Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 17 Ιουνίου 2007.

  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Παιζει αραγε ρολο η εμφανιση σε μια bdsm σχεση ?

    Θελω να απαντησουν και Κυριαρχοι/ες και σκλαβες/οι.
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    ..εξαρταται..τουλαχιστον οχι πρωταρχικό ρόλο..
     
  3. skia

    skia Contributor

    Νομίζω ότι βασικό ρόλο παίζει η χημεία. Ο ένας να καλύπτει τα κενά του άλλου.Μία bdsm σχέση δε παύει να είναι και αυτή μία σχέση.Φαινομενικά μπορεί να μην στηρίζεται στο σεβασμό ή στην ισότητα μεταξύ των μελών αλλά δεν είναι καθόλου έτσι στην πραγματικότητα.Η εμφάνιση μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο στην αρχή αλλά όχι καθοριστικό.Στη πορεία βγαίνουν άλλα πράγματα που είναι πιο σημαντικά θαρρώ.
     
  4. Striker

    Striker Regular Member

    Αν εννοεις τα γεννητικα χαρακτηριστικα, προσωπικα εχω χορτασει την δεκαπενταετια που μας περασε με την επελαση των διμετρων καλλονων. Αλλα ακομα και εχω χορτασει να βλεπω στον δρομο την καθε παπαρια που βγαζουν καθε τοσο τα μεγαλου κυρους επιστημονικα περιοδικα (Cosmopolitan, Chao κλπ) για το πως "πρεπει" να ειναι φετος η γυναικα. Αυτο πχ. το καλοκαιρι αναμενεται η γυναικα να κρυψει το προσωπο της πισω απο τεραστια γυαλια ηλιου. Γιατι να κρυψουν τα προσωπακια τους και αυτες που δεν θελουν, μου λες? Ασε που σε κοσμοπολιτικους χωρους μερικες θα τα βγαζουν μια ωρα αργοτερα απο τοτε που θα αναβουν τα αυτοκινητα φωτα. Να μου το θυμηθειτε, παρατηρειστε και εδω ειμαστε.

    Τωρα, εμφανιση για εμενα ειναι κατι περισσοτερο. Ειναι και αυτο που βγαινει μεσα απο το θηλυκο και μιλαω για την ιδια της την φυση, οταν φυσικα καποιος μας θελησει να της την βγαλει. Ειναι αυτο που δεν βλεπω πια τοσο συχνα εξω, τουλαχιστον φυσικο. "Καλλιτεχνικα" πολλες μπορουν, ειναι πλεον στο dna τους "χ", αλλα καμμια συγκριση με το φυσικο. Οταν αυτο βγει το θηλυκο δεν εχει καμμια αναγκη απο Cosmopolitanιστικες συμβουλες, λαμπει απο την ομορφια που της εχει δωσει η ιδια η φυση, το μονο ισως λιγο τονισμενη οσο χρειαζεται για να το προβαλλει περηφανα και οχι για να γινει κατι αλλο που να μοιαζει σε ενα πλασαρισμενο προτυπο. Αν θελησω το προτυπο θα κυνηγησω εκεινο, το υποκαταστατο του δεν με καλυτει. Εγω θελω τα ξεχωριστα που εχει η καθεμια να δωσει, αφηνω τα υποκαταστατα λοιπον για αλλους.

    Οπως καταλαβαινεις, για εμενα φυσικα και παιζει ρολο η εμφανιση στην σχεση, πλεον ομως οπως την δινω στην δευτερη παραγραφο.



    Striker

    Υ.Γ. Επεκταθηκα λιγο για ενα απλο θεμα, αλλα νωριτερα σημερα ειχαμε για αρκετη ωρα την συζητηση αυτη με παρεα. Οι αποψεις και απο τις δυο μεριες εδιναν και επαιρναν. Οποτε καταλαβαινεις.
     
    Last edited: 18 Ιουνίου 2007
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν το νομιζω!
    Η χημεια ειναι το παν!
    Φυσικα υπαρχουν κι εκεινοι που φανταζονται την Αφεντρα ντυμενη με μαυρα δερματινα, μποττες ,πηλικια,αλυσιδες κλπ.
    Ελα τωρα εσυ και φορεσε τα ολα αυτα καλοκαιριατικα με 40 βαθμους και εχε τον σκλαβο στο νοσοκομειο που θα πας απο θερμοπληξια να σου κουβαλαει νερακια και φραππεδες!
    Οχι η εμφανιση δεν παιζει κανεναν ρολο!
    Η Αφεντρα η ο Αφεντης για να ειναι "σωστοι" δεν χρειαζεται να φορουν ουτε στολες τυπου ss ουτε βραδυνες τουαλεττες η σμοκιν.
    Το ολο θεμα ειναι καθαρα εγκεφαλικο και η ενδυμασια ειναι το τελευταιο.
    Οσον αφορα την εξωτερικη εμφανιση σαν παρουσιαστικο, ε οκ , ουτε ενας Αφεντης κυβικων του σουμο θα ηταν αρεστος (αν και γουστα ειναι αυτα), αλλα ουτε και μια Αφεντρα τυπου "φωναζετε με ορκα" θα αρεσε πολυ!
     
  6. female

    female Contributor




    Αν και vanilla, έχω σχηματίσει μια εικόνα, σωστή ή λάθος, για το θέμα.


    Η εικόνα στην κοινωνία γενικότερα, όπως έγραψε και ο Striker, είναι μεγάλο πράγμα. Οι άνθρωποι είναι κι αυτοί εμπορεύματα με κάποιο τρόπο, και για να "πουλήσουν" χρειάζονται
    Α. τυποποίηση προϊόντος (να μοιάζει, να είναι εύκολα και άμεσα αναγνωρίσιμο) και
    Βου. ωραίο περιτύλιγμα.
    Μέσα σ' αυτά τα πλαίσια το περιτύλιγμα του περιτυλίγματος αλλάζει από σεζόν σε σεζόν, για να πουλιούνται και ...μεγάλα γυαλιά ηλίου ή καινούργια κουρέματα, ή νέο στυλ αντρικό μαγιό. Δεν πουλάμε μόνο την κορμάρα, οι έμποροι πρέπει πουλάνε και γυαλιά ηλίου για να πάει μπρος η οικονομία.


    Φυσικά τα περιοδικά, από τη γένεση τους, και τα μήντια, προβάλλουν και επιβάλλουν την τυποποιημένη εικόνα που πουλάει, αλλά όχι και ερήμην των καιρών. Η οποία αλλάζει. Παλιότερα στην Ελλάδα (να 'ναι καλά η επαρχία) όμορφη ήταν η "νταρντάνα" τύπου Ίλια Λιβυκού - και έτσι σκιτσάριζαν οι ..κομικσάδες της εποχής το αντικείμενο του πόθου. Ο τύπος της λεπτοκαμωμένης, μικροκαμωμένης εφηβούλας έπαιζε το ρόλο της κόρης στις Ελληνικές ταινίες, όχι της ποθητής γυναίκας.

    Σήμερα το εφηβικό σώμα είναι πιο must. Η νταρντάνα του '50 θεωρείται πια χοντρή. Σήμερα η Marilyn θα θεωρούνταν καλή αλλά τάπα και θα της σύστηναν λίγη δίαιτα.



    Κι αν μια γυναίκα ή άντρας είναι μεν όμορφοι, αλλά όχι μέσα στα εύκολα αναγνωρίσιμα χαρακτηριστικά που έχουμε δει χιλιάδες φορές σαν εικόνες, αν πρέπει να κοιτάξεις για να δεις αυτή την ομορφιά, αν είναι να σου φάει χρόνο και συγκέντρωση, τότε συνήθως δεν ...πουλάει. Ποιος προλαβαίνει να ασχολείται τώρα... Fast food, fast books, fast fixes, fast fucks.



    Έχω σχηματίσει την εντύπωση πως και οι άνθρωποι που αρέσκονται στο βιδιεσέμιον, όπως όλοι, λειτουργούν λίγο-πολύ μέσα σ' αυτά τα γενικά κοινωνικά στερεότυπα. Επειδή όμως υπάρχουν άλλες, μεγαλύτερες προτεραιότητες, κάνουν υποχωρήσεις όσον αφορά την εμφάνιση, πράγμα που οι vanilla δεν βρίσκουν λόγο να κάνουν.

    Ας κάνω μια υπόθεση : κάποιος που έχει ως απαραίτητη προϋπόθεση το να τις ρίχνει, και χωρίς μαστίγιο, ζώνη κλπ, δεν τη βρίσκει, δεν θα προτιμήσει τη ψηλή, ξανθιά, τύπου μοντέλο 20χρονη, η οποία μόλις δει μαστίγιο θα ντυθεί και θα φύγει βρίζοντας "Ανώμαλεεεε", αφήνοντάς τον ...αμανάτι. Θα κάνει μια παραχώρηση, λοιπόν, και θα βολευτεί με κάποια που μόνο όμορφη δεν είναι, αλλά κάνει εφικτή τη χρήση ζώνης, μαστιγίου, κλπ., αφού αυτό αποτελεί προτεραιότητα για τη διέγερσή του - και όχι η εμφάνιση. (Όπως αν η καψούρα σου είναι το ψάρεμα, δεν αγοράζεις ντε και καλά παπούτσια Αρμάνι για να φοράς στη βάρκα.)

    Σε μια εμπορευματική κοινωνία, όλες οι σχέσεις λειτουργούν μέσα στο πλαίσιο εμπορευματικών ανταλλαγών. Και φυσικά όλοι ονειρεύονται οτι θα πετύχουν την καλύτερη ευκαιρία, οτι θα βρουν το καλύτερο στη αγορά, και στην καλύτερη τιμή. Αν η ψηλή, ξανθιά, τύπου μοντέλο 20χρονη γουστάρει μαστίγια, ζώνες, κλπ., μάλλον ...θα προτιμηθεί από την άλλη ως η καλύτερη ευκαιρία!


     
  7. naida

    naida Regular Member

    Οποιαδήποτε σχέση όταν ξεκινάει στηριζόμενη στην εξωτερική εμφάνιση δεν έχει πολλές ελπίδες να κρατήσει.Τις περισσότερες φορές ξεφουσκώνει όταν γνωρίζονται καλύτερα.

    Συμφωνώ πως η χημεία παίζει σημαντικότερο ρόλο σε μια D/s , M/s σχέση.

    Striker:"Τωρα, εμφανιση για εμενα ειναι κατι περισσοτερο. Ειναι και αυτο που βγαινει μεσα απο το θηλυκο και μιλαω για την ιδια της την φυση, οταν φυσικα καποιος μας θελησει να της την βγαλει."
    Ναί η εμφάνιση και για μένα είναι πολλά περισσότερα.

    Μα για να θελήσει κάποιος να προσεγγίσει και να βγάλει προς τα έξω την φύση του άλλου πρέπει να το θέλει, πέρα από την όποια εμφάνιση μπορεί να έχει...Και πώς μπορεί να γίνει αυτό αν επηρεάζεται απλά απο μια εικόνα;

    female:"Θα κάνει μια παραχώρηση, λοιπόν, και θα βολευτεί με κάποια που μόνο όμορφη δεν είναι, αλλά κάνει εφικτή τη χρήση ζώνης, μαστιγίου, κλπ., αφού αυτό αποτελεί προτεραιότητα για τη διέγερσή του - και όχι η εμφάνιση."

    Σε μια D/s ή M/s σχέση είναι δυνατόν να μην βρίσκει κάποιος "όμορφο" το μικρό του και να ασχολείται μαζί του απλά επειδή έχει μεγάλες αντοχές;

    Υ.Γ Ο καθένας μας βλέπει διαφορετικά.Ορίζει ως όμορφο κάτι με δικά του κριτήρια.
     
  8. nantine69

    nantine69 Regular Member

    Το ωραιο ειναι υποκειμενικό ,το ασχημο ίσως ειναι κατι αντικειμενικό.
    Για μενα παιζει ρολο η συνολική εικόνα του ανθρωπου που εχω απεναντι μου.Αυτο που μου προκαλεί και εμπνεει(εσωτερικά και εξωτερικά).Το σημαντικό είναι τι βγαζει κάποιος προς τα εξω και αυτό τον κάνει γοητευτικό ή απεχθη.
     
  9. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: ΕΜΦΑΝΙΣΗ

    Σαφως και παιζει πρωταρχικο ρολο η εμφανιση(εκτος βεβαια απο περιπτωσεις που ο αλλος σε κερδιζει με τον χαρακτηρα του ή το τροπο που λειτουργει το μυαλο του).

    Αλλα με τη λεξη εμφανιση δεν εννοω ουτε τους κοιλιακους,ουτε τα εκατοστα του ποδιου,ουτε το μεγεθος του στηθους...Σιγουρα εχω τα στανταρντ μου,αλλα ειναι συγκεκριμενα παρουσιαστικά που αγγιζουν κοιμισμενα κομματια του μυαλου μου.Που οταν τα αντικρυζω θεωρω τον εαυτο μου λιγο βλακα που δε φανταστηκα ποτε οτι μπορουν να υπαρξουν με τετοια αρμονια πανω σε καποιον ανθρωπο.Εκει χαζευω..και λιωνω..και ομορφαινει η μερα μου μονο και μονο που τον ειδα..
     
  10. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: ΕΜΦΑΝΙΣΗ


    το ενα αναιρει το αλλο.....
     
  11. WisDomme

    WisDomme I am just Myself - that's all.

    Μιλώντας για εξωτερική εμφάνιση συμπεριλαμβάνουμε τον σωματότυπο, τα επιμέρους χαρακτηριστικά, το περίβλημα (ενδυμασία) και οποιαδήποτε λεπτομέρια ξεχωρίζει... Είναι πολύ φυσικό κάτι από τα παραπάνω να μας εντυπωσιάσει/ελκύσει, αλλα δεν θα μπορούσα να πιστέψω οτί θα μπορούσε κανείς να αρκεστεί σε αυτό... Δεν θα πώ ότι όσοι επιρεάζονται ιδιέτερα από την εξωτερική εμφάνιση είναι ρηχοί ως άνθρωποι, δεν πιστευω κάτι τέτοιο... Απλώς θεωρώ ότι θα ήταν λάθος να στηρίζεσαι εξ ολοκλήρου σε τέτοια κριτίρια, απλώς γιατί δεν είναι τόσο ισχυρά ώστε να αντέξουν με το πέρασμα του χρόνου...

    Πάντως η ομορφία, για μένα, είναι αυτό που θα καταστήσει Τέλειο κάτι που, ως προς το σύνολο, ειναι πολύ καλό... Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μν συγκηνείται από το ωραίο... Έστω και σε μικρό βαθμο...

    Conclusion : Ναι, η εμφάνιση παίζει ρόλο, είτε μικρό είτε μεγάλο αλλα πολύ σπάνια τον πρωταρχικό Έτσι δεν είναι?  
     
  12. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Εξαρτάται τί εννοούμε εμφάνιση.
    Θα μιλήσω καθαρά επί προσωπικού και θα σταθώ λοιπόν στην κίνηση γιατί για μένα είναι πρωταρχική παράμετρος.
    Υπάρχει κάτι το μαγικό ως προς την κίνηση μιας γυναίκας στο χώρο , που μπορεί να την κάνει από τρομερά ελκυστική μέχρι αδιάφορη , ανεξαρτήτως φυσικής ομορφιάς με την έννοια των χαρακτηριστικών προσώπου , σώματος κλπ.

    Από το πως θα ανάψει το τσιγάρο , μέχρι το πως θα χαμογελάσει ή θα στραβώσει και από το πως θα σκύψει να χαΪδέψει τη γάμπα της μέχρι το πως θα διορθώσει το φόρεμά της , υπάρχει μια μυστικιστική διαδικασία σεξουαλικών σημάτων που νομίζω ότι δρουν καταλυτικά.
    Παλαιότερα είχα την τύχη να είμαι με μια γυναίκα η οποία , αν και με τα διεθνή στάνταρ θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αν και όμορφη δεν αποτελούσε και σημείο αναφοράς ως προς την ομορφιά , εντούτοις είχε μια πηγαία σεξουαλικότητα που δεν άφηνε να περνά απαρατήρητη.Και μου άρεσε όταν είμαστε έξω με παρέα , να μένω λίγο πίσω και να παρατηρώ το πώς άφηνε στο πέρασμά της τους πάντες μαλάκες.Πραγματικά αυτό δεν το χω δει να ξαναγίνεται.

    Αντίστοιχα έχω δει εκπληκτικά όμορφες γυναίκες να μην μπορούν να ξεπεράσουν την έννοια της μετριότητας.Δε σημαίνει ότι το ένα αναιρεί το άλλο.Απλά νομίζω ότι αυτό που ονομάζεται έλξη απορέει από ένα σύμπλεγμα χαρακτηριστικών , που για μένα καταλήγει σε αυτό που ονομάζω κίνηση στο χώρο.