον καιρο ή οχι; Ειναι αυτος ενας ακομα τροπος να δειχνει την υποτακτικοτητα της, την ταπεινοτητα της;
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Γυμνια...

    Δε βλεπω για πιο λογο θα πρεπει το σωμα και η ψυχη να ταυτιζονται κυριολεκτικα. Προσωπικα θα προτιμουσα μια σκλαβα (ή μια υποτακτικη) με ενα μικρο αραχνουφαντο πεπλο επανω της, ή/και με μικρα αξεσουαρ που θα τονιζουν τις ερωτογενεις της ζωνες.

    Συμφωνω απολυτα οτι η ψυχη θα πρεπει να ειναι τελειως γυμνη και ελεθερη, οπως και το σωμα. Ομως δε βλεπω το λογο της κυριολεκτικης ταυτισης αυτων των δυο, που ειναι τοσο ξεχωριστα μεταξυ τους.
     
  3. month

    month Regular Member

    Τα ρούχα πάντα κρύβανε κάτι. Όταν δεν έχεις κάτι να κρυφτείς, όταν δεν έχεις κάπου να τρέξεις απο πίσω, σε κάνει πάντα να βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον... Συν του ότι είναι ερωτικό το να βλέπεις το σώμα του/της συντρόφουσου γυμνό...
     
  4. sman

    sman New Member

    Δύο είναι τα πλάσματα του Θεού που ξέφυγαν από το σχεδιό του:ο άνθρωπος και ο γυμνοσάλιαγκος.
    Ο γυμνοσάλιαγκος προσπάθησε να μπει σε άδεια καύκαλα για να γίνει κανονικό σαλιγκάρι αλλά μάταια.
    Ο άνθρωπος προσπαθεί με χιλιάδες τρόπους να καλύψει την γύμνια του,με ρούχα με ξένες γούνες με κοσμήματα,με ξένα κρεβάτια,με ομορφιά και νότη
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Τουλαχιστο για τους παλαιστες του σουμο ... η γυμνια τους δεν ειναι αδυναμια και ετσι το θεωρω και εγω ...
    Αν ρωτουσα ενα σκλαβο να μου πει τι βλεπει στον καθρεφτη ... θα το εκανα για να μαθω την ψυχη του ... η ομορφη ψυχη θα δει ομορφια , η σκοτεινη θα εστιασει στις ατελειες , η πονηρη θα τις κρυψει , η ψευτικη θα μαντεψει ...
    Το γυμνο εχει μονο μεταφορικη εννοια και μονο αν το εχεις επιβαλει .. ετσι ....
    Πριν καμποσο καιρο επρεπε να διωρθοσω καποιο μηχανισμο σε ξενοδοχειο οπου φιλοξενουσε μια παρουσιαση (δεν θυμαμαι τι) και καποια μοντελα ειχαν ερθει για τον σκοπο αυτο ... χτυπαω την πορτα του δωματιου και μου ανοιγει μια κοπελα φορωντας μονο ενα στρινγκ !!!....αναρωτιωμουν αν πραγματι γεννιουνται τετοιες κοπελες ή τις φτιαχνει καποιος ζαχαροπλαστης μαζι με τον Μιχαηλ Αγγελο (βλεπε Ρωμη) ... τελεια σε ολα της ... και ανετη σαν να φορουσε ρουχα ... μου λεει : "εχεις προβλημα ? .. μηπως να ντυθω ?" ..."-αμα δεν εχεις εσυ .. εγω δεν εχω κανενα..." ... αν και ηταν η πρωτη φορα που ενιωσα ενοχος οταν πληρωθηκα για επισκευη ...
    Το γυμνο ειναι αυτο που θα του πουμε να ειναι .. το αισθημα της ντροπης βρισκεται εκει διοτι εξυπηρετει το παιχνιδι απλωνοντας ταυτοχρονα και το διχτυ ασφαλειας απο κατω ...
    Ο καθρεφτης παιζει τον ρολο της αυτοκριτικης ... της εμφανους τουλαχιστο
    Πριν βγαλετε λοιπον συμπερασματα κοιτωντας τον καθρεφτη ... θα ηταν καλο να φανταστητε μια πιθανη εξελιξη : Να σας ζητησει ο Κυριος να ξαναντυθειτε και να μεινει εκεινος γυμνος απεναντι σας , να σας ζητησει να Του/Της πειτε τι βλεπετε και μετα να εξηγησετε και να συκρινετε την αυτοκριτικη σας με την κριτικη που κανετε σε Εκεινον/νη ... ειναι λιγο τρυκ ... ετσι ? ...   ...
     
  6. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Re: Γυμνια...

    Δεν πρόκειται να το κάνει κανένας ακούγεται εύκολο αλά το εύκολο είναι τρομερά δύσκολο οκ ναι να καθίσει κάποιος γυμνός η αυτοκριτική είναι δύσκολη ειναι σαν να κανεις S.W.O.T ANALYSIS από τα αρχικά των λέξεων Strengths, Weaknesses, Opportunities και Threats στον εαυτό σου
    να εντοπίσουμε τα συγκριτικά μας πλεονεκτήματα καθώς και να προσπαθήσουμε να τα διατηρήσουμε (strengths)
    να βρούμε και στη συνέχεια να διορθώσουμε τα συγκριτικά μας μειονεκτήματα (weaknesses)
    να εκμεταλλευθούμε τις τωρινές ευκαιρίες, καθώς και αυτές που θα προκύψουν (opportunities)
    να μειώσουμε τις συνέπειες των τωρινών και μελλοντικών απειλών (threats)
    ποιος έχει τα κότσια το χρόνο και
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    για την συγκεκριμενη περιπτωση δεν καταλαβαινω τι εννοεις "συγκριτικα" ... σε συγκριση με ποιον ? .... και σαν τι ειδους ευκαιριες προσμενουν να γινουν εκμεταλλευσιμες ?.... απλα ρωτω ...
     
  8. Striker

    Striker Regular Member

    Ειναι εκπληκτικα τα συμπερασματα που προκυπτουν επειτα απο μια τετοια ενεργεια (σκλαβας ή μη). Αρκει να μπορει κανεις να τα διακρινει. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που συχνα ειναι απο τις πρωτες εντολες που δινουμε (και επαναλαμβανουμε και αργοτερα).

    Στην περιπτωση σκλαβας ειναι τοσο ευκολοτερο αναλογα με τον βαθμο (σωστης) συνειδητοποιησης του εαυτου της, ενω οσο αφορα τον Αφεντη παραμενουν στα χερια του ειτε προς αμεση αξιοποιηση ειτε προς αρχειοθετηση (προσωρινη ή και μονιμη).


    Striker
     
  9. supernova

    supernova Guest

    opa . omorfa einai edo mesa!!

    Ώπα, όμορφα είναι εδώ μέσα!!
     
    Last edited by a moderator: 10 Ιανουαρίου 2007
  10. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    H γύμνωση ενός ατόμου υπό συνθήκες bdsm λειτουργεί εξαιρετικά ταπεινωτικά και με διαφορετικό τρόπο σε άνδρα και σε γυναίκα. Η σωστή προσέγγιση δίνει θεαματικά αποτελέσματα για την αρχή ενός ευπρεπούς session.
     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    γιατί πάντα σε κάθε μορφή τέχνης η γυναίκα επί το πλείστω είναι γυμνή ;

    πιστεύω έχει τον ίδιο λόγο και στο "γιατί οι σκλάβες να είναι γυμνές; "
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Γυμνια...

    Διάβασα ξανά το αρχικό κείμενο της timandra ,
    και αν και κατάλαβα την συνάρτηση ταύτιση που δίνει η ίδια για τον εαυτό της ,
    και το σέβομαι απόλυτα, ήθελα να γράψω , πως
    για μένα είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα που καμία σύνδεση δεν έχουν .

    Είναι εκπληκτικό , σκέφτομαι ,
    πόσο διαφορετικοί είμαστε οι άνθρωποι
    ζώντας μερικές φορές τα ίδια πράγματα
    αλλά αντιμετωπίζοντας τα τελείως διαφορετικά .

    Στη δεύτερη παράγραφο της η timandra γράφει ,
    ….‘’ Οταν για πρωτη φορα ο Κυριος μου, μου Ειπε να σταθω γυμνη μπροστα σε εναν καθρεφτη
    και να Του πω τι βλεπω...
    Του απαντησα, μεσα σε αναφιλητα οτι βλεπω ενα τιποτα..
    Οχι γιατι δεν πιστευα σε μενα ή δεν ειχα αυτοπεποιθηση
    αλλα γιατι αυτη που εβλεπα να καθρεφτιζεται απεναντι μου ηταν μια αλλη,
    μια αγνωστη που επρεπε να ξεκινησει απο την αρχη.
    Δεν ηταν μονο το γυμνο κορμι που εβλεπα... ηταν περα απο αυτο... ‘’

    Όταν αρκετά παλιά λοιπόν ,ο τότε Κύριος μου ,
    Μου είπε να κάνω το ίδιο ,
    Η απάντηση μου ήταν …
    ‘’ Αχ , Κύριε μου , πρέπει να κάνω δίαιτα να χάσω κιλά στο στομάχι και την κοιλιά ,
    αλλά Κύριε μου έχω πολύ όμορφα πόδια κλπ κλπ ‘’ ,
    και όταν έμεινα γυμνή μπροστά του για πρώτη φορά ήμουν πολύ περήφανη ,
    με το κεφάλι ψηλά και τα χέρια πίσω του .

    Μπορεί να κάνω λάθος , δεν ξέρω ,
    αλλά αν δεν γυμνώσεις την ψυχή σου και δεν απαλλαχτείς από τις ενοχές τις τύψεις
    και ότι άλλο σε βασανίζει πρώτα , πάντα θα κοιτάζει κάποια τον καθρέφτη
    και θα βλέπει άλλα από αυτά που πρέπει να βλέπει ουσιαστικά .
    Η ‘’ ελευθερία ‘’ για μένα είναι από τα πρώτα βήματα συνειδητοποίησης του τι μου συμβαίνει , τι θέλω να κάνω και να ζήσω ,
    και το σώμα είναι αυτό που θα ακολουθήσει , είτε είναι γυμνό είτε δεν είναι .
    Γι αυτή την ‘’ ελευθερία ‘’ ,
    μια υπό νομίζω πως πρέπει να δουλέψει πολύ με τον εαυτό της ,
    ίσως και πολύ πριν βρει ή την βρει ο πρώτος της Κύριος .
    θεωρώ πως το να μπει κάποια σε μια οποιαδήποτε κατάσταση bdsm
    χωρίς να γνωρίζει τον εαυτό της , να τον αγαπάει πολύ ,
    να έχει αποδεχτεί την φύση της είναι λάθος για την ψυχική της υγεία ,
    γι αυτό και βλέπουμε πολύ συχνά πως υπάρχουν άνθρωποι που μπαίνουν σε αυτό το χώρο ,
    χωρίς να ξέρουν καν γιατί η για να καλύψουν άλλα πράγματα .
    Απλά δηλαδή για λάθος λόγους .

    Είναι υπέροχο πραγματικά να μπορείς να κατεβάζεις να βγάζεις τα ρούχα σου ,
    και να ‘’ στήνεσαι ‘’ , και να αδημονείς για …. την συνέχεια
    απαλλαγμένη από κάθε τι μέσα σου και η δική σου αυτή ‘’ ελευθερία ‘’
    να περνάει αυτόματα σε Εκείνον .
    Αυτά που θα λάβει είτε είναι εγκεφαλικά και φυσικά σωματικά , είναι πολλά .
    Η απόλαυση έρχεται μέσα από την συνείδηση του τι είμαστε και πως θέλουμε να ζούμε .