Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαδικασία προσεγγισής Κ/υ μέλους.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 17 Φεβρουαρίου 2019.

  1. tithon

    tithon Contributor

    οι πιό ευτυχισμένοι άνθρωποι θεοποιούν και λατρεύουν υπαρκτά πράγματα.
    η θεοποίηση και λατρεία μη υπαρκτών οδηγεί σε ανυπέρβλητα αδιέξοδα.
     
  2. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Κατανόησα πλήρως τι εννοεί η φιλενάδα σου. Αλλά δεν σχετίζονται αυτά τα δύο.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    H @margarita_nikolayevna αναφέρθηκε με σαφήνεια στην κοινή χρήση που κάνουμε στον καθημερινό λόγο για παράκληση, και όχι σε σχέση με την ασυμμετρία. Επίσης, ότι δυο πράγματα δεν ταυτίζονται δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Αντιθέτως, η σύγκριση μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα και διασαφηνιστική.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αμ, γι αυτό εμείς οι άθεοι, δεν έχουμε καμιά ελπίδα .... να πάμε στον εν βδσμ παράδεισο.
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Διασαφηνίστε μου πως σχετίζονται κατά την δικιά σας άποψη;
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν μίλησα για συσχέτιση, μίλησα για σύγκριση. Μόνο μετά από σύγκριση μπορεί να καταλήξει κάποιος αν δυο έννοιες σχετίζονται ή όχι. Εκτός αν πρόκειται για θέματα ταμπού, που δεν επιτρέπεται καν να γίνουν αντικείμενο συζήτησης.
     
  7. RAIN

    RAIN nefelibata

    Το αντίθετο θα έλεγα.
    Για αυτό και κατά βάθος τους ζηλεύω. Αλλά we are who we are.
    Οπότε καμμία ελπίδα όπως ειπώθηκε και παραπάνω.
     
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    νομίζω πως σας διαψεύδει το ίδιο το νήμα. κι όχι μόνον το νήμα, βέβαια.  
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Νομίζω οτι η @margarita_nikolayevna πρότεινε την "ανάγνωση" της παράκλησης όπως αυτή ορίζεται στην Αγία Γραφή και όχι όπως τη χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο.

    Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Ενδεχομένως να μπορούν να συγκριθούν μα για ποιο λόγο;
     
  10. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Νομίζω ότι η ερώτηση, αφορά την πρώτη κίνηση, προσωπικά δεν έχω θέμα με παράκληση, παρακαλεμα, και ικεσια όπου χρειάζεται. Αλλά να μου ζητηθεί από τον Κ. Θεωρώ πολύ άσχημη κατάσταση να φέρω κάποιον στη δύσκολη θέση να αποκρούσει παράκληση. Επίσεις δεν διεκδικώ, σε ότι αφορά ανθρώπινη θέληση, το να θέλω και να προσπαθώ να αλλάξω τα θέλω κάποιου, το θεωρώ ασέβεια στο πρόσωπο του. Άρα για να παρακαλέσω θα πρέπει να μου έχει γίνει απολύτως ξεκάθαρο ότι με θέλει ο Κ, αλλά έτσι θα έχει κάνει ήδη το πρώτο βήμα. Αυτό αφορά εμένα και τις όποιες ιδιοτροπίες μου, δεν αφορά σωστο ή λάθος. Άλλωστε, απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας.  
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    κι εμένα δεν μ΄αρέσει να παρακαλάω. το βαριέμαι. βέβαια αν αυτό μου έκανε τη δουλειά, θα παρακάλαγα άνετα. σιγά μη χάσω τη μουνάρα για μαλακίες.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    κουνάει ακόμα η μου φαίνεται?