Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δώρα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 20 Μαρτίου 2006.

  1. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Δώρα

    Έκανες ξεκάθαρη τη θέση σου περί δώρων και από μένα είναι απόλυτα κατανοητή και σεβαστή (ως ένα βαθμό συμφωνώ μαζί σου). Δε βρίσκεις όμως πως είναι λίγο αφοριστικό να "καις στην πυρά" Ό/όλους-ες αρέσκονται στο να κάνουν δώρα? Δώρα που παίρνονται με αγάπη, δώρα με ή χωρίς αφορμή...
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Τα λεγόμενα «κοινωνικά δώρα» είναι κάτι σαν κοινωνικός φόρος πλέον των δημοτικών τελών, των τελών κυκλοφορίας, των έμμεσων και των αμέσων φόρων. Κάποτε μάλιστα είχαν σαφέστατα αυτή την λειτουργία που εν μέρει διατηρείται και σήμερα. Η κοινότητα συνεισέφερε πχ. στο να δημιουργηθεί ένα νέο ζευγάρι ή στο να στηθεί ένα οικογενειακό τραπέζι με κοινή συνεισφορά. Βλέπετε, δεν υπήρχαν τράπεζες για να πάρουν καταναλωτικά δάνεια. Η βαθμιαία μετατροπή αυτού του θεσμού σε εθιμική τελετουργική πράξη χωρίς ιδιαίτερη αξία αντικατοπτρίζει την αλλαγή των κοινωνικών και οικογενειακών σχέσεων.

    Τα «δώρα προβολής» ή τα «δώρα για εξασφάλιση αποδοχής» δηλαδή εκείνα που κάνει κάποιος (ακόμα και στερούμενος) από εσωτερική ανάγκη προβολής, ή για να φαίνεται γενναιόδωρος, ή από φόβο μην «παρεξηγηθεί» κλπ. είναι τεκμήρια συμπεριφορών που η διερεύνησή τους ανήκει στην σφαίρα της ψυχολογίας.

    Τα «δώρα σκοπιμότητας» είναι κινήσεις τακτικής. Περιλαμβάνουν μεγάλη γκάμα, από συγκεκαλυμμένη επιχειρηματική δωροδοκία, έως συγκεκαλυμμένη καταβολή των γαμησιάτικων. Είναι μηχανισμοί που συμβάλλουν, μεταξύ άλλων, στη διατήρηση της άτυπης πορνείας σε υψηλότατα επίπεδα (ακούσατε πρόσφατα για τη συνεισφορά της πορνείας στο ΑΕΠ). Δεν έχω τίποτα εναντίον του θεσμού αρκεί τα rates να είναι λογικά.

    Τέλος υπάρχουν τα ΔΩΡΑ. Αν δεν είμαστε μίζεροι, καταθλιπτικοί ή απροσάρμοστοι όλο και κάποιον συμπαθούμε, όλο και κάποιον αγαπάμε, όλο και για κάποιον αισθανόμαστε ευγνωμοσύνη και θέλουμε να του κάνουμε ένα δώρο. Η απλώς μπορεί να έχουμε καλή διάθεση και να θέλουμε να την εκφράσουμε μ’ ένα δώρο.

    Και για να έρθω στην αρχή του θέματος. Η σκλάβα μπορεί να κάνει δώρο στον Αφέντη της. Αυτή ξέρει το μέτρο και πώς να μη γίνει προκλητική. Αν ο Αφέντης της την τιμωρήσει γι’ αυτό έχει πρόβλημα (ο Αφέντης)
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αυτο που με ενοχλει στο δωρο ειναι χανω το δικαιωμα μου στο να εκφραστω οπως νιωθω ... να πω : " ΟΧΙ δεν θα σε σεβαστω επειδη απλα εισαι καλος στις δημοσιες σχεσεις και κρατας λιστα με τα εορτολογια των γνωστων σου" , "ΟΧΙ δεν θα σε σεβαστω επειδη εφαγες τον κοσμο για να βρεις κατι εντυπωσιακο αλλα αχρηστο με την μικροτερη αξια " , "Θα σε αγαπουσα το ιδιο και χωρις το πουκαμισο που μου εφερες , αλωστε εχω το δικο μου γουστο και τωρα θα ειμαι υποχρεωμενος να το φοραω .." ..
    Σκεφτητε περα απο τα κοινωνικα προσταγματα εναν κοσμο χωρις δωρα .. αν δεν υπηρχε κατι να αγορασετε ... και συγκρινετε .... τι θα κανετε τοτε ? .... πως θα δειχνατε τα αισθηματα σας ?.... , συγκρινετε και θα καταλαβετε την αποψη μου .... οταν μπορεις να μου δωσεις κατι πολυ περισσοτερο γιατι να αρκεστω σε ενα δωρο ? ... εκτος αν θες εσυ να την βγαλεις με ενα δωρο ...
    Ημουν θυμαμαι 17 χρονο καπου στην Πατησιων κοντα στην πλατεια Κυψελης ... πολλες αιθουσες κινηματογραφικες εκει τοτε .. ολη η παρεα διαφωνουσε καθετα με μενα (απο τοτε) για την επιλογη του εργου στο σινεμα ... αφου ειδα οτι πηγαιναμε για ψηφους 7 προς 1 λεω : "- Αυριο εχω τα γενεθλια μου ... θα δουμε ΤΟ ΠΑΡΤΥ με τον Πητερ Σελερς .. τελος" ....
    Η ταινια απο τα πρωτα λεπτα (με την τρομπετα..  ) κατεληξε σε ενα αξεχαστο ομαδικο γελιο και το καλυτερο δωρο που μου κανανε ποτε ....
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    The Twelve Days of Christmas
     ​
    On the 1st day of Christmas, my Master gave to me...A Small Feather Pillow for my knees.

    On the 2nd day of Christmas, my Master gave to me... 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 3rd day of Christmas, my Master gave to me... 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 4th day of Christmas, my Master gave to me... 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 5th day of Christmas, my Master gave to be... 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 6th day of Christmas, my Master gave to me... 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 7th day of Christmas, my Master gave to me... 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 8th day of Christmas, my Master gave to me... 8 Floggers Flogging, 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 9th day of Christmas, my Master gave to me... 9 Candles Dripping, 8 Floggers Flogging, 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 10th day of Christmas, my Master gave to me... 10 Lords a Whipping, 9 Candles Dripping, 8 Floggers Flogging, 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps, and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 11th day of Christmas, my Master gave to me... 11 Pairs of Stockings, 10 Lords a Whipping, 9 Candles Dripping, 8 Floggers Flogging, 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees.

    On the 12th day of Christmas, my Master gave to me...12 Orgasms Screaming, 11 Pairs of Stockings, 10 Lords a Whipping, 9 Candles Dripping, 8 Floggers Flogging, 7 Crops a Swinging, 6 Tubes of KY, 5 Anal Beads, 4 Ball Gags, 3 Blindfolds, 2 Nipple Clamps and a Small Feather Pillow for my knees...


     

    Το εκλέψα Χριστουγενιάτικα αλλα αξιζε!
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Άξιζε όντως σ ευχαριστώ για το χαμόγελο που μου χάρισες  
     
  6. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Δώρα

    Ποτέ μου δεν κατάλαβα την λογική των δώρων σε όποια μορφή και αν ήταν ενσώματη η άυλη είναι κάτι σαν κόντρα που δεν την συνειδητοποιούμε αν σου κάνει κάποιος ένα δώρο πολύ ακριβό όταν έρθει η ώρα του να του πάρεις εσύ ένα θα πρέπει να ξεπαραδιαστείς , και παει λέγοντας πείτε με τρελό, βλάκα αλά δεν το καταλαβαίνω και αυτή ειναι η άποψη μου
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τότε να σωπάσω...δεν θάθελα να σκάσεις!!! 
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Σσσστ. Ακούσατε τίποτα ρε παιδιά ?...Γιατί μου φάνηκε.... Μπα η ιδέα μου θα ήταν.
    Τί λέγαμε λοιπόν ?  
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    "ουτε ενα λουλουδι ουτε τιποτα ουτε στην γιορτη μου ουτε την πρωτοχρονια..."
    "- τι λες ? ... και τα Brigestone στο μηχανακι σου τι ειναι ?"
    "- τα λαστιχα δεν ειναι δωρο (αγριεμενα) ...και σου ειπα δεν ειναι το δωρο αλλα η σκεψη ..."
    "- εννοεις οταν ειπες οτι σου γλιστρησε λιγο το πισω λαστιχο και εγω φοβηθηκα μην σου ξανασυμβει και ετρεξα να σε προστατεψω απο κατι τετοιο αγοραζοντας τα ακριβοτερα λαστιχα της αγορας ? .. τετοια σκεψη ?"
    "(αλαγη υφους .. με τρυφεροτητα) ... ναι αλλα δεν ειναι κατι απο σενα να με ακουμπαι να εχει το αγγιγμα σου "
    "- μιλας για το colori το ειδικο τζακετ για την μηχανη που σου πηρα τον προηγουμενο μηνα ?"
    "- δεν καταλαβαινεις ..... κοιτα ο Χ ... μεχρι και στο κινητο μου εστειλε λουλουδια ..."
    "- ναι ... αφου επαιξε το πουλι του ειπε δεν στελνω και κανενα mms να αλαξει η τυχη μου "
    " (ξανααγριευει) .... τι θες να πεις ? (εχουν και αποριες..)"
    "- οσο εισαι μαζι μου θα εχεις καινουργια λαστιχα και το σωστο τζακετ για να οδηγεις μηχανακι ... λουλουδακια και mms στον προηγουμενο οροφο.."
    "(η CPU τα δινει ολα αλλα δεν ρισκαρει γραμμη πλευσης)"
    "-παντως ενα ευχαριστω για τα λαστιχα θα βοηθουσε ...."
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    χμ..μεταξυ μας ουτε εγω θα θελα για δωρο λαστιχα.. Θα τ αγοραζα μονη μου.. Δωρο σημαινει κατι α χ ρ η σ τ ο κατι περιττο που σου δινει χαρα..


    (πω.πω...ηρωιδα η κοπελα παντως) 
     
  11. G_E

    G_E Contributor

    Σύντομα γιορτάζει ο πατέρας μου. Τελικά να του πάρω ένα δώρο του γέροντα ή θα μου βάλετε χέρι οι αντισυμβατικοί;
     
  12. Astarty

    Astarty Contributor

    Δεν θα συμφωνήσω zinnia μαζί σου. Δώρο είναι και τα λάστιχα γιατί με την κίνηση αυτή ο isnogood κατέθεσε την διάθεση προσφοράς του, θέλησε να προσφέρει ασφάλεια στην αγαπημένη του...
    Προσωπικά είμαι υπέρ του πρακτικού αλλά δακρύζω με "ασήμαντα" ρομαντικά δωράκια.
    Δεν είναι το δώρο που κάνει την διαφορά αλλά το πως, το που, το πότε και το ποιος.