Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημοσιοποίηση και Εκθεση του Ιδιωτικού μας βίου

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zinnia, στις 15 Μαϊου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. zinnia

    zinnia Contributor


    Mε αφορμή αυτο, ανοίγω ένα νήμα για συζήτηση.

    Τι είναι αυτό άραγε που μας "ωθεί" να δίνουμε και να χαιρόμαστε που δίνουμε δημοσιότητα σε αυστηρώς προσωπικά θέματα;
     
    Last edited: 19 Μαϊου 2008
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Να απενοχοποιησουμε αυτο που εχουν οι αλλοι ως καταλοιπο και διδαχη απο τους γονεις μας,να βοηθησουμε ατομα που το εχουν μεσα τους να ανακαλυψουν τι ειναι αυτο που νιωθουν και οτι δεν ειναι κακο,να προσφερουμε και να ανταλλαξουμε εμπειριες και αποψεις,να μαθουμε πραγματα που δεν ξερουμε και να διδαξουμε αυτα που κατεχουμε και να επικοινωνησουμε βασικα με τα ατομα που εχουμε κοινα ενδιαφεροντα.

    ~Κωνσταντινος
     
  3. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Για εσενα το bdsm μπορει να μην εχει ορια αγαπητε,εχει για την Ελληνικη νομοθεσια.Και αν στραβωνε κατι δεν θα ψαχνανε τον Perri.Θα ψαχνανε ποιο ατομο το διοργανωσε.Καλυτερα να μην συνεχιστει η κουβεντα αυτη γιατι ειλικρινα θα ακουστουν ΑΠΕΙΡΑ που προσωπικα εγω δεν θελω να τα εκφρασω.Στην τελικη να καθομαι εγω να χαλαω τον εαυτο μου επειδη δεν μπορεις να καταλαβεις οτι ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΣ τους υπολοιπους δεν θα το κανω.Ειναι κατι που πρεπει να το καταλαβεις μονος σου.
    Το θεωρω απιθανο ομως,βλεποντας την πορεια που ειχες μεσα στο 3ημερο.Κριμα.  
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μου κάνει εντύπωση που θέτεις πρώτο αυτό. Δηλαδή, ο πρώτος λόγος για σένα δεν είναι η ικανοποίηση της καύλας σου, του εγώ σου, της αυτοπροβολής σου αν είσαι άτομο που το έχει ανάγκη, αλλά το να βοηθήσεις τους άλλους. Πολύ ουμανιστικό μου ακούγεται για να το πιστέψω...
     
  5. Εγώ θα δω το ζήτημα από μια άλλη σκοπιά που όμως έχει άμεση σχέση
    με το ερώτημα που θέτεις προς συζήτηση.
    Πάντα μου άρεσαν οι άνθρωποι που δεν ξέρεις τι θα πούνε παρακάτω
    Ούτε πια θα είναι η επόμενη ενέργεια τους. Που λένε η που κάνουν κάτι
    και αποδιοργανώνουν στιγμιαία μια κατάσταση η ένα μυαλό. Έτσι… εντελώς
    στο άσχετο ,όταν δεν το περιμένεις. Πολλές φορές έπιασα τον εαυτό μου
    να προσπαθεί να τους μιμηθεί και σήμερα γνωστοποίησα τις προτιμήσεις μου
    σε δυο εντελώς άγνωστες γυναίκες και χωρίς κανένα λόγω.
    Μπήκα σ’ ένα βιβλιοπωλείο. Στο γραφείο καθόταν η ιδιοκτήτρια και μια φίλη
    της προφανώς και έπιναν καφέ. Εγώ αφού διάλεξα το βιβλίο που ήθελα
    πήγα στο γραφείο το ακούμπησα επάνω και άρχισα να ξεφυλλίζω κάτι μικρά
    βιβλιαράκια με συνταγές μαγειρικής. Η φίλη της ιδιοκτήτριας με ένα πλατύ
    χαμόγελο με ρωτάει….
    -Μαγειρεύετε ?
    - Κυρίως τρώγω… απαντώ και συνεχίζω…αλλά πρέπει να μάθω και μάλιστα
    σύντομα επειδή τώρα τελευταία είμαι σε μια σχέση όπου της κάνω τον σκλάβο
    και επειδή δεν μαγειρεύω καλά μου έχει κάνει τον κωλο παντζάρι από τις ξυλιές.  
    Αυτή την απάντηση έδωσα με το πιο σοβαρό και προβληματισμένο ύφος που
    μπορούσα να πάρω. Όταν είδα και τις δυο να με κοιτάζουν με έκπληξη ,
    ,να έχουν ανοιχτό το στόμα, μετά να κοιτάζουν η μια την άλλη και να δείχνουν
    σαν να έχει κολλήσει το μυαλό τους το χάρηκα .Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτά τα
    λίγα δευτερόλεπτα χάρηκα με την αμηχανία που προκάλεσα και ακόμα
    περισσότερο όταν άκουσα τα πνιχτά γελακια τους καθώς έβγαινα στο δρόμο.
    Δεν έχω εξήγηση. Εμένα εκεινη τη στιγμη μου ηρθε το εκανα και μου αρεσε That’s all  
     
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Εαν με γνωρισεις απο κοντα θα το καταλαβεις.ΚΑι ειναι και πολυ απλο.Την καυλα μου την ικανοποιω και σπιτι μου,το εγω μου και η αυτοπροβολη μου δεν εχουν σημασια γιατι δεν θεωρω οτι συμμετεχω σε διαγωνισμο δημοτικοτητας ουτε κατεβαινω σε εκλογες.

    Φιλικα,

    ~Κωνσταντινος
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Δεν μπορώ να αποδεχθώ ως επαρκές κίνητρο δημοσιοποίησης την επιθυμία κάποιου, να θέλει να αποφύγει την (όποια) συγκάλυψη της προσωπικής ζωής του, σε όποια μορφή ο ίδιος επιθυμεί. Εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο να μην έχει υπολογίσει καθόλου την σημαντικότητα ορισμένων συνεπειών που ακολουθούν της δημοσιοποίησης αυτής (δεν αναφέρομαι στις ηθικές/ ηθικιστικές αντιδράσεις της κοινωνίας, αλλά στις αμιγώς ποινικές συνέπειες).
    Να σας το πω και πιο ωμά: κάποιος είναι κοπρολάγνος. Διανοείστε να "εκφραστεί ελεύθερα" σε ένα κατάμεστο εστιατόριο; Όσοι αντιδράσουν είναι "διανοητικά αγκυλωμένοι" ή εκείνος ξεπέρασε τα όρια;
    ... και κάτι ακόμα: με ποιά κριτήρια χρίεται "κοινωνικός εκπαιδευτής" κάποιος; Και γιατί η προσωπική ερωτική ζωή κάποιου να είναι υποχρεωτικό να την βλέπει κάποιος που δεν θέλει; Αυτό θα προάγει το πνεύμα της κοινωνίας;

    Η γνωστοποίηση του σαδομαζοχισμού έχει ήδη επιτευχθεί παγκοσμίως και σε ικανοποιητικό βαθμό. Η (όποια) αρωγή μπορεί να προσφερθεί και στο νυν υπάρχον επίπεδο, είτε με διαδικτυακές συζητήσεις, είτε με επιλεγμένες κατ' ιδίαν επαφές. Η απενοχοποίηση, όμως, έρχεται με ενδοσκόπιση, όχι με δημόσια προβολή ενός lifestyle προς πάσα κατεύθυνση. Είναι καθαρά αυτοαναφορική και, εφόσον επιτευχθεί, η όποια προβολή είναι περιττή. Ως επι των πλείστων, ανάγκη προβολής μιας διαφορετικότητας (και δη ακραίας μορφής για τον μέσο θεατή) έχει εκείνος που επιζητά την επιβεβαίωση, λόγω δικής του ανασφάλειας.
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ένα play party που γίνεται σε να δημόσιο dungeon, είναι ένα γεγονός που δίνει στους kinky ανθρώπους, την ευκαιρία να συμμετέχουν σε παιχνίδια BDSM, ή να ενημερωθούν για κάποιες τεχνικές, από άλλους του χώρου. Είναι μια καλή ευκαιρία να προσέξουμε την αλληλεπίδραση μεταξύ Μ/μας, να συναντηθούμε και να παίξουμε ενδεχομένως με νέους ανθρώπους,, αλλά και να επιδείξουμε την ύπαρξη μας σε ένα περιβάλλον αποδοχής.
    Να μην ξεχνάμε ότι τα παιχνίδια Κυριαρχίας και υποταγής δεν είναι κατ΄ανάγκη sex.
     
  9. dominastella

    dominastella Regular Member

    Απάντηση: Δημοσιοποίηση και Εκθεση του Ιδιωτικού μας βίου

    ειστε πολυ ανοιχτομιαλη κηρια μου μιλατε σαν να εχετε ζησει το bdsm πραγματικα να το αισθανεστε πολυ δηνατα μεσα σαs και υποθετο οτι εχετε ζησει και εκτοs χωρασ προτεινο να γινει πραγματικα ενα τετοιο παρτι και ειμαι διαθεσιμη να συνισφερο με καθε τροπο
     
  10. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Re: Απάντηση: Δημοσιοποίηση και Εκθεση του Ιδιωτικού μας βίου

    Κάτι μου θυμίζει αυτό, κάτι μου θυμίζει...  

    Όσον αφορά την προσωπική ζωή οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ήσαν σοφοί και το ξέρουμε. Τα εν οίκω μη εν δήμω.
     
  11. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Δημοσιοποίηση και Εκθεση του Ιδιωτικού μας βίου

    Ουφ ησυχασα......Ενιωσες κ συ ενα ριγος να σε διαπερναει?????
     
  12. female

    female Contributor

    Re: Απάντηση: Δημοσιοποίηση και Εκθεση του Ιδιωτικού μας βίου




    +1


    +1


    Αν και εκτός χώρου, οι παραπάνω απόψεις θα με κάλυπταν σε οποιαδήποτε μορφή ερωτισμού. Ο σημερινός πολιτισμός δεν ευνοεί ούτε προάγει τη δημοσιοποίηση της ιδιωτικής ζωής - αντίθετα ή την εμπορευματοποιεί ή την χλευάζει, καταστρέφοντάς την εν ειδη περιφερόμενου τσίρκου και στις δύο περιπτώσεις. Δεν θα διάλεγα κανένα από τα δύο. Η αλλαγή του παραπάνω φαινομένου δεν έγκειται ασφαλώς στην εξοικείωση με κάτι, αλλά σε πολύ βαθύτερες κοινωνικές δομές σχετιζόμενες τόσο με τη μαζικοποίηση όσο και με την οικονομία.



     
Thread Status:
Not open for further replies.