Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι από τη φύση τους οι γυναίκες πιό υποτακτικές; Κοινωνία υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος gothman, στις 4 Ιανουαρίου 2007.

  1. gothman

    gothman Regular Member

    Το BDSM κατα πολλούς συνδέεται όχι μόνο με το σεξ αλλά και με ένα τρόπο ζωής... πολλοί υποστηρίζουν ότι όσες γυναίκες έρχονται στο BDSM απλώς απελευθερώνουν τα φυσικά τους ένστικτα. Εγώ προσωπικώς δεν το πιστεύω αυτό (η ιδεολογία μου είναι τελείως αντίθετη) αλλά πιστεύω ότι είναι ενδιαφέρον θέμα. Πως θα σας φαινότανε μια κοινωνία που οι γυναίκες μεγαλώνουν ως το απόλυτα υποτακτικό φύλο, η παιδεία 8α διδάσκει στα κορίτσια ότι είναι κατώτερα και το σεξ συνδέεται με την βία και την εξουσία;
     
    Last edited by a moderator: 4 Ιανουαρίου 2007
  2. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Re: Einai apo th fysh tous oi gynekes poio ypotaktikes?koinonia ypotaghs

    Ας αντιστρέψω την ερώτηση:
    Πώς θα σου φαινότανε μία κοινωνία που οι άνδρες μεγαλώνουν ως το απόλυτο υποτακτικό φύλο,η παιδεία θα διδάσκει στα αγόρια οτι είναι κατώτερα και οτι το σεξ είναι μόνο για την ευχαρίστηση της Γυναίκας?Πως ίσως δε θάπρεπε να τους επιτρέπεται καν να οδηγούν γιατί πλακώνονται στις μπύρες και τα ουίσκυ και μετά δεν ξέρουν τι τους γίνεται και προκαλούν ατυχήματα,πως δε θάπρεπε να τους επιτρέπεται η είσοδος στα γήπεδα γιατί ο χουλιγκανισμός τους αγγίζει τα όρια της σχιζοφρένειας,πως δε θάπρεπε καν να έχουν δικαίωμα ψήφου γιατί πάντα οι πολιτικές τους επιλογές αποβαίνουν μοιραίες γαι τις κοινωνίες και γενικά πως πρέπει να είναι περιορισμένοι και controlled γιατί έτσι και ξαμολυθούν μόνο μαλακίες κάνουν?Ε,πως σου φαίνεται gothman?
    Φυσικά και οι Γυναίκες δεν είμαστε από τη φύση μας υποτακτικές.Αυτές είναι απλά καταβολές αιώνων που κληρονομούμε από γενιά σε γενιά,ευτυχώς όμως εδώ και μερικά χρόνια το τοπίο άρχισε να αλλάζει με γοργούς ρυθμούς.
    Αντίθετα οι άνδρες είστε αυτοί που από την πρώτη στιγμή της ύπαρξής σας εξαρτάστε από κάποια Γυναίκα.Από τη μήτρα της Μαμάς σας που σα κουβαλάει και σας προστατεύει.Για ποιά Γυναικεία υποτακτική φύση μιλάς λοιπόν?Μίλα καλύτερα για τη Γυναικεία Δύναμη που πολλοί άνδρες λόγω του εγωισμού σας και του φόβου σας μην παρεξηγηθείται ως "τοιούτοϊ" αρνείστε να αναγνωρίσετε.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Einai apo th fysh tous oi gynekes poio ypotaktikes?koinonia ypotaghs

    Να φανώ κακός;
     
  4. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Re: Einai apo th fysh tous oi gynekes poio ypotaktikes?koinonia ypotaghs

    Ως γνησια γυναικα, ριχνεις παντα το φταιξιμο στους αλλους (ανδρες, κοινωνια, νομοι κλπ) εκτος απο τον εαυτο σου. Παντα οι αλλοι φταινε, ετσι μας εμαθαν, ετσι μας μεγαλωσαν, καταρα σε ολους τους αλλους πλην ημων.
    Ακριβως επειδη αισθανομαι και ειμαι ανδρας μιλαω ευπρεπως, δεν βριζω και δεν προσβαλλω κανεναν, οπως αντιθετως εκανες εσυ κατα κορον στο κοντινο παρελθον και που τωρα ζητας - απαιτεις οι αλλοι να εκφραζονται καλυτερα για την δηθεν γυναικεια δυναμη. Αν ζητας σεβασμο για αυτο που εισαι, πρωτα πρεπει να μαθεις να σεβεσαι τους αλλους γι'αυτο που ειναι.
     
  5. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Έχω την ικανότητα να κρίνω σωστά και το θάρρος να παραδέχομαι λάθη που κάνω.Έχω επίσης την ικανότητα να ξεχωρίζω αν φταίει κάποιος άλλος ή εγώ και στην περίπτωση των διαφόρων απαράδεκτων κοινωνικών status που επί αιώνες μειώνουν τη Γυναίκα,ξέρω καλά πως μόνο Εγώ δεν φταίω.
    Δε νομίζω πως έβρισα κάποιον στο συγκεκριμένο thread απλά έκανα κριτική σε μία πραγματικότητα που αφορά στους άνδρες και που προφανώς δεν αντέχεις.
    Σέβομαι μόνο όσους θεωρώ οτι αξίζουν σεβασμό.Τους υπόλοιπους απλά τους αγνοώ και μου είναι αδιάφορο αν με αγνοούν κι'εκείνοι.
     
  6. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Στην συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια δεν ανεφερθης καθολου στα λαθη που εχουν διαπραξει και διαπραττουν οι γυναικες. Ολοι οι αλλοι φταινε εκτος απο τις γυναικες και την φυση τους.
    Συμφωνω οτι οι ανδρες εχουν πολλες κακες συνηθειες. Ελπιζω να συμφωνησεις οτι η μεγαλη μεριδα των σημερινων "απελευθερωμενων" και "χειραγωγημενων" γυναικων προσπαθει να τις μιμηθει και να τις αναπαραγει. Οι ανδρες φταινε για ολα, αλλα τι κανει ο ανδρας? Φοραει παντελονι? Θα φορεσω κι εγω. Βριζει? Θα βρισω κι εγω μην με πουν και καθυστερημενη. Οδηγει σαν καφρος? Ε εγω στο πηγαδι κατουρησα? Αν αυτος κανει μια παρανομια, εγω θα κανω δεκα. Τσακωνεται ο ανδρας? Κι εγω πρεπει να τσακωθω, εκτος κι αν ερθω σε δυσκολη θεση, οποτε εκει θα προβαλλω την γυναικεια μου φυση. Δεν εχει σημασια αν πριν φερομουν σαν κακεκτυπο του ανδρα, τωρα ειμαι γυναικα συνεπως πρεπει ολοι να σεβαστουν τις ιδιαιτεροτητες μου. Διπλη υποκρισια δηλαδη.
    Γνωστο το παραμυθι της συνωμοσιολογιας...οταν κανει κατι στραβο ο ανδρας, φταιει ο ανδρας γιατι ειναι ανδρας. Π.χ. τους πολεμους τους κανουν οι ανδρες. Μα και η Θατσερ εκανε πολεμο οπως και η Ολμπραϊτ....ετοιμη παλι η απαντηση: "Αυτες ειναι μεν γυναικες, αλλα φερονται...σαν ανδρες". Ειτε ετσι ειτε αλλιως ο ανδρας φταιει.
    Κατι παρομοιο ισχυει και με το παραμυθι της δηθεν καταπιεσης και των κοινωνικων στατους ανα τους αιωνες. Για να θυμηθω τον Νικο Δημου που ελεγε "εχετε δει πολλους καταπιεζομενους να ζουν κατα μεσον ορο, 7 χρονια παραπανω απο τους καταπιεστες τους?"
     
  7. female

    female Contributor



    Το ερώτημα που είναι φαντασιακό, της κοινωνίας που θα... Μήπως άπτεται του Gor κατά κάποιο τρόπο ή κάνω λάθος;

     
  8. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Κατ'αρχήν τα διάφορα ένστικτα είτε εχθρικά είτε φιλικά προς τους άλλους,υπάρχουν γονιδιακά και στις Γυναίκες και στους άνδρες.Άρα η συμπερασματολογία περί μιμήσεως είναι αυθαίρετη και άκυρη.
    Τα παραδείγματα Γυναικών που ανέφερες είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
    Όσο για τον Δήμου,προφανώς δεν ήξερε οτι οι Γυναίκες είμαστε-και αυτό είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο- ανώτερες βιολογικά από τους άνδρες άρα είναι λογικότατο το οτι ζούμε περισσότερα χρόνια
     
  9. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Το ιδιο βιολι παλι...οταν η γυναικα κανει κατι στραβο ειναι η εξαιρεση, οταν το κανει ο ανδρας, το κανει επειδη ειναι ανδρας!
    Μπορεις να μου αναφερεις μερικες απο τις περιφημες αυτες επιστημονικες αποδειξεις? Ποιος τις εγραψε και βασει ποιων στοιχειων τις τεκμηριωσε?
    Παρατηρω επισης οτι γραφεις Γυναικες (με κεφαλαιο) και ανδρες (με μικρο). Δε νομιζω κατι τετοιο να αντεχει σε οιουδηποτε ειδους κριτικη, καλοπιστη ή μη, γεγονος ειναι παντως πως δειχνει ξεκαθαρα τον τροπο που σκεφτεσαι.
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Η μακροζωία των γυναικών οφείλεται σε παράγοντες που αναζωογονούν τον οργανισμό τους (γέννα, ανανέωση του αίματος δια της εμμήνου ρύσεως κλπ). Δεν βλέπω τίποτα από αυτά να στοιχειοθετούν την γονιδιακή ανωτερότητα των γυναικών. Καλό είναι να μην επιχειρηματολογούμε αυθαίρετα.

    Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, η θέση μου είναι πως όχι, δεν θα επιθυμούσα μια στρατευμένη κοινωνία παραγωγής υπόδουλων γυναικών. Δεν με καλύπτει ως Κυρίαρχο η απόκτηση σκλάβας, η οποία θα παραδωθεί σε μένα επειδή "έτσι της έμαθαν". Θέλω να επιθυμεί αυτόν τον τρόπο ζωής, όχι να τον αναζητήσει επειδή υπέστη πλύση εγκεφάλου.
     
    Last edited: 4 Ιανουαρίου 2007
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    Αιώνια διαμάχη. Σαν τον σκύλο με την γάτα ένα πράγμα.

    Γιατί θα πρέπει ο ένας να αντικαταστήσει τον άλλον; Γιατί θα πρέπει κάποιος να είναι ανώτερος και ο άλλος κατώτερος; Γιατί δεν μπορούμε να παραδεχθούμε πως συμβιώνοντας, αλληλοσυμπληρωνόμαστε και αποτελούμε δύναμη;
    Γιατί να μην τονίζουμε τα θετικά κάθε φύλου απαλλαγμένοι από μικροψυχίες και ανασφάλειες; Γιατί να φοβόμαστε πως αν "ζωγραφίσουμε" τα θετικά του ανδρός θα ελαττωθεί η δική μας αίγλη ως γυναίκες;
    Το κάθε φύλο είναι μοναδικό.
    Σε έναν κόσμο που θα επικρατούσε το ένα από τα δυο, δεν θα υπήρχε το μέτρο, δεν θα υπήρχε ισορροπία.

    Η φύση μας έχει προικίσει με αντοχή για να αντέχουμε τις ωδίνες του τοκετού. Μην παραβλέπουμε όμως την ρωμαλότητα του ανδρός. Δεν υπάρχει βιολογική ανωτερότητα. Ο ανθρώπινος οργανισμός αποτελείται από τα ίδια ακριβώς στοιχεία στα δύο φύλα. Ορμονικές διαφοροποιήσεις, σωματοτυπικές διαφορές, ψυχολογικές ιδιαιτερότητες δεν προσδίδουν ανωτερότητα αλλά τη μαγεία της ιδιαιτερότητας του καθενός.

    Όπως ο σκύλος με την γάτα λατρεύουν να τσακώνονται...έτσι και εμείς.
     
    Last edited: 4 Ιανουαρίου 2007
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Μπα..εχω δει κατι σκυλακια αγκαλια με κατι γατακια..μια ομορφια..