Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Είμαι Εγώ εδώ": πόσο μετράει για σας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 3 Νοεμβρίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Το έναυσμα το πήρα από το πολύ όμορφο ποστ της lara[E-p] στους υποτακτικούς top που εκφράζει την θέση ότι και αυτές οι πράξεις της προκαλούν απόλαυση να είναι πάνω από άλλους σε μία συνεδρία.

    Έχω πει πολλές φορές ότι ζηλεύω - με την καλή έννοια πάντα   - αυτούς που μπορούν να αποκομίζουν ηδονή από ένα ευρύτερο φάσμα πρακτικών από το δικό μου.

    Σε πολλές πρακτικές που εφαρμόζονται στο ΒΔΣΜ, μπορώ να απολαύσω πάρα πολύ, αρκεί να πάρει ο Κυρίαρχος κάθε ευθύνη από πάνω μου για ότι κάνω και δέχομαι. Τα περισσότερα που γίνονται δεν θα τα ζητούσα μόνη μου, πολύ δε περισσότερο δεν θα τα διέπρατα με δική μου πρωτοβουλία, έχω όμως μάθει να μου αρέσουν, κάποια μάλιστα ιδιαίτερα. Κάποια τα έχω κάνει δικά μου.

    Για παράδειγμα, δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ να κάνω topping σε άλλους, δεν μου αρέσει το topping και δεν με ελκύει προσωπικά, από την μέχρι τώρα πείρα μου όμως, μπορώ να καταλάβω ότι, αν μου το Ζητούσε, αν αναλάμβανε ο Ίδιος την ευθύνη του τί κάνω, αν ένιωθα υπό τον έλεγχό Του, θα το έκανα το topping και πιθανότατα να το ευχαριστιόμουν.

    Το θέμα μου λοιπόν είναι, πόσο σημαντικό είναι για σας τους υποτακτικούς να παίρνει ο Κυρίαρχος από πάνω σας την ευθύνη των πράξεών σας και των αισθήσεών σας την ώρα της συνεδρίας, για να απολαμβάνετε; Σας βοηθάει αυτό να αφήνεστε;

    Εμένα ιδιαίτερα πολύ, χωρίς αυτό δε νομίζω ότι θα έκανα και πολλά πράγματα...
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    E ναι, ειναι ενα πολυ καλο αλλοθι να περασουν οι ευθυνες και η ατολμια μας σε καποια πραγματα που ισως αλλοιως δεν τα τολμουσαμε ποτέ, στα χερια ενος αλλου.. Ετσι, εχουμε 2 καλα.. Το ενα ειναι πως αφηνομαστε και το δευτερο πως το ζητησε καποιος αλλος κι οχι εμεις οι ιδιοι..  

    Εχω την αισθηση πως οσο καιρο το εχουμε αναγκη, μας κανει καλο..διοτι υπαρχουν περιοδοι στη ζωη μας που πραγματικα ειναι λυτρωτικο ν αφηνεις τον ελεγχο απο τα χερια σου και να χαιρεσαι τα θελω σου μη εχοντας τυπικα την ευθυνη των πραξεων σου..
     
     
  3. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: "Είμαι Εγώ εδώ": πόσο μετράει για σας;

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί τα απολαμβάνεις όταν έχει πάρει την ευθύνη;
    Θα ήθελες να μου το ξεκαθαρίσεις αυτό το σημείο;
    Νιώθεις δλδ ντροπή και ενοχές για κάποιες πράξεις η είναι κάτι άλλο;
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Είναι λεπτή η διαφορά αλλά θα προσπαθήσω να το εξηγήσω. Προσέχω να μην είναι άλλοθι. Άλλοθι θα ήταν αν προύπήρχε η ήδη προσδιορισμένη ανάγκη, η βούληση, το απωθημένο αν θέλετε για συγκεκριμένα πράγματα και επειδή είχα αναστολές θα ζητούσα από κάποιον να προσυπογράφει.

    Ανθρώπινο και αυτό και ως ένα βαθμό θεμιτό στα πλαίσια ενός D/s διαλόγου.

    Γιατί όμως είναι άλλοθι όταν Κάποιος Άλλος μας παίρνει από το χέρι και μας βοηθάει να βρούμε μέσα μας πράγματα που δεν ξέραμε ότι υπήρχαν, να εκφραστούμε πιό ελεύθερα ερωτικά και να νιώσουμε περισσότερο; Για μένα είναι μία πολύ βαθιά ερωτική επικοινωνία Κυριαρχίας - υποταγής.

    Δεν είναι ότι βρήκα μόνη μου τί θα μου άρεσε να κάνω και μετά Κάποιος βρέθηκε διατεθειμένος να μου προσυπογράψει, είναι ότι αφέθηκα να ψάξει Κάποιος μέσα μου για τις κρυμμένες δυνατότητες, και Αυτός με οδήγησε να τις βγάλω στην επιφάνεια.

    Λεπτομέρεια... αναφέρομαι μόνο σ ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα, τα ερωτικά bdsm kinks, αυτά που περιέχουν πόνο όπως το μαστίγωμα π.χ. και άλλα που δεν περιέχουν πόνο όπως το δέσιμο. δεν αναφέρομαι σε αποφάσεις ζωής, ούτε καν σε θέματα καθημερινής διαχείρισης
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: "Είμαι Εγώ εδώ": πόσο μετράει για σας;

    Ντροπή θα ένιωθα για πολλά, ενοχές όχι.

    Ντροπή γενικά νιώθω εύκολα όταν είμαι νηφάλια, όταν έχω βρεθεί από submode και πέρα, λίγο λίγο κάθε αίσθηση ντροπής εξαφανίζεται. Αλλά και τότε η αίσθηση ότι υπακούω σε εντολές με απελευθερώνει και με ευχαριστεί πολύ.

    Δηλαδή, δεν είναι μόνο η ντροπή, η ντροπή είναι ένα μικρό μέρος. Είναι ότι μου αρέσει η ερωτική επικοινωνία αυτής της μορφής. Μου αρέσει ότι κάνω κάτι επειδή το θέλει από μένα κάποιος Άλλος.

    H ουσία της απάντησης στην ερώτηση της soft_crystal είναι ότι το απολαμβάνω από μόνο του το ότι έχει πάρει την ευθύνη δεν υπάρχει άλλη εξήγηση πέρα από το ότι αυτό είναι για μένα το πιό ελκυστικό ερωτικά στοιχείο στο D/s.
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member


    "Είμαι Εγώ εδώ".......για μένα κάτι πολύ σημαντικό που Μ/μας κρατά "στους ρόλους" μας και δεν μπαίνουμε σε περιττές σκέψεις και ανησυχίες.
    Πραγματικά όπως το περιγράφει η tender lilly είναι στα πλαίσια της ερωτικής επικοινωνίας Κυριάρχου-υποτακτικής και για μένα προσωπικά πολύτιμο. Παραμένω ήρεμη και βιώνω... 
     
  7. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Επικίνδυνο αυτό το "είμαι Εγώ εδώ" όταν αρχίσει να εφαρμόζεται και εκτός από συνεδρίες
    BDSM.

    Πιο πολύ, γιατί μαθαίνεις να αφήνεσαι κ' να εμπιστεύεσαι τόσο απάνθρωπα πολύ τον
    κυρίαρχο, που όταν κάνει 1 μαλακία(ανθρώπινα τα λάθη), όσο ασήμαντη κ' να είναι, να
    σου γαμήσει το γνωστό σου Σύμπαν. Που ουσιαστικά εσύ τον/την άφησες να σου το κάνει
    μιας και αφέθηκες τόσο. Οπότε, λίγο πολύ πήρες ρίσκο...(κ' άρα δεν είναι καλό να τα
    ρίχνω στον άλλον τώρα).

    Κ' από τότε κ' μετά τίποτε δεν θα είναι το ίδιο.

    Πέρα από αυτή την προσωπική διαπίστωση, ναι με βοηθάει πάρα πολύ στο να χαλαρώνω
    κ' να αφήνομαι όταν εμπιστεύομαι την κρίση του άλλου. Σπάνιο πράγμα για μένα πλέον,
    αλλά πολύ όμορφο όταν συμβαίνει.
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Όταν το "είμαι Εγώ εδώ" εφαρμόζεται εκτός συνεδριών γίνεται πλέον λόγος για M/s σχέση. Σε αυτή την περίπτωση, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα ενδεχόμενο σφάλμα του σκλάβου είναι στατιστικά λιγότερο πιθανό από ένα αντίστοιχο της Mistress του; Και όταν συμβεί είναι για το σκλάβο προτιμότερο να το έχει διαπράξει εκείνος και να άρει μόνος του το βάρος των συνεπειών του ή να το έχει διαπράξει εκείνη, και να διαχειριστεί εκείνη τις συνέπειες;
     
  9. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Αν μιλάμε για (περίπου)ισόποσα ώριμους ανθρώπους, τότε είναι ισοπίθανα.

    Τώρα, αν το διαπράξει ο σκλάβος και άρει μοναχός το βάρος των συνεπειών του,
    δεν μιλάμε για "είμαι Εγώ εδώ". Δεν μπορώ να μπω πλήρως στην σκέψη ενός σκλάβου,
    οπότε δεν μου'ναι εύκολο να σου απαντήσω στην ερώτηση.

    Αλλά μου φαίνεται πως σε μια ώριμη σχέση, καλό είναι ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες
    του σκλάβος ή Κυρίαρχος. Όταν κάποιος από τους 2 δεν το κάνει για τον Α ή Β λόγο, η σχέση
    διαταρράσεται.

    Και άρα να αποφεύγονται υπερβολικά πάθη ή τουλάχιστον να υπάρχει ο αυτοέλεγχος από
    όποιον από τα 2 ξεφεύγει ώστε να μην γίνουν ανεπανόρθωτες βλάβες στο σύστημα Μ/s. Και
    άρα είμαι κατά του "είμαι Εγώ εδώ". Προτιμώ ο καθένας να ξέρει να προστατεύει τον εαυτό
    του τόσο από τον άλλον αλλά και από τον ίδιο του τον εαυτό.

    Βέβαια όπως είπα είναι ευχάριστο να μπορείς να χαλαρώνεις μερικές στιγμές, όταν ο άλλος
    σου εμπνέει εμπιστοσύνη, αλλά δεν χρειάζεται να φτάσεις στο επικίνδυνο κατ' εμέ άκρο
    να τον εμπιστεύεσαι 100%.

    99% is ok(για εξαιρετικές περιπτώσεις).
     
  10. naida

    naida Regular Member

    Ένα παλιό νήμα που πιστεύω οτι δεν έχει εξαντληθεί το θέμα του.
    Μου άρεσε και ήθελα να το φέρω στην επιφάνεια.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αν μιλάμε για session, δε νομίζω ότι μπορεί να είναι αλλιώς... Άμα είναι και στο session να αγχωνόμαστε να πρέπει να αποδείξουμε πόσο έξυπνοι και αυτάρκεις είμαστε.... ε τότε...
    Στην απάντησή μου, θεωρώ δεδομένο ότι έχει εγκαθιδρυθεί βαθιά σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ των μερών... αν όχι αλλάζει και η απάντηση
     
    Last edited by a moderator: 7 Οκτωβρίου 2008
  12. Απάντηση: "Είμαι Εγώ εδώ": πόσο μετράει για σας;

    Αυτό το "Είμαι Εγώ εδώ" με συγκινεί, με πλημμυρίζει από ερωτισμό, με διεγείρει.
    Μπορεί να με καθυλώνει, να με κάνει να 'παραλύω' από σωματική και πνευματική ηδονή, αλλά μπορεί κάλλιστα να με παρακινεί να τολμώ, να αντέχω, να κάνω πράγματα που ποτέ δε θα φανταζόμουν οτι θα έκανα.
    Όταν Εσύ είσαι εδώ για να με κάνεις να σε εμπιστευτώ με κλειστά μάτια, να πάρεις τον έλεγχο και να με οδηγήσεις εκεί που ξέρεις οτι θέλουμε και οι δύο, τότε είμαι κι εγώ εδώ για να σε ακολουθώ πρόθυμα και όχι άβουλα, για να αναγνωρίζω την αξία σου, για να σε φροντίζω. Τα λάθη είναι ανθρώπινα, ο φόβος αναπόφευκτος, το ρίσκο αναγκαίο. Αλλιώς δε ζούμε, απλά ονειρευόμαστε.

    Πραγματικά πολύ ωραίος τίτλος θέματος, Tender lilly, αν και εγώ δεν αναφέρομαι μόνο στα ερωτικά bdsm kinks.