Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διχασμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Γοργόνα, στις 2 Αυγούστου 2020.

  1. Γοργόνα

    Γοργόνα Regular Member

    Κατάθεση προβληματισμών.

    Από τη μια είμαι άτομο δυναμικό , που διεκδικεί, που δε φοβάται να μιλήσει και να βγει μπροστα. Έχω κατέβει στους δρόμους, έχω προστατεύσει τον πιο αδύναμο.Εχω την ταση να προσελκυω λιγότερο δυναμικα ατομα διπλα μου. Και να δημιουργω την σκεψη στους άλλους της γυναικας Αφεντρας. Για μενα σε μια κοινωνική ουτοπία δε θα υπήρχε βία , δε θα υπήρχαν σύνορα - όρια μεταξύ πολιτισμών και χωρών. Δε θα υπήρχε εξουσία όπως υπάρχει τώρα και οι αποφάσεις θα παιρνονταν από τα κάτω. Θα ένιωθα απόλυτα ελεύθερη. Και τέλος πάντων καταλαβαίνετε την αίσθηση. (Μιλάω για μια φαντασίωση, για μια ουτοπία που δε θα μπορούσε να πραγματοποιηθει στο τώρα σε μεγάλη κλίμακα)

    Από την άλλη στο σεξουαλικό κομμάτι νιώθω ότι χρειάζομαι τα ορια. Θέλω να με βάλουν στη θέση μου. Θέλω να πάω κόντρα και να παλέψω αλλά να χασω. Δε θέλω να έχω λόγο στο τι θα γίνει , θέλω να νιώσω ότι ανήκω σε καπι@. Να παραδωθω , να υποταχτω, να ακολουθήσω, να αδειάσω.

    Όσο αυτές οι δύο σκέψεις παραμένουν στην κοινωνία και στο κρεβάτι αντίστοιχα τις διαχειρίζομαι.

    Αλλά όταν με ρωτάνε θα γινοσουν σκλάβα; Οι δύο πεποιθησεις συγκρούονται. Θα άφηνα την ελευθερία μου στα χέρια κάποιου; Θα μου άρεσε αυτός ο έλεγχος και η εξουσία 24/7;

    Από τη μια ναι , θα το ήθελα. Με περιφανεια θα συστηνα στον κύκλο μου τ@ν Κ ως αυτό που είναι Αφεντ@. Με εξιταρει όταν φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια τέτοια κατάσταση.

    Από την άλλη φοβάμαι τι λέει αυτό για μένα. Πώς μπορώ εγω, ένα άτομο πρότυπο για τις μικρές μου αδερφές , να τους δείχνω το δρόμο για να γίνουν ανεξάρτητες δυναμικές γυναίκες και να παίρνω άδεια από κάποιον άλλο για το τι θα βάλω και πως και αν θα ξυριστω πχ.

    Σίγουρα δε θα μπορούσα ποτέ να υποταχτω σε κάποιον με πολύ διαφορετικές πολιτικές πεποιθήσεις.

    Αλλά και η ίδια η υποταγή, στην πολιτική μου συνείδηση , βγάζει μια βρωμιά. Που όμως την λαχταρώ.

    Προφορικά σίγουρα θα μπορούσα να το εξηγήσω καλύτερα.

    Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις πάνω στο θέμα. Έχει κανένας άλλος τέτοια σύγκρουση; Υπάρχει κάτι που το έχω λανθασμένα στο μυαλό μου και γι'αυτό μπερδευομαι;
    Αν μπορούσατε να εστιάσετε στη σύγκρουση , και όχι στις πολιτικές πεποιθήσεις αυτές καθ'αυτες θα με βοηθούσε περισσότερο. Ευχαριστώ
     
  2. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Υποτακτικοί άντρες, σε επαγγελματίες αφέντρες, είναι σε υψηλά αξιώματα, με πολλές ευθύνες και τους αρέσει το βράδυ να παραδίδονται. Κάπως έτσι κι εσυ. Μην αγχωνεσαι, join the club.
     
  3. katerina

    katerina Regular Member

    Παντα λειτουργουσα ενστικτωδως.
    Ο,τι φαντασιωνομουν στο κρεβατι μου και στη σχεση μου το διεκδικουσα, οσο το επαιρνα εμενα.
    Δεν ειμαι ενα πραγμα, ειμαι πολλα.
    Οσο φοβασαι να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο, τοσο αυτος θα σε σαμποταρει.
    Εαν δεν εχεις ζησεις μεχρι σημερα την υποταγη και απλα την φαντασιωνεσαι, ισως να ξεκινουσες απο εκει.
    Το βιωμα δεν αντικαθισταται με καμια σκεψη.
    Το περιβαλλον προσφερεται για πολλα στραβοπατηματα, πατα εσυ γερα στα ποδια σου, ωστε να σηκωνεσαι αρτιμελης.
    Κυριως μη σκεφτεσαι το σωστο και το λαθος. Εαν δεν βρεις στον δρομο σου λαθη σου , δεν θα αναγνωρισεις τα σωστα σου.

    Την καλημερα μου και καλες αναζητησεις.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτό.

    Δεν αποζητάς την υποταγή στο κράτος αλλά στην προσωπική σου ζωή. Η οποία βρωμιά υπάρχει μόνο στο μυαλό σου.

    Τι παράδειγμα θα δώσεις στις αδερφές σου;

    Το καλύτερο, του ανθρώπου που δεν μένει αμέτοχος στον κοινωνικό αγώνα και που δεν επιτρέπει την ιδεολογία του να του εξουσιάζει την προσωπική του ζωή.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Για να πω την αληθεια, ηξερα οτι θα διαβασω κατι τετοιο. Ας αργησε λιγο παραπανω, τελικα ηρθε.
     
  6. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Θα έλεγα πως τους δείχνετε το δρόμο για να γίνουν ανεξάρτητες δυναμικές γυναίκες έτσι ώστε να έχουν όλες τις επιλογές και όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μεταξύ αυτών και το να επιλέξουν να παίρνουν άδεια από κάποιον Αλλο για το οτιδήποτε.
    Είναι άλλο πράγμα μια γυναίκα να επιθυμεί-επιζητεί να παίρνει άδεια από τον συγκεκριμένο Αλλο διότι έτσι απολαμβάνει να σχετίζεται ερωτικώς, άλλο πράγμα να ιδεολογικοποιεί την καύλα της θεωρώντας πως έτσι πρέπει να κάνουν όλες και άλλο πράγμα να προσπαθεί-ίσως ενοχικά-να τα κάνει όλα ίσωμα, βάζοντας την πολιτική στο "κρεβάτι".
    Συνεπώς θα πρότεινα να πείτε στην πολιτική σας συνείδηση να μην φυτρώνει εκεί που δεν τη σπέρνουν και να μην ανακατεύεται με τις καύλες σας, οι οποίες, όπως όλων μας, οφείλουν να περιορίζονται αυστηρά στους ερωτικούς μας παρτενέρ.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Φαντάζομαι εννοείτε έναν καθόλου σπάνιο διχασμό, ένα ειλικρινές μπέρδεμα "των ημερών μας", που η νηματοθέτρια καταφέρει μάλιστα να περιγράφει με αρκετή σαφήνεια. Συμφωνώ.
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    How true.... 
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Για ορισμένους ανθρώπους ο μεγαλύτερος εχθρός τους είναι να μην έχουν κάτι συναρπαστικό - ανατρεπτικο να κάνουν.

    Η έστω κάτι διαφορετικό. Κάτι να σπάσει την ανία. Κάτι άλλο.

    Και αν αυτή η υπόθεση, ελλείψει άλλων στοιχείων, δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία σου θα επανελθω με Μπακ απ απάντηση όταν θα έχεις δώσει περισσότερα στοιχεία. 
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Επειδή τα πολλά λόγια, δε λένε πολλά πράματα, μια καλή αρχή για να δεις την μεγάλη εικόνα...

    Από την φιλμογραφία της Lina Wertmüller*...
    1. Mimì metallurgico ferito nell'onore (Μίμης ο σιδεράς)
    2. Film d'amore e d'anarchia, ovvero stamattina alle 10 in Via dei Fiori nella nota casa di tolleranza (Ιστορία έρωτα και αναρχίας)
    3. Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'agosto (Η κυρία και ο ναύτης)

    ___________________
    Η Arcangela Felice Assunta Wertmüller von Elgg Spañol von Braueich, γνωστή ως Λίνα Βερτμίλερ, είναι Ιταλίδα σκηνοθέτρια, σεναριογράφος και συγγραφέας.
    Είναι κυρίως γνωστή για την δουλειά της στον κινηματογράφο.
     
    Last edited: 2 Αυγούστου 2020
  11. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Βάζεις πολλούς περιορισμους, ορια, κλπ.

    Καλά κανεις, αφού έτσι κρινεις.
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Πρώτο βήμα αυτογνωσίας;