Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δώρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαρτίου 2006.

  1. zinnia

    zinnia Contributor

    Τα δωρα δεν μας φταινε τιποτα.. Το στοματακι μας φταιει που δεν μπορουμε να το κρατησουμε κλειστο.. Γιατι θα πρεπει η νυν να ξερει τι εκανες με την (τις) πρωην; Και αν ακομα επιμενει να μαθει, κακο του κεφαλιου της..εσυ δεν θα πρεπε να πεις κουβεντα. Γιατι, απλα, δεν την αφορα. Την αφορα απο εδω κι εμπρος κι οχι απο γεννεσεως κοσμου.
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    γιατι τοτε η γκρινια του αλλου γεμιζει την φαρετρα μου ... τι να κανω ? ... να εχω κατι και 'γω για να ριξω στον ισολογισμο .. αλλιως παει ... με τον χαρακτηρα που εχω με φαγανε λαχανο ... 
    ... βλεπεις καως δεν ειναι αυτος που μιλαει για το παρελθον αλλο εκεινος που γκρινιαζει ...
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Σωστόοοος 

    Εγώ πάλι έχω μια επιθυμία που συνεχίζει να είναι ανεκπλήρωτη μέχρι τώρα.Θα ήθελα να βρεθεί κάποια στιγμή μια γυναίκα που θα μου κάνει δώρο ένα λουλούδι.Καμία δε μου έκανε ποτέ δώρο λουλούδια λες και αυτά είναι προορισμένα από τη φύση τους να αφορούν αποκλειστικά τις γυναίκες. 
    Δεν ξέρω αν έχει κανείς από σας την ίδια επιθυμία.Εγώ πάντως θεωρώ τον άντρα που έχει λάβει λουλούδια από την αγαπημένη του πολύ τυχερό.Ευτυχώς για μένα δεν ξέρω κανέναν από τον κύκλο μου που να του έχει συμβεί αυτό...γιατί θα έσκαγα απ' το κακό μου 
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    εμενα τα κομμενα λουλουδια με καταθλιβουν ... γιατι να υποβαλλω τον εαυτο μου στο θεαμα κατι ομορφου που πεθαινει ? ...
    προσπεραστε τους συμβολισμους και δειτε την πραγματικοτητα ... μην δεχεστε και μην χαριζετε ενα ακρωτηριασμενο φυτο που του μενουν λιγες ωρες ζωης ..

    Αν ειχα αποταμιευσει τα χρήματα από τα δωρα που εχω κανει θα ειχα ενα σεβαστό λογαριασμό και μια πολύ θλιβερή ζωή.

    σκεψου καλα αυτο που λες ..... ελπιζω να καταλαβεις το λαθος σου .. 
     
  5. Firebrand

    Firebrand New Member


    Πως μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σας αγαπητέ Sudden? Τα λουλούδια είναι πανέμορφο δώρο σαν σκέψη, ανεξαρτήτα απο το φύλο! Υποδεικνύουν μια απίστευτη τρυφερότητα και ένα ραφιναρισμένο γούστο, ιδίως όταν προσφέρονται απο μια γυναίκα σε έναν άντρα. Και όντως, ούτε εγώ τα έχω λάβει ποτέ ως δώρο...

    Για μείνω και λίγο στο θέμα πάντως, τα καλύτερο δώρα που έχω λάβει ποτέ ήταν όλα απο το ίδιο άτομο, και αυτό που τα κάνει τόσο ξεχωριστά ήταν πως ήταν όλα χειροποίητα, απο την ίδια. Αυτό τους έδινε μια μοναδική αξία στα μάτια μου, και φυσικά έχουν ακόμα όλα περίοπτη θέση στο σπίτι μου
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Είναι ένα δώρο που θέλω πάρα πολύ να κάνω σε άντρα και όποτε έχω την ευκαιρία και το αισθάνομαι εκείνη τη στιγμή, το κάνω. Νίώθω σα να του κάνω ένα χάδι, σα να του λέω ότι με χαρά του ανταποδίδω όσα κάνει ή θέλει να κάνει αυτός για μένα, ότι τον θέλω και ότι τον σκέπτομαι.

    Η γνώμη μου είναι και ευχαρίστως δέχομαι υποδείξεις, ότι τα λουλούδια που χαρίζει μία γυναίκα σ έναν άντρα είναι ωραίο να δίνονται με την μεγαλύτερη δυνατή απλότητα. Ούτε αποστολές με interflora μετά από νύχτα σεξ, ούτε έτοιμα ακριβά και εξεζητημένα μπουκέτα, ούτε καν περιτύλιγμα ανθοπωλείου. Ένα λουλούδι που είδα περαστική καθώς πήγαινα στο ραντεβού και μου άρεσε, ένα που έκοψα απο κει γύρω εκείνη την ώρα, λίγα από αυτά που έτυχε και αγόρασα για το σπίτι μου, όποτε θέλησα να κάνω τέτοια χειρονομία έτσι το χειρίστηκα το θεμα.

    Πώς σας φαίνεται; πραγματικά θα ήθελα τις απόψεις σας.

    Υστερόγραφο που προστέθηκε λίγο αργότερα: να συμπληρώσω ότι όσες φορές το έχω κάνει εκτός από ερωτική προδιάθεση είχα και σεβασμό στην ψυχή μου γι αυτόν τον άντρα που του έδινα το λουλούδι... επειδή είμαι πολύ τσιγκούνα το λουλούδι συνήθως είναι ένα και όχι ακριβό ...
     
    Last edited by a moderator: 20 Δεκεμβρίου 2006
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    βαρβαροι ........  .....
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Ποτε δεν μετανοιωσα για δωρο που εκανα..

    Το νοιωθω και το κανω..Βεβαια ποτε δεν θ αυγατησει ο τραπεζικος μου λογαριασμος..αλλα σκασιλα μου..Μεσα μου ειμαι πολυ πλουσια..
     
  9. Firebrand

    Firebrand New Member


    Αγαπητή tender lilly, ο λόγος που τρέφω τόσο μεγάλο θαυμασμό στην αξία των λουλουδιών ως δώρα είναι επειδή σου προσφέρουν τόσο μεγάλα περιθώρια για να εκφραστείς, επιλέγοντας μόνος σου τον τρόπο με τον οποίο θα τα προσφερεις. Το να σου προτείνω λοιπόν κάτι, μάλλον θα είναι αντίθετο στο νόημα της όλης χειρονομίας.

    Μπορώ όμως να μοιραστώ μαζί σου τις δικές μου προτιμήσεις αν θέλεις   Συνηθίζω να δωρίζω άνθη με τρεις τρόπους. Ο πρώτος είναι μέσω της interflora για να πω σε κάποιο αγαπημένο άτομο που βρίσκεται μακρυά πως μου λείπει. Ο δεύτερος είναι ο λιτός, απλός τρόπος ο οποίος περιγράφεις, και ο τρίτος είναι να προσφέρω ένα λουλούδι μόνο του, ένα τριαντάφυλλο ας πούμε, δεμένο σε ένα μεγαλύτερο κουτί το οποίο θα περιέχει διάφορα άλλα μικροδωράκια
     
  10. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Δώρα

    παιρνω το κουτι 3!!!
         
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου γιατί εκφράζει κατ' εμέ το στιγμιαίο συναίσθημα , τη μη προμελετημένη χειρονομία και τη μη ταύτιση του δώρου με μια τυπολατρική προσέγγιση όπως αυτή εκφράζεται πολλές φορές διαμέσου των κοινωνικών επιταγών.(Γιορτές,γενέθλια,επέτειος κλπ.)

    Θα συμφωνήσω αγαπητέ φίλε ότι το χειροποίητο δώρο έχει ειδική βαρύτητα ανεξάρτητα από το πόσο μας αρέσει ή όχι , καθώς φέρει σε κάθε περίπτωση το στίγμα αυτού που το δωρίζει κάνοντάς το μοναδικό.Δυστυχώς οι τρέχουσες υποχρεώσεις μας πολλές φορές δε μας αφήνουν τα χρονικά περιθώρια για κάτι τέτοιο.

    Έλα ρε isnogood , μια κουβέντα είπαμε κι εμείς , μη μας αποπέρνεις έτσι.Δε θα κόψουμε κι όλα τα λουλούδια του κόσμου 

    Όσον αφορά το απόφθεγμα του KyriosG , το quote που έκανα είχε τη σημασία της τσιγκουνιάς περισσότερο κι όχι μιας προσπάθειας σύνδεσης του δώρου αυτού καθ' εαυτού με το χρηματικό του αντίτιμο.Κάτι το οποίο θεωρώ ούτως ή άλλως εσφαλμένο. Και δε θα ήθελα να ανοίξουμε κουβέντα για το κατά πόσο τα λουλούδια έχουν ζωή και με ποιό δικαίωμα τα κόβουμε, γιατί συνήθως τέτοιες συζητήσεις είναι μακροσκελείς και τέτοιας φύσεως που σιγά σιγά παρελαύνουν όλα τα ζωντανά (και γιατί να τρώμε κρέας , το καημένο το αρνάκι , γιατί δηλαδή τα ψάρια δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή κλπ.) και δε βγαίνει ποτέ άκρη.
    Μπορεί να είμαι βάρβαρος ,αλλά μέσα στη βαρβαρότητά μου , θα προσέξω να μην κόψω πχ. το μοναδικό άνθος ενός φυτού και θα διαλέξω ένα άλλο το οποίο θα έχει αρκετά.Ελπίζω να σε καθησύχασα λίγο 
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μεταξυ σοβαρου και αστειου (το καταλαβαινετε οτι αστειευομαι ελπιζω) δεν ειναι θεμα να κοψεις το μοναδικο ανθος αλλα το πραγματικο νοημα των συμβολισμων . Τι και ειναι εντυπωσιακο ενα λουλουδι και χαριζει ενθουσιασμο αναμεσα σε αυτους που το ανταλασουν ? ... πεθαινει , μαραινεται , καταληγει σε λιγες ωρες στα σκουπιδια ....
    Η γνωμη μου ειναι : ανταλαξτε τα χρηματα με τον χρονο σας ... δωριστε χρονο , συνηθειες , βολεμα ... αποσπαστειτε και ξεκοληστε απο τις "ψυχαγωγιες" σας , που δεν γνωριζατε στα 15 σας και παρολα αυτα εισασταν ευτυχισμενοι ...
    Αγνοηστε τα δωρα που εντυπωσιαζουν το ματι και μαθετε να αγαπατε αυτα που μιλανε στην ψυχη ...
    Αν ο/η καλος/η σας δεν χρειαζεται τιποτα για να γινει ποιο ευτυχισμενος (επειδη εχει εσας..  ) δωστε τα χρηματα εκει που ενα λιτρο νερο , ενα εμβολιο θα κανουν την μεγαλη διαφορα ...