Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός BDSM ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 29 Νοεμβρίου 2010.

  1. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    Διαφωνώ και συντάσσομαι με την άποψη της Syrah. Οταν αναφερόμαστε, και το εννοούμε, σε M/s πλαίσιο, ΔΕΝ υπάρχει προσυμφωνημένος ρόλος. Αλίμονο αν υπήρχε.
    Θα συμφωνήσω βέβαια πως κανένα πλαίσιο δεν είναι M/s, επειδή τα δύο μέρη το βαπτίζουν ως τέτοιο.

    Tα θέλω της υ ναι (και εδώ χωράει μεγάλη συζήτηση), της slave όχι. Είναι ξεκάθαρο, από το πλαίσιο της σχέσης. Αναφερόμαστε σε Μ/s.
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?


    Το ότι το κύριο επιχείρημά σου όπως λες είναι αυτό που υπογράμμισα, υποστηρίζει απόλυτα την απόφασή μου να μην επιχειρηματολογήσω... Είδα ένα ακόμη ίδιας υφής "επιχείρημα" κάπου πιό πάνω, και θα σχολιάσω μόνο πως κάτι τέτοια κατ' εμέ δεν αποτελούν επιχειρήματα που θα μπορούσαν να στηρίξουν θέσεις, αλλά αντιθέτως, αποδείξεις γιά το ότι οι άνθρωποι ενίοτε δεν συνειδητοποιούν τί συμβαίνει στην πραγματικότητα γύρω τους, και ούτε καν εντός των ίδιων τους των σχέσεων, επειδή παρατηρούν τα πράγματα μέσα από κάποιο πρίσμα, που είτε έχουν επιλέξει να το κρατούν μπροστά στα μάτια τους, είτε δεν έχουν αντιληφθεί πως βρίσκεται εκεί (λυπάμαι που δεν βρήκα πιό "στρογγυλεμένο" τρόπο να το γράψω αυτό, αλλά έχοντας να επιλέξω ανάμεσα στο εύσχημο ή το σαφές, επέλεξα το δεύτερο).

    Ως εκ τούτων πρέπει να είναι προφανές πως οποιαδήποτε προσπάθεια ανταλλαγής επιχειρημάτων μεταξύ μας (και μάλιστα σ' ένα θέμα κατά βάσιν θεωρητικό) θα ήταν ατελέσφορη, μιά και δεν υπάρχει κοινό έδαφος, ούτε και κοινή γλώσσα: Διαφωνούμε στο τί είναι επιχείρημα και τί όχι, όπως και στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα, γενικώς (ή μάλλον, ακριβέστερα, κάποιος από τους δυό μας εδώ αντιλαμβάνεται ενώ ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται καθόλου. Ασχέτως του ποιός είναι ο "Α" και ποιός ο "Β", εμφανέστατα, αυτό ισχύει).

    Εμμένω λοιπόν στην απόφαση να μην επιχειρηματολογήσω, με τον κίνδυνο έστω, να θεωρηθώ από κάποιους ανόητος. Το προτιμώ, παρά να ασχολούμαι με πράγματα που εγώ είμαι σίγουρος πως είναι ανόητα...



    Όλα τα παραπάνω, ισχύουν ακριβώς ως απάντηση και στο σχόλιο του Seduction, που μόλις είδα... Θα προσθέσω μόνον εδώ ότι στο "πραγματικό" και όχι "βαφτισμένο" M/s, το παραμύθιασμα είναι απλά βαθύτερο, και πιό συγκαλυμμένο... Χωρίς επιχειρήματα και πάλι, και πάλι τα βρίσκω περιττά, μιά και τελικώς απευθύνομαι μόνο σ' αυτούς που μπορούν, και θέλουν να το δουν. Αυτοί που δεν μπορούν ή που δεν θέλουν δεν με αφορούν διόλου, κι αυτούς που επιλέγουν να το αποκρύπτουν τους κατανοώ μεν (κατανοώ δηλαδή τις προθέσεις τους), δεν πρόκειται ποτέ ν' ακολουθήσω την πολιτική τους, δε...


    Αυτά.

    Μεθ' υπολήψεως,
    MM.



     
  3. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    καλα και μια σκλαβα δεν ειναι αβουλο ον...αν θελει καθεται με τον πολυγαμικο Κ αν οχι στο καλο παει....

    αλλα το νημα αναφερεται στην πολυγαμια γενικα μεσα στο χωρο αυτο φανταζομαι...
    βασικα για μενα δε πολυκανει διαφορα στην προκειμενη περιπτωση...
    ειτε υ ειτε σκλαβα αν θες πολυγαμικο Κ καθεσαι αν οχι βρες αλλον, η κανω λαθος?
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    εγω παντως θελω πολυγαμικο τον συντροφο μου για να πηδαω κι εγω τις γκομενες του
     
  5. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    MM, αν και χωρίς να επιχειρηματολογείς δεν βοηθάς τη συζήτηση, εντούτοις σεβαστή η άποψη σου.

    Τα έχεις μπερδέψει. Αλλο πράγμα η υ, άλλο η slave.
     
  6. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    τι ακριβως μπερδεψα?
    μαλλον δε καταλαβες τι θελω να πω...
    απο τη στιγμη που ξεκινα μια σχεση Κ-υ και Κ-σκλαβας σημαινει οτι και οι 2 συμφωνησαν οτι τους κανει ο ενας στον αλλον...
    αν δεν συγκανουν δε ξεκιναει τιποτα...
    εκτος και αν συνηθιζεται να τα κρατουν κρυφα για να τις ριχνουν και να τα βγαζουν αργοτερα....δε πιστευω....
    οποτε αλλο εννουσα ισως και αλλο καταλαβες...
    η πολυγαμια ειναι επιλογη του καθενος.
    αν ειμαι σκλαβα και δεν μου αρεσει η πολυγαμια δε κανω τιποτα με πολυγαμικους Κ.αναλογα και αν ειμαι υ. 
     
  7. mescalito

    mescalito New Member

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    Με όλα αυτά που διάβασα τα έκανα σαλάτα. Βοηθήστε με να καταλάβω...
    Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ που κολλάει η πολυγαμία με το bdsm, όπως δυσκολεύομαι να αντιληφθώ και πως ορίζονται οι κανόνες του "παιχνιδιού". Ίσως να φταίει η απειρία μου σ' αυτό ίσως πάλι και όχι...

    Πάντως αν γνώριζα έναν Κυρίαρχο που του άρεσε να έχει χαρέμι κι εμένα δεν μου άρεσε γιατί να έμενα; Το ότι είμαι υποτακτικός ή ίσως και σκλάβος δεν σημαίνει ότι θα περνάω άσχημα και θα μένω στη σχέση. Σκοπός του "παιχνιδιού" είναι να περνάνε όλοι καλά, ο καθένας με τον τρόπο του.

    Αν ο Κυρίαρχος δεν μου προσφέρει αυτό που χρειάζομαι για να μείνω κοντά του εγώ γιατί να μείνω; Και μην μου πει κάποιος ότι οι σκλάβοι είναι κάτι το διαφορετικό, δυσκολεύεται η νοημοσύνη μου να το δεχτεί. Αν ο σκλάβος έκανε ότι του ζητούσαν χωρίς πρωτίστως ο ίδιος να καυλώνει από αυτό, τότε δεν θα έπρεπε να έχει το δικαίωμα της αποδέσμευσης. Σκλάβος και αποδέσμευση δεν μου κολλάει...

    Στο μόνο συμπέρασμα που μπορώ να καταλήξω είναι ότι ο κάθε Κυρίαρχος ορίζει τους δικούς του κανόνες και προσελκύει υποτακτικούς και σκλάβους που μπορούν και θέλουν να τους ακολουθήσουν. Αν του αρέσει η πολυγαμία ή η μονογαμία θα προσελκύσει και τα αντίστοιχα άτομα...
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?


    Δεν βλέπω καμμιά σαλάτα εδώ, ούτε καν ένα πιατάκι γκουακαμόλε. Μιά χαρά τα λες.

    Υπάρχουν βέβαια περιπλοκές στο ζήτημα, που τις γεννούν συμπεριφορές όπως (επί παραδείγματι) η ανειλικρίνεια η μεταφιεσμένη σε macho μαστεριλίκι και πολλές άλλες, σε γενικές γραμμές όμως και στη βάση τους, τα πράγματα είναι όπως τα λες...


     
  9. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    Απλα, το μπιντιεσεμ εχει παραθυρακια τα οποια βολευουν πολυ κοσμο που, κακα τα ψεματα, υπο ΚΣ οχι μονο πολυγαμικοι/ες δεν θα ηταν, αλλα ουτε καν μονογαμικοι/ες........Εξαρταται πως το διαβαζει κανεις και τι συμπερασμα ΘΕΛΕΙ να βγαλει....Κατι σαν τις νομοθεσιες που οι δικηγοροι αναλογως ποιον υποστηριζουν τις μεταφραζουν διαφορετικα......Ατιμο πραμα οι λεξεις, γι'αυτο προτιμω τους αριθμους......
     
  10. Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    Να γιατί δεν μπορώ με τίποτε να πιστέψω σε Αφεντάδες και σκλαβάκια...

    Αν θέλεις να λέγεσαι Αφέντης κι έχεις σκλάβα, οφείλεις να της μάθεις να σε ικανοποιεί.

    Αν θέλεις να λέγεσαι σκλάβα κι έχεις Αφέντη, οφείλεις να μάθεις να τον ικανοποιείς.

    Σε άλλες καταστάσεις, θεωρώ ότι βοηθά η συζήτηση.

    Απλά τα πράγματα.
     
  11. tristan

    tristan Guest

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?


    Ετσι μπράβο.! Βοηθά ή συζήτηση.

    Ακόμη και σε ολοκληρωτικές περιπτώσεις που δεν υπάρχει συζήτηση (όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενα ποστς) υπάρχει σιωπηρή συμφωνία των δυο μερών για το οτι δεν θα συζητηθεί κατι.

    Δηλαδή η εκ των προτέρων συναίνεση υφίσταται, ακόμη κι αν δεν δηλώνεται.
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός bdsm?

    Το BDSM πάνω απ όλα είναι συναίνεση, συμφωνία.Προυποθέτει δήλαδη τον διάλογο.
    Ακριβώς για αυτό τον λόγο είναι και δύσκολο στην εφαρμογή του, αλλά και απελευθερωτικό.
    Δεν είναι η αρχή του ενός σε καμία περίπτωση αλλά η κοινή απόφαση των δυο.
    Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν αν η κοινή συμφωνία είναι πολυγαμία έχει καλώς, αν δεν είναι και πάλι έχει καλώς.
    Σε αντίθετη περίπτωση δεν έχουμε BDSM σχέση αλλά μια κρυφή διαστροφική σχέση με την εξουσία που ΄ψάχνει χώρο να κρυφτεί...