Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 4 Οκτωβρίου 2005.

  1. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Μα Maley , ακόμα και την άλλη περίπτωση αν πάρουμε , την ψυχολογική , συναισθηματική ,
    πάλι η υποτακτική / ο , είναι αυτή / ος που τελικά φαίνεται να έχει μεγαλύτερη ψυχική δύναμη ... και αναφέρομαι με αυτό που γράφω τώρα στην δική σου παράγραφο .....

    (Η προσωπικη μου αποψη και εμπειρια -για να εχεις τον sub σαν sub- ειναι να τον πατησεις διχως έλεος απο την πρωτη στιγμη..αλλοιως εχεις χαμενο το παιχνιδι..Με άλλα λογια πρεπει ο Dom να σκισει την γατα απο την αρχη..Δεν υπαρχει άλλη τακτικη..μια ειναι η ψυχολογια: ο sub ειναι sub και ο Dom ειναι Dom )
     
  2. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    DeSade

    Ναι , όταν μιλάμε για ψυχική δύναμη εννοούμε και σωστά πιστεύω την ‘’ψυχική αντοχή’’ .
    Θεωρώ πολύ σωστή την τοποθέτηση σου στην πρώτη παράγραφο σου .
    Διαφωνώ στο ότι μπορούμε να την ορίσουμε όμως και σαν ‘’ικανότητα επιβολής ‘’ .

    Βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την τρίτη σου παράγραφο
    Δεν είχα σκεφτεί αυτή την πλευρά ,
    ότι θέλει ‘’δύναμη για να καταπνίξει το αίσθημα του οίκτου ‘’ ,
    ίσως γιατί ποτέ στις προσωπικές μου εμπειρίες δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να δω μια τέτοια
    ... πως να το πω ? μια τέτοια αμφιταλαντευόμενη συμπεριφορά ?
     
  3. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Παρολα αυτα carissa[L_T] , μολις την εκανες την συγκριση !  

    Και η τοποθέτηση σου είναι νομίζω ολοκληρωμένη ασχετα απο αυτο , οπως και εκεινη του DeSade !

     
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Δηλώνω ένοχη sklavin! lol  
     
  5. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


       

     
     
  6. Maley

    Maley Contributor

    Που το στηριζεις αυτο sklavin?
     
  7. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Στην φράση σου ... ‘’ να τον πατησεις διχως έλεος ‘’ .

    Αν και όταν τελικά γίνει αυτό ,
    που στο τέλος γίνεται ,
    τότε σημαίνει πως για να κατεβάσει όλες τις άμυνες και να παραδοθεί εξ ολοκλήρου,
    χρειάζεται το απόλυτο της ψυχικής δύναμης.
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    Sklavin νομιζεις οτι χρειάζεται αυτο? "να κατεβάσει όλες τις άμυνες για να παραδοθει εξολοκλήρου..."
    Νομιζεις οτι δεν μπορει να γίνει αυθορμητα..φυσιολιγικά?
     
  9. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως γινεται σταδιακα , το πόσο γρηγορα η αργα αυτο ειναι θεμα καθαρα D/M .

    Αυθορμητα , φυσιολογικα ?

    δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις με αυτες τις λεξεις και πως τις εχεις μεσα στο μυαλο σου !
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Αυθορμητο και φυσιολογικό ειναι αυτο που καθε ανθρωπος εκφραζει οταν ειναι ο εαυτός του...αυτο εχω στο μυαλο μου sklavin
     
  11. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Το φυσιολογικό και το αυθόρμητο έτσι όπως το εννοείς είναι κάτι που εξυπακούεται σε τέτοιου είδους σχέσεις.
    Αν δεν είσαι ο εαυτός σου και προσπαθείς να κάνεις η να δειξεις και να συμπεριφερθεις αλλιως , δηλαδη κάτι πέραν αυτού , του πραγματικου σου εαυτού , απλά για να το κάνεις , θα αποτύχεις παταγωδώς και θα φανεί ότι ‘’μόνο για τα λόγια και την φαντασία ήταν όλα ‘’.
     
  12. Maley

    Maley Contributor

    Σωστηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!