Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαφορετικές οπτικές και κοσμοθεωρείες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 6 Νοεμβρίου 2006.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Το μεγαλύτερο (επί της ουσίας) πρόβλημα του φόρουμ και ίσως κατα συνέπεια της ελληνικής άτυπης bdsm σκηνής,είναι οι διαφορετικές οπτικές των πραγμάτων.Και λέω πρόβλημα γιατί οι αντιθέσεις αυτές,πολλές φορές, αντί για διάλογο δημιουργούσαν flames.Συνηθισμένο.Κάποιοι θεωρούσαν πως κατακερματίζονται οι βάσεις ή το όποιο δόμημα του BDSM.Άλλοι μιλούσαν για φυγόπονες τακτικές που υπονόμευαν την γενικότερη δραστηριότητα,αφού χαρακτήριζονταν έμμεσα ως σκληροπυρηνικοί ή πορωμένοι.Άλλοι θεωρούσαν πως η έλλειψη γνώσης ,αλλοίωνε την εικόνα του BDSM.Ιδεολογία ,βίωμα και εμπειρία δε συμβάδιζαν.Συμφέροντα;Δεν έχει σημασία και μη σταθούμε εκεί..

    Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

    α.Σε ποια θέματα για Ό/όσους-ες θυμούνται υπήρχαν μεγάλες διαφωνίες(ας μη σχολιαστεί το γιατί)..

    β.Πως δομείται σωστότερα μια όσο το δυνατό αντικειμενικότερη αντίληψη και κοσμοθεωρεία για το BDSM;

    γ.Εν συντομεία ποιες είναι οι βάσεις και γιατί αυτές διερύνονται ;Η διεύρυνση τους οδηγεί σε εξέλιξη ,σε άσκοπο πλατειασμό ή σε αλλοίωση του χώρου;

    και δ.Ποια άλλα ερωτήματα απορρέουν(ας μην απαντηθούν αρχικά)..


    Εν τέλει,επειδή είχα κάποιες prive συζητήσεις,το θέμα δεν έχει σκοπό να υπονοήσει τίποτα και εναντίον κανενός.
     
    Last edited: 6 Νοεμβρίου 2006
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Καθηγητά Incomplete_   :

    Απαντώντας στο α. θα καταθέσω την μεγαλύτερη κόντρα από όλες: FemDom εναντίον MaleDom. Η διαφορά στις κοσμοθεωρίες και τις αντιλήψεις, αβυσαλέα. Οι μάχες λέξη με λέξη, μέχρι τελικής πτώσης.

    Ακολουθεί κατά πόδας το Perv vanilloπεριθώριο, εναντίον των hardcoράδων, lifestylers, Καθαρών, και λοιπόν πιο Α/αφοσιωμένων του χώρου. Οι μεν συνοψιζουν τις κατηγορίες τους, στην εξής μια: ¨Είστε ανώμαλοι!¨. Οι δε, απαντούν: "Είμαστε, γούστο μας και καουμποϊλίκι μας!"

    Την τριάδα συμπληρώνει το καρασκλαβάρες, εναντίον λοιπόν υποτακτικών. Εκεί γίνεται της υποταγής...

    Στο β. έχω μόνο μια απάντηση: Με μεγαλύτερη ανοχή για τον Ά/άλλο. Η λύση είναι απλή, η εφαρμογή της δύσκολη. Και πρέπει να ακούμε λίγο περισσότερο (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτό) και να μιλάμε πιο πρακτικά.

    Στο γ. Οι μόνες βάσεις που έχουμε για να πετύχουμε μια προσέγγιση, είναι η συνειδητοποίηση της διαφορετικότητας μας και η πραγματικότητα του χώρου του BDSM, με τα πρωτόκολλά και τα κεκτημένα του. Πάνω εκεί μπορούμε να ξεκινήσουμε να κτίζουμε κάτι...

    δ. Ένα ερώτημα που μπορεί να τεθεί είναι το εξής: Είμαστε ικανοποιημένοι με την παρούσα κατάσταση; Αν όχι, προς τα που θέλουμε να πάμε;
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Σε ακούμε Incomplete, ή μάλλον σε διαβάζουμε  

    για ποιόν λόγο νομίζεις εσύ ότι γίνονται τσακωμοί επί της ουσίας;
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Διαφορετικές οπτικές και κοσμοθεωρείες

    Κάποτε lilly μας,απαντούσα στα ερωτήματα μου ,από τις πρώτες δημοσιεύσεις και μέσα από την ομάδα των διαχειριστών,με ειρωνευόντουσαν με pm γι αυτό και περιπαιχτικά μάλιστα  Ένας από τους λόγους που φόρτωσα κτλ κτλ

    Και γενικά θέλω να δω πρώτα διάφορες απαντήσεις.Όχι για να προσαρμόσω τη δική μου,δεν το κάνω και το ξέρεις.. 

    Δεν είναι κακό φαντάζομαι..

    Φιλιά  
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Διαφορετικές οπτικές και κοσμοθεωρείες

    Ευχαρίστως να κάνω υπομονή...  
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Διαφορετικές οπτικές και κοσμοθεωρείες

    Κάνω μία ακόμα προσπάθεια να το επαναφέρω  
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Διαφορετικές οπτικές και κοσμοθεωρείες

    α.Σε ποια θέματα για Ό/όσους-ες θυμούνται υπήρχαν μεγάλες διαφωνίες(ας μη σχολιαστεί το γιατί)..
    Αναπάντητο ! Δεν είμαι τόσο καιρό για να το απαντήσω και είναι αδυνατό να διαβάσω όλο το ιστορικό των μηνυμάτων το αφήνω για τους παλιούς.

    β.Πως δομείται σωστότερα μια όσο το δυνατό αντικειμενικότερη αντίληψη και κοσμοθεωρία για το BDSM;


    H άποψη μου είναι ότι πως όσοι θεωρούν τον εαυτό τους
    bdsm-έδες τόσες είναι και οι κοσμοθεωρίες και αυτό γιατί ο καθένας βιώνει διαφορετικά την ίδια εμπειρία.

    γ.Εν συντομία ποιες είναι οι βάσεις και γιατί αυτές διευρύνονται ;Η διεύρυνση τους οδηγεί σε εξέλιξη ,σε άσκοπο πλατειασμό ή σε αλλοίωση του χώρου;

    Λίγο ρητορικό το ερώτημα… το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι..
    Τα πάντα εξελίσσονται και κατά την διάρκεια της εξέλιξης κανείς δεν γνωρίζει την κατάληξη.

    και δ. Ποια άλλα ερωτήματα απορρέουν(ας μην απαντηθούν αρχικά)..
    Έχω ένα ερώτημα
    J
    Γιατί θα πρέπει να υπάρχει ετικέτα σε κάτι και να τρέξουμε να ταιριάξουμε κάτω από αυτήν θέτοντας την λάβαρο μας.
    πχ
    BDSM άρα…… ειμαι αυτό…………..
    Και όχι
    Είμαι αυτό.. άρα εντός των περιοχών που ορίζονται ως bdsm.

    Εν τέλει, επειδή είχα κάποιες prive συζητήσεις,το θέμα δεν έχει σκοπό να υπονοήσει τίποτα και εναντίον κανενός.

    To τελευταίο νομίζω -αν και δεν ειναι μεσα στα προς απάντηση...- ότι ειναι ίσως και το πιο σημαντικό.. ο φοβός μήπως κάποιος θιχτεί και επιτεθεί.. και πιστευω ότι αυτό ειναι κ το πιο σοβαρο για μια ουσιαστική ή μη συζήτηση..
    Να μπορεί ο καθένας να εκφέρει ελευθερα την γνώμη επειρια αποψη του χωρις αυτό να σημαίνει ότι επειδή καποιοί αλλοι δεν συμφωνουν θα πρέπει και λογοδοτεί ή να λιθοβολείται..
    Ετσι το ζει.. ετσι το βιωνει έτσι το γουσταρει... αυτό έχει ως απορία ασχετως το γιατι αυτό έχει ως άποψη..
     
    Kαλή η πρόσπαθεια επαναφοράς Inco