Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δεν είναι μόνο σεξ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος dom2012, στις 11 Ιανουαρίου 2020.

  1. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    @Arioch thanks(?) for the πάσα  

    Καταρχήν μήπως να ξεκαθαρίσουμε το τι θα μπορούσμε να θεωρήσουμε ως "σεξουαλικό περιεχόμενο" στην παρούσα συζήτηση?
    Αναφέρεις π.χ.
    Θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος/α ότι ένα session είναι ικανό να του προσφέρει υπέρτατη σεξουαλική ικανοποίηση. Με οργασμό ή χωρίς. Ή μόνο από το subspace...
    Θα μου πείτε πως ακόμα και το μαστίγιο ή το γλείψιμο ποδιών εμπεριέχει σωματική επαφή. Όμως, τα ίδια αποτελέσματα δεν μπορούμε να έχουμε από humiliation, degradation, dehumanization, exposure κ.ά. και μάλιστα και εξ αποστάσεως?

    Το θέμα περιπλέκεται ακόμη περισσότερο αν στο ερώτημα προστεθεί ο όρος "μεταξύ τους?".
    Θεωρείται σεξουαλικό εάν της δώσει εντολή να χύσει μόνη της? Κάποιοι θα πουν ναι.
    Όταν την στείλει να κάνει sex με κάποιον που ξέρει πως δεν θα το ευχαριστηθεί?
    Όταν την έχει στον πάγο για τιμωρία και ενώ αυτός είναι εξαφανισμένος, ο ψυχικός μαζοχισμός της -πέρα από την απόγνωση στα πατώματα- της προσφέρει μια διαρκή σεξουαλική υπερδιέγερση???

    Νομίζω πως είναι παραπάνω από επιτακτική, η ανάγκη προσδιορισμού του τι εννοούμε σεξουαλικό, στο ερώτημα που αντέστρεψες.

    Στις σχέσεις, τώρα, που τυχαίνει να γνωρίζω, ισχύουν (ή αυτά μπόρεσα, εγώ, να δω) τα εξής:
    Σχέσεις υπηρεσίας (servitude) με ή χωρίς απόλυτο έλεγχο ζωής (σε household ή όχι). Πουθενά δεν υφίσταται επαφή ή s/m και σε μερικές δεν υφίσταται καν οικειότητα κανενός είδους.

    Και απ'ότι έχω δει είναι από αυτές που αντέχουν στο χρόνο. Ίσως γιατί παίρνουν αυτό που πραγματικά έχουν ανάγκη και όχι αυτό που νομίζουν (ή κάποτε νόμιζαν) πως θέλουν. Μπορώ, επίσης, να προσθέσω πως διέκρινα ηρεμία, γαλήνη στα άτομα της σχέσης. Υποκειμενικά, βέβαια. Αντικειμενικά, όμως, κάποιες από αυτές αποτελούν τις μόνες BDSM-ικές σχέσεις που γνωρίζω σε τόσο μεγάλες ηλικίες...
     
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Δεν θα ήθελα να μπω σε μια ατέρμονη συζήτηση.
    Επίσης δεν είπα όλες, είπα πολλές.
    Αλλά εάν θέλετε μπορούμε να αντιστρέψουμε το ερώτημα.
    Εσείς πιστεύετε ότι αυτό είναι κάτι απίθανο; Ή δεν γίνεται;
    Εάν θέλετε απαντάτε αφού εγώ δεν συνέχισα την δική σας ερώτηση. Και δεν θα συνεχίσω ούτε την απάντηση σας.
     
  3. max martinis

    max martinis Sui generis

    Όχι, ήμουν ξεκάθαρος. Κάθε κανονική σχέση που είχα είχε και το κομμάτι του D/s μέσα, δεν ήταν αποκλειστικά αυτό. Όταν λοιπόν έβγαινε το D/s σκηνικό δεν ήταν απαραίτητο να υπάρχει και σεξ. Plain as that
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Και ας διορθώσει ο νηματοθέτης τον τίτλο
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    "Όταν έβγαινε το D/s σκηνικό". Μάλιστα. Στον υπόλοιπο χρόνο, μήπως βανίλα τάιμ;
    Αχ μίστρες Σκάρλετ, πόσα ξέρατε...
     
  6. max martinis

    max martinis Sui generis

    Υπάρχουμε και εμείς οι ρομαντικά διαστροφικοί και τούμπαλιν. Αλήθεια, γιατί τόσες ταμπέλες; Κάποτε δεν υπήρχαν. Και ναι, είμαι σε μια ηλικία που το ζούσαμε λίγο διαφορετικά αυτό.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @Master Electro-pain
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για να απαντήσεις.

    Όσον αφορά στο παρακάτω:
    Η αλήθεια είναι ότι αυτή την ερώτηση την έκανα και εγώ στον εαυτό μου αλλά άπλωνε τόσο πολύ που τελικά αποφάσισα να το αφήσω στην κρίση των συμμετεχόντων στον διάλογο.

    Αν πιεζόμουν θα "όριζα"¹ μη σεξουαλικό περιεχόμενο οποιαδήποτε δραστηριότητα η οποία δεν σχετίζεται έμμεσα ή άμεσα με σεξουαλική πράξη και δεν προκαλεί κάποιου είδους σεξουαλική διέγερση σε κανένα από τους συμμετέχοντες.

    Ωστόσο όπως έγραψα και παραπάνω αυτό έχει περισσότερες από μία αναγνώσεις οπότε it is left to the eye of the beholder.

    ¹ τα εισαγωγικά γιατί μια εισήγηση που μπάζει δεν μπορεί να την πεις ορισμό.
     
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2020
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αν δεν πιστεύετε σε ταμπέλες, μην τις επικαλεστείτε ο ίδιος ("οι σχέσεις μου ήταν πάντα D/s", "παιχνίδι Κυριαρχίας και υποταγής", "η Κυρίαρχη"). H σχέση D/s έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό: ένας οδηγάει, ένας ακολουθεί. Σταθερά, χωρίς διαλείμματα, χωρίς αντιστροφή κατεύθυνσης. Δεν υπάρχει το "λίγο D/s", είναι κάτι σαν το ολίγον έγκυος.

    Και κάτι άλλο. Δεύτερη φορά που επικαλείστε την ηλικία σας σαν να είναι ένα είδος αυθεντίας (για τους ανώμαλους, λέγεται επιχείρημα ad verecundiam). Πρώτον, δεν είναι, δεύτερον, δεν ξέρετε τι ηλικία έχουν οι συνομιλητές σας, ούτε από πότε "κάνουν bdsm".  
     
    Last edited: 12 Ιανουαρίου 2020
  9. espimain

    espimain Contributor

    To D/s είναι σχέση, δεν είναι σίριαλ σε επεισόδια.
    Σχέση με κομμάτια D/s, είναι σαν γκαστριά σε δώσεις.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Συμφωνώ, όπως το περιγράφει, αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω, για T/b μου κάνει
     
  11. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Απαντωντας στο ανεστραμμενο ερωτημα, σαφως και υπαρχουν. Απλα....μου φανηκε λιγο υπερβολικη η δηλωση και σιγουρα δεν ενοιωσα οτι αφορουσε «λιγες».
     
  12. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Και, συμμετεχοντας στη γενικοτερη συζητηση, γιατι πρεπει μια σχεση καποιων ανθρωπων να υποκειται σε καποιους συγκεκριμενους κανονες? Ιδιως οταν τιθεται επι ταπητος μια σχεση που εμπλεκει και συναισθημα?