Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δώρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαρτίου 2006.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Ναι έχεις δίκιο. θα μπορουσα να είχα δωρίσει περισσότερα.
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Ραδίκια κάνει να τρώμε ή είναι κι αυτά ακρωτηριασμένα;

    Φίλε μου οτι και να λες, και άνθη θα μεγαλώνω, και θα τους μιλάω, και άνθος θα φοράω στο πέτο, και λουλούδια θα προσφέρω και αν έρθω στο κέφι θα πετάξω λουλούδια και στη λουλουδού.

    Ενα με στεναχωρεί. Φέτος με τις ζέστες οι ορτανσίες δε θα ανθίσουν καλά. Θέλουν κρύο με το νέο βλαστό.
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Δώρα

    θεϊκή ατάκα...
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα συμφωνήσω εν μέρει.Και λέω εν μέρει γιατί πραγματικά δεν βλέπω το πώς μία χειρονομία ενός δώρου στον/ην καλό/η σου θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτρεπτικά ως προς την έμπακτη υποστήριξη κοινωνικών ομάδων που την έχουν ανάγκη.Επίσης θα έλεγα ότι αισθάνομαι λίγο άβολα με την προσπάθεια διασύνδεσης του δώρου με τα χρήματα γιατί ειληκρινά δεν το βλέπω απαραίτητο.Τέλος δε θα συμφωνήσω με το συνειρμό που κάνεις σχετικά με το αν χρειάζεται ή όχι ή ο/η καλός/ή μου κάτι για να γίνει ποιό ευτυχισμένη και το που θα μπορούσα να δώσω εναλλακτικά τα χρήματά μου , γιατί με αυτό τον τρόπο μοιάζει σαν να υποβιβάζεις εσύ ο ίδιος το ίδιο το δώρο σε μία χειρονομία υλιστικού περιεχομένου που αποσκοπεί στην εκπλήρωση κάποιων αναγκών της καθημερηνότητας.

    Δεν είναι απαραίτητο να χρειάζεται η καλή μου κάτι για να της κάνω δώρο και σίγουρα το δώρο που θα της κάνω θα είναι πολύ διαφορετικής φύσεως από αυτό που θα κάνω σ' ένα πεινασμένο παιδάκι που θα δω στο δρόμο.

    Θα θεωρήσω λοιπόν ότι με αυτές σου τις σκέψεις σου καταδεικνύεις εκείνους/ες που αναλώνονται σε ανούσια δώρα υπέρογκων ποσών στους οποίους νομίζω ότι ταιριάζει και καλύτερα ο συνειρμός σου.Και απ' αυτή την άποψη θα πω ότι καλά έκανες και το ανέφερες.

    Αν και πραγματικά με πιάνουν τα νεύρα μου όταν ακούω κάθε φορά τα κανάλια της τηλεόρασης να σκίζουν τα ιμάτιά τους για το πόσο θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε αυτές τις γιορτινές μέρες και με το όλο δήθεν κλίμα αλληλεγγύης και ουμανισμού.Γιατί με αυτό τον τρόπο είναι σαν να αποδεχόμαστε το γεγονός ότι όλο τον υπόλοιπο χρόνο είμαστε σκατάδες γιατί δε γίνεται αλλοιώς , οπότε αυτές τις μέρες μας δίνεται το δικαίωμα (μας αφήνουν το λουρί) να φανούμε και εμείς λίγο άνθρωποι.Λες και τα παιδιά στην Αγκόλα περιμένουν τα Χριστούγεννα κάθε φορά για να φάνε.Και τις υπόλοιπες 364 μέρες τι πρέπει να κάνουν δηλαδή? Να περιμένουν τους καλούς Ευρωαμερικάνους πότε θα ξαναέρθουν τα Χριστούγεννα ώστε να μπορέσουν να επωφεληθούν από το γεγονός ότι τις ημέρες αυτές αισθανόμαστε ότι πρέπει να δείξουμε στον κοινωνικό μας περίγυρο ότι εμείς δεν είμαστε ρε παιδί μου οι κοινωνικά ανάλγητοι.Όχι, εμεις ενδιαφερόμαστε.Οπότε πέρνουμε το μεγαλοπρεπές μας ύφος και λέμε , να πάρε και συ πτωχέ.
    Έχουμε νομοθετήσει την ημέρα του παιδιού,την ημέρα της γυναίκας,αυτήν του περιβάλλοντος και όλα νομίζουμε ότι πάνε ρολόϊ.Ε νομίζω ότι και η μαλ...α θα έπρεπε δικαιωματικά να κατέχει κι αυτή μία εκ των ημερών του χρόνου.Σα δε ντρεπόμαστε λέω γω.Άντε γιατί το παραξηλώσαμε με το σταρχιδισμό κι όχι τίποτα άλλο, αλλά τον έχουμε ανάγει και σε ιδεολογία.

    Ζητώ συγνώμη εάν παρέκλεινα από το θέμα.Αν νομίζετε ότι το παρατράβηξα δώστε μου σήμα κι ευχαρίστως θα αποσύρω τις τελευταίες αράδες και θα ανοίξω καινούριο thread.
    Και προς θεού , το όλο ζήτημα που παρέθεσα αφορά το πλαστό και δήθεν κλίμα των γιορτινών ημερών που πασάρεται από τα media στο οποίο πέφτουμε πολλές φορές θύματα και όχι την αξιόλογη τοποθέτηση του isnogood.Απλά πήρα αφορμή από τη θέση του για να κάνω ένα ποιό γενικευμένο σχόλιο.
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Γυρίζοντας ένα πρωινό από την δουλειά μου είδα ένα άγριο τριανταφυλλάκι πάνω στο τραπέζι της κουζίνας μου.
    Ω τι χαρά έλαβα!!!
    Πίστεψα ότι το είχε αφήσει ο σύντροφός μου για μένα.
    Το βράδυ ανακάλυψα ότι το είχε αφήσει ο φίλος του για μένα.
    Ω τι απογοήτευση.........
     
  6. female

    female Contributor



    Ο isnogood έχει ένα δίκιο όταν μιλάει για την προσφορά χρόνου, κόπου και ενεργής επικοινωνίας αντί δώρου. Έχει όντως πολύ μεγάλη σημασία.

    ( Μου έρχονται στο μυαλό, για παράδειγμα, γιάππηδες μπαμπάδες και μαμάδες, χωρισμένοι ή μη, που αφήνουν τα παιδιά να μεγαλώνουν μπροστά στην τηλεόραση ή από το ένα ιδιαίτερο μάθημα στο άλλο, που τα βλέπουν ελάχιστα και αδυνατούν να ασχοληθούν ουσιαστικά, αλλά τελικά τα "εξαγοράζουν", ή το προσπαθούν, με δώρα. Τι μοναξιά ... )

     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Θα συμφωνήσω.Από αυτή την άποψη ο isnogood έχει απόλυτο δίκιο , όπως κι εσύ άλλωστε.Έχω την ατυχία να βιώνω αυτή τη κατάσταση με συγγενικό μου πρόσωπο και είναι πραγματικά κρίμα...
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    χαιρομαι που καποιος συμμεριζεται ....
    παντως αν επιμενετε στα δωρα θεωρω το μεγιστο ολων τις διακοπες ...2ημερο 5ημερο 10ημερο .. οσο σας παιρνει οικονομικα ...

    Ναι έχεις δίκιο. θα μπορουσα να είχα δωρίσει περισσότερα.

    Παραξενευομαι που επιμενεις διοτι θεωρω τα κειμενα σου απο τα κορυφαια του φορουμ . Μου κανει εντυπωση αυτη η συσχετηση ευτυχιας-δωρων . Προφανως προσεγγιζουμε απο πολυ διαφορετικες πλευρες , εχοντας αλλα κατα νου , που ισως να δικαιολογουν τις αντιθετες αποψεις μας ....
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Δώρα

    πολύ μεγάλη ανάλυση έπεσε με τα δώρα και μόνο που κάποιος μας σκέφτεται και μας φέρνει κάτι είναι ωραίο μέρες που είναι κάντε δώρα δεν έχει σημασία τι θα είναι η σκέψη μετράει.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Απάντηση: Δώρα

    ε μα γι'αυτο κουβεντιαζουμε ... για να δουμε ποιες σκεψεις μας οδηγουν στα δωρα και ποσο τελικα μετρανε αυτες ...
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Αρχικά το κουβεντιάζαμε για να δούμε τί γίνεται με τα δώρα σε σχέσεις ΒΔΣΜ.

    Όχι ασήμαντο θέμα τις μέρες τούτες για υποτακτικές ή σκλάβες που μπορεί να καρδιοχτυπούν μέχρι να πάρουν την άδεια του Κυρίου Τους για να Τους κάνουν ένα δώρο - υπάρχει και αυτό αν και μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει για καμμία που να τιμωρήθηκε επειδή Του πήγε ένα δώρο - ή που μπορεί να καρδιοχτυπούν για το τί δώρο θα χαρίσει στις ίδιες ο Κύριός τους...

    Εύχομαι σε όλους τα ποθούμενα να βρεθούν στα χέρια ή στα πόδια Τους, καλές και ηδονικές γιορτές να έχετε, με περίσκεψη και απόλαυση και χωρίς άχρηστα τρεχάματα  
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ενταξει ..... αλλα δεν νομιζω οτι οι σχεσεις BDSM ειναι παντα σχεσεις Κυριαρχου - σκλαβας/υποτακτικης ... .... αν και οι ... χμ ... Perv .. ειμαστε μειοψηφια νομιζω οτι μπορουμε να συμμετεχουμε στο θεμα και .. ισως .. να χωραει μια ευρυτερη τοποθετηση .. αποψη μου αυτη .. αν κανω λαθος σας ζητω συγνωμη ..
    τωρα την συνεχεια του ποστ μου θα την γραψω στο νημα "Ανεκδοτα" αν και πιστευω οτι εδω ταιριαζει καλυτερα ...