Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 4 Οκτωβρίου 2005.

  1. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


     
     
  2. lorelai

    lorelai Guest

    Εγώ θα σταθώ σ'αυτό που έγραψε ο DeSade: "Στις στιγμες εκεινες ο Κυριαρχος ειναι αρκετα δυνατος ώστε να μην δείξει οίκτο παρα τις φώνες και ενδεχομενως τις ικεσιες της υποτακτικης. Θελει δύναμη για να καταπνίξεις το αισθημα του οικτου." και θα πω ότι είναι μία παράμετρος που δεν είχα σκεφτεί και συμφωνώ μαζί του. Θέλει πράγματι ψυχική δύναμη για να μπορέσεις να ξεπεράσεις και τελικά να καταπνίξεις τα όποια συναισθήματα οίκτου ειδικά αν συνδέεσαι συναισθηματικά με την υποτακτική σου. Δεν βρίσκω τίποτα αμφιταλλαντευόμενο σ'αυτό. Δεν σημαίνει ότι αν νιώθεις οίκτο δεν συνάδει αυτό με την Κυριαρχικότητά σου. Κυρίαρχοι δεν είναι κατά την γνώμη μου όσοι αποτινάσουν τα συναισθήματά τους ή τα κρύβουν πίσω από έναν μανδύα αλλά όσοι Κυριαρχούν πάνω σ'αυτά και τα χειρίζονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για να μπορούν να ωφεληθούν και αυτοί και οι υποτακτικοί τους.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    sklavin, για να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις χρειάζονται συγκεκριμένες ερωτήσεις, διαφορετικά τι νόημα έχει η χρήση συγκριτικών λέξεων όπως το "μεγαλύτερη" ;
     
  4. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

    Εχω παρει συγκεκριμενες απαντησεις ! ολες συγκεκριμενες ηταν !

    Συγνώμη απο την αλλη,
    αλλά όλοι που απάντησαν ,δεν απάντησαν σε συγκεκριμένη ερώτηση που υπάρχει στο αρχικό ποστ ?
    Που απάντησαν ? σε κάτι που φαντάστηκαν η δεν κατάλαβαν τι εννοούμε όταν λέμε εξ ορισμού ‘’μεγαλύτερη ‘’ ?
    Θεωρώ ότι ήταν πολύ συγκεκριμένη η ερώτηση μου , και οι απαντησεις που δοθηκαν αυτο δειχνουν !

     
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Απάντησαν (με το δίκιο τους) σε αυτό που υπέθεσαν πως ρωτούσες sklavin, εξου και κάποιες αντιπαραθέσεις που προέκυψαν
     
  6. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?

    Οι αντιπαραθεσεις δεν ηταν τοσο για διευκρινησεις , αλλα προς συνέχιση της συζήτησης .
    Εξαλου στο νετ , μονο με αυτο τον τροπο μπορεις να συζητας !
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    υπάρχει κάποιος λόγος που το νετ να εμποδίζει την σαφήνεια sklavin ; <s>
     
  8. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι το κανεις ολο αυτο τωρα !

    Δεν παραπονεθηκε κανεις πως δεν καταλαβε την ερωτηση μου, γι αυτο και απαντησαν μια χαρα !

    Προς τι λοιπον ολο αυτο τωρα ?

    ?
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    το "τώρα" είναι καθαρά τυχαίο και όχι εσκεμένο sklavin, απλά σήμερα είχα την δυνατότητα να δώ την απάντησή σου στην αρχική μου ερώτηση, όσον αφόρά στην στάση μου στο θέμα σαφήνεια, είναι διαχρονική, όπως μπορείς να διαπιστώσεις από τα posts μου και σίγουρα όχι κάτι προσωπικό απέναντί σου.
     
  10. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Δύναμη ! Ναι ! αλλά ποιος την έχει ?


    Οκ , αλλά
    θα το καταλάβαινα αυτό ,
    εφόσον υπήρχε πρόβλημα στην ροή του θέματος , αλλά αφού δεν υπήρξε ,
    λυπάμαι !

     
     
  11. Maley

    Maley Contributor

    Παιδια οχι κοκορομαχίες..ειστε σαφεις όλοι..ο καθενας απο τη μερια του..
     
  12. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η sklavin ανεφερε "Βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την τρίτη σου παράγραφο Δεν είχα σκεφτεί αυτή την πλευρά , ότι θέλει ‘’δύναμη για να καταπνίξει το αίσθημα του οίκτου ‘’ ,ίσως γιατί ποτέ στις προσωπικές μου εμπειρίες δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να δω μια τέτοια
    ... πως να το πω ? μια τέτοια αμφιταλαντευόμενη συμπεριφορά ? "
    Βρισκω ατυχη την εκφραση "αμφιταλαντευομενη συμπεριφορα" διοτι αφηνει να εννοηθει ελλειψη αποφασιστικοτητας και δυναμισμου ή αμφιθυμικη συμπεριφορα μεταξυ αναγκης για τιμωριας και συναισθηματος οικτου .Δηλαδη αμφισβητει την Κυριαρχικη ιδιοτητα. Θελω να πιστευω οτι κατι τετοιο δεν εγινε εσκεμμενα.
    Συχνα προκυπτει η παρανοηση του να θεωρειται αδυναμια η βιωση συναισθηματων.Το εχω πει και σε αλλο ποστ οτι δεν πρεπει να συγχεεται η Κυριαρχια με την ελλειψη συναισθημάτων. Κυριαρχος δεν ειναι ο συναισθηματικα ακρωτηριασμενος αλλα εκεινος που εχει την δυναμη να βιωνει ενα χειμαρρο απο αντιθετικα συναισθηματα και να αποκρυσταλώνει στο τέλος μια τιμωριτικη, αυστηρη και αναλγητη σταση οταν και οπου κρινει οτι χρειαζεται. Διαφευγει ομως το οτι βιωνουμε πολλα συναισθηματα ταυτοχρονα τα οποια μπορει να ειναι και αντιθετα μεταξυ τους.
    Η τελικη πραξη καθοριζει ποια απο τα συναισθηματα αυτα επικρατουν. Και ενας Κυριαρχος θα παραμερισει το συναισθημα του οικτου
    που νοιώθει βλεποντας και ακουγοντας τα αποτελεσματα του πονου που προκαλει με μορφη κραυγων και ικεσιων, αν συνδεεται συναισθηματικα με την υποτακτικη και θα επιβληθει.